Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Szczytno coraz bliżej Cittaslow


W środę, 29 lipca Szczytno odwiedzili przedstawiciele miast Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow oraz Biura ds. Cittaslow. Komisja zweryfikowała i zatwierdziła samoocenę przedstawioną przez Szczytno. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to Szczytno będzie drugim miastem z naszego powiatu, po Pasymiu, które znajdzie się w sieci miast Cittaslow. To wymierne korzyści, bo na przykład Pasym za fundusze z Cittaslow odrestaurował swój zabytkowy rynek.


  • Data:

Dotychczas Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sieci miast Cittaslow. Następnie uchwała została przekazana za pośrednictwem wojewody wraz z załącznikami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które wydało pozytywną decyzję i wyraziło zgodę na przystąpienie Gminy Miejskiej Szczytno do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast „Cittaslow – Międzynarodowa Sieć Dobrego Życia”.

 

 

Kolejnym etapem było wskazanie przez sekretariat Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow – miasta „opiekuna”. Stało się nim dla nas Miasto Lubawa. We współpracy z miastem „opiekunem”, przygotowano Samoocenę miasta, która przesłana została do sekretariatu Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow.

 

Wśrodę, 29 lipca organ certyfikujący złożony z 3 członków Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow oraz przedstawicieli Biura ds. Cittaslow zweryfikował i zatwierdził samoocenę Szczytna.


Reklama

 

Kolejnym punktem jest podjęcie uchwały przez Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow w sprawie rekomendacji przyjęcia Szczytna do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow.

 

 

 

Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow. Z naszego powiatu w sieci jest już Pasym.

 

 

Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwój. Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia. Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.

Reklama

 

 

Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Obecnie w sieci, poza licznymi miastami z Warmii i Mazur, są również ośrodki z innych regionów Polski. Na całym świecie do ruchu należy blisko 240 miast z 30 krajów. Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama