Poniedziałek, 2 Sierpień
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei -

Reklama


Reklama

Sto lat bez dwóch pani Alicji (zdjęcia)


Dokładnie 26 lutego Alicja Rosłoń z Piasutna skończy 98 lat. Jest najstarszą mieszkanką gminy Świętajno. Zacny wiek nie przeszkadza jej jednak w hołdowaniu swoim dwu największym pasjom: opiekowaniu się kwiatami i... zbieraniu grzybów. - Gdy tylko las po zimie zaczyna ożywać, ożywia się też babcia – mówi nam jedna z wnuczek staruszki.Pani Alicja przyszła na świat w miejscowości o nazwie Zdziwój Stary, w okolicach Chorzel. Było ich w domu aż dziewięcioro: pięciu chłopaków i 4 dziewczyny. Podczas okupacji zostali wywiezieni na roboty do niemieckich gospodarstw rolnych. Pani Alicja pracowała w okolicach Królewca, a gdy już mogła, wzorem większości tzw. robotników przymusowych wróciła do domu.

 

Zdjęcie z synem.

 

Podobnie jak jej rodzeństwo, którego niektórzy przedstawiciele już szukali swojego nowego miejsca na ziemi. Jeden z braci pani Alicji osiedlił się w Kolonii i tu odwiedzała go siostra. Rodzinne wizyty zaowocowały... rodziną, bo tu właśnie pani Alicja poznała swojego przyszłego męża.

 

- Ślub był w Pasymiu, później parę lat spędzonych w Świętajnie, a w 1959 roku rodzina osiedliła się w Piasutnie – płyną wspomnienia.

 

Mąż pani Alicji pracował w tartaku, ona zaś zajmowała się „obsługą” niewielkiego gospodarstwa („Ot, jedna krowa, jakaś świnka, trochę kur, kaczek, jak to na wsi...”), domem i dziećmi, które zaczęły przychodzić na świat.


Reklama

Z mężem i wnuczkiem.

 

W sumie czworo: dwie córki i dwóch synów, ale przez minione lata rodzina mocno się... rozgałęziła. Pani Alicja ma już więc siedmioro wnucząt, mocno już dorosłych, dziesięcioro prawnucząt, z których najmłodszy w tym roku też już będzie dorosły, a także pięcioro praprawnuków.

 

- Najmłodsze będą miały w tym roku po dwa latka, chociaż urodziły się w różnych miesiącach – wylicza nasza rozmówczyni.

 

Dziś Alicja Rosłoń, wciąż pełna werwy, sił witalnych tak fizycznych, jak i umysłowych mieszka z synem i synową, a niemal za ścianą ma jedną z wnuczek, która wraz z mężem zajmuje drugą część bliźniaczego domu. Nie interesuje się za bardzo światem zewnętrznym, czasem zerka w telewizor, gdy emitowane są bieżące wiadomości, ale szybko ja to nuży (Dokładniej, to wkurza – zdradzają domownicy), więc zmienia kanał.

 

Zdjęcie z wnuczką Ewą.

Reklama

 

Najchętniej śledzi zmagania uczestników różnych teleturniejów („Familiada” czy „Milionerzy”), nie stroni od seriali, chociaż nie jest absolutną fanką żadnego. Jest więc chodzącym, często uśmiechniętym i pogodnym przykładem na to, że można – i to całkiem dobrze – żyć bez tasiemcowych oper mydlanych. Chętnie spotyka się z młodszą siostrą, jedyną żyjącą z licznego rodzeństwa, która mieszka w gminie Biskupiec.

 

Zbliżające się urodziny najstarszej mieszkanki gminy Świętajno – co nieuchronne – przywołują na myśl kwestię prezentów. I okazuje się, że Babcia Alicja ma swoje upodobania. Zima, więc do lasu na grzyby urodzinowo wyruszyć nie może, ale wystarczy jej... bukiet kwiatów. A im więcej takich bukietów, z różnokolorowym, pachnącym kwieciem, tym jest szczęśliwsza.

 

Życzymy zatem pani Alicji, by 26 lutego, w ten wyjątkowy dzień 98 urodzin jej dom zamienił się w kwitnący ogród.

 

Pani Alicja z koleżanką.

 Komentarze do artykułu

Monika WŁODARCZYKOWA

Telefonicznie już życzyłam 200-stu lat w zdrowiu i szczęściu ale już nie długo osobiscie wyściskam kochaną ALICJĘ.( jak co roku od 50-ciu lat )????????????

Ewelina ❤️❤️❤️❤️

Babcia Alicja nic się nie zmieniła mimo upływu lat jest identyczna jaką ją zapamiętałam choć nie było mnie w Piasutnie dobrych 15lat.... Całe dzieciństwo u Rosloniów piękne wspomnienia cudowni ludzie... Kochana moja życzę Ci wszystkiego naj naj naj lepszego dużo zdrówka i pozdrawiam serdecznie Ewelka od Włodarczyków ????????????????

Życzenia

200lat życzę.

Wszystkiego najlepszego!

Pani Alicjo! Wszystkiego najlepszego! Zdrowia i zadowolenia ze wspaniałej Rodziny!

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Zastanawiam się z jakiej puszczy wyszedł autor materiału. I czy w ogóle ma do czynienia z kobietami (np. matka), dziewczynami (np. siostra, dziewczyna, partnerka). Wówczas nie pisałby o \"środkach ochrony\" (kojarzy się z pestycydami) - tylko po prostu o podpaskach, tamponach, ligninie, wacie, które znajdzie w każdej domowej łazience - nawet kawalerskiej. A jak już - to należy pisać o środkach higienicznych. A swoją drogą - jeśli młodzież - ani na lekcjach, ani w domu - nie dowiaduje się co to jest miesiączka, ani jak wówczas postępować - to czapki z głów światłym szkołom i rodzicom. Nikt mi nie powie, że rodziny nie stać na wydatek 5 zł raz w miesiącu.

  Facet


  2021-07-29 12:52:59
 • 2 mln... nie było szkody i winnych
  Jak u Barei...

  Czytelnik


  2021-07-29 07:12:06
 • 42 lata batalionu w Lipowcu
  Byłym żołnierzem rocznik 82-84

  Andrzej


  2021-07-28 20:28:09
 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Fajnie byłoby gdyby biblioteki gminy Szczytno zajęły się propagowaniem czytelnictwa...

  Obserwator


  2021-07-28 18:31:41
 • Odwiedziny z... medalami (zdjęcia)
  Przenoszę wirusa od domu do domu. To mój wkład historyczny w powstrzymywanie pandemii. Reszta jest milczeniem.

  Wójt


  2021-07-28 16:06:25
 • 30-latek w przydomowy ogrodzie hodował... konopie indyjskie
  To gdzie w końcu gdzie hodował tek konopie, w przydomowym ogrodzie czy w kompleksie leśnym?

  WSK


  2021-07-28 15:18:56
 • „Wysyp” obywatelskich pomysłów
  Zlikwidujcie skrzyżowanie ze światłami i wstawcie tam rondo więcej dobrego zrobicie dla powietrza ludzi i hałasu. A oszołomów co mówią, że to jest zły pomysł zapraszam na rondo przy Lidlu. Pozdrawiam serdecznie.

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:05:30
 • Powstanie Centrum Rekreacji Gminy Szczytno
  Kolejna rzecz na siłę, no cóż śmiechu to zdrowie pozostało już się tylko śmiać z tej głupoty!

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:01:59
 • Zamkowe ruiny rozbłysły (zdjęcia)
  Fajnie, że nasz zamek nareszcie \"żyje\". Nie popadajmy jednak z tego powodu w euforię. Sezon turystyczny na Mazurach jest niestety krótki, a nikt poza nim nie będzie specjalnie przyjeżdżał do Szczytna, żeby oglądać ruiny. To nie zamek w Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim. Przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta nie będzie się żyło lepiej z tego powodu., a już na pewno nie zatrzyma to młodych ludzi, którzy z powodu braku jakichkolwiek perspektyw wyjeżdżają ze Szczytna.

  markiza


  2021-07-26 12:48:32
 • „W drodze” 99 nowych mieszkań
  Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

  Uważny


  2021-07-26 11:48:43