Czwartek, 22 Październik, Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa -

Reklama


Reklama

Szlak wędrowców z Berlina przeciął teren Nadleśnictwa Wielbark


Miłośnicy pieszych wędrówek zrzeszeni w Wandersportverein Rotation Berlin w ramach swojej wycieczki po Północnym Mazowszu i Mazurach pokonali liczącą ok. 25 km trasę z Wielbarka do Opaleńca. Po drodze mijali nieczynną linię kolejową pamiętającą przejazdy tajnych pociągów według legendy przewożących głowice radzieckich pocisków atomowych, pozostałości średniowiecznych wałów i resztki zabudowań granicznych. Leśnicy spotkali się z gośćmi przy leśniczówce Karolinka i przeszli do pomnika Samsonowa, który jest jedną z ciekawszych pamiątek pierwszej wojny światowej w Nadleśnictwie.Pomnik stoi w miejscu śmierci generała Aleksandra Samsonowa, dowódcy jednej z armii rosyjskich, które poniosły klęskę w bitwie pod Tannenbergiem w sierpniu 1914 roku. Według jednej z teorii Samsonow popełnił tu samobójstwo, są jednak głosy, że zmarł z wycieńczenia podczas ucieczki po bitwie, porzucony przez swoich oficerów. Ciało generała, które pierwotnie było w tym miejscu pochowane, rok lub dwa lata po bitwie odnalazła jego żona i przeniosła do rodzinnej miejscowości (na terenie dzisiejszej Ukrainy). Pomnik stoi w niezmienionej formie od 1916 roku.


Reklama

 

Ciekawostką jest, że w historiografii niemieckiej bitwa pod Grunwaldem jest określana mianem pierwszej bitwy pod Tannenbergiem, a ta z pierwszej wojny światowej jest drugą bitwą pod Tannenbergiem (Tannenberg to nazwa obecnej wsi Stębark w gminie Grunwald).

 

Smaku całej historii dodaje legenda o skarbie Samsonowa zakopanym gdzieś na terenie Nadleśnictwa Wielbark podczas ucieczki po przegranej bitwie. Skarb rozpala wyobraźnię kolejnych pokoleń poszukiwaczy, którzy jednak musieli się dotychczas zadowalać guzikami od mundurów i innymi drobiazgami…

Reklama

 

Fotografia i źródło: https://wielbark.olsztyn.lasy.gov.plKomentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2020-09-17 14:33:26

Nadleśnictwa rozdadzą darmowe sadzonki

  • Poniedziałek, 2020-09-14 13:43:07

"Pełna" kanalizacja w Wielbarku

  • Poniedziałek, 2020-08-10 21:35:48

Roztańczone dzieciństwo Wielbarku

Reklama


Komentarze