Piątek, 14 Maj
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego -

Reklama


Reklama

Sprawdzają śmieci i rozdają żółte kartki


W gminie Dźwierzuty ruszyły kontrole segregowania odpadów komunalnych. Na razie urzędnicy sprawdzili trzy wsie: Jabłonkę, Rumy i Olszewkę. Skontrolowano łącznie około 100 gospodarstw. Efekt? Mnóstwo nieprawidłowości. Na razie do mieszkańców trafiają „żółte kartki”, ale niewykluczone, że posypią się też kary finansowe.Tylko w samych Rumach w ciągu kilkudziesięciu minut urzędnicy wręczyli właścicielom odpadów 16 upomnień.

 

- W workach na śmieci było dosłownie wszystko – mówi Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty. - Nie było szans, aby dopatrzeć się tam jakiejkolwiek segregacji.

 

Urzędnicy zdecydowali się na kontrole, bo Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie, gdzie trafiają dźwierzuckie odpady, za niesegregowane śmieci nakłada na gminy ogromne kary. W tej chwili gmina Dźwierzuty na gospodarkę śmieciową już przeznacza około 900 tys. zł


Reklama

 

Samorząd na śmieciach nie może ani zarobić, ani też do nich dopłacać. Każda kara to wzrost opłaty dla mieszkańca.

 

- Właściwe segregowanie jest tak ważne, bo dzięki niemu każdy mieszkaniec naszej gminy będzie mógł płacić mniej za śmieci – mówi Trusewicz. - Jeśli będziemy oszukiwać, a kontrole pokazują, że z segregacją jest bardzo źle, to ceny będą wciąż rosły.

 

Kontrole na terenie gminy Dźwierzuty mają potrwać do połowy tego roku. Wyglądają tak, że urzędnicy jeżdżą po wsiach z pracownikami gospodarki komunalnej, którzy odbierają odpady i sprawdzają każdy worek. Jeśli śmieci są niesegregowane, to właściciel dostaje żółtą kartkę z informacją, że ma zacząć śmieci segregować.

Reklama

 

- Na razie pouczamy, ale po półroczu, jeśli nic się nie zmieni, mogą pojawić się też kary finansowe – przestrzega sekretarz Trusewicz. - Opłata za śmieci od osoby w takim gospodarstwie może wzrosnąć z 28 zł do 56 zł miesięcznie.

 

Na terenie gminy Dźwierzuty złożono około 5 tys. deklaracji śmieciowych.Komentarze do artykułu

Jabłonka

Tak, zapraszam do rozmowy na temat \"kontroli\". Jakim prawem ktos przegląda moje śnieci bez mojej obecności!!! Właściciel w domu, panie zrobiły zdjęcia i wystawiły \"czerwoną kartkę\" bez konfrontacji czy szansy obrony z naszej strony. Czerwona karteczka informuje, że w workach na odpady zmieszane są śmieci segregowane! Żadnego protokołu, co ta Pani ujrzała w naszych śmieciach zmieszanych, skoro segregujemy wg wytycznych. To jest skandal!

Wiesław

Najwyższy czas wziąć się za ten syf. Jeśli sami nie potrafimy zrobić u siebie porządku, to niestety, trzeba nas do tego zmusić. I nie jest to \"grzebanie\" w śmieciach - jeśli do Olsztyna pojadą od nas posegregowane śmieci, to nikt nie będzie musiał nas kontrolować. A jeśli chodzi o zdjęcie, to, że w zmieszanych znalazły się śmieci, które powinny być posegregowane, czyli znaleźć się innym worku.

Nienazwany

Na zdjęciach pokazujecie śmietniki - pojemniki na odpady tzw. zmieszane. Worki niebieskie (bądź czarne) są w sprzedaży do używania ich właśnie w takich pojemnikach. Co innego, gdybym zobaczył te odpady w żółtych, albo zielonych workach - to bym uwierzył w tę akcję porządkową. Ona jest konieczna - bo akcji edukacyjnej nie podjęto - łatwiej stygmatyzować, niż uczyć. Ale kaprale tak mają.

obserwator

Również uważam, że takie działania pracowników gminy są uzasadnione i w interesie nas wszystkich. Mniej więcej wiemy, że z segregacją u wielu jest na bakier. A jest to konieczność z uwagi na koszty, ale i przyszłość tej jeszcze pięknej planety. Możemy jedynie współczuć osobom dokonującym kontroli, bo nie może być przyjemne oglądanie np. zużytych pampersów, podpasek czy prezerwatyw. Ale robią to w interesie nas wszystkich, dlatego Szacun!

do nienazwany

Sprawa w skrócie wygląda tak. Ty płacisz mało (mniej) za segregowane, odbiorca śmieci obciaża gminę kwotą wyższą bo okazuje się że są to zmieszane. Więc za Ciebie ktoś musi dopłacić (ktaś czyli Gmina, czyli my wszyscy). Twoje pretensje to trochę tak jakbyś narzekał, że w sklepach jest ochrona i nie można nic ukraść. Uczmy się uczciwości a nieuczciwych potępiajmy to wszystkim nam będzie lepiej.

Nienazwany

Jazda bez trzymanki: grzebiemy ludziom w śmieciach? Może najpierw swoje własne przesegregujemy? To jest coś ohydnego i jeżeli p. Trusewicz to firmuje - no to z tego się cieszę.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  współczuć , współczuję ale nie dziwę się, że wybuchł pożar . Każdy kto tamtędy przejeżdżał wie o czym pisze . Bałagan , rozgardiasz , brak ładu i składu . Trudno opisać to miejsce. Totalny chaos . Skoro tak było i w środku , to była tylko kwestia czasu tego jednak nieszczęścia.

  Mariola


  2021-05-14 10:06:41
 • Eksperymentują na Bartnikach
  Fajny eksperyment. Jeżeli będzie udany to może inne miasta na tym skorzystają. Życzę udanego eksperymentu.

  WSK


  2021-05-14 08:51:32
 • Adrian Czech wygrał XII edycję Olimpiady Policyjnej (zdjęcia)
  Wstyd tylko, że w gronie laureatów zabrakło uczniów z szczycieńskiego liceum policyjnego. Uczący tam pan policjant z WSPOL nie popisał się

  Mieszkaniec


  2021-05-13 18:08:20
 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  Co za szkoda. To była taki piękny, kameralny kościół, z dużym trudem remontowany od kilku lat. Bardzo współczuję pogorzelcom.

  Katarzyna Sieklucka


  2021-05-13 16:16:29
 • Niezależność samorządowa (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
  Panie radny Krassowski, z Pana wypowiedzi jasno wynika, że urzędnicy nie powinni być radnymi, i tym razem ma Pan absolutną rację.

  WSK


  2021-05-13 14:56:13
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Za stary jestem, żeby łykać takie kluski: jeśli RM się na coś zgadza - to jej komisje mają prawo, a nawet obowiązek opiniowania projektów, za którymi podniosły rękę.. To zależy tylko i wyłącznie od szefów komisji, lub radnych, którym na czymś zależy. Ja się zastanawiam - bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - czy któryś z tych \"mędrców\" w radzie - dał ogłoszenie w prasie o to, aby mieszkańcy Szczytna wyrazili się na temat np. tego rodzaju zagospodarowania Pl. Juranda. Mnie się to też nie podoba, ale nikt nie raczył mnie zapytać, jako obywatela, o zdanie. A zwłaszcza nie zrobił tego radny/a z mojego okręgu. Jak przyjdzie na to pora - to powiem, który/a to magik/ czka - z imienia i nazwiska - niech no się który/a odezwie w tej sprawie.

  Do Społecznika


  2021-05-13 13:31:03
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Ten pomysł to kolejna porażka burmistrza to jakiś koszmar za co się weźmie to spartoli za nic mu nie wychodzi czas już go odwołać,miasto we wszystkich rankingach na samym końcu

  Adalbert


  2021-05-13 10:15:40
 • Pies uwięziony w... bramie, na ratunek wezwano strażaków (zdjęcia)
  Pies poczuł zew krwi . Zapewne chciał przedostać się na posesję swojej psiej \"narzeczonej\". Tak chciał zrobić mój pies ale przełaził nad poziomym prętem.Zawisł w pół .Łeb po jednej , a ogon po drugiej stronie . Straż pożarna nie była potrzebna. Udało się go uwolnić, bez uszczerbku dla jego skóry.

  Anna


  2021-05-12 21:59:33
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Mylisz się Taki sobie czytelniku. Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek Burmistrza przeznacza środki na daną inwestycję np. zagospodarowanie Placu Juranda, ale za sposób jej wykonania odpowiada Burmistrz - patrz Plac Juranda. Rada Miejska wyraża lub też nie wyraża zgody na zadłużenie miasta, o które wnioskował Burmistrz.

  Społecznik


  2021-05-12 21:55:17
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  TO JEST CHORE!!! JUŻ JEST PROBLEM Z ZAPARKOWANIEM ŻEBY ZAŁATWIĆ SPRAWE W URZEDZIE MIASTA......TO CO BĘDZIĘ PO TYM WSPANIAŁYM POMYŚLE URZĘDNIKA??

  KTOŚ


  2021-05-12 21:06:52

Reklama