Poniedziałek, 2 Sierpień
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei -

Reklama


Reklama

Szczytno w hołdzie „polskiemu Beatlesowi” Krzysztofowi Klenczonowi w 40. rocznicę śmierci


7 kwietnia 1981 roku zmarł jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów, wokalista, gitarzysta i akordeonista, znany na całym świecie twórca i wykonawca muzyki big beatu – Krzysztof Klenczon. Od dziecka zachwycał swoją wrażliwością i muzykalnością, co po latach zaowocowało stworzeniem takich hitów jak m.in. „Wróćmy na jeziora”, „Biały Krzyż”, czy „10 w skali Beauforta”. I chociaż urodził się w Pułtusku, to właśnie w Szczytnie spędził młodzieńcze lata i stąd wyruszył w świat z gitarą. Choć od śmierci Klenczona mija 40 lat, w Szczytnie pamięć o nim jest wciąż żywa. Dla upamiętnienia tego znakomitego artysty Rada Miejska z inicjatywy Burmistrza Miasta Krzysztofa Mańkowskiego ustanowiła Rok 2021 Rokiem Krzysztofa Klenczona w Szczytnie.W ramach obchodów Roku Klenczonowskiego zorganizowanych zostanie 40 różnorodnych wydarzeń, które będą trwały aż do 80. rocznicy Jego urodzin, czyli do 14 stycznia 2022 r.


Reklama

Krzysztof Klenczon parę godzin przed wypadkiem, po koncercie charytatywnym w Chicago.

- Inauguracja jak i całe obchody Roku Krzysztofa Klenczona w Szczytnie odbędą się, choć z ograniczeniami, jakie wymusza na nas pandemia. Jest to dla nas wyzwanie, ale nie poddajemy się i walczymy do samego końca. Jestem przekonany, że zarówno mieszkańcy Szczytna, jak i turyści odwiedzający nasze miasto będą mieli szansę na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu podczas trwania całego cyklu wydarzeń w naszym mieście, dzięki temu również lepiej poznają twórczość Klenczona – mówi burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

Reklama

Inauguracja Roku Krzysztofa Klenczona w Szczytnie rozpoczęła się 7 kwietnia 2021 r. od złożenia kwiatów pod pomnikiem artysty przy Miejskim Domu Kultury w Szczytnie. Następnie, w samo południe, na Placu Juranda w hołdzie Klenczonowi wybrzmiał utwór „Biały Krzyż”. Kolejnym punktem była wizyta na grobie na cmentarzu komunalnym w Szczytnie. Dzień zakończył się koncertem on-line, podczas którego można było usłyszeć najbardziej znane piosenki Krzysztofa Klenczona.

Krzysztof Klenczon w Szczytnie z kolegami z klasy.

 

Wśród wydarzeń związanych z obchodami tego Roku Klenczona znajdą się również min.: konkursy plastyczne i muzyczne, wystawa, plener malarski, regaty żeglarskie, gra miejska i rajd rowerowy. Planowany jest także Zlot Fanów oraz nadanie imienia Klenczona jednej z miejskich ulic. Punktem kulminacyjnym będzie koncert ku pamięci artysty.

 

Już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do udziału w tych wydarzeniach. Wszystkie informacje dotyczące obchodów Roku Krzysztofa Klenczona w Szczytnie będzie można znaleźć w specjalnej zakładce na stronie internetowej Miasta Szczytno oraz na profilu społecznościowym Facebook.Komentarze do artykułu

Śmieszek

Pavarotti też niczego nie skomponował... tylko śpiewał. Ale jak!

:

Kopernik to wielki człowiek , a Klenczon to zwykły szarpidrut.

Lech Jan Jamka-były Szczytnianin

do adalberta--Krawczyk nie skomponowal nawet jednego przeboju a Klenczon byl dobrym kompozytorem i bardzo dobrym gitarzystą, lepszym od Krawczyka{ znal może z 10 akordów}

Adalbert

Krzysztofem Krawczykiem też nie był,zwyklym grajkiem jak wielu,no ale to ulubieniec tego fatalnego burmistrza

Jamka lech Jan

To jest Klenczon a nie Kopernik. Kopernik nie grał na gitarze

Z innej beczki.

Przypomina mi z twarzy Mikołaja Kopernika.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Zastanawiam się z jakiej puszczy wyszedł autor materiału. I czy w ogóle ma do czynienia z kobietami (np. matka), dziewczynami (np. siostra, dziewczyna, partnerka). Wówczas nie pisałby o \"środkach ochrony\" (kojarzy się z pestycydami) - tylko po prostu o podpaskach, tamponach, ligninie, wacie, które znajdzie w każdej domowej łazience - nawet kawalerskiej. A jak już - to należy pisać o środkach higienicznych. A swoją drogą - jeśli młodzież - ani na lekcjach, ani w domu - nie dowiaduje się co to jest miesiączka, ani jak wówczas postępować - to czapki z głów światłym szkołom i rodzicom. Nikt mi nie powie, że rodziny nie stać na wydatek 5 zł raz w miesiącu.

  Facet


  2021-07-29 12:52:59
 • 2 mln... nie było szkody i winnych
  Jak u Barei...

  Czytelnik


  2021-07-29 07:12:06
 • 42 lata batalionu w Lipowcu
  Byłym żołnierzem rocznik 82-84

  Andrzej


  2021-07-28 20:28:09
 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Fajnie byłoby gdyby biblioteki gminy Szczytno zajęły się propagowaniem czytelnictwa...

  Obserwator


  2021-07-28 18:31:41
 • Odwiedziny z... medalami (zdjęcia)
  Przenoszę wirusa od domu do domu. To mój wkład historyczny w powstrzymywanie pandemii. Reszta jest milczeniem.

  Wójt


  2021-07-28 16:06:25
 • 30-latek w przydomowy ogrodzie hodował... konopie indyjskie
  To gdzie w końcu gdzie hodował tek konopie, w przydomowym ogrodzie czy w kompleksie leśnym?

  WSK


  2021-07-28 15:18:56
 • „Wysyp” obywatelskich pomysłów
  Zlikwidujcie skrzyżowanie ze światłami i wstawcie tam rondo więcej dobrego zrobicie dla powietrza ludzi i hałasu. A oszołomów co mówią, że to jest zły pomysł zapraszam na rondo przy Lidlu. Pozdrawiam serdecznie.

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:05:30
 • Powstanie Centrum Rekreacji Gminy Szczytno
  Kolejna rzecz na siłę, no cóż śmiechu to zdrowie pozostało już się tylko śmiać z tej głupoty!

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:01:59
 • Zamkowe ruiny rozbłysły (zdjęcia)
  Fajnie, że nasz zamek nareszcie \"żyje\". Nie popadajmy jednak z tego powodu w euforię. Sezon turystyczny na Mazurach jest niestety krótki, a nikt poza nim nie będzie specjalnie przyjeżdżał do Szczytna, żeby oglądać ruiny. To nie zamek w Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim. Przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta nie będzie się żyło lepiej z tego powodu., a już na pewno nie zatrzyma to młodych ludzi, którzy z powodu braku jakichkolwiek perspektyw wyjeżdżają ze Szczytna.

  markiza


  2021-07-26 12:48:32
 • „W drodze” 99 nowych mieszkań
  Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

  Uważny


  2021-07-26 11:48:43