Niedziela, 18 Sierpień, Imieniny: Anity, Elizy, Mirona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Szczytno chce przystąpić do sieci miast Cittaslow


Szczytno chce iść w ślady Pasymia i dołączyć do sieci miast Cittaslow. Powód jest prosty – są tam coraz większe pieniądze na inwestycje. W poniedziałek, 18 lutego, burmistrz Krzysztof Mańkowski oraz szef komisji rozwoju Rafał Kiersikowski zabiegali o poparcie Jacka Wiśniowskiego, burmistrza Lidzbarka Warmińskiego.Poparcie jest potrzebne, bo aby stać się członkiem sieci Cittaslow nowego partnera musi wprowadzić i zarekomendować ktoś, kto jest już w sieci.

 

- A Lidzbark Warmiński wydaje się świetnym partnerem wprowadzającym+-, bo to miasto podobne do Szczytna – mówi Krzysztof Mańkowski. - W tym roku jest limit miejsc i do Cittaslow mogą dołączyć jedynie dwa miasta w kraju. Liczymy, że jednym z nich będzie właśnie Szczytno.

 

 

Wybrali Lidzbark nie Pasym

 

Lidzbark Warmiński nie został wybrany przypadkowo, bo bliżej jest przecież Pasym, który również należy do sieci. Samorządowcy zdecydowali się wybrać jednak miasto na Warmii, gdyż jego burmistrzem jest Jacek Wiśniowski, który jest też wiceszefem struktur Cittaslow na Warmię i Mazury oraz zasiada w zarządzie światowej organizacji.

 

- Nie będę ukrywał, że to też ma znaczenie – mówi Mańkowski. - Liczymy, że dzięki takiemu doświadczonemu wprowadzającemu będzie nam nieco łatwiej przystąpić do sieci.

 

Podczas spotkania omówiono warunki, jakie Szczytno musi spełnić, aby przystąpić do stowarzyszenia.

 

Pasym dostał na rynek

 

Ideą międzynarodowego ruchu Cittaslow jest propagowanie w mniejszych miejscowościach kultury dobrego, harmonijnego życia, stanowiącego alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu i postępującej globalizacji. Miasta zrzeszone w sieci dążą do zrównoważonego rozwoju, czyli świadomej polityki miejskiej, zapewniającej odpowiednie relacje między wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko i poprawą jakości życia mieszkańców. -


 

Szczytno do tej idei pasuje znakomicie – mówi Krzysztof Mańkowski. - Liczę, że uda nam się dołączyć do stowarzyszania i skorzystać z pieniędzy, którymi ono gospodaruje. Przykład Pasymia pokazuje, że można otrzymać na inwestycje aż 85 procent jej wartości. Pasym odremontował z tych pieniędzy na przykład rynek. My moglibyśmy na przykład przebudować Plac Juranda.


 

Cittàslow (dosłownie: „powolne miasto”)


Cittàslow (dosłownie: „powolne miasto”) - powstały w 1999 roku we Włoszech ruch, a zarazem organizacja non-profit, której celem jest oparcie się globalizacji i homogenizacji miast poprzez popieranie różnorodności kulturalnej, ochronę środowiska naturalnego, promocję tradycyjnych lokalnych produktów oraz dążenie do poprawy jakości życia. Inspiracją dla ruchu jest organizacja Slow Food. Pełne członkostwo w Cittàslow dostępne jest tylko dla miast o populacji poniżej 50 tys. mieszkańców, które popierają i wdrażają cele Cittàslow.

 

 Komentarze do artykułu

Karol

To tego Rafala wybrali na przedstawiciela do promowania miasta poza jego granicami ale wstyd. Koleś z taką........

Śmieszek

Szczytno to już jest powolnym miastem - w przeważającej części dotyczy to władz samorządowych. Powolność w ich intelektach dominuje. Śmigają tylko tiry na głównej ulicy. A gdyby nie wysiłki miejscowych przedsiębiorców - to w ogóle byśmy stali w miejscu.

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Radni nie chcą dawać prezentów
  No to jestem zdumiony tym, że jeśli wszystkie instytucje się centralizują, a tu ktoś jednak chce \"zamontować\", czy rozbudować oddział instytucji w Szczytnie - to radni protestują i stwarzają przeszkody. Ci wielce oświeceni nasi radni niech pójdą wreszcie po rozum do głowy, a nie tylko po dietę radnego. Ale co się dziwić - pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu nie da. Chyba, że psa kiełbasą się przekupi.
  Autor: Śmieszek
  2019-08-16 14:53:29
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  PAN Radny raczej do powiedzenia za wiele nie ma co zresztą widac na nagraniach z sesji.
  Autor: Slawomir
  2019-08-16 11:26:01
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  Ważne że mordeczce nic nie jest ch#j z prawem jazdy i ch#j z tym samochodem. Ja tobym go uniewinnił.
  Autor: Zbiórka_na_race_szlugów_do_aresztu.
  2019-08-14 19:00:22
 • Molo, jak scena amfiteatru – MDK zaprasza artystów
  Może by zainwestować w publiczny fortepian/pianino? W Polsce jest to dosyć rzadko spotykane, a znalazłoby się trochę chętnych do wypróbowania swoich sił, zwłaszcza, że obok jest szkoła muzyczna kryjąca wiele talentów.
  Autor: Ariia
  2019-08-14 12:35:26
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Pytam się tylko. Czym miasto jako organizator chce przyciągnąć mnie jako jego obywatela? Wykonawcy - poziom równy dożynkom. Oprawa - poziom festynu. Atrakcje - stragan dziadostwa. Droga władzo mojego kochanego miasta, obudźcie się wreszcie. Mamy wielki potencjał, a robimy imprezę na odwal, aby tylko się odbyła. Oddajcie nam naszą imprezę. Mieszkaniec Szczytna.
  Autor: Dżordż
  2019-08-13 14:18:22
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Jak już wiele razy wspominałem. Dni Mojego kochanego miasta, skończyły się już dawno. W tym roku przebiły już wszystko i sięgnęły totalnego dna. Bazariada i nic więcej. Poziom artystyczny równy z dożynkami w Wąchocku. Repertuar bardzo ambitny, w sam raz by przyciągnąć inteligencję z okolicznych \"metropolii\" z kurpiakami na czele. Panie Burmistrzu głosowałem na Pana, ale jeżeli chce Pan coś zrobić dobrego dla miasta niech się Pan wsłucha w głos swoich mieszkańców i przeorganizuje naszą imprezę w taki sposób, aby była to impreza w głównej mierze dla nas, dla mieszkańców. To święto naszego Grodu. Nie potrzebujemy bazariady i wszechobecnej tandety. Chcemy dobrej muzyki, nie polo coś tam. Stop bazariadzie.
  Autor: Jaśnie pan z gorszego sortu
  2019-08-13 14:06:11
 • Złoto-srebrna Karolina Piechowicz
  Gratulacje Karolina! Już nie mogę się doczekać, jak Cię będziemy oglądać na olimpiadzie !
  Autor: Jarek
  2019-08-13 14:02:00
 • Wejść do jeziora można zawsze, ale... nie wszędzie
  Co do zasady ma Pan rację, nie wolno grodzić nieruchomości i uniemożliwiać PRZEJŚCIA i to słowo jest kluczowe. Często osoby zgłaszające pretensje i powołujące się na przywołane przez Pana przepisy utożsamiają je z możliwością wypoczynku nad brzegiem zbiorników wodnych. Więc jeszcze raz przejść brzegiem możemy plażować już nie. Pozdrawiam
  Autor: Wodnik
  2019-08-13 13:09:16
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  Moze Pan radny powinien zainteresować się sytuacją uzdrowienia sluzby zdrowia w naszym mieście? Nowy szpital wybudować, i 2 nowe przychodnie oczywiście wszystko ze srodkow wlasnych.... A i odrazu sprawę ubytku liczby mieszkańców wyjaśni i naprawi.... Taki czlowiek orkiestra na panstwowej posadzce....
  Autor: Facebook wszystko przyjmie....
  2019-08-13 11:10:29
 • Oliwia Grajko – szóstoklasistka na szóstkę
  Powodzenia i samych sukcesów!
  Autor: Super
  2019-08-13 09:29:36