Reklama


Reklama

Święto krwiodawców


Nauka pozwala penetrować odległe zakątki kosmosu, ale z jednym wciąż sobie nie poradziła. Nie ma sposobu, by zastąpić ludzką krew. Wielu ludzi oddaje więc swoją i dzięki temu wielu innych zawdzięcza im życie i zdrowie. Ta ważka kwestia była motywem przewodnim uroczystego spotkania z okazji przypadających Dni Honorowego Krwiodawstwa w Polsce oraz 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.Gala krwiodawców zorganizowana przez Rejonową Radę Krwiodawstwa PCK w Szczytnie odbyła się w piątek, 22 listopada.

 

- Obecnie, na początku XXI wieku, składniki krwi i produkty krwiopochodne należą wciąż do najczęściej stosowanych środków leczniczych. W Polsce wykonuje się rocznie około 80 milionów pobrań krwi oraz ok. 1,5 miliona przetoczeń składników krwi – mówił szef rady – Sławomir Staszak. W powiecie mniej czy bardziej aktywnie działa kilka klubów HDK i każdy z nich może się pochwalić sukcesami. Dla przykładu tylko klub przy Oddziale Rejonowym PCK w Szczytnie przeprowadził w roku 2019 roku 22 akcje poboru krwi. Udział wzięło 556 dawców. Łącznie pozyskano 258 l krwi pełnej.

 

Święto Krwiodawców co roku łączy się wręczeniem odznaczeń krwiodawcom i działaczom.

 

Medal Zasłużony Dla Zdrowia Narodu: Mierzejewski Jerzy, Tomczak Janusz, Zdancewicz Kamil, Zawitowski Michał, Niski Adam, Maluchnik Mateusz, Kostrzewa Zbigniew, Draba Mateusz, Maluchnik Mirosław.

 

Medale 100-lecia PCK: Klub HDK przy Urzędzie Gminy w Świętajnie, Warmińsko-Mazurskie Forum Kobiet Koło w Szczytnie, Tomasz Bober, Bogdan Bączek, Kowalczyk Jerzy, Tomczak Janusz, Arbatowski Robert, Miezin Alicja, Muszyńska, Kobylarz Ewa, Ladzińska Anna, Gałązka Nina, Lipka Małgorzata, Legowicz Danuta, Główczyńska Dorota.

 

Wyróżnienia za wieloletnią działalność na rzecz HDK i PCK: Gidziński Ryszard, Piotrowski Jan, Wrona Tadeusz, Zwalińska Hanna, Szczepaniak Wanda.

 

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi po oddaniu 40 litrów: Arbatowski Robert.

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi po oddaniu 30 litrów: Magnuszewski Artur, Suchodolski Krzysztof.

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I-st po oddaniu 18 litrów: Dzięciołowska Anna, Jaguszewska Grażyna, Jaroszyński Marcin, Pieczonka Artur, Jankiewicz Jerzy, Łukaszewski Krzysztof.

 

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I-st po oddaniu 12 litrów: Miszczuk Beata, Kreńska Iwona, Sztymerska Alina, Smoliński Andrzej, Politowski Paweł, Krajza Krystian, Aleksandrowicz Tomasz, Dąbrowski Bartosz, Dąbrowski Krzysztof, Mrozowski Robert, Kicki Marcin, Sierak Piotr, Antosiak Grzegorz, Czopek Marcin, Nikadon Krzysztof, Łukaszewski Łukasz.


Reklama

 

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I-st po oddaniu 6 litrów: Idzikowska Zofia, Małecka Ewa, Krajza Magdalena, Darmofał Monika, Czopek Anna, Bazydło Jolanta, Śniadach Szymon, Żywica Kordian, Suchecki Andrzej, Konieczny Jacek, Zadrożny Łukasz, Grzeszczak Łukasz, Legenza Zbigniew, Bubrowiecki Grzegorz, Jędrzejczyk Przemysław, Plaga Marcin, Szcześniak Robert, Tworkowski Radosław.

 

 

Opinie krwiodawców:

 

 

Jan Piotrowski

 


Krew zacząłem oddawać, gdy osiągnąłem pełnoletność, a dokładnie w czasie, gdy stanąłem przed komisją wojskową. Łącznie oddałem 60 litrów krwi. Nie zliczę już nagród i wyróżnień, aczkolwiek najważniejsze jest dla mnie najwyższe uhonorowanie krwiodawcy, czyli Kryształowe Serce. Jestem już na emeryturze i tej krwiodawczej również i tego najbardziej żałuję, że przez swój wiek nie mogę już oddawać krwi, ale wszystkich do tego szczerze zachęcam i namawiam.

 

 

 

Nina Gałązka


Do chwili obecnej oddałam 12 litrów krwi, a zaczęłam dokładnie w momencie, gdy uzyskałam pełnoletność. Nikt mnie do tego nie namawiał, po prostu chciałam nieść pomoc i mój pierwszy wybór padł na krwiodawstwo. W czasie, gdy zaczęłam oddawać krew, młodzieży było bardzo mało. Gdy podjęłam pracę w szkole, postanowiłam promować tak szczytny cel, co w dużym stopniu się udało, ponieważ szczycieński Sobiech w tych działaniach jest w czołówce. 

 

 

Robert Arbatowski


Moja przygoda z krwiodawstwem rozpoczęła się dokładnie 30 lat temu i prawie w rocznicę pierwszego oddania krwi, z powodów zdrowotnych zakończyłem ten etap swojego życia. Łącznie oddałem honorowo prawie 43 litry krwi, a pamiętam, że najpierw chciałem dotrwać tylko do 6 litrów, następnie pomyślałem o pełnoletniej liczbie, czyli 18 litrach, po jakimś czasie przyszła kolej na 30 i 40 litrów. W końcu przestałem liczyć litry, a o ilości oddanej krwi, dowiadywałem się z danych w Olsztynie. Skoro nie mogę już oddawać krwi, to staram się pomagać na różne inne sposoby, choćby w ramach wolontariatu w czasie WOŚP. 

Reklama

 

 

Jacek Konieczny


Oddałem już ponad 11 litrów krwi i niedługo „załapię” się na kolejne odznaczenie. Zacząłem, gdy mój szwagier poprosił mnie o oddanie krwi dla jego kolegi. Największą radość w tym wszystkim sprawia mi świadomość, że komuś zupełnie bezinteresownie i anonimowo pomagam, bo to jest chyba w tym wszystkim najważniejsze. Ważne jest również to, żeby młodsze pokolenie zachęcać do tak ważnej i bezinteresownej akcji. 

 

 

Aleksandra Pińkosz


Na razie oddałam niewiele, bo tylko 650 mililitrów, ale wszystko jeszcze przede mną. Do oddawania krwi namówiła mnie mama, która również oddaje honorowo krew. Pewnego razu zobaczyłam informację o akcji krwiodawczej, więc postanowiłam kontynuować tradycje rodzinne i wziąć w niej udział. Oczywiście, aby mi było raźniej, za pierwszym razem poszłam z mamą. Dopóki mi będzie dopisywać zdrowie, będę honorowo oddawać krew, bo jest to bardzo ważna i szczera inicjatywa, mogąca pomóc wielu ludziom.

 

Fot. Zbigniew Gołda/Robert Arbatowski

 

 Komentarze do artykułu

Waldemar

Czy burmistrz oddaje krew? Z tego co wiem to nie, nigdy podczas żadnej akcji go nie widziałem.... Nie ładnie jak naklejka się przykleja gdzie tylko może.

Taki sobie czytelnik

Do tego naszego grajdoła nie chce się - nawet z tak szczytnych powodów - nikomu tzw. przyjeżdżać i wysyła ciągle Jaskulską. Niech się zajmie przecinaniem, pozowaniem itd., itp. Ale niech się nie wtrąca do rozmowy \'dorosłych\". Widać jak ją olewają koledzy z zarządu województwa. Taka paprotka i nic więcej.

Jula13221

Z tego co wiem i widziałam Pani Sylwia regularnie oddaje krew:)

Pk

A Pan/Pani chyba nic nie robi tylko siedzi i bezsensownie komentuje bez żadnej wiedzy na dany temat.

JJ

Pani Jaskulska to chyba nic nie robi tylko się promuje

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Kulturalne piątki z dźwierzuckim GOK
  Przepraszam Szanowną redakcję, ale takiego głupiego tytułu w odniesieniu do działalności ośrodka kultury jeszcze nie widziałem. czy to znaczy, że pozostałe dni tygodnia w GOK w Dźwierzutach są \"niekulturalne\"? Jest wg mnie obraźliwe dla instytucji, która z zasady prowadzi działalność kulturalną. Reklama - reklamą, upowszechnianie informacji - też dobrze. Ale to jest tak, jakby dać tytuł materiałowi informacyjnemu, że w teatrze odbywają się teatralne piątki, środy, czy też wtorki.

  Śmieszek


  2020-09-25 14:14:20
 • Grzybiarz znalazł w lesie skrzynię z amunicją
  napiszcie może czy znalazca nie ma nieprzyjemności w związku z znaleziskiem o widełkach 6msc do 8 lat paki.

  zuch


  2020-09-25 11:33:40
 • Będzie odnawianie zabytkowego ośrodka zdrowia
  Chyba budynku a nie ośrodka zdrowia a jeżeli już to przychodni.

  Krzysztof Bączek


  2020-09-25 11:22:05
 • Dotarły pieniądze na drogę w Rumach
  Właśnie tak wygląda żądza propagandy sukcesu. Ludzie, mieszkańcy, obywatele!!! Dostaliśmy pieniążki, zrobimy kawałek drogi! A jak będziemy robić, to też to ogłosimy! A jak już będzie zrobiona, to też obwieścimy. Będą zdjęcia i polubienia na FB. Gratulujcie nam i dziękujcie za nasze ogromne sukcesy!

  obserwator


  2020-09-24 13:11:27
 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04
 • Ślimak - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ślimak jest trafnym symbolem Szczytna. Ślimaczy się wszystko, każda dziedzina naszego życia. Teraz nasze władze mogą z czystym sumieniem powiedzieć- czego chcecie, mamy przecież ślimaka. A jak pięknie na fotce będzie wglądał nasz Pan Burmistrz. Wyobraźcie sobie: Pan Burmistrz a obok ślimak. Jakżesz trafne.

  dr


  2020-09-23 17:17:38
 • Plebiscytowy projekt (zdjęcia)
  Super inicjatywa.

  Joanna


  2020-09-23 16:27:06
 • Podziękowali rolnikom z trud pracy (zdjęcia)
  Widzę, że maseczki pozakładane,,, i to prawidłowo,,

  X1


  2020-09-23 16:11:51
 • Przez sąsiedzkie podziały cierpią całe Działy
  Madki uspokujta sie, bo zadzwonie do Jaworowicz

  Prokreator


  2020-09-23 08:54:51