Sobota, 4 Grudzień
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana -

Reklama


Reklama

Szkoła sportowa – felieton Romana Żokowskiego


Przez ostatnie tygodnie nękałem czytelników Tygodnika opowieściami wędkarskimi. Muszę przyznać, że sprawiło mi to wiele przyjemności, a pisanie było tak lekkie jak nigdy dotąd. Wędkarstwo to wdzięczny temat i o przygodach wędkarskich można opowiadać godzinami, ale najwyższy czas wrócić do spraw codziennych. A że w naszym powiecie dzieje się sporo, to jest do czego wracać i wtrącać swoje „trzy grosze”.Z zadowoleniem przyjąłem informację o utworzeniu we wrześniu 2020 roku szkoły sportowej. Cytując Lecha Wałęsę „jestem za, a nawet przeciw”. Cieszy mnie, że taka szkoła powstanie. Cieszy mnie, że trzy samorządy dogadały się w tej sprawie. I to praktycznie wszystko, co mnie cieszy.

 

Informacje w lokalnej prasie na temat powstania tej szkoły są bardzo skąpe, a mi na usta ciśnie się wiele pytań: ile będzie klas, jakie to będą klasy, ilu uczniów będą liczyły, jak będą wyglądały zajęcia, jaki będzie profil sportowy tych klas, kto będzie nauczycielem, a kto będzie trenował nasze dzieci? No pytań jest mnóstwo, a te przedstawione, to tylko część, które na szybko przyszły mi do głowy.

 

Co prawda wyczytałem, że uczniami tej szkoły będą piłkarze, siatkarze, lekkoatleci i pływacy, ale mam wrażenie, że samorządy zabierają się do tego od „dupy strony” - osoby urażone przepraszam za wyrażenie.

 

Bo jak inaczej nazwać szkolenie siatkarzy, gdzie w Szczytnie nie ma drużyny siatkarskiej z prawdziwego zdarzenia? Szybko zapomnieliśmy o problemach naszych siatkarzy z wyjazdem na turniej kadetów. Nie ma pieniędzy na działalność klubu, a my szkolimy następnych siatkarzy? Pytam się: po co? Aby trenowali i siedzieli w domach? To chyba nie tędy droga. Następna grupa lekkoatleci.


Reklama

 

Gwardia Szczytno szkoli wspaniałych lekkoatletów, ale czy stać ich na masowe szkolenie, skoro nie stać ich na zatrzymanie w klubie najlepszych sportowców? To weźmy następną grupę: piłkarzy. Już nie będę znęcał się nad drużynami, które słabo przędą w klasie okręgowej i A klasie, ale młodzież ucząca się w tej szkole będzie grała w różnych klubach. Więc jak ma wyglądać nauka w klasie piłkarza? Moje wyobrażenie jest takie, że młodzi piłkarze z jednej klasy razem się uczą i razem trenują czyli tworzą jedną drużynę. To ma sens. Do wspólnej nauki i oddzielnych treningów wcale nie potrzebują szkoły sportowej.

 

Dla każdego sportowca najważniejsza jest rywalizacja z innymi zawodnikami. Trenuje się po to, aby wygrywać, aby piąć się w górę w sportowej karierze. Każdy z tych młodych chłopaków czy dziewcząt, chciałby naśladować Roberta Lewandowskiego, Anitę Włodarczyk czy choćby Konrada Bukowieckiego, bo to są ich idole. Ale jak to zrobić, jak na terenie powiatu nie ma silnych klubów?

 

Tu jest największy problem i od tego trzeba zacząć. Najpierw postarać się o silne kluby, a potem do tego dorabiać szkołę w porozumieniu z tymi klubami. To wtedy ma sens. Czytałem, że ma powstać potęga piłkarska składająca się z piłkarzy SKS Szczytno, GKS Szczytno i Wałpuszy 07. Z szacunku dla piłkarzy tych klubów, pozostawię to bez komentarza. Ale ciśnie mi się pytanie na usta, kto będzie to finansował? Bez kasy ani rusz. Może miasto będzie sponsorowało piłkarzy, starostwo siatkarzy a gmina lekkoatletów i pływaków? O tym jakoś cicho. Żeby osiągać dobre wyniki, to jeszcze trzeba mieć gdzie trenować. A gdzie w Szczytnie mają trenować lekkoatleci, pływacy a nawet piłkarze? Niektórych dyscyplin w Szczytnie nie da się trenować, chyba że sztafetę 4x100 pod sklepem monopolowym.

Reklama

 

Sport w Szczytnie i warunki do jego uprawiania to temat rzeka, który można wałkować bez końca. Wcześniej wałkowane tematy o nowym stadionie piłkarsko-lekkoatletycznym czy miejskiej pływalni ucichły. Teraz pojawia się temat szkoły sportowej, o którym za miesiąc niewiele osób będzie pamiętało. Niestety, problem sportu pozostaje. Miejmy jednak nadzieję, że znajdzie się osoba, która poukłada te klocki w jedną całość i pokaże włodarzom właściwą drogę.

 

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Akcja #SZCZEPIMYSIĘ - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szczytnie
  Witam wszystkich Czytelników Tygodnika Jestem przewodniczącą rady rodziców oraz rodzicem uczennicy z klasy VII której dotyczy powyższy artykuł. Chciałabym sprostować zawarte w nim informacje jakoby to Szkoła zainicjowała spotkanie z inspektorem sanepidu jak również omawianych podczas spotkania tematów. Spotkanie odbyło się na prośbę rodziców uczniów klasy VII (Pani Wychowawczyni doprowadziła do jego realizacji za co dziękuję w imieniu rodziców) i dotyczyło zasad jakich wszyscy - w tym nasze dzieci powinniśmy przestrzegać aby uchronić się przed zachorowaniem (zachowanie odpowiedniej odległości w bezpośrednich kontaktach, noszenie maseczek czy chociażby częstego mycia rąk, co nie dla wszystkich jest oczywiste). Nikt nie namawiał aby dzieci zostały zaszczenione jak może sugerować treść artykułu. Przy te okazji życzę zarówno całej redakcji jak i wszystkim czytelnikom Tygodnika dużo zdrowia.

  Małgorzata Mroczek


  2021-12-03 14:00:08
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Absolutnie jak najbliżej miasta - tylko taka lokalizacja ma sens. Nikt nie będzie jeździł obwodnicą jeżeli będzie musiał przejechać 20 km z pasymskiej na Piłsudskiego.


  2021-12-03 13:26:01
 • Mieszkaniec Szczytna otrzymał telefon z „banku”. Stracił 10 tys. złotych
  Najgorsze jest to, że nie ma sposobu na znalezienie takich ludzi i dalej bezkarnie oszukują :-( zaraz ktoś powie, że ktoś glupi i się nabrał....nieprawda tak potrafią człowieka zmanipulować, podszyć się pod kogoś z rodziny, zadziałać na emocjach, że można się nabrać....

  Mieszko


  2021-12-03 12:11:04
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  sama sobie takiego chłopaka wybrała

  Baba


  2021-12-03 11:57:19
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Daniel pewnie nic z tego nie będzie bo miasto będzie musiało za mieszkańców płacić za wywóz śmieci. Szkoda ale tak zdecydowali radni PSL, Wszystko dla Szczytna i PIS. Smutne.

  do Daniel


  2021-12-03 10:35:24
 • Kontrowersyjne śmieci i podatki (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Radny Paweł Krasowski vel Wicha jest OK, na jak takiego radnego przystało. Przyklaśnie tam gdzie trzeba i byleby do końca kadencji, a potem może się gdzieś IDEAlnie wciśnie.

  Samosienko


  2021-12-03 00:28:35
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  Barbarzyńca. Zwyrodnialec.

  Facet


  2021-12-02 15:45:17
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  https://www.gov.pl/web/gddkia/generalny-pomiar-ruchu-20202021 W okolicy Szczytna ruch nie jest jakoś wyjątkowo duży. Z pomiarów wynika że w Szczytnie jest kumulacja ruchu z dk i ruchu lokalnego. Ten lokalny nawet przeważa. Wniosek taki że obwodnica powinna być jak najbliżej miasta i usprawniłaby ruch loklany. Tranzyt to głównie dk 57 i 53 tu dobowo najwięcej jest pojazdów ciężarowych (najwiecej od strony Biskupca). Mieszkańcy miasta chcą obwodnicy. Nowe Gizewo nie chce. Trzeba kompromisu. Jak dokończą dk16 do Ełku to nawet na obwodnicy Szczytna ruch będzie znikomy.

  Ksionże


  2021-12-02 12:06:45
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Lodowisko jest ok frajda dla wszystkich raz w roku ale przypominam że burmistrz obiecał skatepark całoroczny i gdzie on jest a jest bardziej potrzebny niż lodowisko

  Daniel


  2021-12-02 06:34:40
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Obwodnica powinna lecieć jak naj dalej od Szczytna. Im dalej od tej dziury tym lepiej :P

  Jacek Przypadek


  2021-12-02 04:25:05

Reklama