Niedziela, 27 Wrzesień, Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Sto obwodnic prezesa, czy jedna trafi do Szczytna?


Na konwencji wyborczej w Olsztynie Jarosław Kaczyński, prezes PiS zdradził szczegóły programu 100 obwodnic. Mają one powstać w mniejszych miejscowościach, takich jak Szczytno. Czy władze naszego miasta gotowe są, aby wykorzystać tę szansę i lobbować na rzecz budowy obwodnicy? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Krzysztofa Mańkowskiego, burmistrza Szczytna.- Zanim pan Kaczyński ogłosił swój program, to burmistrz Szczytna był kilkakrotnie w tej sprawie u wiceministra Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Grzegorza Pudy – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Na mapach w jego gabinecie rysowaliśmy warianty obwodnic Szczytna. To jest bardzo ważny temat dla mieszkańców naszego miasta, a co za tym idzie i dla mnie.

 

Do tego, że Szczytno potrzebuje obwodnicy nie trzeba przekonywać. I tu nie chodzi nawet o korki, bo te wcale nie są tak uciążliwe, jak w wielkich miastach. Poza tym tworzą się nawet poza sezonem turystycznym, co dowodzi temu, że generują je samo mieszkańcy Szczytna, czy powiatu, którzy coraz rzadziej korzystają z komunikacji publicznej. Największy problem i niebezpieczeństwo stanowią potężne tiry, które mkną głównymi ulicami miasta. Rozjeżdżają je, ale też powodują groźne wypadki.

 

- Nie mam żadnej wątpliwości, co do potrzeby budowy obwodnicy w Szczytnie – mówi Mańkowski. - Jeśli rzeczywiście ruszy zapowiadany przez prezesa Kaczyńskiego program budowy takich obwodnic to myślę, że Szczytno ma szanse, aby się na niego załapać, chociażby ze względu na bliskość lotniska w Szymanach. Na pewno będziemy potężnie za tym lobbować. Zresztą już to robimy, każde nasze spotkanie z ministrami, czy urzędnikami zaczyna się rozmową o obwodnicy lub nią kończy.


Reklama

 

Budowa obwodnicy to zadanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowej i Autostrad. - Ale prawo na tyle się zmieniło, że samorządy mogą partycypować w kosztach jej budowy – mówi Mańkowski. - W mojej ocenie, gdy powstała obwodnica Olsztyna wpadająca do drogi krajowej nr 53, to kolejną rzeczą jest teraz obwodnica Szczytna na tej właśnie trasie. Jeśli będzie to niezbędne, aby ona powstała, nie wykluczam wsparcia finansowego tego przedsięwzięcia.

 

Już w 2010 roku odbyły się poważniejsze konsultacje w sprawie budowy południowej obwodnicy Szczytna. Firma JK Projekt z Poznania i przedstawiciele GDDKiA przedstawili radnym i mieszkańcom aż cztery warianty.

 

Południowa obwodnica Szczytna ma mieć od 11 do 13 kilometrów. Jej początek planowany był w Korpelach, mniej więcej na wysokości drogi do Jedwabna. Koniec na wylocie drogi nr 53 ze Szczytna w kierunku Ostrołęki.

 

Reklama

Wówczas to padły nawet deklaracje, że w 2012 roku inwestor ogłosi przetarg na wykonanie koncepcji programowej i projektu budowlanego. I uwaga, rozpoczęcie robót planowano w 2015 roku, a ich zakończenie w 2018. Mamy połowę 2019 roki i... po obwodnicy ani śladu.

 

Czy tym razem będzie inaczej?Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Emzetka – wielopokoleniowa pamiątka rodzinna została skradziona
  Złapać dziadów za wory i do gałęzi.

  Korniszon


  2020-09-26 17:44:39
 • Emzetka – wielopokoleniowa pamiątka rodzinna została skradziona
  Wydaje mi się, że jestem człowiekiem tolerancyjnym. Wiele potrafię zrozumieć, wybaczyć, ale złodziejstwem po prostu się brzydzę. Dla mnie to najgorszy sort, zaraz po pedofilach.

  Taki Tam


  2020-09-26 14:26:30
 • Fifka, szklany słoik z marihuaną i... areszt dla 37-latka
  Za posiadanie areszt i więzienie.... Ja posiadam sprzęt do gwałtu czekam na dożywocie

  Pies gończy


  2020-09-26 08:46:41
 • Policjanci zabezpieczyli pocisk od granatnika
  RPG 2 weszły do służby w 1949 więc to raczej po wojnie...

  Ziomal


  2020-09-26 04:27:50
 • Kulturalne piątki z dźwierzuckim GOK
  Przepraszam Szanowną redakcję, ale takiego głupiego tytułu w odniesieniu do działalności ośrodka kultury jeszcze nie widziałem. czy to znaczy, że pozostałe dni tygodnia w GOK w Dźwierzutach są \"niekulturalne\"? Jest wg mnie obraźliwe dla instytucji, która z zasady prowadzi działalność kulturalną. Reklama - reklamą, upowszechnianie informacji - też dobrze. Ale to jest tak, jakby dać tytuł materiałowi informacyjnemu, że w teatrze odbywają się teatralne piątki, środy, czy też wtorki.

  Śmieszek


  2020-09-25 14:14:20
 • Grzybiarz znalazł w lesie skrzynię z amunicją
  napiszcie może czy znalazca nie ma nieprzyjemności w związku z znaleziskiem o widełkach 6msc do 8 lat paki.

  zuch


  2020-09-25 11:33:40
 • Będzie odnawianie zabytkowego ośrodka zdrowia
  Chyba budynku a nie ośrodka zdrowia a jeżeli już to przychodni.

  Krzysztof Bączek


  2020-09-25 11:22:05
 • Dotarły pieniądze na drogę w Rumach
  Właśnie tak wygląda żądza propagandy sukcesu. Ludzie, mieszkańcy, obywatele!!! Dostaliśmy pieniążki, zrobimy kawałek drogi! A jak będziemy robić, to też to ogłosimy! A jak już będzie zrobiona, to też obwieścimy. Będą zdjęcia i polubienia na FB. Gratulujcie nam i dziękujcie za nasze ogromne sukcesy!

  obserwator


  2020-09-24 13:11:27
 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04