Sobota, 25 Wrzesień
Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -

Reklama


Reklama

Szczycieński Big Band ze Szkoły Muzycznej


Big band tworzą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Szczytnie. W jego skład wchodzą uczniowie klasy fletu, klarnetu, saksofonu i trąbki. Jednocześnie sekcję rytmiczną tworzą fortepian, gitara basowa i perkusja. Gra w takim zespole jest miłą formą muzykowania. Tu każdy uczeń ma szansę artystycznie poszaleć, musi tylko lubić wspólne muzykowanie i cenić swobodę twórczą.Zespół jest dla uczniów przedmiotem obowiązkowym i spełnia ważną rolę zaspokajania ich potrzeb w zakresie uprawiania muzyki rozrywkowej na dobrym poziomie.

 

Big bandy wielki renesans przeżywały w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku, złotej epoce swingu. Powstały wówczas legendarne dziś zespoły Duke'a Ellingtona, Glena Millera czy Benny'ego Goodmana.

 

Wiele z nich popularność zawdzięczało słynnym wokalistom, którzy z nimi występowali, takimi jak Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Billie Holiday i inni. Big bandy grywały w zatłoczonych i gwarnych salach, musiały więc dysponować naprawdę dużym wolumenem brzmienia. Jak dużym? Do końca nie wiadomo, bowiem nikt nigdy nie ustalił ani minimalnej, ani maksymalnej liczby instrumentów. Nie ma też żadnych przepisów dotyczących rodzaju instrumentów, tworzących big band.

 

Kto nigdy nie słyszał big bandu na żywo, ten nie wie, jak wielka siła tkwi w tego rodzaju orkiestrze i jak silne emocje potrafi wywołać. Słuchanie big bandu lub tańczenie przy jego akompaniamencie to wspaniałe przeżycie, choć zapewne blednie w zestawieniu z byciem w środku - grą w tego rodzaju zespole. Doświadczenie to wyjątkowe zwłaszcza w świecie internetu, komputerów, smartfonów. Muzyka to przecież najwspanialszy sposób porozumiewania się. Co więcej, kryją się w niej treści, i to nie tylko estetyczne, lecz także moralne czy historyczne.


Reklama

 

To wielkie źródło poznania siebie i świata, a muzykowanie w rodzinie, gronie przyjaciół, koleżanek i kolegów ze szkoły - to najprostszy akt takiego poznania. Jak twierdzą psychologowie muzyki, nagranie jest wynalazkiem znakomitym, ale jego wysłuchanie będzie wartościowe tylko wówczas, gdy odwoła się do doświadczeń zdobytych w żywym obcowaniu z muzyką. I jeszcze jedno. Psychologom znane jest zjawisko transferu, przeniesienia doświadczeń z jednej sytuacji na drugą, nawet między różnymi dziedzinami działania.

 

Z rozmaitych eksperymentów i obserwacji wynika, że uprawianie muzyki sprzyja nawiązywaniu przyjaźni i umiejętności porozumiewania się z innymi. Ale nie tylko. Rozważanie budowy utworu muzycznego może ułatwić zrozumienie gramatyki języka, a dyscyplina pracy w chórze, zespole kameralnym, orkiestrze symfonicznej czy big bandzie, może być doświadczeniem chętnie przenoszonym potem do innych dziedzin uczenia się lub pracy.

 

W repertuarze nasz big band posiada standardy muzyki jazzowej od złotej epoki swingu do czasów współczesnych. Big band działa pod kierownictwem Andrzeja Paszko, muzyka i nauczyciela w klasie klarnetu i saksofonu szczycieńskiej szkoły muzycznej.

Reklama

 

- Swoje doświadczenia zdobywałem koncertując z big bandami w Finlandii, Niemczech i Szwajcarii – mówi Andrzej Paszko. - W tym trudnym dla nas wszystkich czasie trwania nauki zdalnej szkolny big band nagrał dwa filmiki z utworami orkiestrowymi, które są dostępne na stronie internetowej szkoły muzycznej. Tą drogą zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie można obserwować sukcesy naszych uczniów. Zachęcam też uczniów do gry w szkolnym big bandzie. U nas jest naprawdę przyjemna atmosfera. Gramy, bo lubimy i sprawia nam to ogromną przyjemność.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Najmądrzejsi ludzie w powiecie. Rozogi górą. Pozdrawiam Jurka W.- nie daj się oszukać.

  Siwy


  2021-09-22 20:37:54
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Brak jest polityki prozdrowotnej, bo szczepienia mogą na krótką metę pomóc, ale w dłuższej perspektywie osłabią zdrowie i odporność. To może mieć fatalne skutki o których się milczy. Ślepy upór w nakłanianiu do szczepień jest bardzo podejrzany, zwłaszcza gdy jest kilka leków, które skutecznie zwalczają covid-19.

  Adam


  2021-09-22 18:25:40