Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Sukces leśników ze Spychowa. Jest rekord! (wideo)


W Nadleśnictwie Spychowo odchowano w tym sezonie rekordową liczbę cietrzewi.


W Ośrodku Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo w tym roku dokonano niemal niemożliwego. Na małej powierzchni ośrodka, zdolnego pomieścić ok. 100 ptaków wraz z ponad dwudziestoma osobnikami dorosłymi, udało się odchować aż 137 młodych cietrzewi. Trafią one do środowiska naturalnego w ramach reintrodukcji tego gatunku w wybranych nadleśnictwach. To niepodważalny sukces i rekordowa liczba wyhodowanych cietrzewi w Polsce, a nawet u naszych zagranicznych sąsiadów, którzy hodowlą cietrzewia zajmują się od lat. Co ciekawe i wręcz unikatowe, żadne tegoroczne pisklę w procesie dorastania nie potrzebowało opieki weterynaryjnej, w tym podawania leków, a wszystkie wykazywały się dużą zdrowotnością. Badania odchodów potwierdzały obecność właściwej flory bakteryjnej, która jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju.

 

Dzięki ciężkiej pracy kierownika ośrodka- Aleksandra Adamskiego wraz z żoną i współpracownikami oraz dbałości o każdy najmniejszy szczegół podczas wszelkich prac w ośrodku, widać tegoroczne efekty, które przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Dzięki temu jest możliwość zasilenia lokalnych populacji cietrzewi dużą ilością młodych osobników, co realnie przyczyni się do poprawy ich stanu liczebności w środowisku naturalnym.

 

Pozostaje nam już tylko trzymać kciuki za tegoroczne młode cietrzewie, aby na wolności dały sobie radę, unikały drapieżników i byśmy mogli w kolejnych latach obserwować je już jako dorosłe i doświadczone ptaki.

 

Nadleśnictwa Spychowo i Jedwabno prowadzą działania w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie LP” finansowanego z Funduszu Leśnego.





Reklama

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Gminna szkoła w granicach miasta
    Jestem za, popieram w 100%!

    Weronika


    2021-09-19 19:09:52
  • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
    Sam zadajesz pytania , sam sobie odpowiadasz.

    Brawo XXX !!!


    2021-09-19 15:36:14
  • Będzie swoja woda
    Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

    Robert Częścik


    2021-09-19 13:26:06
  • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
    Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

    XXX


    2021-09-19 11:39:24
  • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
    Żenada żłobek w szkole

    Andrzej


    2021-09-19 08:01:04
  • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
    13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

    Potężny LegwanZORD


    2021-09-18 23:07:50
  • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
    W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

    Ms


    2021-09-18 07:55:41
  • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
    celebryci na pierwszym planie...

    gość


    2021-09-18 06:21:39
  • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
    Za 100 lat ????????????

    Follower


    2021-09-17 19:38:00
  • Pięć medali Juranda Szczytno
    Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

    massakra


    2021-09-17 15:28:24