Piątek, 24 Maj, Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Szczytno chce przystąpić do sieci miast Cittaslow


Szczytno chce iść w ślady Pasymia i dołączyć do sieci miast Cittaslow. Powód jest prosty – są tam coraz większe pieniądze na inwestycje. W poniedziałek, 18 lutego, burmistrz Krzysztof Mańkowski oraz szef komisji rozwoju Rafał Kiersikowski zabiegali o poparcie Jacka Wiśniowskiego, burmistrza Lidzbarka Warmińskiego.Poparcie jest potrzebne, bo aby stać się członkiem sieci Cittaslow nowego partnera musi wprowadzić i zarekomendować ktoś, kto jest już w sieci.

 

- A Lidzbark Warmiński wydaje się świetnym partnerem wprowadzającym+-, bo to miasto podobne do Szczytna – mówi Krzysztof Mańkowski. - W tym roku jest limit miejsc i do Cittaslow mogą dołączyć jedynie dwa miasta w kraju. Liczymy, że jednym z nich będzie właśnie Szczytno.

 

 

Wybrali Lidzbark nie Pasym

 

Lidzbark Warmiński nie został wybrany przypadkowo, bo bliżej jest przecież Pasym, który również należy do sieci. Samorządowcy zdecydowali się wybrać jednak miasto na Warmii, gdyż jego burmistrzem jest Jacek Wiśniowski, który jest też wiceszefem struktur Cittaslow na Warmię i Mazury oraz zasiada w zarządzie światowej organizacji.

 

- Nie będę ukrywał, że to też ma znaczenie – mówi Mańkowski. - Liczymy, że dzięki takiemu doświadczonemu wprowadzającemu będzie nam nieco łatwiej przystąpić do sieci.

 

Podczas spotkania omówiono warunki, jakie Szczytno musi spełnić, aby przystąpić do stowarzyszenia.

 

Pasym dostał na rynek

 

Ideą międzynarodowego ruchu Cittaslow jest propagowanie w mniejszych miejscowościach kultury dobrego, harmonijnego życia, stanowiącego alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu i postępującej globalizacji. Miasta zrzeszone w sieci dążą do zrównoważonego rozwoju, czyli świadomej polityki miejskiej, zapewniającej odpowiednie relacje między wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko i poprawą jakości życia mieszkańców. -


 

Szczytno do tej idei pasuje znakomicie – mówi Krzysztof Mańkowski. - Liczę, że uda nam się dołączyć do stowarzyszania i skorzystać z pieniędzy, którymi ono gospodaruje. Przykład Pasymia pokazuje, że można otrzymać na inwestycje aż 85 procent jej wartości. Pasym odremontował z tych pieniędzy na przykład rynek. My moglibyśmy na przykład przebudować Plac Juranda.


 

Cittàslow (dosłownie: „powolne miasto”)


Cittàslow (dosłownie: „powolne miasto”) - powstały w 1999 roku we Włoszech ruch, a zarazem organizacja non-profit, której celem jest oparcie się globalizacji i homogenizacji miast poprzez popieranie różnorodności kulturalnej, ochronę środowiska naturalnego, promocję tradycyjnych lokalnych produktów oraz dążenie do poprawy jakości życia. Inspiracją dla ruchu jest organizacja Slow Food. Pełne członkostwo w Cittàslow dostępne jest tylko dla miast o populacji poniżej 50 tys. mieszkańców, które popierają i wdrażają cele Cittàslow.

 

 Komentarze do artykułu

Karol

To tego Rafala wybrali na przedstawiciela do promowania miasta poza jego granicami ale wstyd. Koleś z taką........

Śmieszek

Szczytno to już jest powolnym miastem - w przeważającej części dotyczy to władz samorządowych. Powolność w ich intelektach dominuje. Śmigają tylko tiry na głównej ulicy. A gdyby nie wysiłki miejscowych przedsiębiorców - to w ogóle byśmy stali w miejscu.

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Żałosne to jest co nasz pan wójt robi... Szukają CH.... Wie czego... Co wy chcecie od nowego przewoznika... Jakiś dobry przekręt jest między p. Wojtek a nasza stara firma która wozila dzieci...
  Autor: Mieszkanka
  2019-05-23 13:37:44
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Jakie skargi P.wojcie od przewoźnika który przegrał?Który czuje się panem na swoim terenie i nie wie jak jeszcze dokopać teraźniejszym.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 11:32:31
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Bzdury! Przewoźnik był naprawdę w porządku. Nie wiem kto mógłby się na niego skarżyć bo, z którym rodzicem bym nie rozmawiała również podzielal moje zdanie. Obecny \"zastępczy\" przewoźnik za to robi sobie jakieś kpiny. Często jest tak, że autobus odjeżdża z przystanku za wcześnie. Poza tym jeszcze w ubiegłym roku gdy dziecko jechało do innej miejscowości niż zamieszkania pobierał opłaty. Coś tu jest chyba nie tak.
  Autor: Xxx
  2019-05-23 10:48:34
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  To już przebija propagandę Korei Północnej. Oficer od czego?
  Autor: Uzjel
  2019-05-23 06:04:41
 • Komendant Fałdowski odwiedził rannych słuchaczy
  Człowieku, wypadki chodzą po ludziach. Może rutyna temu winna...
  Autor: Zbyszek
  2019-05-22 22:59:50
 • Komendant Fałdowski odwiedził rannych słuchaczy
  A co z delikwentem, który ich postrzelił. Ciekawe to, że doświadczony instruktor zaprezentował jakiś kompletny brak profesjonalizmu. Podobno broń raz w roku sama wypala - ale żeby w ręku zawodowca? Zupełnie tego nie rozumiem. Po to jest instruktor, żeby nauczyć bezpiecznego posługiwania się bronią palną. Więc co on w sumie tam zrobił?
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-05-22 14:42:34
 • Egzaminy mimo strajku
  O! Jaki purysta językowy!!! A czytać ze zrozumieniem potrafi? Chyba nie, bo dopiero zaczął pić poranna kawę w biurze (sądząc po czasie dokonania tego wpisu).
  Autor: Śmieszek do Tomasza TK
  2019-05-22 12:44:33
 • 500 sztuk węgorza trafiło do naszych jezior (zdjęcia)
  Popatrzcie, nawet tutaj nasz ukochany Burmistrz- na pewno to z jego inicjatywy. Ale facet ma parcie na szkło. nasi celebryci mogliby się od niego uczyć. Strach otworzyć lodówkę- żeby nie ukazał się Pan Burmistrz
  Autor: dr
  2019-05-22 09:13:21