Reklama


Reklama

Szukają kolorów kamienic


Władze Wielbarka zleciły przygotowanie studium... kolorystyki kamienic w mieście. - Potrzebujemy tego dokumentu do innych dokumentacji pozwalających na rozpoczęcie remontów budynków przy naszych głównych ulicach – mówi Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka.Studium przygotowuje renomowana pracowania konserwatorska z Warszawy.


Reklama

 

Reklama

- Pani, która nami się zajmuje, profesjonalnie robi na przykład odkrywki elewacji na zabytkach, czyli zna się na tym doskonale – mówi Zapadka. - Wbrew pozorom odtworzenie oryginalnych kolorów nie jest takie proste. Kamienice mają wiele warstw, nakładane kolejne często nieodwracalnie niszczyły wcześniejsze. Zdjęcia z tamtego okresu były jedynie czerwono-białe. Ryciny są nieliczne. Istnieje przekaz ustny. Ta pani ma to wszystko zebrać i przygotować nam kolory dla sześciu kamienic znajdujących się przy ulicy Jagiełły, przy skrzyżowaniu z ulicą Nowowiejskiego.

 

Kamienice pochodzą z końca 19 i początku 20 wieku. Wszystkie są prywatne. Miasto Wielbark ma w nich niewielki udział.

 

- Realizujemy program odnowy kamienic z naszych pieniędzy, bo wiemy, że indywidualnych mieszkańców nie stać na takie działania – przyznaje burmistrz Grzegorz Zapadka. - Koszt dokumentacji, remontów to spore wydatki. Ale zaznaczam - wykonujemy jedynie zakres prac, niezbędny do uratowania tych przepięknych obiektów. Czyli remontujemy dachy, przywracamy blask zabytkowym elewacjom, bez otworów okiennych, czy drzwiowych. Bywa, że koszty pokrywamy w stu procentach. To efekt naszego gminnego programu ratowania lokalnych zabytków. Koszt remontu jednej kamienicy to 300-400 tys. zł. Dzięki tym działaniom Wielbark staje się też piękniejszy.

 

Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace na trzech budynkach. Na razie przewidziano remont 6 kamienic, choć tych, które potrzebują takich prac w Wielbarku jest co najmniej 16.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Półtora roku za kolegę
  Puknij się w swój pusty łeb.

  do ali


  2021-01-28 11:54:03
 • Badanie ankietowe mieszkańców powiatu
  Ta ankieta znajduję się także na stronie Urzędu Miasta w Szczytnie. Nie ma tam pytań o dane wrażliwe. Bardziej skupia się na różnorakiej aktywności mieszkańców danej gminy. Warto poświęcić trochę czasu i wypełnić. Ja tak zrobiłam. Pozdrawiam

  Szczytnianka


  2021-01-28 11:35:05
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  POdobno koza w Senegalu zmarła po szczepionce na tego to wirusa

  Seneka


  2021-01-28 02:35:20
 • Badanie ankietowe mieszkańców powiatu
  Co to za podstęp z tą ankietą ,wyłudzenie danych do jakiegoś przekrętu ?!

  Coś dla policji.


  2021-01-27 20:19:14
 • Półtora roku za kolegę
  Co to jest za kara ??? za zabicie człowieka !!! złodziejaszek ze sklepu jak zasunie konserwę dostaje większy wyrok. Popaprany kraj.

  ali


  2021-01-27 15:30:19
 • Jak pani Eugenia uratowała łabędzia
  Wspaniała kobieta. A o indolencji urzędników wszelkich szczebli to już się nawet pisać nie chce. Praca na zasadzie 3P- do piętnastej, do piątku , do pierwszego. Znajdą milion argumentów na to , że nie mogli postąpić inaczej, a zabrakło po prostu empatii.

  dr


  2021-01-27 14:51:55
 • Stara Gwardia nie rdzewieje...
  Niestety z powodu Corona Wirusa nie doszlo do naszego spotkania w czerwcu 2020, zostalo ono przelozone na rok 2021 , aczkolwiek z tego samego powodu stoi ono pod znakiem zapytania. Czekamy do konca maja aby podjac ostateczna decyzje. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych Krzysztof Żelaskowski

  Krzysztof Żelaskowski


  2021-01-27 13:17:00
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  A co ma do zaoferowania dla miasta PIS czy PSL. Pierwszy jest wszystkiemu przeciw a drugi raz za a za chwilę przeciw. Dzieciaki, nie dostali chyba cukierków i się popłakali. A najgłośniej to chyba ten malutki .

  ryk


  2021-01-27 07:33:40
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Trudno się czyta te wpisy. ktoś kto ma trochę pojęcia wie że wszystkie wydatki są na komisjach uzgadniane, na tej podsdtawie tworzona jest dokumentacja za którą miasto płaci, a potem radni się wycofują bo pewnie chcą ugrać coś dla siebie (nie mieszkańców) ale za ich kompetencje płacimy wszyscy. Zobaczcie projekty z poprzedniej kadencji (2 mln) w błoto. Teraz dzieje się to samo, a robią to ci sami radni. Mają nas wszystkich gdzieś liczą się tylko oni.

  kol


  2021-01-27 06:41:11
 • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 10.)
  wyroki wykonywane na komunistach w Szczytnie były słuszne

  Seneka


  2021-01-26 22:25:20