Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Szczytno z „wodną” statuetką, obroniło tytuł


17 czerwca to doroczny Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. Szczytno zostało docenione przez ekspertów za swoje działania i szacunek dla wody. W rankingu Water City Index za 2020, czyli efektywności wykorzystania zasobów wodnych, w kategorii średnich miast zajęło pierwsze miejsce. To wysoka pozycja, bo łącznie przebadano 218 ośrodków różnej wielkości. Co ważne Szczytno obroniło pierwsze miejsce w rankingu efektywności miast średniej wielkości w Polsce pod względem sposobu wykorzystania zasobów wody. W ubiegłym roku lepsi byliśmy od Zakopanego, w tym od Malborka i Mrągowa. Nagroda właśnie trafiła do naszych samorządowców.


  • Data:

Ranking opracowali eksperci i naukowcy z międzynarodowej firmy Arcadis oraz naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

 

- Wyróżnienie jest o tyle cenniejsze od innych, że raport powstawał bez udziału samorządów, których dotyczył – mówi Ilona Bańkowska, wiceburmistrz Szczytna. - Badania były prowadzone niezależnie, a cześć danych pochodziło od instytucji i organizacji zewnętrznych, w ogóle nie związanych z miastem. Nagroda tym cenniejsza, że po raz drugi z rzędu jesteśmy najlepsi.

 

Water City Index to opracowanie analizujące efektywność wykorzystania zasobów wody w polskich miastach, umiejętności radzenia sobie z kryzysami wodnymi oraz realizację usług publicznych.

 

Badaniem zostało objętych 218 miast w Polsce w podziale na dwie kategorie: miasta duże (66 na prawach powiatu) i miasta średnie (152 powyżej 20 tys. mieszkańców, wg danych GUS z 2017 roku). W naszej kategorii Szczytno było pierwsze, drugi był Malbork, a trzecie Mrągowo. Wśród metropolii najlepiej wypadł Wrocław, a wśród miast na prawach powiatu Gliwice.

 

Indeks miast został przygotowany w ramach czterech kategorii oraz 14 podkategorii:

życie - woda pitna, kanalizacja, dostęp do wody, oczyszczanie wody, utrzymanie infrastruktury;

kultura i ludzie - błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska, rekreacja, edukacja;

zagrożenie - powódź, niedobór (susza), wody opadowe, aktywność samorządu;

gospodarka i biznes - woda dla przemysłu, atrakcyjność biznesowa, transport wodny.

 

Ale ranking nie powstał po to, by bić brawa, lecz przede wszystkim dlatego, by zwrócić uwagę na wodne problemy. Polska należy do krajów o najuboższych zasobach wodnych w Unii Europejskiej. Na jednego mieszkańca naszego kraju w okresie suszy przypada zaledwie 1000 m sześc. wody na cały rok. To cztery razy mniej niż w innych państwach UE.


Reklama

 

- W obliczu zmian klimatu i pogłębiania się dramatycznych ich konsekwencji, globalna perspektywa rozumienia wyzwania jakim jest gospodarowanie wodą i konieczność podejmowania działań w skali globalnej jest oczywista. Jednocześnie musi się zmienić podejście do problemu wody – z reaktywnego na prospektywne (from response to preparedness). To pociąga za sobą transformację myślenia o wodzie w mieście i sposobu zorganizowania miasta jako złożonego systemu wodnego. Tylko w ten sposób można dokonać długofalowej adaptacji miasta do zmian klimatu, których cofnąć się nie da. Dlatego kontynuujemy tworzenie rankingu Water City Index (Indeks Wodnych Miast), które nadal jest w Polsce przedsięwzięciem nowatorskim. Stanowi zaczyn do dyskusji samorządów terytorialnych oraz z samorządami terytorialnymi na temat możliwości poprawy efektywności wykorzystania zasobów wody – tłumaczy prof. dr hab. Jerzy Hausner, współtwórca raportu.

 

Nadzwyczajna sytuacja, z którą zmaga się świat w 2020 r. sprawiła, że mieszkańcy miast zaczęli doceniać to, co mają w zasięgu ręki.

 

Statuetki dla najlepszych.

 

Tegoroczny indeks stanowi kontynuację raportu wydanego w 2019 r. W odróżnieniu od zeszłorocznej edycji, WCI 2020 został odrębnie przygotowany dla: 8 metropolii, 58 miast na prawach powiatu oraz 152 miast nie będących miastami na prawach powiatu, posiadających co najmniej 20 tys. mieszkańców.

 

Statuetki otrzymało 9 miast wyróżnionych w każdej z trzech kategorii. Malbork znalazł się w rankingu dla miast średniej wielkości. I wypadł znakomicie, awansując z 14 pozycji w 2019 r.

 

Oto ranking dla miast średniej wielkości

 

1 miejsce - Szczytno

2 miejsce - Malbork

Reklama

3 miejsce - Mrągowo

 

Ranking dla metropolii

 

1 miejsce - Wrocław

2 miejsce - Bydgoszcz

3 miejsce - Gdańsk

 

Miasta na prawach powiatu

 

1 miejsce - Gliwice

2 miejsce - Rzeszów

3 miejsce - Świnoujście

 

Za realizację Water City Index 2020 odpowiedzialni byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, eksperci firmy Arcadis oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, która jest organizatorem międzynarodowego kongresu ekonomicznego Open Eyes Economy Summit. Oto oni:

 

prof. dr hab. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej,

dr Michał Kudłacz, Katedra Polityk Publicznych, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ekspert OEES,

dr Jakub Głowacki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,

Krzysztof Kutek, dyrektor Pionu Wody w Arcadis,

Marcin Ćmielewski, specjalista ds. gospodarki wodnej w Arcadis.

 

Do współpracy zaproszono ponadto ekspertów Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Uniwersytetu Warszawskiego oraz dziennikarzy branżowych mediów.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama