Środa, 26 Luty, Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu


Dobiega końca budowa nowego skrzydła szpitala w Szczytnie. Właśnie dotarł sprzęt medyczny, w który mają być wyposażone sale nowych oddziałów, między innymi wewnętrznego, czy dziecięcego. Inwestycja, która kosztuje około 20 milionów złotych, ma zostać oddana do użytku na przełomie maja i czerwca. Jednocześnie przy szpitalu budowany jest Szpitalny Oddział Ratunkowy.Chorzy, umierający, leżą na korytarzach – tak wygląda codzienność na oddziale wewnętrznym szpitala w Szczytnie. Szpital jest po prostu przepełniony. Na przełomie maja i czerwca tego roku ma to się zmienić, bo do użytku oddane zostanie nowe skrzydło placówki. Budowa jest już niemal zakończona. W tym tygodniu dotarł nawet nowy sprzęt, w który mają być wyposażone sale.

 

 

 

ZOL będzie w szpitalu

 

- Mieszkańcy powiatu w końcu będą mogli być leczeni w komfortowych warunkach – mówi Jarosław Matlach, starosta szczycieński. - W nowym pawilonie na oddziałach zostanie zwiększona liczba łóżek, co za tym idzie nastąpi też znaczny wzrost liczby udzielonych usług. Nowością będzie na przykład utworzenie w naszym szpitalu Zakładu Opieki Leczniczej. Pomoc znajdą tam głównie osoby przewlekle chore. Niestety, na tego typu usługi w naszym powiecie jest bardzo duże zapotrzebowanie.

 

W ramach rozbudowy szpitala powstaje trzykondygnacyjne skrzydło, w którym zostaną utworzone: oddział wewnętrzny na 50 łóżek, oddział dziecięcy na 20 łóżek, laboratorium, apteka, Zakład Opieki Medycznej oraz Gabinet Diagnostyki Endoskopowej.


Reklama

 

 

Największa inwestycja w zdrowie

 

Budowa nowej bryły szczycieńskiego szpitala rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. Jest to prawdopodobnie jedna z największych, po 1989 roku, inwestycji w naszym powiecie, realizowanych przez samorząd.

 

- To, z czym mamy w tej chwili do czynienia, to się w głowie nie mieści, aż trudno opisywać – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - Bo jak ma się czuć człowiek chory, ciężko chory czy umierający leżąc na korytarzu, gdzie ludzie przechodzą, stukają w łóżko, czasem przesuwają. To urąga godności. Ta budowa to przede wszystkim poprawa warunków leczenia.

 

 

Lekarze zainteresowani pracą

 

Rocznie przez szczycieński szpital przechodzi około 50 tysięcy pacjentów. Pracuje tam około 450 osób, w tym ok. 100 lekarzy. Nowy obiekt to też nowa kadra.

 

- W przypadku samej rozbudowy szpitala myślę, że problemów z kadrą nie będzie – mówi dyrektor Kostrzewa. - Ale przypomnę, że jednocześnie trwa budowa szpitalnego oddziału ratunkowego. Tam na dyżurze będzie potrzeba dwóch lekarzy. Nie ukrywam, że rozglądamy się za nowymi lekarzami i personelem. Na szczęście zainteresowanie naszą placówką wśród medyków rośnie. W rozmowach nie ukrywają oni, że chcieliby pracować u nas, bo widzą, że inwestujemy w szpital.

Reklama

 

 

Ministerstwo i obligacje

 

Rzeczywiście, jak na samorząd powiatowy, inwestycja w służbę zdrowia jest ogromna. Bo nowe skrzydło i SOR to wydatek w sumie około 30 milionów złotych.

 

- Pieniądze są duże, to prawda, ale nasi mieszkańcy oczekiwali od lat poprawy warunków i jakości usług w szczycieńskim szpitalu – mówi starosta Matłach. - Dzięki tej inwestycji każdy z nas może czuć się bezpieczniej, ale oczywiście oby nigdy, lub jak najrzadziej musiał korzystać z tych usług.

 

Na budowę SOR szczycieńskie starostwo otrzymało wsparcie w kwocie 8 mln zł z Ministerstwa Zdrowia (cała inwestycja kosztuje 10 mln zł). Z kolei nowe skrzydło szpitala jest inwestycją własną. Aby pokryć część kosztów budowy, która pochłonie około 20 mln zł starostwa powiatowe w Szczytnie wypuściło obligacje komunalne o wartości 15 mln zł, których wykup ma się rozpocząć od 2024 roku i potrwać do 2034 roku.

 

Fot. Paweł AdamskiKomentarze do artykułu

Śmieszek

A poczytajcie sobie o szpitalu naszym. Kto tam jest rzecznikiem praw pacjenta? Poszukajcie, poszukajcie!

Taki sobie czytelnik

Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

dr

Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

Ali

Zainteresowanie pracą lekarzy w Szczytnie jest prawie zerowe. Można powiedzieć że większość lekarzy to geriatria a młodych jak na lekarstwo. Znaleźć lekarza na SOR nawet w Olsztynie graniczy z cudem przy bardzo wysokich stawkach które w Szczytnie są nie osiagalne. Ale powodzenia????????????

Xxc

100 lekarzy....4 OIT, 5 chirurgia, 6 wewnetrzny, 4 Pediatria, 6 Ginekologia( co ciekawe na 5-6 pacjentek, 1 neanatolog, trakt porodowy obsugiwany przez ginekologow, blok operacyjny przez lekarzy z OIT, gdzie tu 100 lekarzy....?

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Do Jacek. Po co Tobie plac zabaw, dołki na d jeziorem nie wystarczą? Jak do tej pory jedyne działanie Pana Burmistrza zakończone niekoniecznie sukcesem. Kiedyś jak piasek w dołku był świeży widziałem tam \"coś robiącego\" kota. Więc w jakimś stopniu okazał się być przydatny. Ale sukces , sukces, znowu sukces.

  dr


  2020-02-26 14:57:37
 • Wilczek zajmie się drogami powiatowymi
  Człowiek od wszystkiego

  Łukasz


  2020-02-26 12:01:58
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Ta rasa psa wcale nie musi być groźna. Zależy to tylko wyłączenie od wychowania. Sama mam psa rasy american bully jest też niby groźnym psem. A wcale zupełnie tak nie jest, jest łagodny i uwielbia dzieci. Nie była to żadna winna właścicieli, ponieważ psy często nawet potrafią uciec/wyrwać się że smyczy to normalne, a z podwórka jeszcze łatwiej mają do ucieczki. To tylko i wyłączenie tego mordercy, powinien zostać bardzo ukarany. Pies jest czasem lepszy niż nie jeden człowiek. Potrafi więcej zrozumieć wysłuchać i kochasz szczerze. Współczuję bardzo.. :(

  Czytelnik3


  2020-02-26 11:43:12
 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Hehehehe, trzeba sie pokazać, żeby mieszkańce miasta kojarzyli z tym co \"dobre\". A plac zabaw(i nie tylko) przy ulicy Solidarności czeka :)

  Jacek


  2020-02-26 09:41:14
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Po Szczycionku też biega taki słodziak....

  Norbert


  2020-02-26 08:45:27
 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Ujawnił się dawno nie widziany Pan Burmistrz. Wygląda na to , że kino w galerii , to także zasługa Pana Burmistrza. Lans, lans i parcie na szkło.

  dr


  2020-02-26 08:43:17
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Czytelnik - co ty pie@#$%isz . Wcześniej puszczali psa i nic się nie działo, nie robił ludziom krzywdy: - \" Dzieci z Małdańca ją uwielbiały. Bawiły się z nią, całowały, przytulały... \" - \" Właścicielka suczki przyznaje, że Rouse potrafiła czasem uciec z posesji. Ale nigdy nikogo nie ugryzła, czy pogoniła, nie było w niej agresji – mówi. - Najczęściej odnajdywaliśmy ją przy sklepie, gdzie bawiła się z dziećmi. \" Jeśli pies nie stanowi zagrożenia to czemu nie mogłby biegać sam? \" Miała jedynie słabość do kur \" - jedyna wada psa. Wina tylko i wyłącznie tej parówy która pociągnęła za spust. Wielki bohater k@#$a \"Widać sąsiadom cierpliwość się skończyła\" do psa który nie był agresywny? Sąsiedzi jacyś po@#$^ni. Drogi \"strzelcu\" mam nadzieje, że coś ci się przytrafi i będziesz cierpiał tak jak teraz właściciele Rouse. RiP

  Łukasz Łukasz


  2020-02-26 08:34:42
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Całą odpowiedzialność za to co się stało ponoszą właściciele i to ich bym ukarał, amstaf swobodnie biegający po wsi - skandal. Jak się ma psa to trzeba się nim zajmować. Wszyscy we wsi się z psem bawili, dzieci pod sklepem - to jakieś żarty ?. Szkoda psa i przykre że trafił na takiego właściciela.

  Lubię psy.


  2020-02-26 07:43:30
 • Centrum w szkole i w budżecie
  \"Nasze plany inwestycyjne może nie wyglądają obecnie jakoś mocno imponująco, ale to efekt budźetowego „modelu”, jaki stosujemy od lat, a właściwie od czasu, gdy jestem burmistrzem\" - te tłumaczenia są troszkę żenujące, nie uważa pan panie burmistrzu? Czyżby zauważył pan wyraźny spadek swojego zaangażowania? I tu przyznam panu rację. Myślenie \"byle do końca kadencji\" daleko nas mieszkańców nie zaprowadzi. Szkoda, że zaufałam.

  Krysia


  2020-02-26 07:24:58
 • Nowe nadzieje na obwodnicę (komentarze)
  Jaka obwodnica ? To dopiero plan planów, a może tylko kiełbasa wyborcza. Gdyby nawet miała być to proces wieloletni. A planów to jeszcze w ministerstwie nie znają, no chyba że Jarek wie (on wie wszystko) ale nie powie.

  Do Janek


  2020-02-26 06:57:32

Reklama