Reklama


Reklama

Studia gwarantowane - oferta edukacyjna Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie


Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie to praktycznie popularny ogólniak, szkoła, która z założenia przygotowuje uczniów do dalszej edukacji. - Nie mam akurat pod ręka dokładnych danych, bo generalnie śledzimy losy naszych absolwentów, ale jestem pewna, że 99 procent naszych uczniów podejmuje studia wyższe na wybranych przez siebie kierunkach – mówi wicedyrektor Anna Bryk. - Ten brakujący procent to osoby, które z różnych powodów, niezwiązanych z nauką, już po maturze podejmują pracę, wyjeżdżają poza granice kraju lub też czasem robią sobie „wolne”, by na przykład podejść do egzaminów maturalnych jeszcze raz, poprawić wyniki.Wzorem lat ubiegłych w Liceum Ogólnokształcącym uruchomione zostaną cztery oddziały klas pierwszych. Od września będą to klasy o profilach: politechnicznym, medycznym, geograficznym i humanistycznym. Nowością będzie profil geograficzny.

Anna Bryk

- Kilka lat temu już taki profil był utworzony, ale nie cieszył się wówczas zbyt wielkim zainteresowaniem. Zdecydowaliśmy się jednak na jego wprowadzenie w oparciu o dotychczasowe doświadczenia, związane z tym, że geografia jest coraz częściej wybierana przez uczniów jako przedmiot dodatkowy, nauczany w trybie rozszerzonym – wyjaśnia Anna Bryk.

 

W skrócie rzecz ujmując – o profilu klasy decyduje to, które przedmioty nauczane są w niej właśnie w trybie rozszerzonym. Na przykład w klasie o profilu politechnicznym jest to matematyka, w klasie „medycznej” biologia i chemia itd.

 

- W przyszłym roku szkolnym, poza klasą medyczną, która ma już dwa przedmioty rozszerzone, wprowadzamy też po raz pierwszy jako przedmiot rozszerzony język obcy – mówi pani Anna. - W drugiej klasie uczniowie wybierają sobie jeszcze jeden, dodatkowy przedmiot rozszerzony, realizowany w trybie tzw. międzyoddziałowym. W klasie politechnicznej jest to głównie fizyka, ale też może być np. chemia czy geografia. Ten właśnie dodatkowy wybór sprawił, że zdecydowaliśmy się na wprowadzenie profilu geograficznego, bo właśnie geografię uczniowie często wybierali jako ten trzeci, dodatkowy przedmiot. Jest on brany pod uwagę na wielu kierunkach studiów, np. geologii czy geodezji.


Reklama

 

 

Realizowane w ostatnich latach projekty edukacyjne, takie jak np. Laboratorium kompetencji językowych, pozwoliły na wyposażenie placówki w bardzo nowoczesne pracownie przedmiotowe.

 

- To już są niemal prawdziwe laboratoria, a nie klasy szkolne – podkreśla wicedyrektor Bryk. - Mamy świetnie wyposażone pracownie biologii i chemii, a środki, które szkoła pozyskała na te właśnie pracownie pozwoliły także na solidne unowocześnienie pracowni fizyki. Pracownia informatyki też jest już bardzo nowoczesna, a w najbliższych planach mamy rozbudowanie pracowni multimedialnej w bibliotece. Wielu uczniów dojeżdża z odleglejszych miejscowości. Pojawiają się w szkole przed lekcjami czy też mają sporo czasu po zajęciach i wtedy chętnie spędzają go właśnie w bibliotece. Chcemy, by dzięki pracowni multimedialnej mogli spożytkować ten czas na pogłębianie swojej wiedzy, przygotowanie się do lekcji itp.

 

Rozszerzeniu możliwości edukacyjnych „ogólniaka” służą też porozumienia, jakie placówka zawarła z uczelniami. Od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, a ostatnio zawarła też porozumienie z Politechniką Gdańską.

Reklama

 

 

- Nasi uczniowie często wizytują te uczelnie, uczestniczą w zajęciach, wydarzeniach, wykładach prowadzonych przez tamtejszych pracowników naukowych. Ta współpraca daje wymierne efekty, bo wielu naszych absolwentów te właśnie uczelnie wybiera jako miejsce dalszej edukacji – mówi wicedyrektor ZS nr 3. - Najważniejsze jednak dla nas, jako kadry pedagogicznej jest to, że nasi uczniowie – absolwenci w znakomitej większości kontynuują naukę, nie mają problemów z dostaniem się na studia w wybranych przez siebie uczelniach i kierunkach, osiągają więc podstawowy cel, który kieruje ich do naszej szkoły po ukończeniu podstawówki.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Do \"Do myśliciel\". Czyli ciąże z gwałtu - eo ipso - dzieci - mogą być \"zabijane\", bo nie obejmuje je przesłanka \"eugeniczna\". Należy przypuszczać, że nowe życia, poczęte w wyniku gwałtu, są mniej warte dla prawodawców, skoro utrzymuje on tę przesłankę do legalnej aborcji. Najpierw należy wiedzieć, co to jest eugenika. Jest to selekcja gatunku w celu eliminacji osobników słabych, \"uszkodzonych\" przez naturę w taki, czy inny sposób. To ideologia reżimów totalitarnych, które dążą do stworzenia \"rasy panów\" - doskonałych intelektualnie i fizycznie osobników. Wobec powyższego Matki - noszące w sobie obumierające, niezdolne do samodzielnego życia płody / dzieci - są kategoryzowane jako niższej rasy osobniki ludzkie, które nie mogą wydać na świat zdrowego człowieka. Dlatego muszą podlegać naturalnej selekcji: ból, osamotnienie, depresja, rozpad rodziny, eliminacja z życia społecznego, psychiatryk, co wszystko prowadzi do autodestrukcji. Jak wytrzymają do rozwiązania ciąży to dobrze, jak z powodu zakażenia będą miały problemy - to ich sprawa. A że po takiej traumie nie będą chciały mieć dzieci - to też ich sprawa - i wina, że nie chcą.

  Myśliciel


  2020-10-27 15:34:09
 • Koronawirus u policjantów, rzeczniczka potwierdza
  Pewnie, że nieprawda. Od groma policjantów nie wysyłają na kwarantannę, choć powinni, a oni mogą dalej roznosić wirusa.

  Nietzsche


  2020-10-27 13:55:18
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Znasz historię aborcji w Polsce? W 1943r. wprowadził ją Hitler, po zakończeniu wojny była zabroniona bo obowiązywały przepisy przedwojenne. W 1956r. stalinowski sejm zalegalizował aborcję bez ograniczeń. W 1993r. sejm ustawą zakazał aborcji całkowicie, w 1996r. komuniści z sdrp lub sld znieśli prawną ochronę życia dzieci nienarodzonych a w 1997r. Kwaśniewski, SLD i UP wprowadzili konstytucję (która obowiązuje do dziś). Po wejściu w życie konstytucji kwaśniewskiego TK orzekł że ustawa sld i up z 1996r. jest niezgodna z konstytucją kwaśniewskiego z trzema wyjątkami: gwałtu, zagrożenia życia i zdrowia kobiety, wady dziecka. 22.10.2020 TK orzekła na zapytanie posłów PIS, PSL, Konfederacji, Kukiz15 że przesłanka eugeniczna jest nie zgodna z konstytucją kwaśniewskiego. i nawet Zoll jako były prezes TK stwierdził że orzeczeniu prawnie nic nie można zrzucić. Więc jeśli chcesz mieć możliwość zabijania dzieci musisz zmienić konstytucję, bo to ona chroni życie od narodzin.

  Do myśliciel


  2020-10-27 12:52:51
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  WEDŁUG TK MOŻNA USUNĄĆ CIĄŻĘ (dziecko) będącą skutkiem gwałtu (czyn zabroniony). WEDŁUG TK NIE MOŻNA USUNĄĆ CIĄŻY, gdy są stwierdzone nieusuwalne wady letalne oraz wady rozwojowe, które nie pozwalają dziecku funkcjonować poza organizmem matki. Bardzo ciekawe podejście TK do Konstytucji, która mówi o równości, godnym traktowaniu i prawie do życia każdego istnienia.

  Myśliciel


  2020-10-27 11:44:54
 • Koronawirus u policjantów, rzeczniczka potwierdza
  czy aby to jest prawda...

  gość


  2020-10-27 10:20:34
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Sprawdźcie relację z Krakowa (chyba 25.10.2020), gdzie widać, że policjanci odłożywszy mocny rynsztunek idą z manifestantami razem! Może i naszym da to coś do myślenia?

  Śmieszek


  2020-10-26 23:49:38
 • „Król kur” mieszka w Kolonii (zdjęcia)
  super dobry biznes gratuluje ci i pozdrawiam

  olek


  2020-10-26 20:22:40
 • Lotnisko Olsztyn-Mazury z nowoczesnym systemem ILS
  Kiedy powstanie droga ekspresowa z Olsztyna do lotniska. To wydaje się być konieczne aby ludzie z Olsztyna nie jeździli do Gdańska .Musimy wspierać nasz region !

  Radek Nowak/ dirt


  2020-10-26 20:12:01
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Wczoraj w wielu miejscach koleżanki i koledzy tych protestujących popisali się barbarzyńskim zachowaniem, niszczeniem elewacji, wtargnieciami i zakłócaniem nabożeństw, dziś żądają legalnej aborcji. Szybko poszło. Tak mnie zastanawia co mają w głowach katolicy popierający aborcjonistki wklejający sobie nazistowski symbol?

  mol


  2020-10-26 19:05:09
 • Apartamenty Sonata zapraszają (zdjęcia)
  \"Poświęcenie przyszłym mieszkańcom zapewni szczęśliwe, dostatnie i bezpieczne życie\" - w przypadku gdy się to nie sprawdzi przysługuje odszkodowanie ?

  Ciekawy


  2020-10-26 10:25:20