Piątek, 3 Grudzień
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery -

Reklama


Reklama

Szukają kolorów kamienic


Władze Wielbarka zleciły przygotowanie studium... kolorystyki kamienic w mieście. - Potrzebujemy tego dokumentu do innych dokumentacji pozwalających na rozpoczęcie remontów budynków przy naszych głównych ulicach – mówi Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka.Studium przygotowuje renomowana pracowania konserwatorska z Warszawy.


Reklama

 

Reklama

- Pani, która nami się zajmuje, profesjonalnie robi na przykład odkrywki elewacji na zabytkach, czyli zna się na tym doskonale – mówi Zapadka. - Wbrew pozorom odtworzenie oryginalnych kolorów nie jest takie proste. Kamienice mają wiele warstw, nakładane kolejne często nieodwracalnie niszczyły wcześniejsze. Zdjęcia z tamtego okresu były jedynie czerwono-białe. Ryciny są nieliczne. Istnieje przekaz ustny. Ta pani ma to wszystko zebrać i przygotować nam kolory dla sześciu kamienic znajdujących się przy ulicy Jagiełły, przy skrzyżowaniu z ulicą Nowowiejskiego.

 

Kamienice pochodzą z końca 19 i początku 20 wieku. Wszystkie są prywatne. Miasto Wielbark ma w nich niewielki udział.

 

- Realizujemy program odnowy kamienic z naszych pieniędzy, bo wiemy, że indywidualnych mieszkańców nie stać na takie działania – przyznaje burmistrz Grzegorz Zapadka. - Koszt dokumentacji, remontów to spore wydatki. Ale zaznaczam - wykonujemy jedynie zakres prac, niezbędny do uratowania tych przepięknych obiektów. Czyli remontujemy dachy, przywracamy blask zabytkowym elewacjom, bez otworów okiennych, czy drzwiowych. Bywa, że koszty pokrywamy w stu procentach. To efekt naszego gminnego programu ratowania lokalnych zabytków. Koszt remontu jednej kamienicy to 300-400 tys. zł. Dzięki tym działaniom Wielbark staje się też piękniejszy.

 

Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace na trzech budynkach. Na razie przewidziano remont 6 kamienic, choć tych, które potrzebują takich prac w Wielbarku jest co najmniej 16.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Akcja #SZCZEPIMYSIĘ - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szczytnie
  Witam wszystkich Czytelników Tygodnika Jestem przewodniczącą rady rodziców oraz rodzicem uczennicy z klasy VII której dotyczy powyższy artykuł. Chciałabym sprostować zawarte w nim informacje jakoby to Szkoła zainicjowała spotkanie z inspektorem sanepidu jak również omawianych podczas spotkania tematów. Spotkanie odbyło się na prośbę rodziców uczniów klasy VII (Pani Wychowawczyni doprowadziła do jego realizacji za co dziękuję w imieniu rodziców) i dotyczyło zasad jakich wszyscy - w tym nasze dzieci powinniśmy przestrzegać aby uchronić się przed zachorowaniem (zachowanie odpowiedniej odległości w bezpośrednich kontaktach, noszenie maseczek czy chociażby częstego mycia rąk, co nie dla wszystkich jest oczywiste). Nikt nie namawiał aby dzieci zostały zaszczenione jak może sugerować treść artykułu. Przy te okazji życzę zarówno całej redakcji jak i wszystkim czytelnikom Tygodnika dużo zdrowia.

  Małgorzata Mroczek


  2021-12-03 14:00:08
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Absolutnie jak najbliżej miasta - tylko taka lokalizacja ma sens. Nikt nie będzie jeździł obwodnicą jeżeli będzie musiał przejechać 20 km z pasymskiej na Piłsudskiego.


  2021-12-03 13:26:01
 • Mieszkaniec Szczytna otrzymał telefon z „banku”. Stracił 10 tys. złotych
  Najgorsze jest to, że nie ma sposobu na znalezienie takich ludzi i dalej bezkarnie oszukują :-( zaraz ktoś powie, że ktoś glupi i się nabrał....nieprawda tak potrafią człowieka zmanipulować, podszyć się pod kogoś z rodziny, zadziałać na emocjach, że można się nabrać....

  Mieszko


  2021-12-03 12:11:04
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  sama sobie takiego chłopaka wybrała

  Baba


  2021-12-03 11:57:19
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Daniel pewnie nic z tego nie będzie bo miasto będzie musiało za mieszkańców płacić za wywóz śmieci. Szkoda ale tak zdecydowali radni PSL, Wszystko dla Szczytna i PIS. Smutne.

  do Daniel


  2021-12-03 10:35:24
 • Kontrowersyjne śmieci i podatki (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Radny Paweł Krasowski vel Wicha jest OK, na jak takiego radnego przystało. Przyklaśnie tam gdzie trzeba i byleby do końca kadencji, a potem może się gdzieś IDEAlnie wciśnie.

  Samosienko


  2021-12-03 00:28:35
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  Barbarzyńca. Zwyrodnialec.

  Facet


  2021-12-02 15:45:17
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  https://www.gov.pl/web/gddkia/generalny-pomiar-ruchu-20202021 W okolicy Szczytna ruch nie jest jakoś wyjątkowo duży. Z pomiarów wynika że w Szczytnie jest kumulacja ruchu z dk i ruchu lokalnego. Ten lokalny nawet przeważa. Wniosek taki że obwodnica powinna być jak najbliżej miasta i usprawniłaby ruch loklany. Tranzyt to głównie dk 57 i 53 tu dobowo najwięcej jest pojazdów ciężarowych (najwiecej od strony Biskupca). Mieszkańcy miasta chcą obwodnicy. Nowe Gizewo nie chce. Trzeba kompromisu. Jak dokończą dk16 do Ełku to nawet na obwodnicy Szczytna ruch będzie znikomy.

  Ksionże


  2021-12-02 12:06:45
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Lodowisko jest ok frajda dla wszystkich raz w roku ale przypominam że burmistrz obiecał skatepark całoroczny i gdzie on jest a jest bardziej potrzebny niż lodowisko

  Daniel


  2021-12-02 06:34:40
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Obwodnica powinna lecieć jak naj dalej od Szczytna. Im dalej od tej dziury tym lepiej :P

  Jacek Przypadek


  2021-12-02 04:25:05

Reklama