Sobota, 24 Sierpień, Imieniny: Apolinarego, Miły, Róży -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Szkoły średnie zmierzą się z... uczniami


Wrzesień może być prawdziwą rewolucją dla szczycieńskich szkół średnich. Będą one musiały zagospodarować dwa razy więcej uczniów niż zwykle. Mury opuszczą pierwsze roczniki klas ósmych szkół podstawowych i ostatnie gimnazjów – to łącznie ponad 1340 uczniów. Czy dla wszystkich wystarczy miejsc w szkołach średnich naszego powiatu?- Na pewno wystarczy – uspokaja Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Może się jednak okazać, że nie każdy z uczniów dostanie się do tej szkoły, do której chce. Liczba chętnych jest ogromna. A klasy i szkoły mają ograniczoną pojemność.

 

Jedyną szansą na spokojny wybór wymarzonej szkoły to jak najlepszy wynik egzaminów końcowych klas ósmych bądź gimnazjalnych oraz dobra średnia ocen.

 

- Tacy uczniowie będę mieli wybór, pozostali będą musieli iść do szkół i klas, gdzie po prostu będą wolne miejsca – mówi starosta Matłach. - Podobnie jest w całym kraju. Lepsza średnia, większy wybór. Zachęcam uczniów do nauki, bo jest jeszcze trochę czasu, aby poprawić oceny i dać sobie większą szansę przy wyborze szkoły średniej.

 

Całe zamieszanie spowodowane jest tym, że szkoły średnie będą musiały zmierzyć się z dwoma rocznikami absolwentów. W tym roku po raz pierwszy „na rynek edukacyjny” trafią absolwenci ośmioklasowej podstawówki, których w naszym powiecie będzie 678, oraz po raz ostatni absolwenci gimnazjów, których według wyliczeń starostwa jest 667.


 

Przy okazji tej reformy Zespół Szkół nr 3 imienia Jana III Sobieskiego w Szczytnie zmieni swoją nazwę. Wróci do tradycji – będzie to najprawdopodobniej I Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie.

 

- Jest taka propozycja i ją poważnie rozważamy – mówi Jarosław Matłach. - Jeżeli nie będzie przeszkód formalnych, to radni podejmą stosowną uchwałę.

 

W powiecie są trzy zespoły szkół średnich: ZS1, ZS2 i ZS 3. Jak mówi starosta każda z placówek w tym roku przygotowała kilka nowych kierunków. Przed szkołami stoi jednak jeszcze jedno wyzwanie. Będą on musiały realizować dwie podstawy programowe: dla absolwentów gimnazjów i podstawówek. Nauka będzie trwała w liceach 3 bądź 4 lata, a w technikach 4 bądź 5.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Furczak chce mapy cmentarza, w Jedwabnie jest wirtualna
  I na wszystkich świętych _ cieplutko w foteliku z wirtualna świeczka przy grobie w aplikacji. Masakra!
  Autor: Ewa
  2019-08-23 19:36:46
 • Bandyci próbowali w Szczytnie wyprać brudne pieniądze (zdjęcia)
  Przyszpanowali sobie nasi Panowie policjanci, lał ale wy jesteście skuteczni, śmiechu warte
  Autor: Ja
  2019-08-23 15:54:56
 • Szczycieńskie artefakty pojadą do Działdowa?
  Monety, spinki, naczynia, no i jakieś inne - to nie wiem. Ale wielkie gabaryty to nie są. Dlaczego nie ma na to miejsca? Bo że muzeum w Szczytnie może nie mieć - w to uwierzę, ale muzeum w Olsztynie - to cztery tramwaje przejeżdżają wiadomo gdzie. A jeszcze ten refleks Pana Dyrektora: że ze względu na wagę dla lokalnej społeczności Pan Dyrektor gotowy jest przyjąć te wykopane rzeczy. Refleks, który nastąpił po interwencji Radnego Sejmiku Henryka Żuchowskiego. Oj, coś mi tu nie gra. Może Pan Dyrektor ma wstręty do archeologii po \"złotym pociągu\" ze Śląska?
  Autor: Krajan
  2019-08-23 14:58:54
 • Furczak chce mapy cmentarza, w Jedwabnie jest wirtualna
  A ja mam lepszy pomysł, poproszę nie o mapę (na której wykonanie trzeba poczekać kilka ładnych miesięcy, ciekawe kto za to ma zapłacić), a o stojaki na puste znicze, wyrzucane są one do koszy na śmieci setkami, a mogłyby posłużyć innej osobie. Po co zaśmiecać planetę, a osoby potrzebujące zaoszczędziłby niezłą kasę. Wystarczyłoby tylko kupić do nich nowe wkłady. Gdyby jakiś radny lub urzędnik (oczywiście z umocowaniem od burmistrza, za coś przecież kasę biorą) pofatygował się do zakładów zajmujących się obróbką metalu w Szczytnie i złożył im ofertę - wykonacie stojak, a możecie w zamian umieścić na nim reklamę, sądzę, że znalazłby się taki zakład, który by go wykonał.
  Autor: alibaba
  2019-08-23 14:50:20
 • Furczak chce mapy cmentarza, w Jedwabnie jest wirtualna
  To bardzo dobry pomysł. Takie wirtualne cmentarze z danymi, wg których można odszukać każdy grób, funkcjonują od dawna wielu miastach. Łatwiej jest to zrobić w przypadku cmentarzy komunalnych, niż parafialnych, ale takie też są. A chodzi nie tylko o znanych zmarłych - każdy zasługuje na to, by zapominalscy krewni mogli wreszcie okazać skruchę.
  Autor: Waga
  2019-08-23 13:12:29
 • Ogórki i kaszana – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  O wiemod :)
  Autor: Śmieszek
  2019-08-23 13:02:57
 • Furczak chce mapy cmentarza, w Jedwabnie jest wirtualna
  Człowieku (CIEKAWSKI) , jakie RODO? Weź się dokształć trochę. Masakra z tymi ludźmi. Piszą bzdury, a inni potem w to wierzą. Odrobinę myślenia. Samodzielnego.
  Autor: Idiotów nie sieją
  2019-08-23 12:41:06
 • Furczak chce mapy cmentarza, w Jedwabnie jest wirtualna
  A jak to się ma do RODO ?
  Autor: Ciekawski
  2019-08-23 12:00:59
 • Poszukiwany nie wytrzymał... sam zadzwonił na policję
  Cienias
  Autor: Rampage
  2019-08-23 11:44:04
 • Ogórki i kaszana – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Śmieszek - a o który wątek chodzi? Jak to w \"ogórki\" ruszyłem kilka. Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.
  Autor: wiesław mądrzejowski
  2019-08-23 09:40:49