Reklama


Reklama

Strategiczne planowanie rozwoju powiatu


Cztery powiaty zamierzają opracować własną strategię rozwoju. Założenia dla wykonawcy już zostały opracowane. O szczegółach rozmawiamy ze starostą szczycieńskim Jarosławem Matłachem.Na ile intensywne są działania dotyczące opracowania tej strategii?

 

Jesteśmy już po przetargu. Odbyło się już nawet spotkanie z wykonawcą, przedstawicielem zwycięskiej firmy aż z Cieszyna. Firma zwyciężyła dość niską kwota, bo za tę strategię zapłacimy zaledwie 20 tysięcy złotych, co podzielone na cztery powiaty z pewnością nie jest kwotą wygórowaną. Nawet mieliśmy obawy co do doświadczenia tej firmy, ale okazało się, że jest ona autorem już wielu podobnych strategii.

 

Jakiś człowiek z Cieszyna poradzi sobie z mazurskimi uwarunkowaniami?

 

Akurat osoba, która bezpośrednio będzie tworzyć strategię we współpracy z nami pochodzi z Olsztyna i między innymi przygotowywał strategię dla powiatu olsztyńskiego.

 

Czyli jeden człowiek będzie wymyślał, co nam potrzeba?

 

To nie ma być powieść science fiction. Strategia to dokument, który ma określić podstawowe dwa elementy: co mamy i co chcemy mieć. Ważna tu będzie opinia mieszkańców i ich propozycje.

 

Jak mieszkańcy mogą się zaangażować w tworzenie tej strategii?

 

Poprzez ankietę, która znajduje się na stronie internetowej powiatu szczycieńskiego. Wystarczy ją pobrać, wypełnić i odesłać, także elektronicznie. Te ankiety będą dla twórcy strategii bardzo ważnym materiałem do pracy. Osobiście zachęcam wszystkich do jej wypełnienia. Im więcej głosów, opinii, pomysłów, tym większe prawdopodobieństwo, że strategia, która przecież jest po to, by ją w kolejnych dziesięcioleciach realizować, będzie zawierać rzeczywiście to, czego mieszkańcy oczekują, co sprzyjać będzie rozwojowi naszego powiatu. Oczywiście, takie ankiety będą mogli wypełniać mieszkańcy wszystkich czterech powiatów, z którymi wspólnie tę strategię tworzymy.


Reklama

 

Podstawę planowania ma stanowić, nazwijmy to, spis z natury czyli ustalenie tego, co jest, czym powiat dysponuje...

 

Dokładnie tak. Wyznaczyliśmy wykonawcy kilka sfer, w zakresie których ma być przeprowadzona tzw. diagnoza społeczno-gospodarcza. Obejmie takie sfery jak: przestrzeń i środowisko, kwestie społeczne, a w tym m.in. demografia, migracje czy kapitał społeczny, infrastruktura społeczna czy techniczna, a także sfera gospodarcza.

 

W tym ostatnim przypadku, a pewnie i nie tylko, realizm diagnozy może być zachwiany wobec zmian, jakie w sferze gospodarczej spowodował koronawirus.

 

Istotnie zmiany są, chociaż w przypadku naszego powiatu, jak dotąd, nie są one w jakiś szczególny sposób dolegliwe. Niemniej diagnoza powinna określić stan z uwzględnieniem braku efektów pandemicznych, ale też wskazać, że w określonym zakresie i czasie jakiś parametr uległ odchyleniom. Zakładam, że czas pandemii jest przejściowy, a problemy i anomalie, z którymi obecnie mamy do czynienia, miną i wrócimy do stanu tzw. normalności.

 

Cztery powiaty, które zapłacą wspólnie za tę strategię, to szczycieński, nidzicki, działdowski i piski. Te, które w strategii wojewódzkiej jakoś „zaginęły”. Nie zostały włączone do żadnego ze strategicznych obszarów funkcjonalnych. Ale dokument, który ma być przygotowany, nosi nazwę: „Strategia Rozwoju Obszaru Funkcjonalnego Południowe Mazury”. Jak to w końcu jest: jesteśmy częścią jakiegoś ustalonego już obszaru funkcjonalnego czy też mamy na to chęć?

 

Reklama

To drugie. Dążymy do tego, by stworzyć niejako subregion, a podejmowanymi działaniami chcemy zmusić „strategów” wojewódzkich i krajowych do tego, by nas zauważono, a nie pomijano. I żeby nasze propozycje były brane pod uwagę. Nie zgadzamy się z ocenami, zawartymi w strategii wojewódzkiej, że nasze powiaty są nierozwojowe, nie mają przyszłości, nie mają potencjału ani możliwości. Nie zgadzamy się, bo to po prostu nieprawda.

 

Ale taką opinię ma wcale niemała liczba mieszkańców...

 

Być może, ale nie wątpię, że znacznie więcej jest tych, którym zależy na tym, by powiat szczycieński nie figurował w gronie outsajderów. Liczę na to, że we wspomnianych wcześniej ankietach pojawi się sporo racjonalnych propozycji i pomysłów. Zresztą to nie będzie jedyna forma udziału mieszkańców w budowaniu strategii, w tworzeniu tego ważnego dla naszej przyszłości dokumentu. Będą spotkania robocze, debaty z udziałem przedstawicieli różnych środowisk. To, oczywiście, nie jest pierwszy dokument tej rangi, który jest przygotowywany, ale pierwszy, który jest robiony wspólnie przez cztery powiaty. Dzięki temu, jak sądzę, wzrośnie siła przebicia. Strategia będzie przekazem woli i oczekiwań sporo ponad 200 tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur. A to już liczba, z którą trzeba się liczyć. I dlatego działamy wspólnie, jako samorządowcy, ale też i – mam nadzieję – cała społeczność.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do X-Men - po zastrzyku, olśni ją jeszcze bardziej XD .. \"41-letni pracownik służby zdrowia w Portugalii umiera 2 dni po zaszczepieniu, ojciec \'chce odpowiedzi\" https://tiny.pl/r53p7 \"Setki Izraelczyków zostaje zarażonych Covid-19 po otrzymaniu szczepionki Pfizer \" https://tiny.pl/r53pr \"Małżonka \'idealnie zdrowego\' lekarza z Miami, 56, który zmarł z powodu choroby krwi 16 dni po szczepionce Pfizer Covid-19 jest pewna, że wywołała ją szczepionka\" https://tiny.pl/r53pw \"75-letni Izraelczyk umiera 2 godziny po przyjęciu szczepionki Covid-19.\" https://tiny.pl/r53pd


  2021-01-19 10:34:20
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Pozazdrościć gospodarza. Niestety w Szczytnie tylko stanowiska wędkarskie nad Małym Domowym i ruiny zamku. Ulica 1-go Maja- slumsy, wygódki na korytarzu dla całego piętra wspólne. Wszyscy tylko rozkładają ręce- \" sie nie da\". Teraz będzie jeszcze - to przez covid.

  dr


  2021-01-19 07:51:46
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Bardzo interesujący artykuł w którym wypowiedział się burmistrz Wielbarka na temat renowacji zabytków hm ciekawe to jest mam tylko nadzieję że te podniesienie podatków i opłat za odpady komunalne z innych rodzin nie są właśnie uwzględnione w tym przypadku bo jeśli my mieszkańcy innych ulic mamy dokładać się do reszty odnowy tego budynku to pan Burmistrz kpi sobie i niech da mi na piśmie że się mylę co do tego jeżeli dobrze myślę i z nas będą ściągane pieniądze do odnowy to jest wyłudzenie i obciążenie kosztami innych mieszkańców miasta.A jeżeli ma tak być to może zamiast premi i trzynastek wyjazdów na wczasy dla swoich pracowników z urzędu miasta przeznaczyć na renowację tak było by sprawiedliwie.

  Mała


  2021-01-19 05:55:34
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  Moja kochana szwagierka też była zagorzałą przeciwniczką szczepienia. Nic i nikt nie był w stanie jej przekonać. Myślała, że jest młoda i silna. Aż ją covid sponiewierał i nagle ją olśniło.

  X-Men


  2021-01-19 00:26:35
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  To ja chcę jeszcze bronchoskop! Po rtg, rm i ct - to podobno ostatnia deska diagnozy co się dzieje w płucach. Jak ktoś już miał gastroskopię, kolonoskopię - to i bronchoskopia mu nie będzie straszna. No to co chłopaki?! Zawalczycie o to?

  Pacjent


  2021-01-18 17:26:28
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  Wczesna diagnostyka CT pozwala na odpowiednią kwalifikację i rozpoczęcie tlenoterapii przed wystąpieniem zbyt zaawansowanych zmian w układzie oddechowym. W tym sensie tomografia ratuje życie. Nie czytajcie wpisów płaskoziemców.

  Dr


  2021-01-17 06:10:03
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do Mirek...racja. Ciekawi mnie, jak tam nasza Pani Dyrektor czuje się w roli króliczka doświadczalnego :D właściwe to ciekawi mnie, czy Ona jeszcze coś czuje ... sporo osób, w tym lekarze, wymiękło po pierwszym zastrzyku i z niewyjaśnionych przyczyn zmarło [*] oczywiście nikt nie posądza o to,\"szczepionki\" Pfizera... przecież ona jest bezpieczna.

  kroll


  2021-01-16 21:07:28
 • Ratownicy przyjęli szczepionkę i... zachorowali na covid19
  do OloBolO - dokładnie tak i dlatego, że amantadyna zawsze była i nadal jest niezwykle skuteczna w leczeniu grypy typu A, (która obecnie nazywa się Covid) nasz wspaniały rząd postanowił ograniczyć jej sprzedaż, wprowadzając reglamentację :) tu nie chodzi o to, żebyśmy byli zdrowi, tylko żebyśmy pozwolili się wyszczepić.

  Patek


  2021-01-16 20:52:39
 • Pożar domu przy ulicy Olsztyńskiej w Pasymiu
  Witam. W imieniu rodziny prosimy o najmniejsza pomoc, albo udostępnienie innym https://zrzutka.pl/xna66k

  M. P


  2021-01-16 19:24:30
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  Zgadza się. Chiński produkt. Firma istnieje 10 lat na świecie. Nie sprawdzona na rynku europejskim. Kolejny eksperyment na żywym organizmie... ręce opadają.

  Spec


  2021-01-16 18:45:46