Wtorek, 7 Lipiec, Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa -

Reklama


Reklama

Supersołtys Danuta Jezierska z Nowin


Nowiny to spora wieś w gminie Szczytno, licząca ponad 300 mieszkańców. Danuta Jezierska funkcję sołtysa piastowała zaledwie kadencję, ponieważ ze względów zdrowotnych musiała z niej zrezygnować. Uważa, że ostatnie cztery lata, to okres ciężkiej i wytężonej wspólnej pracy z mieszkańcami na rzecz wsi. Według pani Danuty, najważniejszą cechą, jaką powinien charakteryzować się każdy sołtys, to umiejętność słuchania mieszkańców.Pani Danuta funkcję sołtysa Nowin objęła cztery lata temu. Wiązała z tym pewne obawy: czy podoła zadaniu i wzywaniom, jakie na nią czekają? Strach przemogła chęć przeprowadzenia we wsi zmian, które poprawią jej wizerunek i zaktywizują mieszkańców. Jak twierdzi sołtys Nowin – udało jej się to z całą pewnością.

 

Danuta Jezierska

 

- Sołtysem byłam zaledwie kadencję i niestety, ale z powodu bardzo ważnych spraw zdrowotnych, musiałam zrezygnować z tej funkcji. Chyba udało mi się zrobić to, co do mnie należało, a mieszkańcy to doceniali, bo w ostatnich dwóch latach również brałam udział w konkursie „Supersołtysa”, zajmując II oraz III miejsce.

 

Czy łatwo być Supersołtysem? - Częściowo tak, ale to wymaga bardzo dużo pracy i zaangażowania. Przede wszystkim taki tytuł można zdobyć tylko wtedy, gdy także mieszkańcy miejscowości są super. Wszystko, co powstaje we wsi, to jest praca wspólna. Tak naprawdę, poprzez działania indywidualne i bez ludzi, to nic się nie zrobi, ale zespołowo z mieszkańcami, można już wszystko.

 

Mimo że w Nowinach pani Danuta mieszka od urodzenia, to dopiero funkcja sołtysa pozwoliła jej bliżej poznać mieszkańców wsi. - Wypływa to być może z częstszych spotkań i rozmów w ramach piastowanej przeze mnie funkcji, ale dzięki temu poznałam wielu wspaniałych ludzi, a z niektórymi z nich zawarłam bliższe znajomości.

 

Po objęciu funkcji sołtysa sołtys Nowin musiała ruszyć z tzw. kopyta.


Reklama

 

- Już podczas pierwszego spotkania z mieszkańcami wspólnie ustaliliśmy, co trzeba zrobić, aby rozwinąć i upiększyć naszą wieś. Założyliśmy na facebooku profil Nowin i umieszczaliśmy wszystko, czym mogliśmy się pochwalić. Pierwsze ważne przedsięwzięcie, które udało się zrealizować po objęciu funkcji sołtysa? - Budowa i oddanie nowej świetlicy wiejskiej – odpowiada pani sołtys. - Oczywiście, nie jest to tylko moja zasługa, ale i poprzedników, którzy u władz gminnych wypracowywali decyzje o wzniesieniu takiego obiektu w Nowinach.

 

W 2016 roku, ku ogólnemu zadowoleniu, zarówno władz gminnych, jak i mieszkańców Nowin, nową świetlice uroczyście oddano do użytku. - I wtedy okazało się, że przydały się pieniądze, które zdobyłam w ramach wygranej w plebiscycie. Wraz z innymi paniami zdecydowałyśmy, że zakupimy niezbędny i drobny sprzęt AGD w ramach doposażenia świetlicy.

 

Aktywizowanie mieszkańców wsi do działań, mających na celu polepszenie wizerunku miejscowości czasami nastręcza dość dużo problemów, a jak było w przypadku Nowin? - Skoro mieszkańcy zaproponowali mi, żeby wystartować w wyborach na sołtysa, to znaczyło, że obdarzyli mnie zaufaniem. Mieszkańcy bardzo dużo uwagi skupiają na rozmowach z sołtysem i to jest dla nich najważniejsze. Chcą po prostu czuć się potrzebni. Pamiętam pierwsze dożynki gminne, gdzie współorganizowałam z mieszkańcami Nowin nasze stoisko. Było to dla mnie bardzo ważne wydarzenie. Bałam się, czy uda się zebrać wszystko to, co mieliśmy na stoisku zaprezentować, ale okazało się, że mieszkańcy Nowin dostarczyli tyle „dobytku”, że można by nimi obdzielić inną miejscowość i drugie stoisko.

 

Jak twierdzi pani Danuta, mieszkańcy Nowin są bardzo otwarci i chętni do pracy, ale oczekują również, żeby z nimi rozmawiać w każdej kwestii, która przyniesie korzyść dla wsi. - Trzeba rozmawiać z ludźmi o wszystkim, ponieważ tkwi w nich olbrzymi potencjał, który można właśnie odkryć dopiero po takich rozmowach. Mieszkańcy Nowin to wspaniali ludzie. Pracowici i skłonni do wszelkich działań na rzecz rozwoju naszej wsi.

Reklama

 

Pani Danuta ceni również udaną współpracę z władzami gminy Szczytno.

 

- Wójt zawsze jest otwarty na nasze działania i nigdy nie zdarzyło się tak, żeby nam odmówił. Oczywiście, to wszystko wymaga czasu, ale jak tylko może, zawsze nam pomaga. Nie mieliśmy namiotu promocyjnego. Ciągle go od kogoś pożyczaliśmy. Spotkaliśmy się z wójtem, porozmawialiśmy i krótko później otrzymaliśmy taki namiot. Podczas innego z zebrań z wójtem zapytaliśmy o możliwość stworzenia w naszej wsi siłowni plenerowej. Minął jakiś czas i już ją posiadamy.

 

Niewątpliwy wpływ na aktywizację mieszkańców Nowin ma, jak twierdzi pani Danuta, nowa świetlica wiejska. - Jest ona wspaniałym narzędziem do organizowania różnego rodzaju spotkań, warsztatów i prowadzenia różnorakich zajęć. Latem jest tego może trochę mniej, ale jesienią i zimą, gdy na wsi pracy jest trochę mniej, świetlica naprawdę tętni życiem. Organizowane są różnego rodzaju spotkania, podczas których mieszkańcy wypiekają ciasta, gotują potrawy czy też wspólnie wykonują robótki ręczne i nigdy nie brak chętnych.

 

Co trzeba robić, żeby byś supersołtysem? - Przede wszystkim kontakt z ludźmi i prowadzenie rozmów z każdym mieszkańcem miejscowości. Takie działania pozwalają na otwartość i zrozumienie problemów innych, a to w przypadku naszych lokalnych i niewielkich społeczności jest bodajże najważniejsze.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Obwodnica oficjalnie, bo na piśmie
  koncepcje już są... 2020-05-26 nawet był artykuł o tym ... no i jeszcze pytanie czy będzie tyle środków ile zażądają Wykonawcy np. remont ul. Warszawskiej i Skłodowskiej, który odszedł do Lamusa przez zbyt wysokie koszty.

  czytelnik


  2020-07-06 19:15:16
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Nie jest sztuka zrobienia czegos co po pol roku odejdzie w zapomnienie. Zrobcie cos co przyjmie sie na lata. Tak mamy swoj swiat, swoje zajawki ale ile mozna robic non stop to samo. Ja wiem ze wypowiadajac sie jako mlody bede krytykowany przez starszych :) bo nasze pokolenie to pokolenie stracone i nikt nie liczy sie ze zdaniem mlodziezy, taka prawda. Jak siedze na lawce w parku, bez alkoholu w dloni, policja podjezdza i pyta czemu siedzimy w tyle osob i ze nam sie nudzi. Tak nudzi nam sie komputer, w pilke gralismy kilka godzin wczesniej i bede siedzial gdzie i z kim mi sie podoba. Pozdrawiam ludzi z otwartymi glowami :)

  Czesio


  2020-07-06 11:40:14
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A ja proponuję młodym: Weźcie pod rękę babcię, dziadka, wyjdźcie na spacer z nimi - chociażby własnie na te warsztaty aktywizujące. A jak nie to przyprowadźcie do swoich domów i pokażcie jak obsługuje się komputer, laptop, internet, telefon komórkowy (sprawcie im taki specjalny z dużą klawiaturą dla seniorów, ostatecznie jak macie po 18, 20 parę lat - to od dziadków nie jeden prezent otrzymaliście - możecie się zrewanżować). Spacer z wnukiem dla dziadków będzie miłym wydarzenie, które wprowadzi ich - jak tu P. Mądrzejowski napisał - w obieg społeczny. Może zaprosić ich na ciastko w kawiarni? Może na przechadzkę wokół Jeziora Domowego Małego. Może w ogóle robić im zakupy, pomóc ugotować obiad? Osoby starsze, moim zdaniem, cierpią przede wszystkim na brak bieżącego kontaktu z najbliższą rodziną - swymi dziećmi i ich dziećmi. Inna sprawa, że seniorzy, których najbliżsi członkowie rodzin mieszkają poza Szczytnem, nie mogą na takie odruchy liczyć. Dlatego dobrze jest dać im szansę na jakikolwiek kontakt z zewnętrzem. Druga rzecz jest tak, że podobno w Szczytnie działa Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów - więc, co to stowarzyszenie robi? A może nic nie może robić - bo pole do ich działania zabiera im pan Krassowski, który - moim zdaniem powinien właśnie z nimi współdziałać. Trzecia rzecz jest jeszcze taka, że bardzo dużo seniorów potrzebuje zupełnie innych działań, aby móc się w jakikolwiek sposób uaktywnić - choroby geriatryczne, niepełnosprawność - nie pozwalają im opuścić domów! Jak oni mogą się z nich wydostać z 2, 3, czy 4 piętra bloku? Umysł w dobrej formie, tylko ciało niedomaga. No i co Panie Krassowski - ma Pan jakąś dla nich propozycję? 50 osób, które się zgłoszą - to jest kropla w morzu potrzeb osób w wieku senioralnym. Poza tym te warsztaty, które Pan zaproponował - nie za bardzo są adekwatne do potrzeb ludzi w wieku 60+. Co może powiedzieć psycholog człowiekowi doświadczonemu życiem, czy prawnik sporządzi w czasie warsztatów dobrze ułożony wzór testamentu, czy informatyk niedowidzącym seniorom wyjaśni jak posługiwać się internetem. Założenia dobra. Ale projekt - wydmuszka.

  Śmieszek


  2020-07-05 17:39:55
 • Giełda samochodowa w Szczytnie zaprasza na niedzielę
  Super pomysł. Z tego co pamiętam, to chyba kiedyś był jakiś dzień na naszym miejskim targowisku, gdzie działała mini giełda samochodowa.

  WcPicker


  2020-07-05 12:04:34
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Szanowni Państwo. Działalność Stowarzyszenia NSZ kierowana jest do wszystkich mieszkańców. Jest jeszcze szansa na wzięcie udziału w projekcie pt. Aktywne Szczytno od Przedszkola do Seniora, zarówno dla młodych jak i seniorów. Zapraszamy szczególnie gorąco młodzież. Nasze Stowarzyszenie działa od 2016 roku. W bieżącym roku realizujemy 3 duże projekty skierowane do wszystkich mieszkańców powiatu. Staramy się pozyskiwać zewnętrzne środki, na naszą działalność, którą dzielimy się z Państwem, wspierając przy okazji lokalny biznes. Nie zatrudniamy etatowych pracowników i opieramy się głównie na pracy naszych wolontariuszy. W bieżącym roku otrzymaliśmy statut organizacji OPP dzięki czemu będzie można nas wesprzeć 1% podatku. Gorąco zachęcamy, zważywszy, że nie korzystamy ze wsparcia finansowego lokalnych samorządów. Zapraszamy również do kontaktu i współpracy.

  Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia


  2020-07-05 01:17:18
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Zajęcia bezpłatne dla seniorów, a kiedy napiszą, że pozyskali inwestorów będzie praca dla bezrobotnych, ławeczki z przewijakami. Chloluszek z łyżwą tematy płytkie i zastępcze. Przestańcie mydlić oczy młodym, seniorom

  Zuza


  2020-07-04 17:30:43
 • Proboszcz nie chce już szkoły na kościół
  A kto twierdzi że budynek jest pod opieką konserwatorską? Jedyne dwa obiekty w Farynach wpisane do rejestru zabytków to: Faryny - cmentarz ewangelicki (mogiły ziemne, nr rej.: 269 z 30.01.1986 - dom (chata) nr 9, drewn., XVIII/XIX, nr rej.: dec. z 12.04.1968 (brak nr na decyzji)

  Mazur


  2020-07-04 12:04:10
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Sam nie narzekam zajęty od rana do wieczora lecz widzę pustkę wokół wielu starszych ludzi, którzy wypadli z aktywności zawodowej. Każda forma przywrócenia ich \"do obiegu\" jest ważna i cenna. Rozumiem rozżalenie niektórych osób młodszych. Macie jednak wokół swój świat, swoje aktywności, energię, która rozpiera. Nie zazdrośćcie seniorom, też nimi będziecie bardzo szybko. Piwko owszem ale dlaczego tylko na to niektórych stać? Dlaczego czekać aż ktoś mi zorganizuje coś atrakcyjnego. Masz dwie zdrowe ręce i głowę na karku? To już wystarczy aby się nie nudzić. Tylko trzeba trochę chęci.

  wiesław mądrzejowski


  2020-07-04 07:38:07
 • Rewitalizacja zamku krzyżackiego (zdjęcia)
  Do osobnika/osobniczki o nicku Ula. Żeby tacy ludzie jak ty bez przeszłości, bez tradycji, ludzie znikąd - podążajacy donikąd mogli przez chwilę otrzeć się o coś co nazywamy dobrem wyższym. Żebyś podążając wiecznie za garnkiem ziemniaków z kapustą przez ten ziemski padół mogła na chwilę przystanąć i pomyśleć o tym skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Może podniesiesz czasami głowę znad michy i zwrócisz uwagę na otaczający świat. Bo tym się różnimy od zwierząt, że nie tylko spożywamy i wydalamy.

  Jacek


  2020-07-03 22:49:07