Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Świętajno! Jak mnie słyszycie? Odbiór!


Prędkość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: 28 tysięcy kilometrów na godzinę, czyli 7,8 km na sekundę; odległość od Ziemi - 400 kilometrów; tor lotu - eliptyczny wokół naszego globu; czas podróży z Ziemi na ISS, oczywiście tylko rakietą - 6 godzin; misja - poznawanie wszechświata; cel łączności ze szkołami ...


  • Data:

Prędkość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: 28 tysięcy kilometrów na godzinę, czyli 7,8 km na sekundę; odległość od Ziemi - 400 kilometrów; tor lotu - eliptyczny wokół naszego globu; czas podróży z Ziemi na ISS, oczywiście tylko rakietą - 6 godzin; misja - poznawanie wszechświata; cel łączności ze szkołami na naszej planecie – wzbudzanie zainteresowań wśród młodzieży i poszukiwanie następców dla tych, którzy dziś odważnie spoglądają w gwiazdy. Długość misji, standardowa to 6 miesięcy, niestandardowa - różnie, rekord to 14 miesięcy.

Po wielu miesiącach wytężonej pracy, dwa lata od przystąpienia przez szkołę do programu ARISS, 8 grudnia br. w sali gimnastycznej Gimnazjum w Świętajnie nawiązano łączność na żywo z astronautą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na pytania w języku angielskim zadawane przez siedemnastu uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Świętajnie odpowiadał amerykański astronauta Kjell Lindgren. Pytania dotyczyły codzienności na stacji. Młodzież interesowała się różnicami życia na Ziemi i w kosmosie. Pytała o ziemskie przyjemności jak lody, czy imprezy i o to czy mogą one występować w kosmosie. Nie bez znaczenia pozostawały ludzkie uczucia. Tęsknota za domem i przyjaciółmi oraz sposoby radzenia sobie choćby z praniem rzeczy.

Mimo doskonałej pogody, prędkość przelotu i ograniczony widnokrąg radiowy nie pozwoliły zadać wszystkich pytań. Nie wystarczyło czasu połączenia. Odpowiedzi obiecuje dosłać, w późniejszym terminie, główny organizator łączności NASA. Zgromadzeni na sali goście, pracownicy szkół i mieszkańcy z wielkim przejęciem śledzili połączenie. Szczególne wrażenie wywarła prawidłowa wymowa nazwy Gimnazjum w Świętajnie przez łączącego się z nami z Buenos Aires koordynatora łączności Adriana Sinklera. Dzięki uprzejmości korporacji telekomunikacyjnej ze Stanów Zjednoczonych, możliwe było wykonanie telemostu pomiędzy Świętajnem, Szwecją, Argentyną i USA, a świat obiegła relacja z połączenia Gimnazjum w Świętajnie ze Stacją Kosmiczną.


Reklama

Na szczególne słowa uznania zasługują młodzi adepci krótkofalarstwa z Klubu Radioamatorów przy Gimnazjum w Świętajnie. Najmłodsza, bo pięcioletnia Katarzyna Komorek urzekła ciepłem i doskonałym angielskim. Pytania zadawali też: Aleksandra Komorek, Oliwia Grajko, Natalia Szydłowska, Julia Sęder, Kinga Wnuk, Julia Kowalczyk, Magdalena Soliwoda, Mateusz Mikołajczyk, Cezary Rutkowski, Klaudia Mysiorska, Roksana Rochmalska, Emilia Spanialska, Korneliusz Komorowski, Martyna Połomka, Zuzanna Rokicka, Zuzanna Dąbrowska. Koordynator łączności po ich wysłuchaniu podkreślił swobodę, płynność i doskonały akcent języka angielskiego.

Młodzi ludzie zostali zarażeni ideą krótkofalarstwa przez Wojciecha Komorka, szefa Klubu Krótkofalowców w Świętajnie. O kunszt języka angielskiego zadbały panie: w Gimnazjum - Edyta Szymańska-Baszak, a w Szkole Podstawowej - Karolina Bromberek. Łączność i tłumaczenie na żywo wspierała Grażyna Morawska. Ogromną pracę w całość programu włożyły Magdalena Orłowska oraz dyrektorki - Urszula Rochmalska i Irena Anielska. Za konsolą nagłośnienia zasiedli: Marek Ałaj i Paweł Repka. Podczas całego łączenia wsparciem i pomocą służyli Krystian Górski – koordynator programu ARISS Polska wraz z Wiktorem Giersem, uczniem II LO w Olsztynie, który jako pierwszy wychowanek Gimnazjum przystąpił do programu.

Kosmiczną superatrakcją był pokaz łazika marsjańskiego, który rozsławił studentów-konstruktorów z Politechniki Białostockiej, zdobywając złoty medal na światowym konkursie robotów kosmicznych w USA. Możliwości łazika zademonstrował jeden z twórców Bartłomiej Kuryło – student IV roku Politechniki w Białymstoku. Wspólne foto na tle łazika było prawdziwym hitem.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele samorządu, dyrektorzy domów kultury powiatu szczycieńskiego, przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Jednostki Wojskowej w Lipowcu. Janusz Żwirko - Kanclerz Olsztyńskiej Szkoły Wyższej Informatyki i Zarządzania stwierdził: - To, co zorganizowaliście w Gimnazjum, czyni z was lidera innowacyjności wśród szkół. Chciałbym mieć u siebie studentów, będących absolwentami waszej szkoły.

Reklama

Projekt wspiera samorząd gminy Świętajno i ciągły doping mieszkańców. - My rozsławiamy nie tylko siebie, jesteśmy ambasadorami całego powiatu i województwa. Mam nadzieję, że młodzież zainspirowana ciekawym przykładem będzie z zainteresowaniem spoglądać w stronę matematyki i fizyki. Ma szansę zobaczyć coś więcej niż wzory i równania, coś, co pozwoli otworzyć drogę do wynalazków i odkryć. To najlepszy z możliwych horyzontów, jakie daje nam uczestnictwo w programie ARISS – podsumowała wójt Gminy Świętajno – Alicja Kołakowska.

Organizatorzy dziękują sponsorom, bo to dzięki ich ofiarności zakupiono niezbędny sprzęt umożliwiający przeprowadzenie łączności. Gośćmi honorowymi tego wydarzenia byli uczniowie i pedagodzy ze szkół z Waplewa, Elgnówka (gmina Olsztynek) oraz Gimnazjum 22 w Kaliningradzie. Być może to nowi adepci programu ARISS pod przewodnictwem Gimnazjum w Świętajnie. Czas w kadrze zatrzymali członkowie Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego ,,Blur” z Olsztyna, a całe wydarzenie nagrał Błażej Parda – nauczyciel z Gimnazjum w Świętajnie.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama