Reklama


Reklama

Szczytno chce być miastem dobrego życia


Stolica naszego powiatu wypełniła ostateczne wymogi, aby dołączyć do elitarnej sieci 31 polskich miast Cittaslow. W piątek, podczas Krajowego Zebrania Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow w Działdowie, Szczytno otrzymało pozytywną rekomendację członków stowarzyszenia.- Była to właściwie ostatnia rzecz, której potrzebowaliśmy, aby wstąpić w szeregi Cittalow – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Teraz czekamy już tylko na oficjalny dokument z Włoch. Będziemy 32 miastem w sieci. Procedura naszego wstąpienia trwała niemal półtora roku.

 

Tego samego dnia, co Szczytno do sieci, jako 33 miasto dołączył Morąg.

 

Co daje naszemu miastu przystąpienie do Stowarzyszenia Cittaslow?

 

- Widzę same korzyści – wylicza burmistrz. - Znakomitą promocję w Polsce oraz w Europie. Szanse na pieniądze na inwestycje w turystykę. Przypomnę tylko, że na przykład Pasym otrzymał z racji przynależności do Cittaslow aż 10 mln zł, ale są miasta, które uzyskały wsparcie nawet 20 milionów złotych. Są to realne środki i na pewno będziemy się o nie starać.


Reklama

 

Co ciekawe w punktacji miast starających się o wstąpienie do Cittaslow Szczytno uzyskało rekordowy wynik 61 punktów. - Większość miast nie przekracza 55 punktów – mówi z zadowoleniem burmistrz. - To daje nam szanse, że nawet wewnątrz samej sieci będziemy atrakcyjnym partnerem.

 

Co pięć lat każde z miast musi przejść recertyfikację. Jeśli jej nie przejdziemy możemy wypaść z sieci. Cittaslow to jednak też pewne ograniczenia. W mieście nie może powstać na przykład żaden większy, uciążliwy zakład produkcyjny, czy fabryka.

 

- Trzeba to otwarcie powiedzieć, Szczytno nie ma inwestycyjnych terenów przemysłowych – mówi burmistrz Mańkowski. - Największy znajduje się przy ulicy Wielbarskiej, ale i tak nie jest tak duży, aby umiejscowić tam taką fabrykę, jak na przykład Egger w Biskupcu. Nie mamy wyjścia. Aby się rozwijać musimy iść w turystykę. Ekologia, odnowa zabytków, spokój, wolne i bezpieczne życie są dziś w cenie i turyści szukają takich miejsc. Duże inwestycje mogą i powinny powstawać na terenie gminy wiejskiej Szczytno, w sąsiedztwie naszego miasta. Mnóstwo terenów inwestycyjnych jest na przykład w okolicy lotniska w Szymanach. Takie inwestycje również pomogą rozwinąć się naszemu miastu.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Klenczon będzie miał swoją ulicę w Szczytnie
  A gdzie będzie ulica Bee Gees ?

  Fan


  2021-03-07 18:22:10
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ten ślimak pobił wszystko. Dorównaliśmy do Reszla i Bisztynka, nic im nie ujmując.

  Grazyna


  2021-03-07 17:21:01
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Panie Mądrzejowski - wolę Pana w \"loży złośliwców\", a nie na stołku burmistrza. Pewnie się Pan domyśli, ale napiszę to otwartym tekstem: nec Hercules contra plures. Z taką radą złożoną z niedouczonych doktorów nauk wszelakich, wykształciuchów po kursokonferencjach za węgorze i jednoosobowych biznesmenów - daleko by Pan nie zaszedł, mimo umiejętności negocjacyjnych. Aż tak nikomu źle nie życzę. Czekam na jakąś wielką porażkę samorządu miejskiego, aby była ona powodem wprowadzenia zarządu komisarycznego, który wyeliminowałby z decyzji tę nie nadającą się do niczego radę miejską. Wiem, że to straszne, ale nic na to nie poradzę, że obserwacja postępowania radnych doprowadziła mnie do takiego wniosku - odciąć tę gangrenę.

  Krajan \"prawdziwy\"


  2021-03-07 17:02:12
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  \"Szczepionka\" Pfizera zabiła w Izraelu 40 razy więcej seniorów i 260 razy więcej młodych ludzi niż COVID-19.- kto nie wierzy, niech sprawdzi na sobie jej skuteczność i nie zmusza innych do poddania się eksperymentowi medycznemu. https://nczas.com/2021/03/03/izrael-szczepionka-pfizera-zabila-40-razy-wiecej-seniorow-niz-covid-19/

  kroll


  2021-03-07 15:00:21
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Choć czasem jestem w tym kościele gdzie proboszczem jest ks. Andrzej, (bo należę do innego) , to bardzo cenię i szanuję Księdza. Jego oddanie Bogu i ludziom jest niezwykłe!!! Organizuje różne formy urozmaicenia Mszy Świętej, aby przyciągnąć boże owieczki do Boga. Proszę Boga o szybki powrót Księdza do zdrowia. Niechaj Łaska Boża jest zawsze z Księdzem. W obecnych czasach, takiemu Księdzu można zaufać! Boże, miej w swojej opiece Księdza Andrzeja i nie zabieraj Go nam!!!!

  WCz


  2021-03-07 14:57:54
 • „Przesiali” szkoły i przedszkola, wiemy ilu jest chorych
  Zatem mamy 242 normalnych nauczycieli, w końcu świadomośc dotarła do ludzi...a reszta niech się szybciutko wyszczepi. - \"Szczepionka\" Pfizera zabiła w Izraelu 40 razy więcej seniorów i 260 razy więcej młodych ludzi niż COVID-19.-

  kroll


  2021-03-07 14:53:08
 • Mazurskie delicje Michała Denesiuka - rosół z perliczki
  Rosół to tylko z makaronem domowej roboty

  Grazynka


  2021-03-07 14:35:09
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  A Ziemia jest płaska

  Ala


  2021-03-07 14:30:48
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  Wspaniała wiadomość! Precz z ludobójstwem!!!

  Emilia


  2021-03-07 13:14:28
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  Brawo! Brawo! Brawo!

  ola


  2021-03-07 09:29:52