Niedziela, 26 Styczeń, Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Sto obwodnic prezesa, czy jedna trafi do Szczytna?


Na konwencji wyborczej w Olsztynie Jarosław Kaczyński, prezes PiS zdradził szczegóły programu 100 obwodnic. Mają one powstać w mniejszych miejscowościach, takich jak Szczytno. Czy władze naszego miasta gotowe są, aby wykorzystać tę szansę i lobbować na rzecz budowy obwodnicy? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Krzysztofa Mańkowskiego, burmistrza Szczytna.- Zanim pan Kaczyński ogłosił swój program, to burmistrz Szczytna był kilkakrotnie w tej sprawie u wiceministra Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Grzegorza Pudy – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Na mapach w jego gabinecie rysowaliśmy warianty obwodnic Szczytna. To jest bardzo ważny temat dla mieszkańców naszego miasta, a co za tym idzie i dla mnie.

 

Do tego, że Szczytno potrzebuje obwodnicy nie trzeba przekonywać. I tu nie chodzi nawet o korki, bo te wcale nie są tak uciążliwe, jak w wielkich miastach. Poza tym tworzą się nawet poza sezonem turystycznym, co dowodzi temu, że generują je samo mieszkańcy Szczytna, czy powiatu, którzy coraz rzadziej korzystają z komunikacji publicznej. Największy problem i niebezpieczeństwo stanowią potężne tiry, które mkną głównymi ulicami miasta. Rozjeżdżają je, ale też powodują groźne wypadki.

 

- Nie mam żadnej wątpliwości, co do potrzeby budowy obwodnicy w Szczytnie – mówi Mańkowski. - Jeśli rzeczywiście ruszy zapowiadany przez prezesa Kaczyńskiego program budowy takich obwodnic to myślę, że Szczytno ma szanse, aby się na niego załapać, chociażby ze względu na bliskość lotniska w Szymanach. Na pewno będziemy potężnie za tym lobbować. Zresztą już to robimy, każde nasze spotkanie z ministrami, czy urzędnikami zaczyna się rozmową o obwodnicy lub nią kończy.


Reklama

 

Budowa obwodnicy to zadanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowej i Autostrad. - Ale prawo na tyle się zmieniło, że samorządy mogą partycypować w kosztach jej budowy – mówi Mańkowski. - W mojej ocenie, gdy powstała obwodnica Olsztyna wpadająca do drogi krajowej nr 53, to kolejną rzeczą jest teraz obwodnica Szczytna na tej właśnie trasie. Jeśli będzie to niezbędne, aby ona powstała, nie wykluczam wsparcia finansowego tego przedsięwzięcia.

 

Już w 2010 roku odbyły się poważniejsze konsultacje w sprawie budowy południowej obwodnicy Szczytna. Firma JK Projekt z Poznania i przedstawiciele GDDKiA przedstawili radnym i mieszkańcom aż cztery warianty.

 

Południowa obwodnica Szczytna ma mieć od 11 do 13 kilometrów. Jej początek planowany był w Korpelach, mniej więcej na wysokości drogi do Jedwabna. Koniec na wylocie drogi nr 53 ze Szczytna w kierunku Ostrołęki.

 

Reklama

Wówczas to padły nawet deklaracje, że w 2012 roku inwestor ogłosi przetarg na wykonanie koncepcji programowej i projektu budowlanego. I uwaga, rozpoczęcie robót planowano w 2015 roku, a ich zakończenie w 2018. Mamy połowę 2019 roki i... po obwodnicy ani śladu.

 

Czy tym razem będzie inaczej?Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Koperta czy dobre słowo?
  jakie cenniki? To ludzie sami ustalają, że tamten dał tyle, to m/w trzeba dać tak i tak. Wiele razy zamawiałem Msze św. i nigdy nie słyszałem, że za mało, a kilka razy ksiądz pytał się mnie czy nie za dużo. I księży, zwłaszcza ks, Andrzeja bardzo szanuję.
  Autor: seb
  2020-01-24 10:55:29
 • Zaatakował policjantów nożem i metalową pałką
  Dobrze że nikogo nie postrzelili tym razem :))
  Autor: atom
  2020-01-24 10:46:39
 • Galeria Jurand odsłania tajemnice
  Kilka uwag w dyskusji. Bez względu na to kto jest właścicielem gruntu do Radni miejscy podejmują uchwałę a za nią plan zagospodarowania przestrzennego. jest to prawo miejscowe w którym określają co i gdzie można wybudować oraz jak to ma wyglądać. Niestety nie mamy szczęścia do \"mądrych\" radnych i powstają potworki w różnych miejscach. Samorząd może także korzystać z urbanisty, który pomoże mu jak sami nie mają pojęcia jak powinno kształtować się przestrzeń publiczną. Zamiar zaangażowania urbanisty miał już Bielinowicz lecz sprawy nie dokończył. Lokowanie galerii czy domów handlowych w centrum bez zapewnienia parkingu jest dziś po prostu idiotyzmem. Idąc dalej gdy powstanie jestem pewien, iż lokal księgarni będącej w pobliżu wystawiony zostanie do najmu. Odczują to także lokale gastronomiczne w pobliżu, może nawet Mazuriana. Czy nikomu w tym samorządzie nie zależy na rozwoju tego miasteczka? Jest wielu mądrych urzędników tylko włodarze są mocno \"ograniczeni\" w działaniu.
  Autor: Zbyszek
  2020-01-24 10:20:00
 • Nie wszyscy porzucają Szczytno
  To dobrze, że bohater felietonu ma taką pracę. Gdyby liczył na zatrudnienie w Szczytnie, raczej mocno by się rozczarował. Nasze miasto nie jest w stanie nic zaoferować młodym, ambitnym i wykształconym osobom. Patrząc na miejscowe władze, raczej nic się w tej materii nie zmieni. Mieszkańców Szczytna ubywa w zastraszającym tempie.
  Autor: lena
  2020-01-24 09:25:18
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Jak dadza dotacje beda ci przez lata chodzisz sprawdzac czym palisz I czy szamot co sie nie wypali
  Autor: Manek
  2020-01-23 22:40:00
 • Koperta czy dobre słowo?
  Mają cenniki i zadają konkretnych kwot za każdą prośbę o chrzest komunie itd mam dzieci i wiem ile i jak to wygląda to po co takie ucieknie od powiedzenia prawdy !!!!!!
  Autor: Arek
  2020-01-23 22:08:06
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Wszystkie te dziewuchy: co się lały i gazem bryzgały, to przez siedem lat z okładem na lekcjach tzw. religii nauczyły się chyba odrózniania, co dobre, a co złe? Ale widac, że się nie nauczyły, więc albo katechet(k)a do dupy, albo przedmiot...
  Autor: pirania
  2020-01-23 20:48:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  A gdzie jakieś info o \"losach\" naparzających się panienek? Czy maltretujące się wzajemnie dzieciaki w szkołach to już norma i nie ma nad czym się rozwodzić?
  Autor: massakra
  2020-01-23 20:42:24
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Gmina super ale czekamy na informacje na temat miasta Szczytno. Polecam rozmowę z adresatem pytania ze strony Urzędu. Dowiemy się, co ważne w sposób bardzo uprzejmy, że zainteresowanie wymianą jest znikome. Jeśli czas oczekiwania wynosi 13 miesięcy to wszystko staje się jasne. Regulamin dotacji zawarty jest w uchwale z 2018 dostępnej na stronie Urzędu. Warto też kliknąć nazwę projektu w google i wyskoczy ciekawy wyrok pewnej instytucji nadzorczej. I bądź tu mądry ?
  Autor: czytelnik
  2020-01-23 19:25:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Gimbusy powinni być badani wyrywkowo narkotestem i alkomatem a w takich sytuacjach w szczególności.
  Autor: Atom
  2020-01-23 16:20:43

Reklama