Poniedziałek, 22 Lipiec, Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Szkoła sportowa – felieton Romana Żokowskiego


Przez ostatnie tygodnie nękałem czytelników Tygodnika opowieściami wędkarskimi. Muszę przyznać, że sprawiło mi to wiele przyjemności, a pisanie było tak lekkie jak nigdy dotąd. Wędkarstwo to wdzięczny temat i o przygodach wędkarskich można opowiadać godzinami, ale najwyższy czas wrócić do spraw codziennych. A że w naszym powiecie dzieje się sporo, to jest do czego wracać i wtrącać swoje „trzy grosze”.Z zadowoleniem przyjąłem informację o utworzeniu we wrześniu 2020 roku szkoły sportowej. Cytując Lecha Wałęsę „jestem za, a nawet przeciw”. Cieszy mnie, że taka szkoła powstanie. Cieszy mnie, że trzy samorządy dogadały się w tej sprawie. I to praktycznie wszystko, co mnie cieszy.

 

Informacje w lokalnej prasie na temat powstania tej szkoły są bardzo skąpe, a mi na usta ciśnie się wiele pytań: ile będzie klas, jakie to będą klasy, ilu uczniów będą liczyły, jak będą wyglądały zajęcia, jaki będzie profil sportowy tych klas, kto będzie nauczycielem, a kto będzie trenował nasze dzieci? No pytań jest mnóstwo, a te przedstawione, to tylko część, które na szybko przyszły mi do głowy.

 

Co prawda wyczytałem, że uczniami tej szkoły będą piłkarze, siatkarze, lekkoatleci i pływacy, ale mam wrażenie, że samorządy zabierają się do tego od „dupy strony” - osoby urażone przepraszam za wyrażenie.

 

Bo jak inaczej nazwać szkolenie siatkarzy, gdzie w Szczytnie nie ma drużyny siatkarskiej z prawdziwego zdarzenia? Szybko zapomnieliśmy o problemach naszych siatkarzy z wyjazdem na turniej kadetów. Nie ma pieniędzy na działalność klubu, a my szkolimy następnych siatkarzy? Pytam się: po co? Aby trenowali i siedzieli w domach? To chyba nie tędy droga. Następna grupa lekkoatleci.

 

Gwardia Szczytno szkoli wspaniałych lekkoatletów, ale czy stać ich na masowe szkolenie, skoro nie stać ich na zatrzymanie w klubie najlepszych sportowców? To weźmy następną grupę: piłkarzy. Już nie będę znęcał się nad drużynami, które słabo przędą w klasie okręgowej i A klasie, ale młodzież ucząca się w tej szkole będzie grała w różnych klubach. Więc jak ma wyglądać nauka w klasie piłkarza? Moje wyobrażenie jest takie, że młodzi piłkarze z jednej klasy razem się uczą i razem trenują czyli tworzą jedną drużynę. To ma sens. Do wspólnej nauki i oddzielnych treningów wcale nie potrzebują szkoły sportowej.

 


Dla każdego sportowca najważniejsza jest rywalizacja z innymi zawodnikami. Trenuje się po to, aby wygrywać, aby piąć się w górę w sportowej karierze. Każdy z tych młodych chłopaków czy dziewcząt, chciałby naśladować Roberta Lewandowskiego, Anitę Włodarczyk czy choćby Konrada Bukowieckiego, bo to są ich idole. Ale jak to zrobić, jak na terenie powiatu nie ma silnych klubów?

 

Tu jest największy problem i od tego trzeba zacząć. Najpierw postarać się o silne kluby, a potem do tego dorabiać szkołę w porozumieniu z tymi klubami. To wtedy ma sens. Czytałem, że ma powstać potęga piłkarska składająca się z piłkarzy SKS Szczytno, GKS Szczytno i Wałpuszy 07. Z szacunku dla piłkarzy tych klubów, pozostawię to bez komentarza. Ale ciśnie mi się pytanie na usta, kto będzie to finansował? Bez kasy ani rusz. Może miasto będzie sponsorowało piłkarzy, starostwo siatkarzy a gmina lekkoatletów i pływaków? O tym jakoś cicho. Żeby osiągać dobre wyniki, to jeszcze trzeba mieć gdzie trenować. A gdzie w Szczytnie mają trenować lekkoatleci, pływacy a nawet piłkarze? Niektórych dyscyplin w Szczytnie nie da się trenować, chyba że sztafetę 4x100 pod sklepem monopolowym.

 

Sport w Szczytnie i warunki do jego uprawiania to temat rzeka, który można wałkować bez końca. Wcześniej wałkowane tematy o nowym stadionie piłkarsko-lekkoatletycznym czy miejskiej pływalni ucichły. Teraz pojawia się temat szkoły sportowej, o którym za miesiąc niewiele osób będzie pamiętało. Niestety, problem sportu pozostaje. Miejmy jednak nadzieję, że znajdzie się osoba, która poukłada te klocki w jedną całość i pokaże włodarzom właściwą drogę.

 

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Rok po śmierci 9-letniego Bartka karuzela znów ruszy
  Wesołe miasteczko - zlikwidować! Po prostu, jeśli zdarzają się wypadki z ludzkiej - czy maszyny - winy, to nie korzystajmy z samochodu, hulajnogi, roweru, samolotu. Niech nikt nie wsiada na żadne karuzele, ani diabelskie młyny, żadne roller - coastery! Jak przestaniemy używać tych niebezpiecznych urządzeń - wypadków nie będzie. Inna sprawa - sprawdzenie bezpieczeństwa użytkowania danych sprzętów. Niech się taki instruktor, czy jak tam, najpierw sam przejedzie z pięć razy, albo i więcej na sprzęcie, który oferuje innym dla rozrywki, czy do używania. Nie od dzisiaj jest zwyczaj, że budowniczy mostów pierwsi przejeżdżają się po swojej konstrukcji. To nie sprawa eliminowania niebezpiecznych urządzeń, tylko uczciwości w dopuszczaniu ich do uzytku.
  Autor: Krajan
  2019-07-19 18:13:10
 • Rok po śmierci 9-letniego Bartka karuzela znów ruszy
  Wesołego miasteczka miało nie być a będzie.. Wielka tragedia... Jak ktoś nie będzie chciał korzystać z usług wesołego miasteczka to nie będzie... Tylko teraz zapewne wszystko będzie sprawdzane milion razy....
  Autor: Siwy Stefan burczymucha
  2019-07-19 15:37:42
 • Zdemolował szpital i... zmarł
  Policja to powinna się zająć, ale przypadkiem PanI Ani którą straciła zdrowie przez to, że dyżurującemu ginekologowi nie chciało się pracować.
  Autor: wkurzona
  2019-07-18 15:10:18
 • Czytelnik listem do redakcji szkoli... policjantów
  No dobrze, generalnie się zgadzam. Są przepisy na tego rodzaju sytuacje. Ale ja nie dzwoniłbym zaraz na policję, tylko spróbowałbym dogadać się z sąsiadem. Dopiero po nieudanej interwencji, zwróciłbym się do \"organów\". A tak - to rzeczywiście można się narazić na opinię pieniacza. Nie jest tu kwestią \"donoszenie\" na sąsiadów - tylko to, żeby umieć i chcieć się z nimi porozumiewać. A \"organy\" na samym końcu.
  Autor: Śmieszek
  2019-07-18 14:16:09
 • Rok po śmierci 9-letniego Bartka karuzela znów ruszy
  To jest przykre. Rok temu było mówione, że rezygnujemy z takich atrakcji, a tu się okazuje znowu będzie wesołe miasteczko...Gdzie konsekwencja...? Jeszcze najlepiej niech przyjedzie ta sama firma...ręce opadają.
  Autor: Mirek
  2019-07-18 11:17:30
 • Czytelnik listem do redakcji szkoli... policjantów
  Gość ma rację! Jak to powiedział ktoś mądrzejszy \"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka\" Mogę sobie słuchać głośno muzy w bloku w środku dnia o 13, ale jestem świadom, że komuś to może przeszkadzać i policja może mi dowalić mandat.
  Autor: Mirek
  2019-07-17 22:38:13
 • Czytelnik listem do redakcji szkoli... policjantów
  Nic dodać, nic ująć. Brawo dla autora listu!
  Autor: Czytelnik
  2019-07-17 20:20:54
 • W Pasymiu suszarnia stanęła w ogniu
  Czy te zdjęcie to z tego pożaru czy to tylko ilustracja do artykułu?
  Autor: Zdjęcie
  2019-07-17 14:36:29
 • Muzyka, bungee i kulomioci, czyli tegoroczne Dni i Noce Szczytna
  I wszędzie te zasrane disco z pola :/
  Autor: Wstyd
  2019-07-17 14:07:51
 • Próbował uniknąć czołówki, uderzył w drzewo (zdjęcia)
  ??? jakie to drzewo przy drodze??? Może w promieniu kilometra od dróg wszystko wytniemy bo \"przy drodze\"
  Autor: Ekolog
  2019-07-17 11:09:56