Reklama


Reklama

Szpital potrzebuje lekarzy, kusi ich doskonałą ofertą


Powoli zbliżają się do końca szpitalne inwestycje: nowe skrzydło oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy. Przez ostatnie dwa lata w placówkę i w nowoczesny sprzęt medyczny zainwestowano ponad 35 milionów złotych. To działania, dzięki którym szpital w Szczytnie będzie należała do grona najnowocześniejszych w województwie. Będą nowe oddziały, doskonały sprzęt, brakuje jedynie... lekarzy. Do pracy w szczycieńskim szpitalu zachęcają dyrektor Beata Kostrzewa i jej zastępca doktor Dominik Górski.Jakich specjalistów szpital zamierza zatrudnić?

 

Trwa ciągła rekrutacja personelu do pracy na oddziałach: wewnętrznym, dziecięcym oraz ginekologiczno-położniczym. Potrzeba nam zarówno lekarzy specjalistów, jak i rezydentów. I zapewniam, że decydując się na związek z naszym szpitalem, nie będą żałować.

 

Pacjenci jednak wciąż mają różne opinie, nie zawsze pozytywne...

 

Jestem przekonana, że większość z nich wypływa z doświadczeń z dalekiej przeszłości. Już dziś nasz szpital jest naprawdę dobrą placówką, a po zakończeniu inwestycji będzie jedną z najnowocześniejszych w województwie. Myślę, że już dziś nie mamy się czego wstydzić. W ostatnich dwóch latach w szpital zainwestowano ponad 35 milionów złotych. Za dwa miesiące nowe skrzydło będzie już oddane do użytku, trochę później zakończy się budowa SOR, mamy lądowisko dla helikopterów LPR, dobrze wyposażone laboratorium, tomograf, pracujemy nad uzyskaniem urządzenia do rezonansu... W nowym skrzydle szpitala uruchomiona zostanie pracownia endoskopowa, jedna z najnowocześniejszych w województwie. Zabiegamy o to, by była ona akredytowana w Towarzystwie Chirurgów Polskich. To wszystko istotnie wpływa na warunki pracy lekarzy, na ich satysfakcję, bo tę buduje przede wszystkim możliwość skutecznego ratowania zdrowia i życia pacjentów.

 

To piękna idea, ale sami lekarze też muszą żyć, mieć za co...

 

Myślę, że warunki finansowe, jakie możemy zapewnić, są atrakcyjne. Na przykład lekarz rezydent otrzyma 2500 zł z naszych środków, a drugie tyle – z dopłaty ministerialnej. Może też dodatkowo zarabiać pełniąc dyżury. Jeśli na pracę w Szczytnie zdecyduje się małżeństwo, to myślę, że podstawowe wynagrodzenie na poziomie 10 tysięcy złotych miesięcznie i to bez możliwych dyżurów, czy pracy w opiece świątecznej i weekendowej, zapewni im nie tylko godną codzienność, ale też stworzy szansę na szybkie uzyskanie własnego mieszkania...


Reklama

 

No właśnie, dach nad głową to też podstawowa potrzeba i zachęta...

 

Niestety, nie posiadamy lokali służbowych, którymi moglibyśmy „zwabiać” lekarzy, jednak – wbrew pozorom – sytuacja mieszkaniowa w Szczytnie jest naprawdę dobra. Wiele mieszkań zostało przygotowanych pod wynajem na przykład dla cywilnych studentów WSPol., a tych jest coraz mniej. Ze znalezieniem dachu nad głową z pewnością nie będzie większego problemu, a i szans na własne mieszkanie w nieodległej perspektywie jest w Szczytnie wiele, o czym świadczy rozwój deweloperskiego budownictwa. Myślę jednak, że dla lekarzy, szczególnie młodych, najważniejsze są możliwości rozwoju zawodowego.

 

I takie szpital też zapewnia?

 

Owszem i to w bardzo szerokim zakresie. Przede wszystkim w szpitalu pracują naprawdę doświadczeni specjaliści, od których młodzi lekarze – rezydenci będą mogli wiele się nauczyć. To właśnie w szpitalach takich jak nasz, powiatowych, można najszybciej zdobyć doświadczenie zawodowe. Taki szpital umożliwia bezpośredni dostęp do procedur, do samodzielnej pracy, a w zawodzie lekarza praktyka jest niezwykle ważnym czynnikiem. Praktyka i rzeczywiste umiejętności to szybsza ścieżka do uzyskania specjalizacji, awansu... Zapewniamy też wsparcie przy różnych innych formach szkolenia, jeśli lekarz – rezydent zechce. Poza tym ze Szczytna nie jest daleko do ośrodków akademickich w Olsztynie czy Białymstoku. Wiemy na przykład, że w Olsztynie planowane jest utworzenie katedry pediatrii, mówi się też o zamiejscowym ośrodku szkolenia dla studentów obcojęzycznych i taki ośrodek może powstanie u nas.

Reklama

 

Ilu lekarzy szpital potrzebuje?

 

Nie określamy liczby precyzyjnie. Po prostu są potrzebni tym bardziej, że część zatrudnionych w Szczytnie lekarzy ma już za sobą – delikatnie mówiąc – czas aktywności zawodowej. Pracują, ale muszimy liczyć się z tym, że zaczną odchodzić na emerytury. To też zachęta dla młodych lekarzy – rezydentów, by szybko się decydowali i wybierali Szczytno. Warto przy tym wspomnieć, że po raz pierwszy w naszym szpitalu, na pediatrii i ginekologii, otworzone zostały po dwa miejsca rezydenckie.

 

Wciąż nie są zajęte?

 

W połowie. Od września zatrudniony zostanie rezydent na pediatrii, podpisaliśmy też już umowę z rezydentem, który od 1 sierpnia będzie pracował na oddziale ginekologicznym.

 

Co ich skusiło?

 

Nie tylko perspektywy rozwoju i poziom szpitala, ale też walory otoczenia: piękno Mazur, cisza, spokój, brak korków, tłoku wielkich miast. My zapewniamy doskonałe warunki pracy, a Szczytno i okolice – codziennego życia. Zachęcam więc lekarzy do skorzystania z naszej oferty. Jest dostępna pod adresem: szpitalszczytno.pl/rekrutacjaKomentarze do artykułu

Mieszkanka

Przydałoby się jeszcze wysłać pracujący personel na szkolenia z empatii i kultury.

Kraj sam sobie winny

Jak się otworzy wolny rynek dla lekarzy to będzie normalnie a w mieście mamy jednego czy dwóch laryngologów czy mam się śmiać czy płakać ?. To tak jakby jeden fryzjer był na cały powiat !! kpiny

Akrobatyczny Mateusz

Szpital to nie obiekt to personel. A tu istny Mordor.

Szczytnianka 00

No niewiem.Ja jestem zawiedzina.Raz jeden syn potrzebował pomocy niestety odpowiedzi niedistałam tylko czekać miałam Bóg Wie ile.Znalazłam się na SOR W Olsztynie na dziecięcym.I znowu sytuacja z przed wczoraj Starszy syn dostał uczulenia nikt nieodebral na Izbie w szpitalu w Szczytnie dzwoniac przez godzine.Zadzwoniłam na 112 i połaczono mnie z ratownikiem medycznym ale z Gdańska.pokierowano co mam zrobic i podać.Wiec naprawdę żenada i wstyd.SYN SIE CZUJĘ LEPIEJ. A tu to tylko rodzic w szybkim tempie i do domu. BYC MOZE JESLI BYŁOBY więcej lekarzy to może ten Szpital miał by ręce i nogi , w miarę by funkcjonował.

szczytnianka

Ludzka glupota nie zna granic. Jaka tych lekarzy przyszlosc czeka w Szczytnie i cala polske. Wszyscy lekarze powinni wyjechac za granice zeby zyc godnie jak czlowiek.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
  Jeśli ktoś wyrzuci śmieci na twoją działkę to jest to twoje i musisz posprzątać bo mandat. Ale Jak znajdziesz na swojej ziemi coś cennego to jest to państwa. I jak sam nie zgłosisz to mandat. Chyba że to jest krzak marihuany, wtedy wg. państwa jest to twoje :)

  Marro


  2020-09-29 14:51:55
 • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
  Dobrze że wyjechałem z tego kraju. Już chyba w Rosji jest lepiej. Skąd Polska ma mieć fajne zabytki skoro prawo jest tak skonstruowane, że jak coś znajdziesz to lepiej kopnij i udawaj że nie zauważyłeś. Brawo Policja - ciężko pracujecie na swoją opinię.

  Tomek


  2020-09-29 14:26:14
 • Ślimak - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Popieram budowę „centrum sportowego z prawdziwego zdarzenia”. Swego czasu napisałem (KM nr 3/2020): „ … wracając z ostatniego spaceru zaczęły mnie nachodzić myśli marzycielskie, bardzo daleko wybiegające w przyszłość. Marzenia potęgowały się i wzajemnie prześcigały w swej śmiałości. Miały związek z kulturą fizyczną i możliwościami jej rozwoju wśród mieszkańców powiatu szczycieńskiego i odwiedzających nas turystów. Z rozmyślań marzycielskich wyłonił sie piękny kompleks sportowy, a mianowicie hala widowiskowo – sportowa z lodowiskiem i pływalnią. Pokrótce zrelacjonuję marzenia. Hala widowiskowo-sportowa z przeznaczeniem dla ok. 2600 widzów (tj. ok. 50% widowni amfiteatru w Mrągowie). Na parterze lodowisko hokejowe 30m x 61m lub stosownie do potrzeb sala koncertowo - widowiskowa, bądź też boisko koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, tenisa, miejsce do ustawienia ringu bokserskiego lub rozłożenia mat judo. Na piętrze trybuny. Pływalnia trzykondygnacyjna. W kondygnacji podziemnej kręgielnia i kawiarnia - bar. Na parterze hala basenowa, a w niej basen 12,5m x 50m, mniejszy basen rekreacyjny, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnia rurowa ślimakowa, wieloosobowe wanny jacuzzi, kawiarnia – bar oraz gabinet odnowy i rehabilitacji ukierunkowany w szczególności na potrzeby seniorów, coraz liczniejszej grupy społecznej. Powinien posiadać basen rehabilitacyjny z dźwigiem dla osób niepełnosprawnych i świadczyć komplet zabiegów fizjoterapeutycznych (kinezyterapia, masaż, elektrolecznictwo, leczenie polem magnetycznym, hydroterapia, krioterapia, balneoterapia). Na pierwszym piętrze trybuny. Po spacerze z moją nierozłączną sunią i wyciszeniu marzeń, spróbowałem wycenić wymarzoną halę widowiskowo – sportową z pływalnią. Zadanie okazało się bardzo trudne, ze względu na duże rozbieżności w kosztach zrealizowanych i będących w budowie obiektów w kraju. Oszacowałem, że koszt przedsięwzięcie może wynieść od 39 mln do 75 mln zł (w tym hala z lodowiskiem o powierzchni zabudowy ok. 1900 m2 oraz pływalnia o powierzchni zabudowy ok. 5600 m2). Tak duża rozbieżność w prognozowanych kosztach jest następstwem zawirowań cenowych w budownictwie, jakie miały miejsce w ostatnich latach. Jeszcze w 2011 r. koszt obiektu wyniósłby tylko ok. 30 mln zł. Kwoty ujmują urządzenia i wyposażenie (m.in. bandy lodowiska, przeszklenia, boksy, siedziska, instalacje sterujące i nagłaśniające, agregaty chłodnicze, orurowania grzewcze i chłodnicze pod płytą lodowiska, filtry i pompy obiegowe do basenów, stacje dozowania podchlorynu sodu i koagulantów, urządzenia kontrolno - pomiarowe chloru i pH, itd.). Hala widowiskowo-sportowa jest bardziej potrzebna niż amfiteatr, którego funkcję może przejąć. Sugeruję poczynić pierwsze kroki i poddać pod publiczną dyskusję tematy: 1) gdzie zlokalizować halę widowiskowo – sportową z lodowiskiem i pływalnią, 2) jak budować: jednoetapowo czy dwuetapowo: I etap - pływalnia, II etap – hala widowiskowo – sportowa, a może odwrotnie, 3) jaka wielkość widowni, 4) sposób finansowania przedsięwzięcia. Nadmieniam, że istnieje możliwość dofinansowania przedsięwzięcia przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W 2019 roku Ministerstwo zaplanowało na przebudowę, remonty i dofinansowanie inwestycji obiektów sportowych kwotę 516 mln zł. Przykłady dofinansowania: hala w Suwałkach – 13,3 mln zł, hala w Puławach – 17 mln zł, pływalnia w Bydgoszczy - 25 mln zł, hala w Lublinie – 17,9 mln zł, hala w Mielcu – 30 mln zł, hala w Gorzowie Wlkp. – 15 mln zł, hala w Rzeszowie – 25 mln zł. Obiekty takie nie przynoszą zysku. Samorządy muszą je dotować. Cele samorządów mają jednak wymiar nie tylko finansowy. Nadrzędnym celem samorządów jest tworzenia właściwych warunków do życia i pracy. Od tego są uzależnione decyzje o zamieszkaniu i pracy, co przekłada się na aktywność społeczno-gospodarczą mieszkańców. To z kolei ma swoje odzwierciedlenie we wpływach do budżetu z tytułu podatków. Właściwe warunki do życia, to także stwarzanie warunków do zwiększenia aktywności fizycznej, co zmniejsza koszty chorób cywilizacyjnych. Przynosi to wymierne korzyści społeczne: zmniejsza liczbę chorób, liczbę zgonów, absencję pracowniczą, koszty opieki zdrowotnej. Obiekt byłby świetną bazą treningową oraz umożliwiałby organizowanie zawodów i imprez sportowych. Stworzyłyby się warunki do rozszerzenie specjalności klas sportowych (pływanie, itd.). Myślę, że zasługujemy na taki obiekt. Zdecydowanie lepiej zaspakajane byłyby potrzeby mieszkańców powiatu szczycieńskiego w zakresie kultury fizycznej, a więc polepszyłaby się jakość naszego życia jak i turystów. Na koniec cytat nieznanego autora: „Marzenia to realne cele z odroczonym terminem realizacji”.

  Krzysztof Połukord


  2020-09-29 14:16:45
 • Emzetka – wielopokoleniowa pamiątka rodzinna została skradziona
  Noooo


  2020-09-29 09:08:07
 • Groźny wypadek, ranna 59-letnia kobieta
  Kolizja , zderzenie , wypadek.

  Kraksa


  2020-09-29 07:49:42
 • Dzielnicowy ugasił forda na skrzyżowaniu
  nie no bohater dać mu złota palę kupa gliniarzy co dzień się naraża ratuje ludzi ale mają źle nazwisko a jak plecak zgasi truchło to na piedestał z nim żenada zrobił to za co bierze kasę żadne osiągnięcie

  JanEk


  2020-09-28 21:06:29
 • Ugasił pożar, ocalił życie!
  Więcej takich ludzi oby było na świecie na pewno byłby inny

  Paweł Krause / kudłaty


  2020-09-28 18:09:02
 • Groźny wypadek, ranna 59-letnia kobieta
  Kraksy? Co to za słowo przy wypadku?

  Ojć


  2020-09-28 10:40:36
 • Audi wjechało w budynek dawnej szkoły
  Wjazd na chatę.

  Tak zwany.


  2020-09-27 19:01:23
 • Zderzenie z jeleniem, ranny kierowca land rovera
  Idiotyzm. Najbardziej poszkodowany został jeleń, który nie przeżył zderzenia z samochodem! Nie szkoda mi kierowców, którzy nie przestrzegają znaków drogowych o możliwości spotkania się ze zwierzyną. Naprawdę najbardziej żal mi jelenia.

  Waga


  2020-09-27 18:10:29