Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Szczycieński Big Band ze Szkoły Muzycznej


Big band tworzą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Szczytnie. W jego skład wchodzą uczniowie klasy fletu, klarnetu, saksofonu i trąbki. Jednocześnie sekcję rytmiczną tworzą fortepian, gitara basowa i perkusja. Gra w takim zespole jest miłą formą muzykowania. Tu każdy uczeń ma szansę artystycznie poszaleć, musi tylko lubić wspólne muzykowanie i cenić swobodę twórczą.


  • Data:

Zespół jest dla uczniów przedmiotem obowiązkowym i spełnia ważną rolę zaspokajania ich potrzeb w zakresie uprawiania muzyki rozrywkowej na dobrym poziomie.

 

Big bandy wielki renesans przeżywały w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku, złotej epoce swingu. Powstały wówczas legendarne dziś zespoły Duke'a Ellingtona, Glena Millera czy Benny'ego Goodmana.

 

Wiele z nich popularność zawdzięczało słynnym wokalistom, którzy z nimi występowali, takimi jak Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Billie Holiday i inni. Big bandy grywały w zatłoczonych i gwarnych salach, musiały więc dysponować naprawdę dużym wolumenem brzmienia. Jak dużym? Do końca nie wiadomo, bowiem nikt nigdy nie ustalił ani minimalnej, ani maksymalnej liczby instrumentów. Nie ma też żadnych przepisów dotyczących rodzaju instrumentów, tworzących big band.

 

Kto nigdy nie słyszał big bandu na żywo, ten nie wie, jak wielka siła tkwi w tego rodzaju orkiestrze i jak silne emocje potrafi wywołać. Słuchanie big bandu lub tańczenie przy jego akompaniamencie to wspaniałe przeżycie, choć zapewne blednie w zestawieniu z byciem w środku - grą w tego rodzaju zespole. Doświadczenie to wyjątkowe zwłaszcza w świecie internetu, komputerów, smartfonów. Muzyka to przecież najwspanialszy sposób porozumiewania się. Co więcej, kryją się w niej treści, i to nie tylko estetyczne, lecz także moralne czy historyczne.


Reklama

 

To wielkie źródło poznania siebie i świata, a muzykowanie w rodzinie, gronie przyjaciół, koleżanek i kolegów ze szkoły - to najprostszy akt takiego poznania. Jak twierdzą psychologowie muzyki, nagranie jest wynalazkiem znakomitym, ale jego wysłuchanie będzie wartościowe tylko wówczas, gdy odwoła się do doświadczeń zdobytych w żywym obcowaniu z muzyką. I jeszcze jedno. Psychologom znane jest zjawisko transferu, przeniesienia doświadczeń z jednej sytuacji na drugą, nawet między różnymi dziedzinami działania.

 

Z rozmaitych eksperymentów i obserwacji wynika, że uprawianie muzyki sprzyja nawiązywaniu przyjaźni i umiejętności porozumiewania się z innymi. Ale nie tylko. Rozważanie budowy utworu muzycznego może ułatwić zrozumienie gramatyki języka, a dyscyplina pracy w chórze, zespole kameralnym, orkiestrze symfonicznej czy big bandzie, może być doświadczeniem chętnie przenoszonym potem do innych dziedzin uczenia się lub pracy.

 

W repertuarze nasz big band posiada standardy muzyki jazzowej od złotej epoki swingu do czasów współczesnych. Big band działa pod kierownictwem Andrzeja Paszko, muzyka i nauczyciela w klasie klarnetu i saksofonu szczycieńskiej szkoły muzycznej.

Reklama

 

- Swoje doświadczenia zdobywałem koncertując z big bandami w Finlandii, Niemczech i Szwajcarii – mówi Andrzej Paszko. - W tym trudnym dla nas wszystkich czasie trwania nauki zdalnej szkolny big band nagrał dwa filmiki z utworami orkiestrowymi, które są dostępne na stronie internetowej szkoły muzycznej. Tą drogą zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie można obserwować sukcesy naszych uczniów. Zachęcam też uczniów do gry w szkolnym big bandzie. U nas jest naprawdę przyjemna atmosfera. Gramy, bo lubimy i sprawia nam to ogromną przyjemność.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama