Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Teatr ze stowarzyszeniem Anima


Inicjatorami zajęć z dziećmi było Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima, którym od początku istnienia kierują Ewa i Robert Wasilewscy z Kobyłochy. Spektakl, który Stowarzyszenie wystawiło w wymienionych miejscowościach nosił tytuł: "O zaklętej pasiece i cudownym ulu”, którego fabuła była zaczerp...


  • Data:

Inicjatorami zajęć z dziećmi było Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima, którym od początku istnienia kierują Ewa i Robert Wasilewscy z Kobyłochy. Spektakl, który Stowarzyszenie wystawiło w wymienionych miejscowościach nosił tytuł: "O zaklętej pasiece i cudownym ulu”, którego fabuła była zaczerpnięta z baśni na motywach "Bajęd z augustowskich lasów" J. Ficowskiego. - Ten zimowy spektakl to kontynuacja wcześniejszego, który nosi tytuł "Dzika Jabłoń", czyli spektaklu letniego. Całość była realizowana w ramach projektu "Teatr pod jabłonią. Mazurskie wędrówki artystyczne" w ramach programu "Kultura dostępna" - opowiada Ewa Wasilewska.

Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiat Szczycieński oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu "Kultura dostępna" organizacje pozarządowe realizowały w czasie wakacji warsztaty artystyczne, które były zakończone pokazem efektów tych prac. W tym roku do programu wybrano 41 ośrodków z całej Polski. - Współpracujemy m.in. z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, no i w ten sposób niejako "pozyskaliśmy" Kasię Siergiej, która jest tam aktorką. Do tej pory wystawiliśmy już kilka spektakli, które spotkały się z dość dużym zainteresowaniem mieszkańców i przerosło nasze oczekiwania - mówi o wystawionej sztuce Robert Wasilewski. - Jeśli chodzi o nasz ostatni spektakl, który mieliśmy okazję wystawić trzykrotnie: w Trelkowie, Rozogach i Spychowie, to za każdym razem rozpoczynaliśmy go warsztatami plastycznymi, których celem było wykonanie elementów scenografii i rekwizytów. Warsztaty plastyczne z dziećmi prowadził Bartosz Myślak - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wykonane przez dzieci pod czujnym okiem artysty elementy plastyczne, były następnie wykorzystane w scenografii. Kolejnym instruktorem była Katarzyna Siergiej, która uczyła dzieci sztuki aktorskiej i niewątpliwie dzielnie wspomagała ją w tym wszystkim Marta Szyszko ze Szczytna.


Reklama

- W 2004 roku założyliśmy Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury. Przez pierwsze lata działalności wystawialiśmy spektakle, które w większości związane były z lokalną kulturą ludową: kolędy, zapusty i koncerty muzyki ludowej. Raz nawet podczas Dni i Nocy Szczytna udało nam się zorganizować koncert "Muzyczny dziedziniec tradycji". Właściwie już od 4 lat działamy na "pełnych obrotach": spektakle, koncerty... - opowiada Robert Wasilewski, który - jak zapewnia - w zanadrzu ma przygotowanych kilka innych projektów, ale jak to zwykle bywa - wszystko jest uwarunkowane nakładami finansowymi, a najbardziej chyba ich pozyskaniem. - Chcielibyśmy przygotować przedstawienie w formie dramatu, w którym można będzie odczuć nutę naszej kultury mazurskiej. Mamy również projekt związany z kulturą mniejszości narodowych. Chcielibyśmy wystawić jeszcze "Dziką jabłoń"' , ponieważ spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem, ale to wszystko przed nami w nadchodzącym 2016 roku.

 

Robert Arbatowski

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama