Niedziela, 27 Wrzesień, Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Szkoły w Kolonii i Jerutach zostają bez zmian


Samorząd Świętajna wycofał się z zamiaru zmian w dwóch szkołach podstawowych. Zarówno w Kolonii, jak i w Jerutach nadal będą istniały klasy od pierwszej do ósmej. To efekt aktywności rodziców oraz stanowiska olsztyńskiego kuratorium oświaty.Przypomnijmy. W ramach poszukiwania oszczędności finansowych wójt Świętajna Alicja Kołakowska uznała za wskazane ograniczenie organizacyjne szkół w Kolonii i Jerutach. Od września miały się w nich uczyć tylko najmłodsi uczniowie, z klas I-III, starsi zaś mieli zasilić placówki w Świętajnie czy Spychowie.

 

Dla nikogo zasadniczo nie było tajemnicą, że to tylko pierwszy krok do całkowitej likwidacji tych szkół. Mimo ogromnego oporu rodziców dzieci z tych dwóch miejscowości, a też i nauczycieli, mimo wielu spotkań, krytyki i rzeczowych argumentów, na sesji pod koniec lutego radni przyjęli stosowne uchwały. Zgodnie z procedurą mówiły one o zamiarze reorganizacji placówek.

 

Takie uchwały muszą być podjęte do końca lutego, a po nich – muszą być przeprowadzone dalsze czynności. Aby uchwały nabrały mocy prawnej i w efekcie – by mogły być przyjęte kolejne uchwały (zwykle w kwietniu), mówiące już nie o zamiarze, a o likwidacji (zmniejszeniu stopnia organizacyjnego) – musiały być spełnione dwa obligatoryjne warunki.

 

Kuratorium mówi: nie

 

Jednym z tych warunków jest uzyskanie pozytywnej opinii kuratorium oświaty. - Kiedy wpłynęły do nas uchwały Rady Gminy Świętajno z wnioskiem o wydanie opinii, przeprowadziliśmy rozpoznanie sytuacji – mówi „Tygodnikowi Szczytno” wicekurator Wojciech Cybulski. - Uznaliśmy, że nie ma wystarczających przesłanek, by zmieniać strukturę obu tych szkół, a w przyszłości zapewne zlikwidować. Kuratorium stoi na stanowisku, że likwidacja placówek oświatowych to absolutna ostateczność.


Reklama

 

Kuratorium uznało, że władzami gminy kierowały wyłącznie względy ekonomiczne, a te są niewystarczające. Zresztą prezentowaliśmy analizy rodziców i nauczycieli, z których wynikało, że potencjalne oszczędności, jakie gmina by uzyskała to nawet nie koszt budowy jednej krótkiej uliczki. - W tym roku ekonomia szkół powinna ulec poprawie. W państwowym budżecie na subwencję oświatową przeznaczono o 2,8 mld zł więcej niż rok temu – argumentuje wicekurator Cybulski. - Poza tym realizowanych jest wiele różnych programów, także rządowych, z których szkoły i samorządy mogą pozyskiwać dodatkowe środki na działalność edukacyjną. W przypadku szkół, czyli edukacji dzieci i młodzieży nie można patrzeć tylko na pieniądze.

 

Z tych właśnie przyczyn kuratorium negatywnie odniosło się do zamierzeń gminy Świętajno.

 

- Wymaganej prawem opinii jednak nie wydaliśmy – mówi Wojciech Cybulski. - Osobiście rozmawiałem z wójt Świętajna, przedstawiłem jej nasze stanowisko i poinformowałem, że oficjalna opinia będzie raczej negatywna.

 

Rodzice nie chcieli wiedzieć

 

W tej sytuacji pani wójt wycofała z kuratorium wniosek o wydanie opinii i odstąpiła od zamiaru wprowadzania zmian w szkołach, tym bardziej, że gminie nie udało się spełnić także drugiego obligatoryjnego warunku, jakim jest skuteczne poinformowanie każdego rodzica o szkolnych zamiarach.

Reklama

 

Tu wymogi formalne są bardzo rygorystyczne. Informację o zamiarze reorganizacji powinien otrzymać każdy rodzic/opiekun prawny indywidualnie, a więc zarówno mama, jak i tata – oddzielnie, a gmina musi mieć to potwierdzone, czy to, np. w formie „zwrotki” pocztowej czy podpisu na kopii. Na tym polega wymagana skuteczność powiadomienia rodziców, a że w Kolonii i Jerutach rodzice po prostu tych pism nie odbierali, nie potwierdzali otrzymania informacji, to wojewoda i tak uchyliłby uchwały o likwidacji w trybie nadzoru prawnego.

 

Wójt się wycofała, zdania nie zmienia

 

- Dziękuję tym radnym, którzy zagłosowali za reorganizacją, gdyż nadal uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie nie tylko dla gminnego samorządu, ale także dla uczniów – napisała wójt Alicja Kołakowska do radnych, przekazując informacje odnośnie do tematyki zaplanowanego posiedzenia komisji. 

 

 

 

Opór rodziców okazał się skuteczny. Szkoły w Kolonii i Jerutach będą działały w niezmienionym kształcie.Komentarze do artykułu

Irek

Jesteścue wspaniali!❤(NIE POZDRAWIAM LIKWIDATOROW????)????

Waldek

Moim zdaniem Pani Wójt ma rację , ale wieśniaki tego nie rozumieją że to bezsensowne wywalanie pieniędzy A panie nauczycielki baly się o swoje ciepłe posadki, i tak do emeryturki

Bodzio

Nie wiem z czego wynika ta radość? Co ma wisieć nie utonie. Bieżta się chłopy za robote, zamiast odwracać się do ściany.

Uczeń

Dziękujemy wszystkim,Rodzicom, Nauczycielom,i tym Radnym, którzy walczyli o naszą szkołę. Nie traciliśmy nadziei. W obecnej chwili, także nie tracimy nadziei, że wkrótce spotkamy się w niej wszyscy zdrowi i szczęśliwi.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Niedziela, 2020-09-27 12:32:14

Audi wjechało w budynek dawnej szkoły

 • Czwartek, 2020-09-17 20:27:38

Straż wsparła szkoły

 • Poniedziałek, 2020-09-14 21:21:50

Ekskluzywna dwuosobowa klasa w Kolonii

 • Poniedziałek, 2020-08-17 10:48:41

Piontkowski: szkoły mogą spokojnie funkcjonować

Reklama


Komentarze

 • Emzetka – wielopokoleniowa pamiątka rodzinna została skradziona
  Złapać dziadów za wory i do gałęzi.

  Korniszon


  2020-09-26 17:44:39
 • Emzetka – wielopokoleniowa pamiątka rodzinna została skradziona
  Wydaje mi się, że jestem człowiekiem tolerancyjnym. Wiele potrafię zrozumieć, wybaczyć, ale złodziejstwem po prostu się brzydzę. Dla mnie to najgorszy sort, zaraz po pedofilach.

  Taki Tam


  2020-09-26 14:26:30
 • Fifka, szklany słoik z marihuaną i... areszt dla 37-latka
  Za posiadanie areszt i więzienie.... Ja posiadam sprzęt do gwałtu czekam na dożywocie

  Pies gończy


  2020-09-26 08:46:41
 • Policjanci zabezpieczyli pocisk od granatnika
  RPG 2 weszły do służby w 1949 więc to raczej po wojnie...

  Ziomal


  2020-09-26 04:27:50
 • Kulturalne piątki z dźwierzuckim GOK
  Przepraszam Szanowną redakcję, ale takiego głupiego tytułu w odniesieniu do działalności ośrodka kultury jeszcze nie widziałem. czy to znaczy, że pozostałe dni tygodnia w GOK w Dźwierzutach są \"niekulturalne\"? Jest wg mnie obraźliwe dla instytucji, która z zasady prowadzi działalność kulturalną. Reklama - reklamą, upowszechnianie informacji - też dobrze. Ale to jest tak, jakby dać tytuł materiałowi informacyjnemu, że w teatrze odbywają się teatralne piątki, środy, czy też wtorki.

  Śmieszek


  2020-09-25 14:14:20
 • Grzybiarz znalazł w lesie skrzynię z amunicją
  napiszcie może czy znalazca nie ma nieprzyjemności w związku z znaleziskiem o widełkach 6msc do 8 lat paki.

  zuch


  2020-09-25 11:33:40
 • Będzie odnawianie zabytkowego ośrodka zdrowia
  Chyba budynku a nie ośrodka zdrowia a jeżeli już to przychodni.

  Krzysztof Bączek


  2020-09-25 11:22:05
 • Dotarły pieniądze na drogę w Rumach
  Właśnie tak wygląda żądza propagandy sukcesu. Ludzie, mieszkańcy, obywatele!!! Dostaliśmy pieniążki, zrobimy kawałek drogi! A jak będziemy robić, to też to ogłosimy! A jak już będzie zrobiona, to też obwieścimy. Będą zdjęcia i polubienia na FB. Gratulujcie nam i dziękujcie za nasze ogromne sukcesy!

  obserwator


  2020-09-24 13:11:27
 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04