Sobota, 25 Wrzesień
Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -

Reklama


Reklama

Stanowisko Klubu Radnych „Wszystko dla Szczytna i PSL” Rady Miejskiej w Szczytnie


W nawiązaniu do wypowiedzi prasowych Pana Burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego przedstawiamy stanowisko Radnych naszego klubu w sprawie aktualnej sytuacji w samorządzie miejskim. Zbliżający się półmetek kadencji jest okazją do refleksji nad tym co udało nam się wspólnie dokonać oraz co należy poprawić i ulepszyć, aby w pełni zrealizować obietnice wyborcze składane w czasie kampanii.Po wyborach Pan Burmistrz otrzymał od nas duży kredyt zaufania. Wydawało się, że osoba z takim doświadczeniem samorządowym i politycznym będzie prowadzić politykę otwartą na dyskusję i wspólne budowanie dobrej przyszłości naszego miasta.

 

Z czasem nasze zaufanie poddane zostało poważnej próbie. Pan Burmistrz rozpoczął swoje rządy od wymiany pracowników w Urzędzie Miejskim, nie zawsze w naszej ocenie, kierując się merytoryką i kompetencjami. Pan Burmistrz mimo, iż zapewnia, że jest otwarty na dyskusje, nowe pomysły, to pytania i inicjatywy Radnych traktuje jako bezpodstawną krytykę, oznaki podejrzliwości, czy też próby oczerniania. W naszej ocenie Pan Burmistrz dąży do autorytarnego podejmowania decyzji dotyczących najważniejszych spraw miasta, zapominając, że Rada Miasta jest organem stanowiącym, a Burmistrz wykonawczym.

 

Odnosząc się do spraw, które są przedmiotem publicznej dyskusji pragniemy przedstawić stanowisko klubu w kilku zasadniczych kwestiach.

 

Sprawa TBS

Rada Miasta jest organem powołanym do kontroli pracy Burmistrza, dlatego statutowym obowiązkiem Rady jest reagowanie na wszelkie sygnały o nieprawidłowościach w pracy urzędu lub jednostek podległych.

Gdy do Rady Miejskiej w Szczytnie wpłynął wniosek od związkowców z zarzutami o mobing w TBS, to Radni przyjęli stanowisko o konieczności zbadania sprawy przez Burmistrza. Podczas obrad sesji w czasie burzliwej dyskusji nie zabrakło głosów stronników Pana Burmistrza, że Rada Miejska niepotrzebnie zajmuje się tym tematem. Głosując za przyjęciem stanowiska uważaliśmy, że sprawy pracownicze zasługują na pełne wyjaśnienie, a przedstawione zarzuty wymagają wdrożenia szczegółowych procedur, tak aby chronić pracowników zarówno TBS jak i innych jednostek podległych miastu.

 

Ruiny Zamku

Od miesięcy staramy się uzyskać odpowiedź jaki będzie końcowy koszt tej inwestycji? Jak będzie ona funkcjonować? Jaki jest program wykorzystania powstałych pomieszczeń?

Ze zdziwieniem odczytujemy informację uzyskaną od Pani Wiceburmistrz, że powstałe pomieszczenie nie mają charakteru ekspozycyjnego, więc nie ma mowy o wykorzystaniu tych pomieszczeń przez Muzeum Mazurskie. Pan Burmistrz snuje za to plany komercjalizacji ruin mówiąc, że po 5 latach może na ich bazie powstać restauracja z tarasem. Świadczy to o braku wizji dla zrewitalizowanych ruin zamku.

 

Kredyt na inwestycje

Uważamy, że należy przeprowadzić rzetelną analizę i dyskusję nad wysokością kredytu i jego celowością. W czasie pandemii i w sytuacji, kiedy część zadań ma charakter życzeniowy – niektóre proponowane przez Burmistrza inwestycje nie mają poparcia w promesach lub deklaracjach dofinansowania zewnętrznego. Burmistrz robi z tego faktu wydarzenie na miarę zamachu stanu, a chodzi jedynie o troskę o finanse miasta i rzetelne planowanie miejskich wydatków. W 2020 roku o kredycie inwestycyjnym debatowaliśmy w kwietniu i nie spowodowało to braku środków na wynagrodzenia dla urzędników, nauczycieli i katastrofy budżetu, jak to przedstawia się od dwóch miesięcy.


Reklama

 

Centrum Aktywności Seniorów przy ulicy Pułaskiego

Od początku staliśmy na stanowisku, że należy dokonać rozbudowy istniejącego budynku poprzez budowę pawilonu świetlicowego na zapleczu. Koszt takiej zabudowy wyniesie ok. 400-500 tys. złotych. Gmina wiejska buduje po kilka takich obiektów rocznie, więc warto skorzystać z doświadczeń sąsiada. Tymczasem Pan Burmistrz zlecił za spore pieniądze sporządzenie kosztorysu remontu budynku, a teraz zamierza odstąpić od jego remontu. Budynek wraz z działką planuje sprzedać, z czego nie są zadowoleni Seniorzy.

Przerzucanie się deklaracjami, co kto komu obiecał nie przynosi rozwiązania, trzeba zakasać rękawy i zabrać się do pracy, tym bardziej, że istnieje możliwość uzyskania wsparcia zewnętrznego ze środków SENIOR plus.

 

Stadion na Śląskiej

Stanowisko klubu, w wyniku szerokiej dyskusji zmierza w kierunku koniecznej budowy miejskiego kompleksu sportowego OLIMPIJCZYK ze stadionem lekkoatletycznym i basenem. Naszym zdaniem optymalną lokalizację stanowi teren w okolicy SP nr 6, wskazany poprzednio jako miejsce powstania Innopolice. Miasto posiada w tym rejonie odpowiedni areał niezagospodarowanych gruntów, które mogą posłużyć do rozbudowy kolejnych etapów kompleksu. Warto również zauważyć możliwość sprawnego skomunikowania tej lokalizacji siecią dróg dojazdowych. Do tego z obiektu mogłyby korzystać także dwie szkoły, w tym szkoła sportowa. Stadion przy Śląskiej z uwagi na wielkość i brak zaplecza parkingowego nie ma charakteru rozwojowego, może pełnić rolę boiska osiedlowego, z formułą rekreacyjną jako oferta dla mieszkańców okolicznych bloków.

 

Plac Juranda

Rozwiązanie problemu wymaga szerszej regulacji, w tym zapewnienie alternatywnych miejsc parkingowych. Pomysł strefy rekreacyjnej za 300 000 złotych powinien poczekać, a może korzystniej zlokalizować go w fosie miejskiej po zakończeniu rewitalizacji ruin? To wymaga kompleksowego podejścia, samo zamknięcie placu i ustawienie na nim donic z kwiatami oraz ławek nie gwarantuje pożądanego efektu i może spowodować więcej zamieszania niż korzyści.

 

Odpady komunalne

Jako Radni stawiani jesteśmy w sytuacji bez wyjścia, ponieważ Pan Burmistrz nie ma pomysłu i alternatywnych scenariuszy na rozwiązanie tego problemu. Nie rozważano scenariusza samodzielnej zbiórki odpadów z miasta, tak jak zrobiono to w gminie wiejskiej, gdzie powstała firma komunalna zbierająca odpady. Projekt uchwały w sprawie odbioru odpadów od przedsiębiorców był rekomendowany przez Pana Burmistrza jako uzgodniony ze środowiskiem, a okazało się inaczej, stąd nasza ostrożność w przyjmowaniu nowych projektów.

Reklama

 

Nasze wnioski:

 

1. Połowa kadencji to czas refleksji, ubolewamy nad rozważaniami Pana Burmistrza o rezygnacji z urzędu i powołanie komisarza. Jako klub jesteśmy gotowi do współpracy i zmian w pracy miejskiego samorządu, których oczekujemy.

 

2. Naprawa sytuacji wymaga od Pana Burmistrza wzniesienia się ponad podziały i równego traktowania Radnych, niezależnie od opcji politycznej i osobistych sympatii.

 

Czas na poważną i konstruktywną debatę o przyszłości naszego Miasta, dlatego proponujemy dyskusję nad programem „Wspólnie dla Szczytna“, który składa się z następujących filarów:

1. Szczytno - Miasto Dialogu

2. Szczytno - Miasto Dostępne

3. Szczytno – Zdrowe Miasto Mazur

4. Zielone Szczytno

5. Szczytno - Przyjazne Rodzinie

6. Szczytno - Otwarte dla Młodych

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu:

 

https://www.facebook.com/Wsp%C3%B3lnie-dla-Szczytna-104998524891171

 

Klub Radnych „Wszystko dla Szczytna i PSL“:

Aleksandra Kobus-Drężek, Ewa Czerw, Tomasz Łachacz,

Rafał Kiersikowski, Waldemar Zimny, Zbigniew Orzoł

Sławomir Staszak, Mariusz Pardo

 

 

 Komentarze do artykułu

Barbara

Panie Kiersikowski pan lepiej wyjaśni kto jest Pana mocodawcą?

Jan

Jako klub powinniście nosić nazwę \"Wszystko i nic\".... normalnie gang Olsena

Porzeczkowa

Niech ten Kiersikowski się już zlituje i nie kala naszego miasta swoją osobą w urzędzie. Założenie garnituru, wyuczenie się uśmiechu i gestów na szkoleniach nie zmieni zwykłego g...a w pazłotku w wartość. Nie dajmy się oszukać komuś kto myśli głównie o swoim interesie, który mami frazesami, nie swoimi pomysłami (często niezbyt sensownymi) i „szlachetnością” pod publikę.

K.Klenczon

Banda nieudaczników i karierowiczów takich jak Staszak, Kiersikowski, Łachacz, Boczar, stare damy ( baby) o horyzontach umyslowych nie sięgających drugiego brzegu jeziora Domowego Małego którzy od dekad zasiadają w RM i grzeją tam dup.y za nasze pieniadze. NIestety wina za ten stan rzeczy trzeba obarczyc MIESZKAŃCÓW SZCZYTNA, ktorzy miedzy wyborami jęcża jak to zle ze Szczytnem i trzeba to zmienic a gdy przychodzi do wyborów wybierają ponownie niemalże ten sam skład RM, a gdy sie ich zapyta dlaczego : a bo tych to ja znam , bo to sąsiad szwagier czy koleżanka i on mowi dzien dobory na ulicy to znaczy ze jest OK radnym. jest wielu fajnych mlodszych i starszych ludzi z wizja miasta , ochotę do pracy i mających na celu rozwój miasta , które nigdy nie stanie sie Mikołajkami czy Mrągowem bo nie pozwala na to chociażby położenie. Po trzydziestu latach wolnej samorządności Szczytno pozyskało szkaradę ośmieszając je na cal Polske ( wieza ) , dzieki indolencji Górskiej utracono szanse na wielkie inwestycję w Szcztnie i okolicy. Wpuzczono Biedronki na kazdej wlotowce do miasta ordujac lokalnych sklepikarzy i niemalze gastronomie, Makowski dobije ja Mc Donald\'sem gdy ten powstanie. Można wymieniać dlugo. Wiem ze łatwo sie krytykuje ale uważam ze powinny nastąpić zmiany szczególnie w RM gdy ona jest hamulcem blokującym rozwoj miasta, po drugie dając szansę nowym twarzom będzie możliwość stwierdzenia czy się sprawdziły. Kisząc kolesio i kolezanki na stolkach miejsckich miasto nie zmieni swojego oblicza a bedzie coraz większa umieralnią. Co do samego mankowskie bbyl mizernym radnym ,dyrektorem mosu jest takimż burmistrzem jednak ani Wilczek ( ze swoim niepohamowanym parciem na wladze) ani kadnydat PiSu nie byli lepszymi alternatywami dla wspomnianego. pozostaje wierzyć że mieszkańcy miast zmądrzeją przez ten czas dzielący nas od kolejnych wyborów samorządowych

Śmieszek

Oto krynice mądrości i źródło niepochamowanego śmiechu do rozpuku! Dalej - panie i panowie - zapełniajcie łamy prasy lokalnej swoimi enuncjacjami! Dziennikarze, którzy chętnie udostępniają łamy - nie zadając pytań - bo to chyba materiał opłacony (?) - będą mieli chwilę oddechu. Zgraliście się do cna panie i panowie. Jedni z was mają po dwie, trzy kadencje za sobą. Inni są w radzie pierwszy raz, lecz podpisywanie się pod tymi wywodami jest dowodem na to, że w radzie miejskiej nie powinni się znaleźć ze względu na brak orientacji w sprawach miasta. No chyba, że chodzi o dorobienie do poborów. Ale pocałunkiem śmierci jest dla was przede wszystkim osoba, która w radzie jest od 1994 r.

mieszkaniec

W dobrym czasie to Państwa oświadczenie! Już za chwilę głosowanie nad absolutorium. I ile to raczej rozliczenie Burmistrza z realizacji wykonania wcześniej budżetu o tyle macie Państwo radni inny oręż. Z chwila wyboru Burmistrza otrzymał od was nie tylko kredyt zaufania ale także najwyższe z możliwych pobory!!! Może nadszedł już czas aby pobory Burmistrza były adekwatne do jego dokonań! Referendum? Nie ma sensu ale może istotne obniżenie jemu poborów będzie wystarczającym motywatorem aby zabrał się do roboty!!! Macie również możliwość realnego wpływania na to co dzieje się w mieście. To Wy jesteście organem uchwałodawczym więc pomimo różnic ideologicznych możecie zagłosować nad tym co wg was jak i radnych z PiS będzie dobre dla miasta w szczególnie dla jego mieszkańców. Trzeba tylko wiedzieć co chce się zrobić i trochę popracować a nie czekać na gotowe co przygotuje Burmistrz :) Jeżeli teraz nie będzie z waszej strony działania to dajcie sobie spokój z tym wypłakiwaniem bo już nikt z zainteresowanych mieszkańców wam nie uwierzy!

Tomasz TK

Kiedyś (chyba 3 lata) temu pisałem, że dojdzie do koalicji SLD i PIS. To właśnie się dzieje na scenie dużej polityki wewnętrznej. Co tu rozpisywać. Lewica nie dała się PO i PSL wciągnąć i wyautować. Teraz Lewica i PIS podpiszę fundusz odbudowy, pozyskają 770 mld zł i ludzie zobaczą-odczują tego efekty. Zarobią te, a nie inne firmy-przedsiębiorstwa które powinny. Szykuje się jeszcze Hołownia :-D. Co do miejskich spraw. Wy i Burmistrz podkopywaliście sobie ścieżki, więc o co ten płacz? Teraz panowie i panie z Klubu Sycko dla cytna i Psiel. Вы, господа, и дамы одеваются зеленые резинки и кормить в области парши, чтобы сорвать.

Henia kwiat

Dlaczego nie móei się o estetuce miasta posprząyaniu miadta i wszystkich ulic na obrzeźach miasta jr

mk

Państwo radni, co z państwa oświadczenia wynika, jakie będą jego konsekwencje? Moje pytanie jest proste, czy macie zamiar dalej tkwić w tym impasie czy przystąpicie do organizacji referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady miejskiej? Twierdzicie że burmistrz stosuje obstrukcję, burmistrz twierdzi że rada miasta zmienia zdanie, ktoś tu kłamie. Przypomnę tylko, że to państwo uchwalacie budżet miasta, to wy podnosząc rękę \"za\" dajecie zielone światło na wydatkowanie pieniędzy publicznych, to wy daliście zielone światło na wydanie 2 mln na innopolice, na projekt stadionu na śląskiej a teraz twierdzicie że to jest niepotrzebne, to wy, nie burmistrz uchwaliliście załącznik inwestycji budżetu miasta Szczytno, więc kto tu jest niekonsekwentny i zmienia zdanie? W mojej opinii dla was liczy się tylko wasza prywata, wasza popularność, nie potraficie obronić swojej decyzji z momentu głosowania nad budżetem a zdanie zmieniacie jak orientujecie się, że mieszkańcom to się nie podoba i tracicie popularność. To jest sprawdzam, tkwicie dalej czy pozwolicie mieszkańcom podjąć decyzję?

Darek

Zielone miasto ? panie Łachacz już mieliśmy miasto w kwiatkach za czasów Górskiej to też się panu nie podobało gdyż atakował pan panią burmistrz bez przerwy bo kwiatki brzydkie a teraz hasło zielone miasto czyli trawa ładna ....? Oj tak to jest jak osoby bez kompetencji dostaną się do władzy, pełnoetatowe od pierwszego do pierwszego...

Widać że każdy ma parcie na szkło

bla bla bla. Panowie rada, pokażcie jaja, zaproponujcie jakiś sensowny i konkretny plan /to co piszecie to dyrdymały/. Wskażcie lidera. Gość który rządzi miastem to zwykły przeciętniak bez wizji i gierki między wami a nim to tylko działanie na przetrwanie

szkoda słów --------------------------

co tu dużo gadać , jak nie ma o czym mówić !

smutny

Minęła połowa kadencji a stołków brak. Czas na debatę.

mieszkaniec

mineło połowa kadencji a oni pisza że czas na konstruktywną debatę....ot dzieciaki acha i jeszcze chwala się że zaufali facetowi w ciemno....małe dzieciaki

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43