Środa, 19 Czerwiec, Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Szczycieńska komenda policji na celowniku BSW


Szykuje się kolejny skandal z udziałem policjantów i pracowników szczycieńskiej komendy powiatowej policji. Jest tam taki bałagan, że nie można doliczyć się amunicji, pieniędzy z mandatów oraz niektórych dokumentów. Czy doszło do przestępstwa w tym zakresie? To wyjaśnia już Biuro Spraw Wewnętrznych pod nadzorem olsztyńskiej prokuratury.Cała sprawa owiana jest tajemnicą, a sami śledczy, jak i szefostwo jednostki nie bardzo chcą na ten temat rozmawiać. Trzeba jednak im oddać, że to oni sami powiadomili szczycieńską prokuraturę o prawdopodobnym złamaniu prawa.

 

 

Niezły bałagan

 

Jak udało się ustalić „Tygodnikowi Szczytno” sprawa dotyczy kilku wątków: nieprawidłowości przy wprowadzaniu danych z mandatów do policyjnego systemu, sprzeniewierzenia i przywłaszczenia pieniędzy z mandatów gotówkowych, ukrywania odcinków formularzy mandatów karnych, posiadania bez wymaganego prawem zezwolenia 26 sztuk amunicji oraz brak właściwego nadzoru kogoś z kierownictwa komendy.

 

Na razie bez zarzutów

Co ciekawe amunicję znaleziono prawdopodobnie w prywatnym mieszkaniu jednego z pracowników komendy. Nie udało nam się jednak ustalić, czy sprawa dotoczy pracowników cywilnych, czy mundurowych. Śledczy wypowiadają się dość enigmatycznie.

 

- Śledztwo jest prowadzone dalej w sprawie – mówi Daniel Brodowski, Prokurator Rejonowy Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe. - W najbliższym czasie nie jest planowane postawianie komukolwiek zarzutów.

 

BSW wykonuje czynności

 

Wszystkie czynności wykonują funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych pod nadzorem prokuratury. Śledczy przyznają, że będzie to długotrwałe postępowanie idące w miesiące, bo do przesłuchania jest właściwie każdy pracownik szczycieńskiej komendy policji, czyli grubo ponad 100 osób.


Śledztwo zostało wszczęte 27 stycznia w efekcie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, złożonego przez samą komendę powiatową policji. Dokonano oględzin, zabezpieczono dowody i dokumentację.

 

- Po zabezpieczeniu materiałów złożyliśmy wniosek o wyłączenie ze sprawy – mówi prokurator Artur Choroszewski.

 

 

Prokuratura sprawdza wszystkie wątki

 

20 lutego prokurator okręgowy w Olsztynie podjął decyzję o przekazaniu śledztwa do Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe.

 

- W toku postępowania prokurator już przesłuchuje osoby, które mogą mieć wiedzę w tym temacie – mówi prokurator Brodowski. - Badamy wszystkie wątki. Czynności wykonują funkcjonariusze BSW i nasi prokuratorzy.

 

W kontekście tego, że szczycieńscy policjanci na tle województwa wypadają nie najlepiej w walce z przestępczością takie zamieszanie wewnątrz komendy na pewno im się nie przysłuży, bo coraz trudniej będzie o społeczne zaufanie.

 

Fot. Archiwum TS

 

Komendą Powiatową Policji w Szczytnie kieruje mł. insp. Tomasz Bzymek.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze