Reklama


Reklama

Strażacy z własnym MAN-em


Ciężki samochód gaśniczy marki Man stał się już własnością OSP Rozogi. Do tej pory jednostka miała go jedynie na wypożyczaniu z Lidzbarka Warmińskiego. - Udało się porozumieć w tej kwestii z Komendą Wojewódzką PSP w Olsztynie – mówi wójt i zarazem prezes gminny OSP Zbigniew Kudrzycki. - Auto jest już naszą własnością.Jednostka OSP Rozogi jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. I do niedawna dysponowała tylko jednym z najstarszych średnich samochodów gaśniczych w województwie.

 

Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi

 

 

- To skłoniło nas do rozpoczęcia działań do pozyskania młodszego auta – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi. - Był między innymi pomysł zakupu nowego średniego samochodu gaśniczego. Ale to wydatek niemal miliona złotych. Liczba wyjazdów nie dałaby szansy na pełne wykorzystanie takiego samochodu, dlatego zaczęliśmy szukać alternatywy.

 

Gminie Rozogi udało się porozumieć w tej sprawie z Komendą Wojewódzką PSP w Olsztynie.


Reklama

 

- Nasza jednostka dostała na testy ciężki samochód gaśniczy marki Man, z beczką na 5 tysięcy litrów środka gaśniczego - mówi Kudrzycki. - Nie jest to samochód nowy, bo 15-letni, ale w pełni sprawny i dostaliśmy go za darmo. Jest to takie trzecie auto w powiecie. Podobnymi dysponują strażacy z Nowych Kiejkut i zawodowcy ze Szczytna.

 

Strażacy z Rozóg testowali auto od września ubiegłego roku. W maju zapadła oficjalnie decyzja o przekazaniu samochodu. Formalności mają zakończyć się czerwcu. Bo choć auto trafiło do strażaków za darmo, to gmina Rozogi zobowiązała się w zamian wesprzeć kwotą 70 tys. zł wojewódzki fundusz strażacki.

 

- Ciężkie samochody gaśnicze są bardzo przydatne przy gaszeniu dużych pożarów – mówi Zbigniew Stasiłojć z komendy Powiatowej PSP w Szczytnie. - Takie auto wzmocni potencjał gaśniczy powiatu.

 

I tak rzeczywiście już jest, bo strażacy z OSP Rozóg są coraz częściej dysponowani do akcji gaśniczych.

Reklama

 

Janusz Wiśniewski, prezes OSP Rozogi

 

 

- Wspomagamy sąsiednie gminy naszego powiatu – mówi Janusz Wiśniewski, prezes OSP Rozogi. - Rocznie mamy w tej chwili około 40-50 wyjazdów.

 

Jednostka OSP Rozogi dysponuje jeszcze dwoma samochodami: średnim gaśniczym oraz autem do ratownictwa technicznego. Jednostka istnieje od 1947 roku. Obecnie zrzesza ponad 50 druhów z czego około 20 czynnie bierze udział w akcjach.

 

Prezesem jest druh Janusz Wiśniewski, zastępcą druh Seweryn Drężek, a naczelnikiem druh Piotr Kręciewski.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Niedziela, 2020-05-24 22:03:14

Strażacy z nowym oficerem

 • Poniedziałek, 2020-05-11 13:56:37

Śmieci we własnym odbiorze

 • Piątek, 2020-04-17 09:50:51

Strażacy pomagają ratownikom medycznym

 • Wtorek, 2020-04-07 15:57:32

Strażacy ochotnicy zawsze gotowi

Reklama


Komentarze

 • „Król kur” mieszka w Kolonii (zdjęcia)
  Już dawno nie czytałam wywiadu z tak pozytywną osobą. Powodzenia!

  Brawo!


  2020-08-10 18:54:09
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  ... jak go znajdą, przetrącić nogi i sądownie zakazać korzystania z chodzika. Moze wtedy zrozumie, co zrobił

  Proponuję...


  2020-08-10 13:55:53
 • OSP z „tajnymi” dopłatami rolniczymi, sprawą zainteresował się przewodniczący
  \"Nigdy się tym nie interesowaliśmy – przyznaje Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty. - Sprawdziliśmy to w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i OSP Rumy robią to legalnie, ale dobrze byłoby o tym przynajmniej poinformować właściciela gruntu\". No to na jakiej podstawie był użytkowany grunt gminny przez OSP? Na jakiej podstawie dostaje się dopłaty do nie swoich gruntów, skoro Gmina obarczyła karą OSP za BEZUMOWNE KORZYSTANIE Z GRUNTÓW GMINY - tylko o 2,2 ha. A jak to wygląda wobec pozostałych prawie 8 ha, które na zasadzie SŁOWNEJ ZGODY PRYWATNYCH WŁAŚCICIELI było wykorzystanych dla uzyskiwania dopłat? I tak od 2014 r. To się nadaje do prokuratury. Chyba, że jakieś interesy wiążą właścicieli gruntów prywatnych, którzy \'na słowo\" oddali je OSP.

  Mdli mnie


  2020-08-09 15:16:42
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  Złapać dziada. Za jaja i na gałąź.

  Korniszon


  2020-08-09 14:39:18
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  Pewnie jakiś ciułacz złomu przytulił go , należałoby popytać na skupach złomu .

  Aluminium w cenie.


  2020-08-09 09:46:55
 • OSP z „tajnymi” dopłatami rolniczymi, sprawą zainteresował się przewodniczący
  Wyłudzenie i poświadczenie nieprawdy.

  Wniosek do prokuratury.


  2020-08-09 08:01:33
 • Taniec „zaraził” koronawirusem dwie mieszkanki gminy Szczytno
  Brednie, skoro nie miały objawów to skąd nawet przypuszczenia że mają wirusa?

  Marek


  2020-08-07 23:05:37
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Ponieważ Szanowna Redakcja nie umieszcza wpisów, których nie może w pierwszej fazie zweryfikować - tzn. nie wiadomo, jaki będzie odzew ludu - to pozwolę sobie ponownie się wypowiedzieć, zmieniając jedynie formę (poprzednia była bardziej kulturalna). Posłużę się w tym celu parafrazą cytatu niezapomnianego filmowego dr. Sztrosmajera: Gdyby głupota umiała latać fruwać wszystkie Panie wznosiłyby się jak gołębice.

  Waga


  2020-08-06 16:26:48
 • O krok od kolejnej tragedii na drodze
  Gadanie, gadanie, gadanie, gadanie i.t.d..... a powinno być KARANIE, KARANIE i KARANIE. Tylko kij w ręku władzy coś zmieni.

  Też kierowca


  2020-08-06 09:56:28
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  do uczestnika : żal ściska bo ktoś sobie poszedł do kina...niezłe jest się czym chwalić.

  Matka


  2020-08-06 07:59:04