Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Szkoły średnie zmierzą się z... uczniami


Wrzesień może być prawdziwą rewolucją dla szczycieńskich szkół średnich. Będą one musiały zagospodarować dwa razy więcej uczniów niż zwykle. Mury opuszczą pierwsze roczniki klas ósmych szkół podstawowych i ostatnie gimnazjów – to łącznie ponad 1340 uczniów. Czy dla wszystkich wystarczy miejsc w szkołach średnich naszego powiatu?


  • Data:

- Na pewno wystarczy – uspokaja Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Może się jednak okazać, że nie każdy z uczniów dostanie się do tej szkoły, do której chce. Liczba chętnych jest ogromna. A klasy i szkoły mają ograniczoną pojemność.


Reklama

 

Jedyną szansą na spokojny wybór wymarzonej szkoły to jak najlepszy wynik egzaminów końcowych klas ósmych bądź gimnazjalnych oraz dobra średnia ocen.

 

- Tacy uczniowie będę mieli wybór, pozostali będą musieli iść do szkół i klas, gdzie po prostu będą wolne miejsca – mówi starosta Matłach. - Podobnie jest w całym kraju. Lepsza średnia, większy wybór. Zachęcam uczniów do nauki, bo jest jeszcze trochę czasu, aby poprawić oceny i dać sobie większą szansę przy wyborze szkoły średniej.

 

Całe zamieszanie spowodowane jest tym, że szkoły średnie będą musiały zmierzyć się z dwoma rocznikami absolwentów. W tym roku po raz pierwszy „na rynek edukacyjny” trafią absolwenci ośmioklasowej podstawówki, których w naszym powiecie będzie 678, oraz po raz ostatni absolwenci gimnazjów, których według wyliczeń starostwa jest 667.

Reklama

 

Przy okazji tej reformy Zespół Szkół nr 3 imienia Jana III Sobieskiego w Szczytnie zmieni swoją nazwę. Wróci do tradycji – będzie to najprawdopodobniej I Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie.

 

- Jest taka propozycja i ją poważnie rozważamy – mówi Jarosław Matłach. - Jeżeli nie będzie przeszkód formalnych, to radni podejmą stosowną uchwałę.

 

W powiecie są trzy zespoły szkół średnich: ZS1, ZS2 i ZS 3. Jak mówi starosta każda z placówek w tym roku przygotowała kilka nowych kierunków. Przed szkołami stoi jednak jeszcze jedno wyzwanie. Będą on musiały realizować dwie podstawy programowe: dla absolwentów gimnazjów i podstawówek. Nauka będzie trwała w liceach 3 bądź 4 lata, a w technikach 4 bądź 5.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama