Poniedziałek, 21 Październik, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Sto obwodnic prezesa, czy jedna trafi do Szczytna?


Na konwencji wyborczej w Olsztynie Jarosław Kaczyński, prezes PiS zdradził szczegóły programu 100 obwodnic. Mają one powstać w mniejszych miejscowościach, takich jak Szczytno. Czy władze naszego miasta gotowe są, aby wykorzystać tę szansę i lobbować na rzecz budowy obwodnicy? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Krzysztofa Mańkowskiego, burmistrza Szczytna.- Zanim pan Kaczyński ogłosił swój program, to burmistrz Szczytna był kilkakrotnie w tej sprawie u wiceministra Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Grzegorza Pudy – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Na mapach w jego gabinecie rysowaliśmy warianty obwodnic Szczytna. To jest bardzo ważny temat dla mieszkańców naszego miasta, a co za tym idzie i dla mnie.

 

Do tego, że Szczytno potrzebuje obwodnicy nie trzeba przekonywać. I tu nie chodzi nawet o korki, bo te wcale nie są tak uciążliwe, jak w wielkich miastach. Poza tym tworzą się nawet poza sezonem turystycznym, co dowodzi temu, że generują je samo mieszkańcy Szczytna, czy powiatu, którzy coraz rzadziej korzystają z komunikacji publicznej. Największy problem i niebezpieczeństwo stanowią potężne tiry, które mkną głównymi ulicami miasta. Rozjeżdżają je, ale też powodują groźne wypadki.

 

- Nie mam żadnej wątpliwości, co do potrzeby budowy obwodnicy w Szczytnie – mówi Mańkowski. - Jeśli rzeczywiście ruszy zapowiadany przez prezesa Kaczyńskiego program budowy takich obwodnic to myślę, że Szczytno ma szanse, aby się na niego załapać, chociażby ze względu na bliskość lotniska w Szymanach. Na pewno będziemy potężnie za tym lobbować. Zresztą już to robimy, każde nasze spotkanie z ministrami, czy urzędnikami zaczyna się rozmową o obwodnicy lub nią kończy.

 


Budowa obwodnicy to zadanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowej i Autostrad. - Ale prawo na tyle się zmieniło, że samorządy mogą partycypować w kosztach jej budowy – mówi Mańkowski. - W mojej ocenie, gdy powstała obwodnica Olsztyna wpadająca do drogi krajowej nr 53, to kolejną rzeczą jest teraz obwodnica Szczytna na tej właśnie trasie. Jeśli będzie to niezbędne, aby ona powstała, nie wykluczam wsparcia finansowego tego przedsięwzięcia.

 

Już w 2010 roku odbyły się poważniejsze konsultacje w sprawie budowy południowej obwodnicy Szczytna. Firma JK Projekt z Poznania i przedstawiciele GDDKiA przedstawili radnym i mieszkańcom aż cztery warianty.

 

Południowa obwodnica Szczytna ma mieć od 11 do 13 kilometrów. Jej początek planowany był w Korpelach, mniej więcej na wysokości drogi do Jedwabna. Koniec na wylocie drogi nr 53 ze Szczytna w kierunku Ostrołęki.

 

Wówczas to padły nawet deklaracje, że w 2012 roku inwestor ogłosi przetarg na wykonanie koncepcji programowej i projektu budowlanego. I uwaga, rozpoczęcie robót planowano w 2015 roku, a ich zakończenie w 2018. Mamy połowę 2019 roki i... po obwodnicy ani śladu.

 

Czy tym razem będzie inaczej?Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Niedziela, 2019-10-20 21:13:04

Olimpijczyk jednak z porażką w Szczytnie

 • Niedziela, 2019-09-29 15:59:59

A JEDNAK WIZYTÓWKA… (list do redakcji)

 • Poniedziałek, 2019-09-09 13:06:24

Pani Elżbieta może trafić na bruk za... 23 złote?

 • Piątek, 2019-09-06 10:08:50

Z tropików do Szczytna?

 • Niedziela, 2019-08-04 21:12:16

Rozogi z jedną „branżówką”


Komentarze

 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50