Wtorek, 14 Lipiec, Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego -

Reklama


Reklama

Szkoły w Kolonii i Jerutach zostają bez zmian


Samorząd Świętajna wycofał się z zamiaru zmian w dwóch szkołach podstawowych. Zarówno w Kolonii, jak i w Jerutach nadal będą istniały klasy od pierwszej do ósmej. To efekt aktywności rodziców oraz stanowiska olsztyńskiego kuratorium oświaty.Przypomnijmy. W ramach poszukiwania oszczędności finansowych wójt Świętajna Alicja Kołakowska uznała za wskazane ograniczenie organizacyjne szkół w Kolonii i Jerutach. Od września miały się w nich uczyć tylko najmłodsi uczniowie, z klas I-III, starsi zaś mieli zasilić placówki w Świętajnie czy Spychowie.

 

Dla nikogo zasadniczo nie było tajemnicą, że to tylko pierwszy krok do całkowitej likwidacji tych szkół. Mimo ogromnego oporu rodziców dzieci z tych dwóch miejscowości, a też i nauczycieli, mimo wielu spotkań, krytyki i rzeczowych argumentów, na sesji pod koniec lutego radni przyjęli stosowne uchwały. Zgodnie z procedurą mówiły one o zamiarze reorganizacji placówek.

 

Takie uchwały muszą być podjęte do końca lutego, a po nich – muszą być przeprowadzone dalsze czynności. Aby uchwały nabrały mocy prawnej i w efekcie – by mogły być przyjęte kolejne uchwały (zwykle w kwietniu), mówiące już nie o zamiarze, a o likwidacji (zmniejszeniu stopnia organizacyjnego) – musiały być spełnione dwa obligatoryjne warunki.

 

Kuratorium mówi: nie

 

Jednym z tych warunków jest uzyskanie pozytywnej opinii kuratorium oświaty. - Kiedy wpłynęły do nas uchwały Rady Gminy Świętajno z wnioskiem o wydanie opinii, przeprowadziliśmy rozpoznanie sytuacji – mówi „Tygodnikowi Szczytno” wicekurator Wojciech Cybulski. - Uznaliśmy, że nie ma wystarczających przesłanek, by zmieniać strukturę obu tych szkół, a w przyszłości zapewne zlikwidować. Kuratorium stoi na stanowisku, że likwidacja placówek oświatowych to absolutna ostateczność.


Reklama

 

Kuratorium uznało, że władzami gminy kierowały wyłącznie względy ekonomiczne, a te są niewystarczające. Zresztą prezentowaliśmy analizy rodziców i nauczycieli, z których wynikało, że potencjalne oszczędności, jakie gmina by uzyskała to nawet nie koszt budowy jednej krótkiej uliczki. - W tym roku ekonomia szkół powinna ulec poprawie. W państwowym budżecie na subwencję oświatową przeznaczono o 2,8 mld zł więcej niż rok temu – argumentuje wicekurator Cybulski. - Poza tym realizowanych jest wiele różnych programów, także rządowych, z których szkoły i samorządy mogą pozyskiwać dodatkowe środki na działalność edukacyjną. W przypadku szkół, czyli edukacji dzieci i młodzieży nie można patrzeć tylko na pieniądze.

 

Z tych właśnie przyczyn kuratorium negatywnie odniosło się do zamierzeń gminy Świętajno.

 

- Wymaganej prawem opinii jednak nie wydaliśmy – mówi Wojciech Cybulski. - Osobiście rozmawiałem z wójt Świętajna, przedstawiłem jej nasze stanowisko i poinformowałem, że oficjalna opinia będzie raczej negatywna.

 

Rodzice nie chcieli wiedzieć

 

W tej sytuacji pani wójt wycofała z kuratorium wniosek o wydanie opinii i odstąpiła od zamiaru wprowadzania zmian w szkołach, tym bardziej, że gminie nie udało się spełnić także drugiego obligatoryjnego warunku, jakim jest skuteczne poinformowanie każdego rodzica o szkolnych zamiarach.

Reklama

 

Tu wymogi formalne są bardzo rygorystyczne. Informację o zamiarze reorganizacji powinien otrzymać każdy rodzic/opiekun prawny indywidualnie, a więc zarówno mama, jak i tata – oddzielnie, a gmina musi mieć to potwierdzone, czy to, np. w formie „zwrotki” pocztowej czy podpisu na kopii. Na tym polega wymagana skuteczność powiadomienia rodziców, a że w Kolonii i Jerutach rodzice po prostu tych pism nie odbierali, nie potwierdzali otrzymania informacji, to wojewoda i tak uchyliłby uchwały o likwidacji w trybie nadzoru prawnego.

 

Wójt się wycofała, zdania nie zmienia

 

- Dziękuję tym radnym, którzy zagłosowali za reorganizacją, gdyż nadal uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie nie tylko dla gminnego samorządu, ale także dla uczniów – napisała wójt Alicja Kołakowska do radnych, przekazując informacje odnośnie do tematyki zaplanowanego posiedzenia komisji. 

 

 

 

Opór rodziców okazał się skuteczny. Szkoły w Kolonii i Jerutach będą działały w niezmienionym kształcie.Komentarze do artykułu

Irek

Jesteścue wspaniali!❤(NIE POZDRAWIAM LIKWIDATOROW????)????

Waldek

Moim zdaniem Pani Wójt ma rację , ale wieśniaki tego nie rozumieją że to bezsensowne wywalanie pieniędzy A panie nauczycielki baly się o swoje ciepłe posadki, i tak do emeryturki

Bodzio

Nie wiem z czego wynika ta radość? Co ma wisieć nie utonie. Bieżta się chłopy za robote, zamiast odwracać się do ściany.

Uczeń

Dziękujemy wszystkim,Rodzicom, Nauczycielom,i tym Radnym, którzy walczyli o naszą szkołę. Nie traciliśmy nadziei. W obecnej chwili, także nie tracimy nadziei, że wkrótce spotkamy się w niej wszyscy zdrowi i szczęśliwi.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Do osoby \"ja. A czy ten krzyż kogokolwiek ogranicza w działaniu. Proszę się organizować i co leży na sercu, realizować. Osoby, dla których jest ważny krzyż, pięknie się zorganizowały. Przykład, że można coś zrobić dla siebie i innych, jest dany. Tylko kopiować - jak to zrobić. Wszystko co nas boli, poprawiajmy a nie tylko narzekamy. Jeśli te schody nad jeziorem, dla tutejszej społeczności, są takie ważne, to bez trudu w ciągu 2 tyg., zgromadzi się 100 tys. I będą schody. \"Dla każdego coś miłego\".

  Szczęściara.


  2020-07-14 09:37:49
 • Groźnie na drogach powiatu
  Oj Przyjacielu sławny się robisz

  Damian


  2020-07-14 09:10:26
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Jestem pod ogromnym wrażeniem, tego czego dokonano. Ale jestem ździwiona, dlaczego Jezus ma przebite dłonie a nie nadgarstki. Całun Turyński, moim zdaniem jest autentyczny, jest dowodem, że Jezus z całą pewnością miał przebite nadgarstki a nie dłonie. A ponadto i nauka dowiódła, że dłonie by nie utrzymywały ciężaru ciała, by uległy rozerwaniu.

  Szczęściara.


  2020-07-14 08:25:41
 • Groźnie na drogach powiatu
  Wydaje mi się, ze nasze kary za łamanie przepisów, jazdę na kacu lub wręcz pijanych itp.sa tak małe, ze nie oddziałują .Konfiskata przedmiotu ,,zbrodni,,i duży mandat i nie od widzimisię policjanta ,ale wedle rozporządzenia troszkę by uporzadkowalo.

  Mazurka


  2020-07-14 06:06:23
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Obrzydliwe. Czemu kościół się wszędzie panoszy. Dla mnie jako obywatela jest to po prostu łamanie moich konstytucyjnych praw, ok, niech sobie wierzą, ale w domu, a nie się z tym obnoszą jak z nie wiem czym. Mogliby za te 70 tysięcy wyremontować schody nad jeziorem na przykład. Po co komu nowy krzyz :)

  ja


  2020-07-13 22:02:57
 • Zamkowe ruiny w połowie mniej tajemnicze (zdjęcia)
  Jestem szczególnie zainteresowany latryną. Czy będzie wyeksponowana i wzbogacona o instalację multimedialną ?

  Olo


  2020-07-13 17:23:36
 • Groźnie na drogach powiatu
  Chciałabym odnieść się do fragmentu, gdzie piszecie o wypadku 16-letniej rowerzystki. A konkretnie fragment \"najprawdopodobniej zajechała jej nagle drogę\". Jak można tak pisać nie znając wersji poszkodowanej? Szkoda, że nie napiszecie np. że nie było żadnych śladów hamowania. Zamiast tego czytam, że \"nie zdążyła wyhamować\". To ma być dziennikarstwo??! Dno i metr mułu. Ale spokojnie, prawda zawsze wyjdzie na jaw. Będziecie mieli okazję sprostować te bzdury.

  Zniesmaczona


  2020-07-13 13:50:15
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Ja z innej beczki, czy jechał ktoś ostatnio dookoła Dużego Domowego? Chodnik od strony Kamionka/Szczycionka jeszcze rok i będzie całkowicie zarośnięty, zero ławek, śmietników. Służby chyba śpią.

  Grażyna


  2020-07-13 13:22:22
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Poproszę o aktualizację stronki. Obserwuję ja od początku. Bardzo fajne źródło informacji

  Patryk


  2020-07-13 10:53:21
 • Afanasjew wygrała konkurs na dyrektora szkoły sportowej
  wicie rozumicie

  uczen


  2020-07-13 08:38:13