Piątek, 7 Maj
Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty -

Reklama


Reklama

Szczytno w hołdzie „polskiemu Beatlesowi” Krzysztofowi Klenczonowi w 40. rocznicę śmierci


7 kwietnia 1981 roku zmarł jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów, wokalista, gitarzysta i akordeonista, znany na całym świecie twórca i wykonawca muzyki big beatu – Krzysztof Klenczon. Od dziecka zachwycał swoją wrażliwością i muzykalnością, co po latach zaowocowało stworzeniem takich hitów jak m.in. „Wróćmy na jeziora”, „Biały Krzyż”, czy „10 w skali Beauforta”. I chociaż urodził się w Pułtusku, to właśnie w Szczytnie spędził młodzieńcze lata i stąd wyruszył w świat z gitarą. Choć od śmierci Klenczona mija 40 lat, w Szczytnie pamięć o nim jest wciąż żywa. Dla upamiętnienia tego znakomitego artysty Rada Miejska z inicjatywy Burmistrza Miasta Krzysztofa Mańkowskiego ustanowiła Rok 2021 Rokiem Krzysztofa Klenczona w Szczytnie.W ramach obchodów Roku Klenczonowskiego zorganizowanych zostanie 40 różnorodnych wydarzeń, które będą trwały aż do 80. rocznicy Jego urodzin, czyli do 14 stycznia 2022 r.


Reklama

Krzysztof Klenczon parę godzin przed wypadkiem, po koncercie charytatywnym w Chicago.

- Inauguracja jak i całe obchody Roku Krzysztofa Klenczona w Szczytnie odbędą się, choć z ograniczeniami, jakie wymusza na nas pandemia. Jest to dla nas wyzwanie, ale nie poddajemy się i walczymy do samego końca. Jestem przekonany, że zarówno mieszkańcy Szczytna, jak i turyści odwiedzający nasze miasto będą mieli szansę na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu podczas trwania całego cyklu wydarzeń w naszym mieście, dzięki temu również lepiej poznają twórczość Klenczona – mówi burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

Reklama

Inauguracja Roku Krzysztofa Klenczona w Szczytnie rozpoczęła się 7 kwietnia 2021 r. od złożenia kwiatów pod pomnikiem artysty przy Miejskim Domu Kultury w Szczytnie. Następnie, w samo południe, na Placu Juranda w hołdzie Klenczonowi wybrzmiał utwór „Biały Krzyż”. Kolejnym punktem była wizyta na grobie na cmentarzu komunalnym w Szczytnie. Dzień zakończył się koncertem on-line, podczas którego można było usłyszeć najbardziej znane piosenki Krzysztofa Klenczona.

Krzysztof Klenczon w Szczytnie z kolegami z klasy.

 

Wśród wydarzeń związanych z obchodami tego Roku Klenczona znajdą się również min.: konkursy plastyczne i muzyczne, wystawa, plener malarski, regaty żeglarskie, gra miejska i rajd rowerowy. Planowany jest także Zlot Fanów oraz nadanie imienia Klenczona jednej z miejskich ulic. Punktem kulminacyjnym będzie koncert ku pamięci artysty.

 

Już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do udziału w tych wydarzeniach. Wszystkie informacje dotyczące obchodów Roku Krzysztofa Klenczona w Szczytnie będzie można znaleźć w specjalnej zakładce na stronie internetowej Miasta Szczytno oraz na profilu społecznościowym Facebook.Komentarze do artykułu

Adalbert

Krzysztofem Krawczykiem też nie był,zwyklym grajkiem jak wielu,no ale to ulubieniec tego fatalnego burmistrza

Jamka lech Jan

To jest Klenczon a nie Kopernik. Kopernik nie grał na gitarze

Z innej beczki.

Przypomina mi z twarzy Mikołaja Kopernika.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze