Środa, 24 Kwiecień
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -

Reklama


Reklama

Stąd płynie mazurskie mleko


Agnieszka i Wiesław Kozłowscy ze Świętajna wśród najlepszych producentów mleka w regionie.


  • Data:

Nikt z nas nie myśli o tym, jak powstają mleczne produkty, kiedy sięgamy po nie ze sklepowej półki. Rosnąca moda na zdrową żywność sprawia, że kupujący coraz częściej chcą wiedzieć, kto, gdzie, co i jak wyprodukował, i z zainteresowaniem spoglądają na tabelę składników. Mamy zaufanie do zawartych w niej danych i głównie to, oprócz ceny, decyduje o zakupie produktu. O tym, skąd płynie mazurskie mleko nim trafi na nasze stoły, jak producenci dbają o najwyższą jakość i czy komfort stada generuje wielkość produkcji, rozmawiamy z Agnieszką Kozłowską, właścicielką gospodarstwa specjalistycznego o profilu produkcja mleczna w Świętajnie.

 

Pani Agnieszko, 3 marca w Piszu Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka po raz kolejny wyróżniła państwa gospodarstwo w kategorii ilości mleka wyprodukowanego od jednej krowy. Wiemy też, że od kilku lat jesteście w tej kategorii najlepsi w gminie Świętajno. Proszę powiedzieć, jaka jest pani recepta na sukces?

 

Wszystko zaczyna się od zamiłowania. Oboje z mężem bardzo lubimy naszą pracę, jesteśmy chłonni wiedzy i staramy się jak najczęściej ją pozyskiwać, uczestnicząc w rozlicznych szkoleniach. Nie bez znaczenia jest tu też współpraca z doradcami paszowymi, lekarzem weterynarii, zootechnikiem i laboratorium analitycznym. To wszystko w połączeniu z obserwacją i praktyką pozwala stawiać czoła codziennym wyzwaniom i ma wpływ na wyniki produkcyjne.

 

Konsumentów zainteresuje z pewnością, jak powstaje mleko, które pijemy, jaki areał potrzebny jest do utrzymania jednej krowy oraz ile wynosi udój od jednej krowy?

 

Generalnie utrzymanie jednej krowy, przy naszej klasie gruntu, wymaga około 1 ha ziemi. Stado krów dojnych karmimy specjalną karmą. Część wspólna to mieszanka sianokiszonki z dodatkami. Część indywidualna to komputerowe dozowanie odrębnej diety dla każdej krowy. Raz w miesiącu lekarz weterynarii pobiera od każdej sztuki krew do analizy. Laboratorium przedstawia nam wyniki i na ich podstawie widzimy, jakich składników w diecie krowy brakuje lub czego jest zbyt wiele. Oceniane są m.in białka i tłuszcze, analiza wykazuje też zagrożenie chorobowe i ogólną kondycję każdej sztuki. To jest właśnie jakość mleka - stała kontrola i analiza wszystkich składników odpowiedzialnych za to, jakie będzie mleko. Komputer rejestruje też każdy udój i zlicza je. Widzę, ile dana sztuka oddała od początku roku, ile rano, a ile wieczorem. Średnio to kilkanaście litrów z jednego udoju od jednej krówki.

 

Wspomina pani komputery. Czy dzisiejsza obora to sterowany komputerowo kombinat?


Reklama

 

Komputery - tak, ale nie kombinat. Bardzo lubimy nasze zwierzęta i rozmawiamy z nimi, każda krówka czy cielę ma swoje imię i one przywiązują się do nas tak samo, jak i my do nich, dlatego nie jest to kombinat. Duże stado, troska o jego dobrą kondycję i wysokie wyniki produkcji wymagają technicznego wsparcia. Stąd komputerowe zarządzanie dietą dla każdej krowy. Podobne karmienie nie byłoby bez komputera tak wygodne i proste. Dziś krowa podchodzi sama do stacji żywienia, czujnik rejestruje jej numer i maszyna wydaje cząstkę dziennej porcji. W systemie widzę, ile razy dana krowa była przy stacji żywienia w ciągu dnia. Podobnie w określonych odstępach czasowych następuje automatyczne usuwanie obornika. Proces dojenia też jest zautomatyzowany. W określonych godzinach porannych i wieczornych otwierają się boksy udojowe i krowy same do nich wchodzą. Po umyciu wymion podłączam dojarkę i po zakończeniu jej pracy boks otwiera się automatycznie, a nauczone zwierzęta same wracają na swoje miejsca. Zimą obora jest w stanie utrzymać stałą temperaturę. Komputer steruje też procesem schładzania mleka do parametrów określonych przez mleczarnię. Świeży surowiec odbierany jest od nas co dwa dni. Nie muszę się martwić, czy nie zapomnę, co i kiedy mam zrobić lub co zrobiłam - o tym stale przypomina mi system.

 

Wspomina Pani o specjalnych relacjach ze swoimi zwierzętami, szczególnej trosce o kondycję. A czy krowy mają oprócz smakowitego menu jeszcze jakieś inne przyjemności?

 

Tak. Wielką przyjemność bydłu sprawia drapanie grzbietu. Mamy w oborze takie urządzenie, gdzie krowy bardzo chętnie podchodzą. Czujka uruchamia wtedy obrotową szczotkę i możemy zobaczyć, jak zwierzę oddaje się przyjemności.

 

Jak udaje się prowadzić tak dokładną ewidencję historii życia każdej krowy?

 

Po narodzeniu cielęcia zgłaszamy ten fakt do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Otrzymujemy dwa kolczyki z numerem indentyfikacyjnym i paszport. System komputerowy za pomocą czujników rejestruje numery kolczyków i stąd możemy śledzić przez całe krowie życie losy danego zwierzęcia.

 

Ile lat trwa aktywny proces produkcyjny krowy i co po tym?

 

Bywa różnie, ale średnio to osiem lat. Po tym przychodzi dla nas najtrudniejszy moment. Trzeba krowę sprzedać do rzeźni. Bardzo trudno jest się rozstać, często płyną łzy, bo przecież od narodzenia rozmawialiśmy i troszczyliśmy się, a dziś trzeba posłać zwierzę na mięso.

Reklama

 

Czy wystarcza państwu paszy pozyskanej z własnej ziemi do utrzymania stada?

 

Nie. Dokupujemy zarówno słomę, jak i siano. Areał ogranicza wielkość stada.

 

Proszę powiedzieć, kto jest szefem w pani firmie?

 

Szefujemy oboje z mężem i wspólnie jesteśmy pracownikami. Ja wypełniam dokumenty i odpowiadam za stado oraz oborę, mąż prowadzi sprawy bankowe i uprawia pola. Korzystamy też z wysokowydajnych zarodników i mąż sam dokonuje inseminacji zwierząt. Jeżeli chodzi o inwestycje, modernizacje czy nawet innowacje, to naradzamy się wspólnie. Taką wspólną decyzją było wybudowanie 10 lat temu nowoczesnej obory.

 

Pani Agnieszko, proszę powiedzieć coś więcej o wynikach produkcyjnych, ile mleka od jednej krowy produkuje najlepszy producent w gminie Świętajno?

 

Według obliczeń audytora Agencji nasza średnia to 9 716 kg od jednej krowy w ciągu roku. Mleko ma najwyższą klasę i około 4,43% tłuszczu oraz 3,54% białka.

 

* * *

Najlepszym hodowcą w naszym powiecie jest Witold Łoniewski z Lipowca. Mleko w szczycieńskim produkowane jest w 118 oborach (współpracujących z Federacją) przez ponad 5 100 krów. Najwięcej nowoczesnych obór ma gmina Dźwierzuty – 22. W gminie Świętajno jest ich 17. Daje to nam, jako powiatowi, 17 miejsce w warmińsko-mazurskim, a te z kolei jest na jedenastej pozycji w kraju. I choć do liderów trochę daleko, to i tak nasza Mazurska Kraina mleka jest najczystsza w kraju, a mleko stąd niepowtarzalne.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Ochmam nikogo nie zmieni, to Kosmita, a robotę ktoś musi robić. Chyba że ludzie sami zaczną uciekać przed Kurczakami, wszyscy ich przecież dobrze znają. Współczuję panu. Zobaczy pan co to samorząd szczycieński

    Do mieszkaniec szczytna


    2024-04-24 14:13:07
  • Przełom czy zastój? Losy obwodnicy Szczytna wciąż niepewne
    Wybrano najdroższy, bo najdłuższy wariant

    Gabi


    2024-04-24 13:36:37
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Gratulacje Panie Grzegorzu ludzie Panu zaufali i czekają na realizację obietnic. Ja nie ukrywam że czekam na Pana obietnicę i moim zdaniem jest to najprostsze do zrealizowania a chodzi mi o to że obiecał że dzieci dojeżdżające do szkoły w Rozogach będą jeździły autobusami bezpiecznymi , w cieple i komforcie . Także proszę o tym pamiętać ponieważ nie długo przetargi na dowóz dzieci do szkół i przedszkoli .Niech ogłaszający przetarg zaznaczy że autobusu nie mogą być starsze niż np .5 lat i spełniać określone warunki i będzie dobrze . Zresztą myślę że nie trzeba Pana pouczać , Życzę samych sukcesów

    Ala


    2024-04-24 13:09:32
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Dobrze się stało, ze pan Mańkowski ustapił ze stanowiska, niestety obawiam sie, ze nowy burmistrz ulegnie swoim partyjnym kolegom i po zmianach personalnych w Urzędzie Miasta i podległych placówkach zacznie obsadzać czlonków rodzin tychże kolegów. Ponieważ jest to niezgodne ze standardami ugrupowania KO, jeżeli stanowiska te obejmą członkowie rodzin Kijewskich, Furczaków czy Chmielińskich zgłoszę ten fakt do władz centralnych z prośbą o wyciagnięcie konsekwencji. Wolalabym żeby nie nastapila taka konieczność.

    mieszkaniec Szczytna


    2024-04-24 11:06:09
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Admin czyżby uwaga o posprzątaniu po sobie przez Pana Mańkowskiego była zbyt drastyczna do publikacji? Pewnie ciekawsza była by informacja o kradzieży banerów?

    Tor


    2024-04-24 11:01:26
  • Rozdział zamknięty. Cezary Łachmański o pożegnaniu z urzędem burmistrza
    Zastępca skarbnika z gminy niech powie co z tą działką 1,5 ha sprzedaną za 380000 zł. pod budowę zakładu pracy domów modułowych ?!

    Jurgi6


    2024-04-24 10:46:06
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Czekamy na PO spadochroniarzy. Świerzość i młodosc. Porozumienie. Tor wyścigowy, oj będzie pięknie w Szczytnie. I ... kiedy PO zaczyna w Szczytnie kampanię do UE ? Bo kasy .. to nie ma i nie będzie .

    Mały


    2024-04-24 10:38:20
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Nowy wójt mówi o ścieżkach rowerowych wszyscy chwalą a jak poprzedni Wójt mówił o ścieżkach przed swoją kampanią wszyscy byli przeciw bo nie potrzebne. Turystyka, wiadono bo żona prowadzi biznes i nowi klienci się przydadzą. Co do księdza wiadomo, że pomógł a. Jakby nie było zmiana na ogromny minus.

    Dżoana


    2024-04-24 04:22:37
  • Pamięć i hołd. Szczytno oddało cześć ofiarom zbrodni katyńskiej
    A o tych co zginęli w katastrofie smoleńskiej nic !!!

    Wstyd i hańba.


    2024-04-23 15:49:52
  • Worek pełen zmian — jak prosta inicjatywa może oczyścić świat (zdjęcia)
    Piękna inicjatywa. Gratulacje. Praktycznie co tydzień po treningu wychodzę z lasu z workiem śmieci. Moim nieodzownym wyposażeniem stał się worek na śmieci i rękawiczki. Smutne jest to, że trzeba po KIMŚ sprzątać w czasach kiedy tak wiele mówi się o dbaniu o naszą planetę.

    Mad_ek


    2024-04-23 15:08:50

Reklama