Wtorek, 18 Styczeń
Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra -

Reklama


Reklama

Szpitalny sukces samorządu i ludzi (zdjęcia)


Jan Karpiński, przedsiębiorca ze Szczytna jako pierwszy odezwał się na apel szpitala i wspomógł placówkę w zakupie respiratora, potrzebnego do leczenia pacjentów z covid19. Być może jego gestowi życie zawdzięcza 101-latek, który trafił do szpitala w Szczytnie z tą poważną chorobą. Wyzdrowiał, szpital opuścił o własnych siłach. Był to najstarszy pacjent z covidem, któremu pomagali szczycieńscy medycy. Właśnie ludzi o takich dobrych sercach wyróżnił w sobotę starosta szczycieński Jarosław Matłach podczas spotkania podsumowującego szpitalne inwestycje ostatnich lat. Rocznie szczycieński szpital, poradnie, pogotowie i LPR udzielają pomocy około 50 tys. pacjentom. Sam szpital covidowy wygenerował ruch na poziomie około 1000 pacjentów.Kamień węgielny pod budowę nowego skrzydła szpitala w Szczytnie wmurowano 2018 roku.

 

- Wówczas nikt się nie spodziewał z czym przyjdzie się zmierzyć – mówi Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Nasza inwestycja wyprzedziła czas, dzięki czemu zapewniła też bezpieczeństwo mieszkańcom powiatu oraz województwa.

 

Decyzje o rozbudowie szpitala podejmowane były już w latach 2014-2018. Starosta Matłach nie omieszkał podziękować ówczesnym samorządowcom, którzy uparcie o to zabiegali. To między innymi nieżyjący już: Andrzej Kijewski, Czesław Wierzuk, Szczepan Olbryś, czy Dariusz Jaskólski.

 

Helikopter i covid

 

Inwestowanie w szpital rozpoczęło się od budowy przyszpitalnego lądowiska. - Inwestycja warta była 1,2 mln zł – wspomina starosta. - Potem ruszyliśmy z pracami za 21 mln zł, czyli budową nowego, trzykondygnacyjnego skrzydła. Prace zakończyły się w najlepszym z możliwych momentów. Budowa została zakończona w czasie eskalacji zachorowań na covid-19. Nowa bryła została przekształcona w szpital tymczasowy, covidowy, a w starej wciąż mogliśmy przyjmować pacjentów niecovidowych. Udało nam się to, czego w zasadzie nie osiągnęła żadna inna palcówka w regionie.

 

Do szpitala zaczął zjeżdżać nowoczesny sprzęt, między innymi tomograf wart 3 mln zł oraz respiratory. - Na początku w Szczytnie był zaledwie jeden, dziś mamy ich aż 100 – mówi starosta Matłach.

 

Niemal równocześnie rozpoczęła się budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Kosztował 12 mln zł.

 

- Łącznie na inwestycje szpitalne do tej pory wydaliśmy ponad 35 mln zł – podsumował w sobotę starosta. - Ale gdy doliczymy do tego sprzęt, który do nas trafił, to będzie grubo ponad 40 mln zł.

 

Ryzykowne i odważne decyzje

 


Reklama

Decyzje o rozbudowie szpitala podejmowane były już w latach 2014-2018. Starosta Matłach nie omieszkał podziękować ówczesnym samorządowcom, którzy uparcie o to zabiegali. To między innymi nieżyjący już: Andrzej Kijewski, Czesław Wierzuk, Szczepan Olbryś, czy Dariusz Jaskólski.

 

W sobotę starosta podziękował radym piątej oraz szóstej kadencji rady powiatu, którzy nie bali się podjąć tego ryzyka. Imiennie wyróżnił wicestarostów Marcina Nowocińskiego i Jerzego Szczepanka oraz dwójkę pracowników: Agatę Dzielińską-Popielarz i Annę Frydrych z wydziału rozwoju gospodarczego i zamówień publicznych.

 

To jeszcze nie koniec...

 

- Życie stawia przed nam zadania, które możemy zrealizować wyłącznie przy szerokiej współpracy – tłumaczyła Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala. - I to nam się udało. Bo rozmawialiśmy ze sobą, słuchaliśmy się wzajemnie. Nie były ważne opcje, czy poglądy polityczne, bo zdrowie ich po prostu nie ma. Kluczowy dla naszego szpitala będzie najbliższy czas i budowa nowoczesnego bloku operacyjnego. Mam jeszcze wiele marzeń i planów względem naszego szpitala i liczę, że przy państwa pomocy uda się je zrealizować – mówiła do zebranych dyrektor Kostrzewa. A wśród zebranych byli parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawicie wojewody z Krzysztofem Kuriatą na czele.

 

Radykalnej modernizacji wymaga jeszcze budynek pogotowia oraz pieszczotliwie nazywany „szary domek”, w którym swoją siedzibę ma dyrekcja i administracja szpitala. - Mamy też miejsce na poradnie specjalistyczne, ale modernizacja pomieszczeń to koszt około 2 mln zł – mówi dyrektor Kostrzewa.

 

Nowoczesność, fachowość, klimat

 

Działania dyrekcji doceniają lekarze oraz personel niższego szczebla.

 

- Pracuję tu od trzech lat – mówił Piotr Troska, ordynator chirurgii. - I była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu, bo tu wciąż się coś dzieje. W jednym miejscu spotkali się ludzie dobrej woli, dyrekcja, pracownicy, politycy lokalni, którzy robią wszystko, aby to miejsce ulepszać. Naprawdę przerosło to moje oczekiwania. Przyjemnością jest pracować w szczycieńskim szpitalu.

Reklama

 

Zmiany w szczycieńskiej placówce dostrzegł też Krzysztof Kuriata, przedstawiciel wojewody.

 

- Gratuluję mądrych decyzji – mówił. - Pomogły one pacjentom z całej Polski. Macie budynki, macie sprzęt. To nie tylko sukces lekarzy, pielęgniarek, czy ratowników, ale każdego pracownika szpitala. I tego, co wynosi śmieci, otwiera aptekę, czy czyści okna. Zebraliście zespół wspaniałych ludzi, na których zawsze można liczyć. Gratuluję.

 

W samych superlatywach o placówce w Szczytnie wypowiadał się też profesor Sławomir Żegleń.

 

- Pandemia pokazała, jak ważne są szpitale powiatowe – mówił. - Na co dzień pracuję w ośrodku w Gdańsku, gdzie mam dosłownie wszystko, ale to właśnie szpital w Szczytnie poradził sobie zdecydowanie lepiej z nowym wyzwaniem niż duże aglomeracje. Ranga szpitali powiatowych w czasie zła pandemicznego obudziła dużo dobra. Widać, że lokalne społeczności potrafią wznieść się ponad podziałami. W tym czasie wzrosła też ranga tych osób, których do tej pory nie docenialiśmy: pielęgniarek, salowych, opiekunek, administracji, czy osób odpowiedzialnych za naprawianie sprzętu, awarii. Oby ta doskonała współpraca trwała jak najdłużej.

 

Głos zabrał też Marek Kasprowicz, wieloletni ordynator ginekologii oraz były radny powiatowy.

 

- Pracuję w tym szpitalu już 40 lat – wspominał. - Pamiętam, jak sukcesem było ocieplenie ściany szpitalnej apteki, ale o rozbudowie szpitala mówiło się od dziesięcioleci. Kiedyś była tylko makieta. Dziś mamy dzieło uwieńczone. Marzenia zostały spełnione jeszcze przed moim odejściem na emeryturę. Dziękuję.Komentarze do artykułu

Rafał

A starosta taki uśmiechniety a brudy i bałagan zamiata pod dywan. Faktycznie budowa domu w naszym powiecie graniczy z cudem, brak kompetencji i ludzkiej życzliwości wylewa się na każdy kroku . Ale cóż przykład idzie z góry więc jaki starosta tacy pracownicy....

Stasiu.

A trawe żem malowali na zielono.

Kamil

Tak się starosta chwali i chwali a w starostwie powiatowym bałagan niczym z serialu. Wydział budownictwa leży utrudnia ludziom składanie wniosków i inwestowanie w przyszłość i rozwój natomiast geodezja i kartografia zaległości ma na 3 miesiące w tył tym samym projekty zgody ect są nie do uzyskania..... Tak więc Jarek bawi się w politykę a powinien zająć się swoją pracą i podwładnymi ( kuzynami i kuzynkami) gdyż te gierki są już niesmaczne...

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Radny Malec wzywa starostę do wyjaśnień
  Pan Malec niech się weźmie za robotę, a nie zajmuje się duperałamia. Jest tyle do zrobienia w Szczytnie.

  Janek


  2022-01-17 12:56:51
 • Radny Malec wzywa starostę do wyjaśnień
  Wiele lat temu trafiłem do tut. szpitala z potwornym bólem brzucha. Do Izby Przyjęć przyszedł młodziutki dr Górski i po krótkiej rozmowie oraz badaniu tylko rękami stwierdził ,że to wyrostek robaczkowy i czy zgadzam się na operację. Nie miałem wyjścia i podpisałem stosowny dokument lecz po kilkunastu minutach zostałem dowieziony na badanie USG i po badaniu przez innego lekarza dowiedziałem się że leci po mnie helikopter. Zostałem dowieziony do Szpitala Wojewódzkiego i po tomografii komputerowej poinformowano mnie, że \"To nie pęknięcie tętniaka lecz zapalenie wyrostka robaczkowego\". Po kilku godzinach byłem już po operacji. Nie mogę milczeć przy tej nagonce na dr Górskiego i czuję się zobowiązany poinformować o tym jednostkowym zdarzeniu dotyczącym tylko mojej osoby ale to dr Górski tylko ze swoją wiedzą i swoimi rękami miał rację a nie inny lekarz z aparatem USG.

  Marian S.


  2022-01-17 09:03:30
 • Radny Malec wzywa starostę do wyjaśnień
  Przez szczycieński oddział kowidowy przeszło już kilka osób. Może pan redaktor pochylił by się nad wysłuchaniem relacji takich osób, jakie tam panują warunki, jak są traktowani pacjenci, czy prywatny poziom wypowiedzi pana doktora mogłabyć codziennością na oddziale w stosunku do pacjentów? Tylko prawda jest ciekawa.

  Mol


  2022-01-17 07:24:24
 • Grabarze nie nadążają z kopaniem grobów
  Cmentarz pięknie oświetlony. Prawie tak samo jak rewitalizowane ruiny zamku. czyżby to były dwa najjaśniejsze punkty w mieście Szczytno? Z sali konferencyjnej, gdzie obraduje rada miejska nie wydobywa się żadne światło. Byłoby lepiej, gdyby rada pomyślała o tych nieszczęsnych seniorach - przykutych do łóżek, wózków - nie tylko o tych, co jeszcze się żwawo poruszają, także towarzysko i można liczyć na ich głos w wyborach. Najpewniej spośród tych starszych ludzi - unieruchomionych w domach, mieszkaniach, zdanych często na przypadkową pomoc MOPS, albo sąsiadów, bo dzieci daleko, albo nie ma - covid zbiera największe żniwo. W tym również oczywiście są ci seniorzy, którym \"oświecona\" rodzina nie pozwalała się zaszczepić.

  Śmieszek


  2022-01-16 15:53:50
 • Szkoła „wybuduje” też mieszkania w Kamionku?
  Kurczę, może i Mańkowski niech napuści wody do fosy \"zamkowej\"!!! Mielibyśmy basen... leżaki na Placu Juranda już stoją ;-)

  A co tam Panie w mieście???


  2022-01-16 13:12:33
 • O zaraźliwości antyszczepionkowych poglądów – felieton Jerzego Niemczuka
  Tzw RODZIC i XxX to ta sama osoba - patrz na słownictwo. Powtarzają się np \' wyszczepiony\" oraz podobny ślinotok jak u wściekłego psa, który wcześniej nie dostał szczepionki

  Jamka lech


  2022-01-16 01:42:30
 • O zaraźliwości antyszczepionkowych poglądów – felieton Jerzego Niemczuka
  przeciwników szczepień gdy zachorują i zejdą z tego świata , nie ma co żałować. paru głupków mniej- to zysk dla świata

  Jamka lech


  2022-01-16 01:37:49
 • O zaraźliwości antyszczepionkowych poglądów – felieton Jerzego Niemczuka
  . pogrążony rozkosznie w konsumpcji nie muszą przyjśc pioruny i ognie z nieba. Przyjdzie wirusik i 100 tysięcy Polaków zginie i to szybko.

  Jamka lech


  2022-01-16 01:34:48
 • O zaraźliwości antyszczepionkowych poglądów – felieton Jerzego Niemczuka
  uwaga! Rodzic to nowe pseudo XxX- używa słowa\"wyszczepiony\" to słowo tylko on wypisuje

  Jamka lech


  2022-01-16 01:27:48
 • Sobieski kończy 70 lat
  swego czasu w 11 klasie pisałem koledze wypracowania z języka polskiego. On dostawał od prof. Sondeja ocenę 5 ja zaś 3. Po prostu profesor Sondej mnie nie lubił. Takie to były czasy ale mimo to wspomina się z łezką w oku. Swego czasu w wypracowaniu pozytywnie ustosunkowałem się do tzw wtedy burżuazji i tym na wieki podpadłem profesorowi.

  Jamka Lech


  2022-01-16 01:12:58

Reklama