Poniedziałek, 25 Październik
Imieniny: Arety, Marty, Marcina -

Reklama


Reklama

Szczytnianin z Fryderykiem za Fonograficzny Debiut Roku


Michał Tomaszczyk do prestiżowej nagrody Fryderyków 2021 roku został nominowany aż w trzech kategoriach: jako jazzowy artysta, debiutant oraz dla albumu Sketches from the North, nagranego wspólnie ze szwedzkim kontrabasistą Petterem Olofssonem. Statuetkę otrzymał jednak za Fonograficzny Debiut Roku.W kategoriach jazzowych wręczono łącznie trzy statuetki. W kategorii Fonograficzny Debiut Roku laureatem został Michał Tomaszczyk. Natomiast Fryderyka w kategorii Artysta Roku otrzymał Dominik Wania, którego album "Lonely Shadows" doceniony został w kategorii Album Roku Jazz.

 

 

Michał Tomaszczyk to 34-latek. Z muzyką, jak mówi związany jest od dziecka.

 

- Jako sześciolatek trafiłem do szkoły muzycznej w Szczytnie, zaczynałem od nauki gry na fortepianie – wspomina. - Na grę na puzonie zdecydowałem się dopiero w szkole muzycznej drugiego stopnia w Olsztynie. Potem była Warszawa, studia we Wrocławiu i Katowicach. Właściwie, jak teraz na to wszystko patrzę, to na ten sukces pracowałem i pracuję każdego dnia – dodaje z uśmiechem muzyk ze Szczytna.

 

Otrzymując statuetkę Fryderyka szczytnianin dołączył do takich jazzowych sław, jak Leszek Możdżer, czy Włodzimierz Pawlik.

 

 

Gala Fryderyki 2021 odbyła się w czwarte, 5 sierpnia. Nagrody Akademii Fonograficznej rozdano w tym roku 27 raz. Koncert galowy odbył się w Szczecinie. Wyróżnienia przyznane zostały w 22 kategoriach: trzech w muzyce jazzowej oraz 19 w muzyce rozrywkowej.

 

 

Organizatorzy gali oddali hołd zmarłemu w kwietniu Krzysztofowi Krawczykowi, tegorocznemu laureatowi Złotego Fryderyka. Decyzję o uhonorowaniu Krawczyka Akademia podjęła jeszcze w marcu. Statuetkę odebrali: wdowa po piosenkarzu Ewa Krawczyk i jego menedżer Andrzej Kosmala. Podczas gali wykonane zostały trzy piosenki z repertuaru legendarnego piosenkarza: "Trudno tak" (Natalia Przybysz i Skubas), "Bo jesteś Ty" (Kasia Lins) oraz "To, co w życiu ważne" (Ania Dąbrowska i Gromee).


Reklama

 

Złotego Fryderyka w kategorii Jazz otrzymał jeden z najwybitniejszych polskich pianistów - Adam Makowicz.

 

 

FRYDERYKI 2021. PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH

 

Album Roku Blues - Robert Cichy "Dirty Sun"

Album Roku Muzyka Świata - Kapeli ze Wsi Warszawa "Uwodzenie"

Album Roku Muzyka Poetycka - Mela Koteluk i Kwadrofonik "Astronomina poety. Baczyński"

Album Roku Muzyka Teatralna, Filmowa, Ilustracyjna - Łukasz Targosz i zespół Tołhaje za muzykę do serialu "Wataha"

Album Roku Elektronika - Baasch "Noc"

Album Roku Soul, R'n'B, Gospel - Rosalie "IDeal"

Album Roku Alternatywa - Świetliki "Wake me up before you fuck me"

Album Roku Metal - Vader "Solitude in Madness"

Album Roku Jazz - Dominik Wania "Lonely Shadows"

Artysta Roku - Jazz - Dominik Wania

Fonograficzny Debiut Roku - Jazz - Michał Tomaszczyk

Najlepsze Nowe Wykonanie - król i Igor Nikiforow "Byłaś serca biciem"

Producent Roku - Krzysztof Zalewski i Andrzej Markowski

Reklama

Teledysk Roku - "Annuszka" Krzysztofa Zalewskiego, reżyseria: Monika Brodka i Przemek Dzienis

Album Roku Hip Hop - Mata "100 dni do matury"

Album Roku Pop - "Królowa dram" sanah

Album Roku Pop Alternatywny - "Zabawa" Krzysztof Zalewski

Album Roku Rock - Edyta Bartosiewicz "Ten moment"

Utwór Roku - "Polskie Tango" Taco Hemingway

Kompozytor Roku - Hania Rani

Autor Roku - Krzysztof Zalewski

Fonograficzny Debiut Roku - Mata

 

Złoty Fryderyk - Jazz - Adam Makowicz

 

Złoty Fryderyk - Krzysztof Krawczyk

 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • List do redakcji - „Nartom zaszkodził muł”
  Nie trzeba mieć naukowej wiedzy aby zrozumieć, że stan jakości wody w jeziorze, o którym wspomina radny nie jest tożsamym ani zbieżnym z stanem jeziora. W tym przypadku stanem jeziora pozwalającym na realizację inwestycji nart wodnych. Jeżeli radny tego nie rozróżnia to wytłumaczę... Woda jest jednym z elementów tworzących jezioro tak jak jednym z elementów jest np. mleko wchodzące w skład ciasta. To, że mleko dodane do ciasta będzie dobre to nie znaczy ze ciasto będzie nadawało się do zjedzenia bo inne składniki mogą być nieodpowiednie. Tak samo jest z nartami wodnymi i wodą w jeziorze. To że woda jest dobra to nie znaczy, że mogą powstać narty i nie znaczy to też, że ktoś pana wprowadza w błąd. Jeżeli pyta pan o jakość wody to nic dziwnego, że urząd odpowiada na temat wody. Nie umiejętność zadawania pytań i brak wiedzy nie stanowią podstawy do wywoływania afer i pompowania balonika mającego wzbudzać zainteresowanie daną osobą...

  ZnaWca


  2021-10-21 12:29:00
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Miasto przez śmieci popada w długi a oni pokazują co dla nich najważniejsze. Zdecydowanie obowiązki i odpowiedzialność w radzie ich przerosła.

  kierowca


  2021-10-21 12:15:12
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Wart jeden drugiego, ta sama arogancja, tylko korytko, korytko i jeszcze raz koryto!

  baba


  2021-10-21 11:50:45
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Poziom naszej rady to totalne zero. Wg mnie to miejsce dla prawników i ekonomistów. Mam wrażenie ze oni wogóle nic nie rozumieją z tego co się dzieje w mieście, chyba że udają - ale po co. Ważne że w portfelu się zgadza.

  smutny


  2021-10-21 11:05:11
 • 25 ton śmieci ze Śląska sprzątnęli myśliwi (zdjęcia)
  Zdecydowanie za małe te kary.


  2021-10-21 10:33:19
 • Sytuacja epidemiologiczna w naszym powiecie, najgorzej w gminie Świętajno
  Wał się pajacu

  Rob


  2021-10-21 06:56:24
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Obejrzałem kilka ostatnich relacji. Pan Siudak zapomniał jak pokazywał innym radnym, że to on \"rządzi\" w radzie prowadząc jej obrady i nie zamierza dawać głosu innym! To nic? Jego AROGANCJA i buta i tak długo była tolerowana. Wstyd kiedy na początku kadencji wśród kierujących pracami rady nie ma odzwierciedlenia wszystkich komitetów. Zrobili sobie prywatny tj. \"razem dla mieszkańców\" folwark a teraz lament kiedy następuje zmiana. Hodowcy trzody wiedzą co dzieje się kiedy zabiera się koryto! Tak też było i w tym przypadku niestety. Prawdziwego mężczyznę poznaje się jak kończy a nie jak zaczyna! Pan Siudak nie potrafi przyjąć tego jak prawdziwy mężczyzna!

  chłop


  2021-10-21 05:56:14
 • Karetka z ratownikami miała wypadek pod Dębówkiem (zdjęcia)
  Panowie i panie ratownicy na zwolnieniach L4, jak wam pieniądze nie pasują zwolnijcie się, zmieńcie pracę, weźcie kredyt. Nikt z was nie ma nakazu bycia ratownikiem, pielęgniarką czy lekarzem. Mam już dość zakłamania tej \"kasty\" która uważa się za nadzwyczajną i nie mówcie że życie i zdrowie ratujecie, nie musicie, to tylko wykonanie zawodu za który bierzecie pieniądze. A tym ratownikom z Biskupca zdrowia życzę, bo też wiem że wśród Medyków jest wiele bardzo porządnych, uczciwych i oddanych swej pracy ludzi.

  Mol


  2021-10-20 20:55:36
 • Ratownicy protestują, w Szczytnie nie ma karetek
  MOL puknij się najpierw w łeb, a potem spróbuj napisać coś o czym masz pojęcie. No dobrze, może co do lekarzy masz rację, ale pielęgniarek nie obrażaj! Idź do Pani dyr Kostrzewy i zapytaj ją ile płaci najbardziej kompetentnym i z wieloletnim stażem pielęgniarkom...

  Zorientowany


  2021-10-20 20:32:43
 • Medalowi „rolnicy” z naszego powiatu
  Taki z niego rolnik jak z Kiersika polityk.

  Tomasz


  2021-10-20 15:43:13

Reklama