Sobota, 25 Wrzesień
Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -

Reklama


Reklama

Sportowcy chwilowo bez pieniędzy, winna prokuratura


Osiągnięcia sportowe nie mogą być brane pod uwagę przy przyznawaniu nagród (stypendiów) uzdolnionym uczniom, wyróżniającym się w nauce. Ocena z zachowania – też nie. - Takie dyspozycje pochodzą od prokuratury, która badała pod kątem prawnym szereg zagadnień pozostających w gestii samorządów – wyjaśnia Wiesław Szubka, sekretarz miasta. Rada Miejska zmieniła więc na ostatniej sesji (25 marca) regulamin przyznawania nagród uzdolnionej młodzieży.Program stypendialny w Pasymiu działa już dobrych kilka lat.

 

- Co roku w budżecie przeznaczamy na nagrody 15 tysięcy złotych – mówi burmistrz Cezary Łachmański. - Komisja, która ocenia dokonania uczniów, przyznaje nagrody, których wysokość jest zmienna, zależna od kilku kryteriów.

 

Podstawowe kryterium to średnia ocen na koniec roku szkolnego, która nie może być niższa niż 5,6. Dodatkowo brane były pod uwagę sukcesy tak naukowe (np. w olimpiadach), jak i w innych dziedzinach, w tym sportowej.

 

- Każdorazowo komisja, w której skład, poza mną, wchodzą dyrektorzy szkół oraz przedstawiciel MOPS, indywidualnie oceniała dokonania każdego z uczniów nominowanych do nagrody – wyjaśnia Wiesław Szubka. - Na przykład sam udział w jakichś zawodach sportowych szczebla wojewódzkiego nie był szczególnie wyróżniającym osiągnięciem, ale zajęcie czołowego miejsca – już tak.


Reklama

 

A że młodych sportowców jest w szkołach zwykle znacznie więcej niż „naukowców” to sukcesy sportowe w wielu przypadkach miały wpływ na wysokość nagrody. Ta też była kształtowana indywidualnie – przyznawana za całokształt. - Jeśli dobrze pamiętam, to najwyższa – 1000 zł, za naprawdę wyjątkowe sukcesy w paru dziedzinach, przyznana została jakiś czas temu szóstkowemu uczniowi.

 

Tegoroczne nagrody, w myśl przyjętej uchwały zmieniającej regulamin ich przyznawania, nie obejmą już osiągnięć sportowych.

 

- Ale nadal chcemy uczniów do sportu zachęcać. Jest więc pomysł, by w oparciu o inne przepisy wprowadzić odrębny regulamin przyznawania nagród/stypendiów także sportowcom – informuje Szubka. - Na tę chwilę trudno jest jednak wyrokować, czy środki na ten cel będą się mieściły w corocznej kwocie 15 tysięcy złotych, czy też ustanowiona zostanie odrębna pula.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43