Środa, 22 Styczeń, Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Święto krwiodawców


Nauka pozwala penetrować odległe zakątki kosmosu, ale z jednym wciąż sobie nie poradziła. Nie ma sposobu, by zastąpić ludzką krew. Wielu ludzi oddaje więc swoją i dzięki temu wielu innych zawdzięcza im życie i zdrowie. Ta ważka kwestia była motywem przewodnim uroczystego spotkania z okazji przypadających Dni Honorowego Krwiodawstwa w Polsce oraz 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.Gala krwiodawców zorganizowana przez Rejonową Radę Krwiodawstwa PCK w Szczytnie odbyła się w piątek, 22 listopada.

 

- Obecnie, na początku XXI wieku, składniki krwi i produkty krwiopochodne należą wciąż do najczęściej stosowanych środków leczniczych. W Polsce wykonuje się rocznie około 80 milionów pobrań krwi oraz ok. 1,5 miliona przetoczeń składników krwi – mówił szef rady – Sławomir Staszak. W powiecie mniej czy bardziej aktywnie działa kilka klubów HDK i każdy z nich może się pochwalić sukcesami. Dla przykładu tylko klub przy Oddziale Rejonowym PCK w Szczytnie przeprowadził w roku 2019 roku 22 akcje poboru krwi. Udział wzięło 556 dawców. Łącznie pozyskano 258 l krwi pełnej.

 

Święto Krwiodawców co roku łączy się wręczeniem odznaczeń krwiodawcom i działaczom.

 

Medal Zasłużony Dla Zdrowia Narodu: Mierzejewski Jerzy, Tomczak Janusz, Zdancewicz Kamil, Zawitowski Michał, Niski Adam, Maluchnik Mateusz, Kostrzewa Zbigniew, Draba Mateusz, Maluchnik Mirosław.

 

Medale 100-lecia PCK: Klub HDK przy Urzędzie Gminy w Świętajnie, Warmińsko-Mazurskie Forum Kobiet Koło w Szczytnie, Tomasz Bober, Bogdan Bączek, Kowalczyk Jerzy, Tomczak Janusz, Arbatowski Robert, Miezin Alicja, Muszyńska, Kobylarz Ewa, Ladzińska Anna, Gałązka Nina, Lipka Małgorzata, Legowicz Danuta, Główczyńska Dorota.

 

Wyróżnienia za wieloletnią działalność na rzecz HDK i PCK: Gidziński Ryszard, Piotrowski Jan, Wrona Tadeusz, Zwalińska Hanna, Szczepaniak Wanda.

 

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi po oddaniu 40 litrów: Arbatowski Robert.

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi po oddaniu 30 litrów: Magnuszewski Artur, Suchodolski Krzysztof.

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I-st po oddaniu 18 litrów: Dzięciołowska Anna, Jaguszewska Grażyna, Jaroszyński Marcin, Pieczonka Artur, Jankiewicz Jerzy, Łukaszewski Krzysztof.

 

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I-st po oddaniu 12 litrów: Miszczuk Beata, Kreńska Iwona, Sztymerska Alina, Smoliński Andrzej, Politowski Paweł, Krajza Krystian, Aleksandrowicz Tomasz, Dąbrowski Bartosz, Dąbrowski Krzysztof, Mrozowski Robert, Kicki Marcin, Sierak Piotr, Antosiak Grzegorz, Czopek Marcin, Nikadon Krzysztof, Łukaszewski Łukasz.


Reklama

 

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I-st po oddaniu 6 litrów: Idzikowska Zofia, Małecka Ewa, Krajza Magdalena, Darmofał Monika, Czopek Anna, Bazydło Jolanta, Śniadach Szymon, Żywica Kordian, Suchecki Andrzej, Konieczny Jacek, Zadrożny Łukasz, Grzeszczak Łukasz, Legenza Zbigniew, Bubrowiecki Grzegorz, Jędrzejczyk Przemysław, Plaga Marcin, Szcześniak Robert, Tworkowski Radosław.

 

 

Opinie krwiodawców:

 

 

Jan Piotrowski

 


Krew zacząłem oddawać, gdy osiągnąłem pełnoletność, a dokładnie w czasie, gdy stanąłem przed komisją wojskową. Łącznie oddałem 60 litrów krwi. Nie zliczę już nagród i wyróżnień, aczkolwiek najważniejsze jest dla mnie najwyższe uhonorowanie krwiodawcy, czyli Kryształowe Serce. Jestem już na emeryturze i tej krwiodawczej również i tego najbardziej żałuję, że przez swój wiek nie mogę już oddawać krwi, ale wszystkich do tego szczerze zachęcam i namawiam.

 

 

 

Nina Gałązka


Do chwili obecnej oddałam 12 litrów krwi, a zaczęłam dokładnie w momencie, gdy uzyskałam pełnoletność. Nikt mnie do tego nie namawiał, po prostu chciałam nieść pomoc i mój pierwszy wybór padł na krwiodawstwo. W czasie, gdy zaczęłam oddawać krew, młodzieży było bardzo mało. Gdy podjęłam pracę w szkole, postanowiłam promować tak szczytny cel, co w dużym stopniu się udało, ponieważ szczycieński Sobiech w tych działaniach jest w czołówce. 

 

 

Robert Arbatowski


Moja przygoda z krwiodawstwem rozpoczęła się dokładnie 30 lat temu i prawie w rocznicę pierwszego oddania krwi, z powodów zdrowotnych zakończyłem ten etap swojego życia. Łącznie oddałem honorowo prawie 43 litry krwi, a pamiętam, że najpierw chciałem dotrwać tylko do 6 litrów, następnie pomyślałem o pełnoletniej liczbie, czyli 18 litrach, po jakimś czasie przyszła kolej na 30 i 40 litrów. W końcu przestałem liczyć litry, a o ilości oddanej krwi, dowiadywałem się z danych w Olsztynie. Skoro nie mogę już oddawać krwi, to staram się pomagać na różne inne sposoby, choćby w ramach wolontariatu w czasie WOŚP. 

Reklama

 

 

Jacek Konieczny


Oddałem już ponad 11 litrów krwi i niedługo „załapię” się na kolejne odznaczenie. Zacząłem, gdy mój szwagier poprosił mnie o oddanie krwi dla jego kolegi. Największą radość w tym wszystkim sprawia mi świadomość, że komuś zupełnie bezinteresownie i anonimowo pomagam, bo to jest chyba w tym wszystkim najważniejsze. Ważne jest również to, żeby młodsze pokolenie zachęcać do tak ważnej i bezinteresownej akcji. 

 

 

Aleksandra Pińkosz


Na razie oddałam niewiele, bo tylko 650 mililitrów, ale wszystko jeszcze przede mną. Do oddawania krwi namówiła mnie mama, która również oddaje honorowo krew. Pewnego razu zobaczyłam informację o akcji krwiodawczej, więc postanowiłam kontynuować tradycje rodzinne i wziąć w niej udział. Oczywiście, aby mi było raźniej, za pierwszym razem poszłam z mamą. Dopóki mi będzie dopisywać zdrowie, będę honorowo oddawać krew, bo jest to bardzo ważna i szczera inicjatywa, mogąca pomóc wielu ludziom.

 

Fot. Zbigniew Gołda/Robert Arbatowski

 

 Komentarze do artykułu

Waldemar

Czy burmistrz oddaje krew? Z tego co wiem to nie, nigdy podczas żadnej akcji go nie widziałem.... Nie ładnie jak naklejka się przykleja gdzie tylko może.

Taki sobie czytelnik

Do tego naszego grajdoła nie chce się - nawet z tak szczytnych powodów - nikomu tzw. przyjeżdżać i wysyła ciągle Jaskulską. Niech się zajmie przecinaniem, pozowaniem itd., itp. Ale niech się nie wtrąca do rozmowy \'dorosłych\". Widać jak ją olewają koledzy z zarządu województwa. Taka paprotka i nic więcej.

Jula13221

Z tego co wiem i widziałam Pani Sylwia regularnie oddaje krew:)

Pk

A Pan/Pani chyba nic nie robi tylko siedzi i bezsensownie komentuje bez żadnej wiedzy na dany temat.

JJ

Pani Jaskulska to chyba nic nie robi tylko się promuje

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  Faktycznie bardzo ciekawa sytuacja. Ten lub tych, którzy taką ustawę wymyślili powinno się zasypać śmieciami, może wtedy by zrozumieli legislacyjne bzdury. W stolicy i myślę w całej Polsce tak się dzieje. Szybko należy wnieść poprawki, które powinny być bardziej precyzyjnne w jaki sposób i kto ma za to odpowiadać.
  Autor: Włodzimierz Dudek
  2020-01-22 15:26:17
 • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
  \"Pieszy i kierowca\" - Z treści artykułu jasno wynika, że pieszy został zahaczony gdy już SCHODZIŁ z przejścia, to czyja to jest niby wina? Co się tak pieklisz? Na co miał ten pieszy uważać? Nagminnym jest, że kierowcy ruszają zanim pieszy opuści ulicę. Dziś w drodze do pracy jakiś idiota przejechał mi przed nosem, gdy już byłam w połowie pasów. Co niby miałam zrobić? Teleportować się na chodnik, żeby jaśnie pan nie musiał zwalniać przed pasami?
  Autor: A.
  2020-01-22 15:03:12
 • Dwudziestolecie wieży ciśnień w prywatnych rękach (zdjęcia, rozmowa)
  Kiedy rozpoczną się prace budowlane?
  Autor: Łukasz
  2020-01-22 12:03:21
 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  To ustawa jest kulawa. A ustawa to kompetencje sejmu. Samorząd spija śmietankę a raczej śmieci które spływają z góry. No cóż, jacy obywatele taki sejm i takie ustawy.
  Autor: Do szaraków
  2020-01-22 11:21:27
 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  Burmistrz powołał Radę Gospodarczą. W końcu jest okazja do wykazania się organu doradczego. Chyba, że służy tylko do spotkań przy kawie i tworzenia wirtualnych pomysłów, planów, , strategii itd.
  Autor: szary obywatel
  2020-01-22 10:43:45
 • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
  Co za absurd !!! Przejścia niebezpieczne !!!! Jak można coś takiego napisać ? Przejścia są normalne, tylko ludzie nie. Wmawianie pieszym, że mają pierwszeństwo jest największą głupotą. Na przejściu wszyscy, kierowcy i piesi muszą zachować szczególną ostrożność. Ludzie myśląc że mają pierwszeństwo wchodzą na przejście nawet nie podnosząc głowy (wpatrzeni w telefony), samochód nie zatrzyma się w miejscu, potrzebuje dystansu. Trzeba obiektywnie powiedzieć, że dużo w mieście się zmieniło pod tym względem na \"+\". Większość kierowców bardzo szanuje pieszych ale piesi też powinni ten szacunek mieć również dla kierowców i ich pojazdów, wtedy bezpieczeństwo będzie większe. To nie przejścia są winne wypadkom, tyko ludzie, piesi i kierowcy.
  Autor: Pieszy i kierowca
  2020-01-22 07:58:09
 • Ford galaxy w rowie, ranny 40-latek
  Zwykły idiota. Mało nie pozabijał innych.
  Autor: TT
  2020-01-22 07:46:35
 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  Urzędnicy już wiedzą burmistrz Mańkowski już wie przewodniczący rady Łachacz też już słyszał i na tym tyle nikt nic nie robi.
  Autor: Marcin
  2020-01-22 06:41:33
 • Wybierali trumnę, choć wciąż mieli nadzieję
  Nie znam ani jednego ani drugiego chłopaczka , nie bronie nikogo . Ale skoro wiedział , że jest pijany to po co z nim wsiadał . Tak naprawdę na własną odpowiedzialność . Poproście operatora , którego jest bankomat o monitoring z miejsca i będzie wiadomo kto , wypłacał pieniążki z konta .
  Autor: Joanna
  2020-01-21 21:34:08
 • Via Masuria – droga, która uratuje Szczytno
  S16 to droga wazna dla gospodarki Rosji .
  Autor: WROTYCZ
  2020-01-21 21:04:03

Reklama