Czwartek, 22 Październik, Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa -

Reklama


Reklama

Szczytno chce być miastem dobrego życia


Stolica naszego powiatu wypełniła ostateczne wymogi, aby dołączyć do elitarnej sieci 31 polskich miast Cittaslow. W piątek, podczas Krajowego Zebrania Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow w Działdowie, Szczytno otrzymało pozytywną rekomendację członków stowarzyszenia.- Była to właściwie ostatnia rzecz, której potrzebowaliśmy, aby wstąpić w szeregi Cittalow – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Teraz czekamy już tylko na oficjalny dokument z Włoch. Będziemy 32 miastem w sieci. Procedura naszego wstąpienia trwała niemal półtora roku.

 

Tego samego dnia, co Szczytno do sieci, jako 33 miasto dołączył Morąg.

 

Co daje naszemu miastu przystąpienie do Stowarzyszenia Cittaslow?

 

- Widzę same korzyści – wylicza burmistrz. - Znakomitą promocję w Polsce oraz w Europie. Szanse na pieniądze na inwestycje w turystykę. Przypomnę tylko, że na przykład Pasym otrzymał z racji przynależności do Cittaslow aż 10 mln zł, ale są miasta, które uzyskały wsparcie nawet 20 milionów złotych. Są to realne środki i na pewno będziemy się o nie starać.


Reklama

 

Co ciekawe w punktacji miast starających się o wstąpienie do Cittaslow Szczytno uzyskało rekordowy wynik 61 punktów. - Większość miast nie przekracza 55 punktów – mówi z zadowoleniem burmistrz. - To daje nam szanse, że nawet wewnątrz samej sieci będziemy atrakcyjnym partnerem.

 

Co pięć lat każde z miast musi przejść recertyfikację. Jeśli jej nie przejdziemy możemy wypaść z sieci. Cittaslow to jednak też pewne ograniczenia. W mieście nie może powstać na przykład żaden większy, uciążliwy zakład produkcyjny, czy fabryka.

 

- Trzeba to otwarcie powiedzieć, Szczytno nie ma inwestycyjnych terenów przemysłowych – mówi burmistrz Mańkowski. - Największy znajduje się przy ulicy Wielbarskiej, ale i tak nie jest tak duży, aby umiejscowić tam taką fabrykę, jak na przykład Egger w Biskupcu. Nie mamy wyjścia. Aby się rozwijać musimy iść w turystykę. Ekologia, odnowa zabytków, spokój, wolne i bezpieczne życie są dziś w cenie i turyści szukają takich miejsc. Duże inwestycje mogą i powinny powstawać na terenie gminy wiejskiej Szczytno, w sąsiedztwie naszego miasta. Mnóstwo terenów inwestycyjnych jest na przykład w okolicy lotniska w Szymanach. Takie inwestycje również pomogą rozwinąć się naszemu miastu.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze