Niedziela, 20 Październik, Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Tadeusz zwany Jurandem


Co roku przejmuje władzę nad Szczytnem na prawie trzy dni i noce. Nie jest despotą, nie wykorzystuje swoich uprawnień. Gdyby jednak zliczyć wszystkie te dni przez lata pełnienia funkcji, to pewnie uzbierałaby się cała, prawdziwa kadencja. Mowa - oczywiście – o Jurandzie. Tadeusz Piórkowski wciela się w tę literacką postać już... Zresztą, niech sam opowie.Zatem, to ile już lat jesteś Jurandem?

 

 

Sam dokładnie nie pamiętam. Zaczęło się pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, kiedy dyrektorem Miejskiego Domu Kultury był niestety, nieżyjący już, Eugeniusz Ozga. On to wymyślił, by przy okazji ówczesnych Dni Szczytna, które odbywały się w maju, zrobić taki powrót Juranda do Szczytna. Znaliśmy się towarzysko, Gienek „rzucił” mi ten pomysł, mi się spodobał i tak to się zaczęło. Nawet od samego początku mieliśmy stroje z właściwej epoki, bo w MDK-u działał wtedy teatr, była garderobą ze sporą liczbą różnych scenicznych strojów. Przy trzecim czy czwartym wjeździe zrobiliśmy nawet w fosie bardzo fajny turniej rycerski. Myślę, że wśród mieszkańców Szczytna jest wiele osób, które pamiętają szczegóły tych początków i może swe wspomnienia przekażą „Tygodnikowi” (czekamy – mail: biuro@tygodnikszczytno.pl – przyp. red.).

 

 

I tak nieprzerwanie?

 

 

Szczerze mówiąc nie pamiętam, jak to wyglądało w czasie stanu wojennego. Wydaje mi się, że Dni Szczytna były, ale może mi się tylko wydawać. Na pewno miałem roczna przerwę, kiedy na początku wieku, bodaj w 2002 czy 2003 roku miasto wymyśliło, że zmieni formułę na nowoczesną i Jurand (nie ja) wjechał na czele kawalkady motocykli. To się jednak nie przyjęło, skoro rok później znów przyjmowałem na scenie klucz od bram grodu. I jeszcze jedną przerwę miałem – w 1998 roku bodaj, po operacji kręgosłupa nie mogłem dosiadać konia, a Jurand przecież musiał być. I był – zastąpił mnie znajomy... ksiądz aż z Białej Piskiej. Poznaliśmy się ze dwa lata wcześniej, podczas jakichś uroczystości na Polach Grunwaldzkich, w których brały też udział moje konie. A że on był kawalerzystą, miłośnikiem koni, to na moją prośbę przyjechał do Szczytna, by odegrać rolę Juranda.

 

 

Formuła jednak się zmienia. Od dwóch czy trzech koni i paru giermków do solidnego orszaku...

 

 

O tak. O tym zapomniałem. Scenariusz otwarcia i zamknięcia Dni i Nocy jednak się zmieniał. Często były wprowadzane jakieś zmiany, które miały do wydarzenie uatrakcyjniać. I sam orszak rzeczywiście co roku się rozrasta, coraz więcej osób w nim uczestniczy. Z przemarszu Juranda przez Szczytno robi się powoli taki ogólny happening, którego celem jest – za każdym razem – zapraszanie do uczestnictwa w tymże orszaku dla wszystkich, żeby był to taki radosny moment dla każdego.


 

 

Jak się rządzi miastem?

 

 

Myślę, że trudno, gdybym naprawdę miał się w rolę włodarza miasta wpasować, szczególnie w te świąteczne dni. To czas wyjątkowej mobilizacji. Nie chciałbym władać grodem na stałe, na pewno nie. Nawet organizatorem święta też nie chciałbym być. Niezależnie od tego, ile osób i jak często narzeka, a przecież malkontentów nie brakuje, to od strony organizacyjnej, logistycznej, to ogromne przedsięwzięcie. Osobiście jestem dla organizatorów, a szczególnie dla Andrzeja Materny dziś, a dla poprzednich dyrektorów MDK-u kiedyś – pełen podziwu i uznania.

 

 

Nie nudzi ci się bycie Jurandem?

 

 

Jakoś nie. Tak się przyzwyczaiłem, że traktuję to jako swój obowiązek. Wiek już zacny, bo 55 lat to nie tak mało, ale dopóki sił wystarczy, będę tych kluczy od miasta pilnował. I mam nadzieję, że ta tradycja Jurandowa zostanie w rodzinie, że po mnie, gdy nadejdzie czas, tę rolę przejmie mój syn. Moi dwaj synowie uczestniczą w orszaku, oczywiście konno, córka – prawie 13-letnia, też ma na to wielką ochotę i pewnie pojechałaby już w tym roku, ale akurat w tym czasie będzie na zawodach jeździeckich. Następnym Jurandem w rodzinie Piórkowskich będzie zapewne mój średni syn – dziś 23-letni Aleksander, młody i pragmatyczny, ale konie lubi i jeździć na nich też, jest nawet instruktorem jeździectwa. Z moich latorośli największą konną pasjonatką jest córka, ale chyba nie da się tak zmienić literackiej prawdy, by Juranda przerobić na Jurandę.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2018-07-11 12:34:40

Tadeusz Dymerski mistrzem Europy

 • Piątek, 2016-06-24 10:52:44

Tadeusz Dymerski mistrzem Europy


Komentarze

 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Po co ta polityka, panie Mądrzejowski? Bez niej byłby całkiem fajny felieton.
  Autor: lena
  2019-10-16 08:34:07