Reklama


Reklama

Strażacy z własnym MAN-em


Ciężki samochód gaśniczy marki Man stał się już własnością OSP Rozogi. Do tej pory jednostka miała go jedynie na wypożyczaniu z Lidzbarka Warmińskiego. - Udało się porozumieć w tej kwestii z Komendą Wojewódzką PSP w Olsztynie – mówi wójt i zarazem prezes gminny OSP Zbigniew Kudrzycki. - Auto jest już naszą własnością.Jednostka OSP Rozogi jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. I do niedawna dysponowała tylko jednym z najstarszych średnich samochodów gaśniczych w województwie.

 

Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi

 

 

- To skłoniło nas do rozpoczęcia działań do pozyskania młodszego auta – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi. - Był między innymi pomysł zakupu nowego średniego samochodu gaśniczego. Ale to wydatek niemal miliona złotych. Liczba wyjazdów nie dałaby szansy na pełne wykorzystanie takiego samochodu, dlatego zaczęliśmy szukać alternatywy.

 

Gminie Rozogi udało się porozumieć w tej sprawie z Komendą Wojewódzką PSP w Olsztynie.


Reklama

 

- Nasza jednostka dostała na testy ciężki samochód gaśniczy marki Man, z beczką na 5 tysięcy litrów środka gaśniczego - mówi Kudrzycki. - Nie jest to samochód nowy, bo 15-letni, ale w pełni sprawny i dostaliśmy go za darmo. Jest to takie trzecie auto w powiecie. Podobnymi dysponują strażacy z Nowych Kiejkut i zawodowcy ze Szczytna.

 

Strażacy z Rozóg testowali auto od września ubiegłego roku. W maju zapadła oficjalnie decyzja o przekazaniu samochodu. Formalności mają zakończyć się czerwcu. Bo choć auto trafiło do strażaków za darmo, to gmina Rozogi zobowiązała się w zamian wesprzeć kwotą 70 tys. zł wojewódzki fundusz strażacki.

 

- Ciężkie samochody gaśnicze są bardzo przydatne przy gaszeniu dużych pożarów – mówi Zbigniew Stasiłojć z komendy Powiatowej PSP w Szczytnie. - Takie auto wzmocni potencjał gaśniczy powiatu.

 

I tak rzeczywiście już jest, bo strażacy z OSP Rozóg są coraz częściej dysponowani do akcji gaśniczych.

Reklama

 

Janusz Wiśniewski, prezes OSP Rozogi

 

 

- Wspomagamy sąsiednie gminy naszego powiatu – mówi Janusz Wiśniewski, prezes OSP Rozogi. - Rocznie mamy w tej chwili około 40-50 wyjazdów.

 

Jednostka OSP Rozogi dysponuje jeszcze dwoma samochodami: średnim gaśniczym oraz autem do ratownictwa technicznego. Jednostka istnieje od 1947 roku. Obecnie zrzesza ponad 50 druhów z czego około 20 czynnie bierze udział w akcjach.

 

Prezesem jest druh Janusz Wiśniewski, zastępcą druh Seweryn Drężek, a naczelnikiem druh Piotr Kręciewski.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze