Niedziela, 17 Październik
Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła -

Reklama


Reklama

Spotkanie z okazji rocznicy powstania WKU


W środę, 20 stycznia Jarosław Matłach spotkał się z majorem Zbigniewem Stakunem, który podziękował Staroście za wieloletnią współpracę i wręczył medal z okazji 75-lecia powstania Wojskowej Komendy Uzupełnień.Pandemia koronawirusa zatrzymała obchody 75 rocznicy powstania Wojskowej Komendy Uzupełnień, uniemożliwiła też spotkanie osobiste. Mogło się ono odbyć dopiero teraz. Kolejną okazją do wizyty było przejście majora Stakuna na zasłużoną emeryturę, co nastąpi na początku następnego miesiąca. Na emeryturze Pan Zbigniew zamierza poświęcić się rodzinie i swojej sportowej pasji.

 

Jak długo zajmuje się Pan rekrutacją młodych żołnierzy?

 

W 1992 roku rozpocząłem pracę w Wojskowej Komedzie Uzupełnień w Szczytnie. Od 1994 roku pracuję w WKU w Olsztynie.

 

Jak na przestrzeni lat zmieniała się służba?

 

Do 2008 roku był ustawowy obowiązek odbywania czynnej służby wojskowej. Na początku służba trwała dwa lata, ale pod koniec było to już zaledwie dziewięć miesięcy. Także od 13 lat służba jest ochotnicza. W tej chwili jest to wymiar od 28 dni (służba przygotowawcza). Po tym czasie już można starać się do służby zawodowej.


Reklama

 

W jakiej formie obecnie można odbyć służbę wojskową?

 

W obecnej chwili służbę wojskową można odbywać w formie służby przygotowawczej, terytorialnej służby wojskowej, legii akademickiej, służby kandydackiej w akademiach wojskowych i służby zawodowej.

 

Warto iść do wojska?

 

Prawda jest taka, że każdy człowiek podczas swojego życia wykorzystuje wszystkie elementy kształtowania swojego charaktery, zarówno w formie dobrowolnej np. Środowisko w którym żyje, szkoła, ale i poszukuje innych form, które mogłoby go kształtować. Jedną z tych form jest służba wojskowa, która w znaczmy stopniu wpływa charakter człowieka, co ma zasadniczy wpływ na kształtowanie jego osobowości. Dzięki takiej służbie człowiek lepiej funkcjonuje również w środowisku cywilnym. Dlatego moim zdaniem etap wojska dawniej i dziś jest przydatny.

Reklama

 

Chętnych jest dużo?

 

Chętnych jest bardzo dużo. W tej chwili udoskonalane są formy naboru do wojska np. Już nie trzeba jechać osobiście, ale wiele spraw można załatwić zdalnie, a stawić się dopiero w wyznaczonym terminie.

 

Fot. Jarosław Matłach Starosta Szczycieński (po lewej) odbiera z rąk majora Zbigniewa Stakuna medal wydany z okazji 75-lecia powstania Wojskowej Komendy Uzupełnień.Komentarze do artykułu

Zatroskany

Panie starostwo, Rafał coś tam wspominał o Pana żonie , czy już lepiej?

Czy prokurator zbadał sprawę przywilejów starosty?

dr

Dlaczego Pan Starosta nosi maseczkę? Przecież został zaszczepiony w grupie O. Do tej pory chyba przyjął już drugą dawkę.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Port Lotniczy Olsztyn-Mazury ma nowego prezesa
  Pompowanie pieniędzy w coś co nie ma.racji bytu to specjalność olsztyńskich oficjeli. Ilość pieniedzy która została wypompowana w ta super inwestycje nigdy się nie zwróci o dochodach nie wspominając.

  szczytno


  2021-10-16 14:35:36
 • Wójt bez „korony”, gmina w „ogonie” szczepień
  No i ludzie powinni brać przykład. Jak by się nikt nie szczepił i w maskach nie chodził to żydokomuna by odpuściła ze swoim pseudowirusem.

  Waldek


  2021-10-16 06:43:39
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Już od dawna się o tym mówi, tylko radni nie słuchają przedsiębiorców. Na naszym terenie jest duży potencjał.Przede wszystkim ustalić plan jakich inwestorów można ściągną na nasze piękne Mazury. Szkoda, że tyle fajnej przestrzeni zostało wykorzystne pod super markety. Słabo zarządzająca kadra z przykrością to informuje. Piękne miejsce wydobycie zamku tam powinno kwitnąć restauracjami z wielkiego wydarzenia. Masę zabytkow nie wykorzystanych a ciągle niszczą spustoszone budynki. Pisać każdy może a, gdzie działania i czyny. Narazie to tylko wirtualnie patrzę na zieleń, chodniki i lawczki wykorzystne w tak pięknym miejscu jak deptak Palcu Juranda. Brak szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka, walkaa i pogoń, żeby być na czele wirtualnego Świata.

  Tajemniczy gość


  2021-10-15 23:27:00
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  A spalić dziada.

  Kurczak


  2021-10-15 21:44:20
 • Czyste powietrze z większą kasą
  Spokojnie Kakr...nie udusisz się \"smogiem\", bo zwyczajnie nie zdążysz.... wcześniej albo zamarzniesz, albo umrzesz z głodu, bo wydasz większość z domowego budżetu na gaz :D Ceny gazu już poszły trzykrotnie w górę, a to dopiero początek...współczuje tym co zamienili piece węglowe na gazowe :) Załatwili was eko-talibowie, poczujecie to jeszcze tej zimy. W Krakowie zakazano palenia w kominku, zabroniono pieców węglowych, wszystko to w celu poprawienia fatalnego powietrza, a smog jak jest tak jest i będzie, bo Kraków usytuowany jest w niecce. Ale niektórzy ludzie są głupi...

  XXX


  2021-10-15 21:28:57
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Do włodarza....w miejscowości Rańsk właściciele pewnego gospodarstwa od lat wynoszą pozostałości po lecie, jesieni.... Robią kompostownik po drugiej stronie swojej posiadlosci, czyli po drugiej stronie ulicy. Kierunek Jeleniowi...

  Martyna


  2021-10-15 21:22:00
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Czy radny Tomasz wie ile jest 2+2? Zapewne odpowie 9 w moim portfelu.....

  Karolina


  2021-10-15 21:18:02
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Ktoś wybrał tych nieuków. Czy dla większości radnych miejskich matematyka jest niezrozumiała?

  Grzegorz


  2021-10-15 21:16:42
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Mam w dupie Szczytno stołek się liczy a Mańkowski przed wyborami obiecywał zakłady przetworcze i gdzie one powstały?

  TomaszŁ


  2021-10-15 19:08:34
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Sołtys solidny nawet że świetlicy nie można korzystać bo piłeczki od tenisa stołowego się niszczą jak się odbijają więc lepiej zamknąć.

  Wojtek diabeł


  2021-10-15 18:45:46

Reklama