Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Stowarzyszenie diabetyków świętowało 35 lat istnienia


Polskie Stowarzyszanie Diabetyków istnieje już 35 lat. W środę do świętowania tego jubileuszu przyłączyło się również miejsko-powiatowego koła w Szczytnie.


  • Data:

Szczycieński oddziała diabetyków zrzesza ponad 60 osób. - Ale było nas nawet ponad 200 – mówi Urszula Kowalska, prezes koła. - Część niestety już poumierała. Największe problemy to dostęp do lekarzy i leki. Najbliższy diabetolog, który przyjmuje na NFZ znajduje się w Olsztynie. A kolejki są tam takie, że zarejestrować można się dopiero na 2020 rok.

Mimo tych problemów członkowie koła nie poddają się i starają cieszyć się życiem. W środę świętowali 35 lat działalności. Przy okazji wyróżniono osoby, które wspierają diabetyków. - Statuetki i medale powędrowały między innymi do pani burmistrz Danuty Górskiej, starty Jarosław Matłacha, czy Wiesławy Zalewskiej – wylicza prezes Kowalska.

 

 

Trochę historii:

 

W latach 50-tych XX-ego wieku zaczęły powstawać pierwsze kluby pacjentów przy przychodniach i poradniach przeciwcukrzycowych. Grupy osób dotkniętych cukrzycą spotykały się, aby w zespołach lepiej poznawać jej uwarunkowania, zasady leczenia i zapobiegania wielu groźnym powikłaniom prowadzącym m.in. do utraty wzroku, schorzeń nerek, uszkodzeń nerwów i amputacji kończyn dolnych.


Reklama

 

Uczono się stosowania na co dzień diety, zapobiegania powstawaniu hipo- i hiperglikemii oraz kwaśnicy ketonowej. Mijały lata, przybywało diabetyków i wobec braku formalnych uwarunkowań prawnych wszystko kończyło się na Polaków rozmowach.

 

Początek lat 80-tych przyniósł nowe impulsy organizacyjne. W stanie wojennym w Bydgoszczy grupa inicjatywna w dniu 19 czerwca 1981 roku zarejestrowała Stowarzyszenie zrzeszające osoby chore na cukrzycę, które aktualnie występuje pod nazwą Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

 

Dziś Stowarzyszenie zrzesza ponad 80 000 członków zarejestrowanych w około 400 kołach terenowych.

Największe osiągnięcia Stowarzyszenia w okresie ponad 35-letniej działalności to:

– wywalczenie wysokiego standardu leczenia cukrzycy, głównie dzięki powołaniu sieci przychodni diabetologicznych i powszechne wprowadzenie automatów PEN do wstrzykiwania insuliny;

– objęcie edukacją rzeszy ok. 120 000 osób rocznie dotkniętych cukrzycą wraz z członkami ich rodzin;

Reklama

– wyposażenie diabetyków w glukometry w ilości ok. 60 000 sztuk;

– zorganizowanie turnusów rehabilitacyjno-edukacyjnych dla ponad 20 000 osób dorosłych i dla ok. 4 000 dzieci i młodzieży;

– wyposażenie przychodni w osiem urządzeń laserowych do leczenia dna oka;

– wydanie czasopisma dla chorych na cukrzycę „Diabetyk” i „Biuletynu Informacyjnego Cukrzyca” dla działaczy Stowarzyszenia oraz kilku książek i broszur o tematyce cukrzycowej.

 

W 1991 roku Stowarzyszenie zostało członkiem Międzynarodowej Organizacji Diabetologicznej IDF (International Diabetes Federation), którego siedziba mieści się w Brukseli.

 

Fot. UM Szczytno



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama