Reklama


Reklama

Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu


Dobiega końca budowa nowego skrzydła szpitala w Szczytnie. Właśnie dotarł sprzęt medyczny, w który mają być wyposażone sale nowych oddziałów, między innymi wewnętrznego, czy dziecięcego. Inwestycja, która kosztuje około 20 milionów złotych, ma zostać oddana do użytku na przełomie maja i czerwca. Jednocześnie przy szpitalu budowany jest Szpitalny Oddział Ratunkowy.Chorzy, umierający, leżą na korytarzach – tak wygląda codzienność na oddziale wewnętrznym szpitala w Szczytnie. Szpital jest po prostu przepełniony. Na przełomie maja i czerwca tego roku ma to się zmienić, bo do użytku oddane zostanie nowe skrzydło placówki. Budowa jest już niemal zakończona. W tym tygodniu dotarł nawet nowy sprzęt, w który mają być wyposażone sale.

 

 

 

ZOL będzie w szpitalu

 

- Mieszkańcy powiatu w końcu będą mogli być leczeni w komfortowych warunkach – mówi Jarosław Matlach, starosta szczycieński. - W nowym pawilonie na oddziałach zostanie zwiększona liczba łóżek, co za tym idzie nastąpi też znaczny wzrost liczby udzielonych usług. Nowością będzie na przykład utworzenie w naszym szpitalu Zakładu Opieki Leczniczej. Pomoc znajdą tam głównie osoby przewlekle chore. Niestety, na tego typu usługi w naszym powiecie jest bardzo duże zapotrzebowanie.

 

W ramach rozbudowy szpitala powstaje trzykondygnacyjne skrzydło, w którym zostaną utworzone: oddział wewnętrzny na 50 łóżek, oddział dziecięcy na 20 łóżek, laboratorium, apteka, Zakład Opieki Medycznej oraz Gabinet Diagnostyki Endoskopowej.


Reklama

 

 

Największa inwestycja w zdrowie

 

Budowa nowej bryły szczycieńskiego szpitala rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. Jest to prawdopodobnie jedna z największych, po 1989 roku, inwestycji w naszym powiecie, realizowanych przez samorząd.

 

- To, z czym mamy w tej chwili do czynienia, to się w głowie nie mieści, aż trudno opisywać – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - Bo jak ma się czuć człowiek chory, ciężko chory czy umierający leżąc na korytarzu, gdzie ludzie przechodzą, stukają w łóżko, czasem przesuwają. To urąga godności. Ta budowa to przede wszystkim poprawa warunków leczenia.

 

 

Lekarze zainteresowani pracą

 

Rocznie przez szczycieński szpital przechodzi około 50 tysięcy pacjentów. Pracuje tam około 450 osób, w tym ok. 100 lekarzy. Nowy obiekt to też nowa kadra.

 

- W przypadku samej rozbudowy szpitala myślę, że problemów z kadrą nie będzie – mówi dyrektor Kostrzewa. - Ale przypomnę, że jednocześnie trwa budowa szpitalnego oddziału ratunkowego. Tam na dyżurze będzie potrzeba dwóch lekarzy. Nie ukrywam, że rozglądamy się za nowymi lekarzami i personelem. Na szczęście zainteresowanie naszą placówką wśród medyków rośnie. W rozmowach nie ukrywają oni, że chcieliby pracować u nas, bo widzą, że inwestujemy w szpital.

Reklama

 

 

Ministerstwo i obligacje

 

Rzeczywiście, jak na samorząd powiatowy, inwestycja w służbę zdrowia jest ogromna. Bo nowe skrzydło i SOR to wydatek w sumie około 30 milionów złotych.

 

- Pieniądze są duże, to prawda, ale nasi mieszkańcy oczekiwali od lat poprawy warunków i jakości usług w szczycieńskim szpitalu – mówi starosta Matłach. - Dzięki tej inwestycji każdy z nas może czuć się bezpieczniej, ale oczywiście oby nigdy, lub jak najrzadziej musiał korzystać z tych usług.

 

Na budowę SOR szczycieńskie starostwo otrzymało wsparcie w kwocie 8 mln zł z Ministerstwa Zdrowia (cała inwestycja kosztuje 10 mln zł). Z kolei nowe skrzydło szpitala jest inwestycją własną. Aby pokryć część kosztów budowy, która pochłonie około 20 mln zł starostwa powiatowe w Szczytnie wypuściło obligacje komunalne o wartości 15 mln zł, których wykup ma się rozpocząć od 2024 roku i potrwać do 2034 roku.

 

Fot. Paweł AdamskiKomentarze do artykułu

Śmieszek

A poczytajcie sobie o szpitalu naszym. Kto tam jest rzecznikiem praw pacjenta? Poszukajcie, poszukajcie!

Taki sobie czytelnik

Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

dr

Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

Ali

Zainteresowanie pracą lekarzy w Szczytnie jest prawie zerowe. Można powiedzieć że większość lekarzy to geriatria a młodych jak na lekarstwo. Znaleźć lekarza na SOR nawet w Olsztynie graniczy z cudem przy bardzo wysokich stawkach które w Szczytnie są nie osiagalne. Ale powodzenia????????????

Xxc

100 lekarzy....4 OIT, 5 chirurgia, 6 wewnetrzny, 4 Pediatria, 6 Ginekologia( co ciekawe na 5-6 pacjentek, 1 neanatolog, trakt porodowy obsugiwany przez ginekologow, blok operacyjny przez lekarzy z OIT, gdzie tu 100 lekarzy....?

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Racja, a we wrześniu będzie płacz i lament że młodzież do szkoły nie może bo korona w mieście, którą turyści przywlekli, hahahaha

  do szary obywatel


  2020-08-04 13:07:07
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  No, no, widzę prawdziwe Matki - Polki. Szczególnie jeśli chodzi o troskę o zdrowie własne i swoich rodzin.

  szary obywatel


  2020-08-04 12:11:21
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Inicjatywa świetna ale maseczek brak, czy przypadkiem w miejscach zamkniętych typu kina, sklepy itp nie powinno się nosić maseczek to może jakiś mandacik dla przykładu????

  Anna


  2020-08-04 10:56:40
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  A czy nie jest tak że w sklepach, kinie i generalnie powierzchni zamkniętej powinno się nosić maseczki??????

  mAREK


  2020-08-04 09:49:11
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  SUPER, ŚWIETNA INICJATYWA A MASECZKI GDZIE JA SIĘ PYTAM????????

  KORONA


  2020-08-04 09:26:10
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Zabawa fajnie a gdzie maseczki


  2020-08-04 06:17:54
 • O krok od kolejnej tragedii na drodze
  Niewyżytym kretynom odbierać na zawsze prawka, auta, obcinać stopy - by nie mogli za szybko usiąść za kółkiem i obciążać kosztami leczenia i rehabilitacji ich ofiar, przeczołgać przez minimum roczny wolontariat w szpitalu lub hospicjum i dokładnie przebadać psychiatrycznie i psychologicznie. A może też pozbawiać źródeł testosteronu....

  ika


  2020-08-03 22:22:08
 • 22 kilometry szczęścia wójt Szydlik
  Wedle zaleceń przyjrzałem się sobie i doszedłem do wniosku, że wszystko jest dobrze. Dziękuję za troskę. Rzeczywiście, mam wyższe wykształcenie; cieszę się, że to widać. Jednak etatu w gminie nie mam, tutaj nos Cię zawiódł. Dosyć jednotorowe myślenie skoro pochwała równa się praca. A jeśli pochwalę chleb, wywąchasz z mojej klawiatury etat w piekarni? Co złego jest w docenieniu czyjegoś wysiłku? Uważam, że pisać można o ile ma się coś do powiedzenia na temat. Równie dobrze artykuł o wywozie śmieci w powiecie może się skończyć dyskusją w komentarzach o stanie dróg lub o masztach w Rańsku. Nie rozumiem czego bronisz? Naprawdę wyzywanie wójta od hipokrytek ma zmusić do odpowiedzi? Wystarczy napisać pismo do gminy z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Powaga takiego dokumentu wykluczy też wyzwiska. Żeby media się tą sprawą zajęły również trzeba bezpośrednio się skontaktować. Radzę czytać uważnie, nie czepiam się porównania drogi do sera. Można napisać, że droga przypomina/jest jak ser z dziurami. Tymczasem Oburzona napisała \"jeździ się jak po serze z wielkimi dziurami\". Wyszło komicznie. Podsumowanie: krytykujesz innych, lepiej zastanów się nad sobą.

  wdzięczny raz jeszcze


  2020-08-03 17:08:35
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Bardzo panu dziękuję za tę Dobrą Nowinę. Jak to pewien francuski polityk powiedział - niektórzy nie korzystają z okazji, aby milczeć. Dobrze, że Pan z tej możliwości nie skorzystał. Dzięki temu mieszkańcy Szczytna - no nie wszyscy, nie popadajmy w samozachwyt - mogli się zapoznać z Pana dokonaniami opozycyjnymi, Pana oglądem świata, z Pana mizantropią (proszę zapytać Prezesa, co to znaczy), a także z Pana oikofobią (moim zdaniem człowiek, który nienawidzi swoich rodaków - nienawidzi również swej Ojczyzny). Zna Pan środowisko z restauracji SOWA? Nie znosi go Pan? A skąd je Pan zna? Był Pan tam kelnerem, czy pracował w szatni, że aż tak ich Pan zna i nie lubi? Jeśli chciał się Pan przedstawić mieszkańcom Szczytna - jako cichy bohater opozycji (nie odmawiam panu zasług \"w sprawie\") - wśród \"resztek komuchów\" - to niestety spadł Pan z cokołu. Tak rewolucja pożera swoje dzieci... albo one same się pożerają, albo też zwykła ludzka zawiść.

  Śmieszek


  2020-08-03 13:17:48
 • Ciężarówka wyładowana soją przewróciła się w Młyńsku (zdjęcia)
  Przed dostawczakiem jechały dwie osobówki. Pierwsza skręciła na Lipowiec, osobówka za nią wyhamowała a dostawczakiem chyba się zagapił i żeby im w tył nie wjechać odbił w lewo a na tym pasie jechała Scania. Ciężarówką zjechał na pobocze i po chwili naczepa się zapadła na poboczu i przewróciła zestaw. Farta to ma typ co na poboczu trawę kosił. Naczepa minęła go na centymetry.

  JWB


  2020-08-03 12:02:50