Sobota, 25 Wrzesień
Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -

Reklama


Reklama

Sprawdzają śmieci i rozdają żółte kartki


W gminie Dźwierzuty ruszyły kontrole segregowania odpadów komunalnych. Na razie urzędnicy sprawdzili trzy wsie: Jabłonkę, Rumy i Olszewkę. Skontrolowano łącznie około 100 gospodarstw. Efekt? Mnóstwo nieprawidłowości. Na razie do mieszkańców trafiają „żółte kartki”, ale niewykluczone, że posypią się też kary finansowe.Tylko w samych Rumach w ciągu kilkudziesięciu minut urzędnicy wręczyli właścicielom odpadów 16 upomnień.

 

- W workach na śmieci było dosłownie wszystko – mówi Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty. - Nie było szans, aby dopatrzeć się tam jakiejkolwiek segregacji.

 

Urzędnicy zdecydowali się na kontrole, bo Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie, gdzie trafiają dźwierzuckie odpady, za niesegregowane śmieci nakłada na gminy ogromne kary. W tej chwili gmina Dźwierzuty na gospodarkę śmieciową już przeznacza około 900 tys. zł


Reklama

 

Samorząd na śmieciach nie może ani zarobić, ani też do nich dopłacać. Każda kara to wzrost opłaty dla mieszkańca.

 

- Właściwe segregowanie jest tak ważne, bo dzięki niemu każdy mieszkaniec naszej gminy będzie mógł płacić mniej za śmieci – mówi Trusewicz. - Jeśli będziemy oszukiwać, a kontrole pokazują, że z segregacją jest bardzo źle, to ceny będą wciąż rosły.

 

Kontrole na terenie gminy Dźwierzuty mają potrwać do połowy tego roku. Wyglądają tak, że urzędnicy jeżdżą po wsiach z pracownikami gospodarki komunalnej, którzy odbierają odpady i sprawdzają każdy worek. Jeśli śmieci są niesegregowane, to właściciel dostaje żółtą kartkę z informacją, że ma zacząć śmieci segregować.

Reklama

 

- Na razie pouczamy, ale po półroczu, jeśli nic się nie zmieni, mogą pojawić się też kary finansowe – przestrzega sekretarz Trusewicz. - Opłata za śmieci od osoby w takim gospodarstwie może wzrosnąć z 28 zł do 56 zł miesięcznie.

 

Na terenie gminy Dźwierzuty złożono około 5 tys. deklaracji śmieciowych.Komentarze do artykułu

Jabłonka

Tak, zapraszam do rozmowy na temat \"kontroli\". Jakim prawem ktos przegląda moje śnieci bez mojej obecności!!! Właściciel w domu, panie zrobiły zdjęcia i wystawiły \"czerwoną kartkę\" bez konfrontacji czy szansy obrony z naszej strony. Czerwona karteczka informuje, że w workach na odpady zmieszane są śmieci segregowane! Żadnego protokołu, co ta Pani ujrzała w naszych śmieciach zmieszanych, skoro segregujemy wg wytycznych. To jest skandal!

Wiesław

Najwyższy czas wziąć się za ten syf. Jeśli sami nie potrafimy zrobić u siebie porządku, to niestety, trzeba nas do tego zmusić. I nie jest to \"grzebanie\" w śmieciach - jeśli do Olsztyna pojadą od nas posegregowane śmieci, to nikt nie będzie musiał nas kontrolować. A jeśli chodzi o zdjęcie, to, że w zmieszanych znalazły się śmieci, które powinny być posegregowane, czyli znaleźć się innym worku.

Nienazwany

Na zdjęciach pokazujecie śmietniki - pojemniki na odpady tzw. zmieszane. Worki niebieskie (bądź czarne) są w sprzedaży do używania ich właśnie w takich pojemnikach. Co innego, gdybym zobaczył te odpady w żółtych, albo zielonych workach - to bym uwierzył w tę akcję porządkową. Ona jest konieczna - bo akcji edukacyjnej nie podjęto - łatwiej stygmatyzować, niż uczyć. Ale kaprale tak mają.

obserwator

Również uważam, że takie działania pracowników gminy są uzasadnione i w interesie nas wszystkich. Mniej więcej wiemy, że z segregacją u wielu jest na bakier. A jest to konieczność z uwagi na koszty, ale i przyszłość tej jeszcze pięknej planety. Możemy jedynie współczuć osobom dokonującym kontroli, bo nie może być przyjemne oglądanie np. zużytych pampersów, podpasek czy prezerwatyw. Ale robią to w interesie nas wszystkich, dlatego Szacun!

do nienazwany

Sprawa w skrócie wygląda tak. Ty płacisz mało (mniej) za segregowane, odbiorca śmieci obciaża gminę kwotą wyższą bo okazuje się że są to zmieszane. Więc za Ciebie ktoś musi dopłacić (ktaś czyli Gmina, czyli my wszyscy). Twoje pretensje to trochę tak jakbyś narzekał, że w sklepach jest ochrona i nie można nic ukraść. Uczmy się uczciwości a nieuczciwych potępiajmy to wszystkim nam będzie lepiej.

Nienazwany

Jazda bez trzymanki: grzebiemy ludziom w śmieciach? Może najpierw swoje własne przesegregujemy? To jest coś ohydnego i jeżeli p. Trusewicz to firmuje - no to z tego się cieszę.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Najmądrzejsi ludzie w powiecie. Rozogi górą. Pozdrawiam Jurka W.- nie daj się oszukać.

  Siwy


  2021-09-22 20:37:54
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Brak jest polityki prozdrowotnej, bo szczepienia mogą na krótką metę pomóc, ale w dłuższej perspektywie osłabią zdrowie i odporność. To może mieć fatalne skutki o których się milczy. Ślepy upór w nakłanianiu do szczepień jest bardzo podejrzany, zwłaszcza gdy jest kilka leków, które skutecznie zwalczają covid-19.

  Adam


  2021-09-22 18:25:40