Sobota, 30 Maj, Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama -

Reklama


Reklama

Szkoła sportowa – felieton Romana Żokowskiego


Przez ostatnie tygodnie nękałem czytelników Tygodnika opowieściami wędkarskimi. Muszę przyznać, że sprawiło mi to wiele przyjemności, a pisanie było tak lekkie jak nigdy dotąd. Wędkarstwo to wdzięczny temat i o przygodach wędkarskich można opowiadać godzinami, ale najwyższy czas wrócić do spraw codziennych. A że w naszym powiecie dzieje się sporo, to jest do czego wracać i wtrącać swoje „trzy grosze”.Z zadowoleniem przyjąłem informację o utworzeniu we wrześniu 2020 roku szkoły sportowej. Cytując Lecha Wałęsę „jestem za, a nawet przeciw”. Cieszy mnie, że taka szkoła powstanie. Cieszy mnie, że trzy samorządy dogadały się w tej sprawie. I to praktycznie wszystko, co mnie cieszy.

 

Informacje w lokalnej prasie na temat powstania tej szkoły są bardzo skąpe, a mi na usta ciśnie się wiele pytań: ile będzie klas, jakie to będą klasy, ilu uczniów będą liczyły, jak będą wyglądały zajęcia, jaki będzie profil sportowy tych klas, kto będzie nauczycielem, a kto będzie trenował nasze dzieci? No pytań jest mnóstwo, a te przedstawione, to tylko część, które na szybko przyszły mi do głowy.

 

Co prawda wyczytałem, że uczniami tej szkoły będą piłkarze, siatkarze, lekkoatleci i pływacy, ale mam wrażenie, że samorządy zabierają się do tego od „dupy strony” - osoby urażone przepraszam za wyrażenie.

 

Bo jak inaczej nazwać szkolenie siatkarzy, gdzie w Szczytnie nie ma drużyny siatkarskiej z prawdziwego zdarzenia? Szybko zapomnieliśmy o problemach naszych siatkarzy z wyjazdem na turniej kadetów. Nie ma pieniędzy na działalność klubu, a my szkolimy następnych siatkarzy? Pytam się: po co? Aby trenowali i siedzieli w domach? To chyba nie tędy droga. Następna grupa lekkoatleci.


Reklama

 

Gwardia Szczytno szkoli wspaniałych lekkoatletów, ale czy stać ich na masowe szkolenie, skoro nie stać ich na zatrzymanie w klubie najlepszych sportowców? To weźmy następną grupę: piłkarzy. Już nie będę znęcał się nad drużynami, które słabo przędą w klasie okręgowej i A klasie, ale młodzież ucząca się w tej szkole będzie grała w różnych klubach. Więc jak ma wyglądać nauka w klasie piłkarza? Moje wyobrażenie jest takie, że młodzi piłkarze z jednej klasy razem się uczą i razem trenują czyli tworzą jedną drużynę. To ma sens. Do wspólnej nauki i oddzielnych treningów wcale nie potrzebują szkoły sportowej.

 

Dla każdego sportowca najważniejsza jest rywalizacja z innymi zawodnikami. Trenuje się po to, aby wygrywać, aby piąć się w górę w sportowej karierze. Każdy z tych młodych chłopaków czy dziewcząt, chciałby naśladować Roberta Lewandowskiego, Anitę Włodarczyk czy choćby Konrada Bukowieckiego, bo to są ich idole. Ale jak to zrobić, jak na terenie powiatu nie ma silnych klubów?

 

Tu jest największy problem i od tego trzeba zacząć. Najpierw postarać się o silne kluby, a potem do tego dorabiać szkołę w porozumieniu z tymi klubami. To wtedy ma sens. Czytałem, że ma powstać potęga piłkarska składająca się z piłkarzy SKS Szczytno, GKS Szczytno i Wałpuszy 07. Z szacunku dla piłkarzy tych klubów, pozostawię to bez komentarza. Ale ciśnie mi się pytanie na usta, kto będzie to finansował? Bez kasy ani rusz. Może miasto będzie sponsorowało piłkarzy, starostwo siatkarzy a gmina lekkoatletów i pływaków? O tym jakoś cicho. Żeby osiągać dobre wyniki, to jeszcze trzeba mieć gdzie trenować. A gdzie w Szczytnie mają trenować lekkoatleci, pływacy a nawet piłkarze? Niektórych dyscyplin w Szczytnie nie da się trenować, chyba że sztafetę 4x100 pod sklepem monopolowym.

Reklama

 

Sport w Szczytnie i warunki do jego uprawiania to temat rzeka, który można wałkować bez końca. Wcześniej wałkowane tematy o nowym stadionie piłkarsko-lekkoatletycznym czy miejskiej pływalni ucichły. Teraz pojawia się temat szkoły sportowej, o którym za miesiąc niewiele osób będzie pamiętało. Niestety, problem sportu pozostaje. Miejmy jednak nadzieję, że znajdzie się osoba, która poukłada te klocki w jedną całość i pokaże włodarzom właściwą drogę.

 

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Odpowiedź bardzo wyczerpująca i ciekawa. Bez sarkazmu tylko powiem, że mój wcześniejszy komentarz, to bardziej pytanie retoryczne, bo faktycznie jest tak, jak opisał mi przedmówca. Szkoda tylko, że ci sami urzędnicy po godzinach projektują, adaptują projekty, często są kierownikami budowy i mają i mają do tego odpowiednie kwalifikacje, pozwolenia. Oczywiście mają do tego prawo, bo za swoje się uczyli i nikt im tego nie broni, ale gdy trzeba coś zaprojektować w godzinach pracy, to już brakuje, ale mam wrażenie, że chęci a nie kwalifikacji.

  WCpiker


  2020-05-29 11:02:34
 • 33 zarzuty dla... 13-latka
  hahahahahaha co za beton umysłowy podaje jakie kolwiek hasła innym użytkownikom internetu xD

  zenek


  2020-05-29 10:59:08
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Dlaczego uczciwi mają ponosić większe koszty. Skoro brakuje deklaracji to gmina niech to zweryfikuje i wyślę upomnienia o deklaracje do tych, którzy jej jeszcze nie złożyli, tak aby miał deklaracje z każdego gospodarstwa domowego.

  Justyna


  2020-05-29 08:24:14
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  Na zdjęciu widać uchylone okno w srebrnym aucie, to czyli kierowca mógł być w aucie. Po drugie widzimy tylko część całości, co się dzieje po drugich stronach pojazdów. KRZYŚ nie MIŚ

  Krzyś


  2020-05-29 00:09:05
 • „Policjanci” staną na Lanca i Królowej Jadwigi
  Niech radni miasta wezmą pod uwagę cała ulice WładysławaIV bo ta ulica jest bardzo nie niebezpieczna

  Ja


  2020-05-28 20:31:08
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A ja jak patrzę na to zdjęcie to szlag mnie trafia. Bo nie chodzi o niepełnosprawność, tylko o to, jak kierowca jednego samochodu, albo pasażer drugiego pojazdu mogą się do niego dostać. Chyba, że to anorektycy. Ja sam spotkałem się z taką sytuacją przed laty na dziedzińcu ratusza. Lato. Przyjechała rodzina ze Śląska. Żona wyprawiła mnie na oblot miejscowych atrakcji. Chcąc, nie chcąc poszliśmy do muzeum. A tam przed samym wejściem zaparkowany samochód. Blokował kompletnie wejście. Miotały się tam na ganku jakieś kobitki z telefonami, ale nic nie wskórały. Ale w celu pozyskania przychodu wpuściły nas do przybytku wejściem nieoficjalnym, za co im dziękuję. Ale głupota ludzka nie zna granic. Albo arogancja.


  2020-05-28 20:07:37
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Wyjaśniam. W każdym powiatowym urzędzie budownictwa i architektury zasiadają niemal wyłącznie budowlańcy. Architekt jest tam rzadkością. Na ogół trafia tam taki delikwent, któremu nie udało się zaistnieć jako twórca, zatem, żeby jakoś przeżyć, został urzędnikiem. W sumie urzędasem, ponieważ za swoje niepowodzenia mści się jak może na zdolniejszych kolegach, poniewierając nimi w imię urzędowej litery prawa. Tak jest wszędzie. W całej Polsce, a zwłaszcza powiatowej. Warto dodać, że zawodowe uprawnienia nic nie znaczą, jeśli nie należy ów architekt do miejscowej izby, czyli korporacji, gdzie płaci dość solidne stawki za prawo wykonywania zawodu w danym regionie. A kto tu mówi o studentach? Ci, w poważnych sprawach, wyłącznie pracują dla sławy swoich profesorów i wara im od jakiegokolwiek autorstwa. Czyli wniosek. Nie ma tak, żeby coś było tanio. Każdy musi się nachapać, bo nie po to kończył studia. A najwięcej te matoły, którym nie bardzo powiodło się w życiu.

  Do WCpiker


  2020-05-28 19:50:21
 • Do porodu pędzili w policyjnej eskorcie
  Dzieki Bogu wszystko skończyło się dobrze. Nieodpowiedzialnym rodzicom wystawiłabym mandat, jeżeli rozpoczęła się akcja porodowa powinni udać się do najbliższej placówki dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Zamiast chwiało się cała akcja powinni pokornie podziękować i nie robić sensacji.

  Andzia


  2020-05-28 14:30:19
 • Puchar Powiatu, jak Puchar Polski
  Super pomysł :)

  Greg


  2020-05-28 13:47:09
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  z makdonaldem w kierunku wielbarka, pelno tam tez wolnych dzialek

  dobry pomysl


  2020-05-28 12:22:23