Piątek, 14 Maj
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego -

Reklama


Reklama

Sportowa szkoła i sportowa promocja


Zgodnie z zapowiedzią rozmawiamy z burmistrzem Krzysztofem Mańkowskim podsumowując dwa lata dotychczasowych rządów. Analizujemy jego program wyborczy. Rozmawialiśmy o gospodarce, dziś filar drugi: oświata, kultura i sport.Drugi filar w pana programie zaczyna się takimi słowami: „Zdając sobie doskonale sprawę, że najbardziej efektywne inwestycje to inwestycje w młodego człowieka, zamierzamy nadać szkole stosowną rangę. Chcemy również stworzyć lepsze warunki do działalności sportowej i kulturalnej. Pamięta pan z ilu punktów się składa?

 

Z dziewięciu.

 

Ma pan dobrą pamięć.

 

Układałem ten program i wciąż go realizuję, więc znam go doskonale.

 

W takim razie zaczynamy od punktu pierwszego, który brzmiał: „Przywrócimy sieć pięciu samodzielnych szkół podstawowych”. Chyba się nie udało?

 

Docelowo będą cztery szkoły, co wynika wyłącznie z liczby dzieci w naszym mieście. Gdy tworzyliśmy ten program, nie mieliśmy dostępu do wszystkich danych. Ten system już został wdrożony, jeden budynek - jedna szkoła i myślę, że każdy dostrzega jego zalety. Znalazła się tam też szkoła sportowa. W moim przekonaniu jej utworzenie to ogromny sukces. Pandemia sprawiła, że wiele rzeczy wyhamowało, nie tylko w Szczytnie, także w całej Polsce jest nauczanie zdalne, ale za jakiś czas - jestem o tym przekonany - ci młodzi ludzie dostarczą naszemu miastu i mieszkańcom mnóstwa sportowych emocji. To właśnie w takich placówkach rosną następcy Konrada Bukowieckiego, Julki Kędzierskiej, Karoliny Piechowicz, Piotra Moczydłowskiego, Macieja Jóźwika, Dominika Smosarskiego, Dominika Kąkolewskiego i wielu innych... Dajemy młodym ludziom szansę na sportowe kariery, a sobie - kibicom szanse na niezwykłe emocje. To też doskonała promocja miasta. Owszem, nie udałoby się tego zrobić bez znakomitych nauczycieli i trenerów, ale na szczęście takich mamy, nie tylko w szkole sportowej, ale we wszystkich placówkach i klubach sportowych. Zawierzyli jej też rodzice dzieci, bo nie mieliśmy najmniejszego kłopotu z rekrutacją, a do klas pierwszych był nadkomplet i nie wszyscy się dostali. Przypominam również, że to całkowicie nowa placówka. I wiadomość z ostatniej chwili, ciepła jak bułeczka; właśnie uczeń Szkoły Sportowej z III klasy Igor Pszczółkowski został powołany do reprezentacji piłkarskiej Polish Soccer Skills. Jestem przekonany, a właściwie moje przekonanie graniczy z pewnością, że takie powołania w najbliższych latach będą normalnością również w innych dyscyplinach.

 

 

Zanim przejdę do drugiego punktu programu muszę jednak zapytać, o wątpliwości, które w stosunku do szkoły sportowej ma jedna radna. Na sesjach, komisjach niejednokrotnie zarzucała, że szkoła nie jest przygotowana do tego, aby być sportową, bo nie ma odpowiedniej bazy: stadionu, bieżni, basenu...

 

 

Absolutnie nie zgadzam się z zarzutami, które są przez tę Panią artykułowane i podnoszone. To tak, jakby rozstrzygać problem: co było pierwsze kura czy jajko? Baza sportowa w tej szkole jest wystarczająca i odpowiednia na początek, powiem więcej - jest najlepsza ze wszystkich szkół szczycieńskich. Oczywiście trzeba dążyć do tego, aby była jeszcze lepsza. Pani radna jako były nauczyciel wychowania fizycznego powinna doskonale wiedzieć, że najważniejszy w tym wszystkim jest właśnie nauczyciel, trener, który zarazi swojego ucznia pasją do sportu i wskaże mu drogę. Bo to od tego zaczyna się każdy sportowy sukces. W moim odczuciu najpierw trzeba stworzyć szkołę, rekrutować nauczycieli, uczniów, sprawdzić, jakie są zainteresowania, a później rozwijać bazę sportową. Szkoła jest, chętni uczniowie są, atmosfera wokół tej szkoły jest bardzo dobra, teraz można myśleć o rozbudowie infrastruktury sportowej. Myślę, że w kwestii szkoły najbardziej kompetentni są rodzice uczniów, bo to oni za jakiś czas określą, czy szkoła spełniła ich i ich dzieci oczekiwania.

 

 

Przeprowadzimy kapitalne remonty szkół i przedszkoli...

 

To się dzieje systematycznie od pierwszego dnia. Środki na remonty placówek oświatowych i ich doposażenie są systematycznie zwiększane. Myślę, że dyrektorzy szkół i przedszkoli nie mogą narzekać, bo doskonale wiedzą i czują moje wsparcie w tej materii. Oczywiście zdaję sobie doskonale sprawę, co zawsze podkreślam, że potrzeby są większe niż możliwości. Z dużych inwestycji oświatowych aktualnie jesteśmy na etapie odbiorów prac termomodernizacyjnych na budynku Szkoły Podstawowej nr 6 i Przedszkolu nr 3. Każdy może zobaczyć, jak teraz wyglądają te obiekty. W ,,szóstce” przy okazji termomodernizacji kompleksowo wyremontowano kuchnię i salę gimnastyczną, które teraz wyglądają jak nowe. Wcześniej dla osób z niepełnosprawnościami w SP 2 powstała winda. W przygotowaniu są dalsze remonty placówek. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że edukacja to nie tylko nauka, a również obiekty, w których się naucza. Muszą być one na odpowiednim poziomie, ale niestety nie uda się wszystkiego zrobić w jeden rok.


Reklama

 

Termomodernizacja SP6, przedszkola, czy winda to jednak jeszcze efekt starań pana poprzedniczki...

 

I bardzo się cieszę, że moja poprzedniczka rozpoczęła prace w tym zakresie, aczkolwiek szkoda, że nie stało się to parę lat wcześniej. Tak to już jest w samorządach, że jeden burmistrz coś zaczyna, a inny kończy. Zapewne kiedy dobiegnie czas mojego ,,burmistrzowania’’, kolejny włodarz Szczytna będzie kontynuował jakieś przeze mnie rozpoczęte inwestycje. Najważniejsza jest ciągłość władzy, mieszkańców nie interesuje kto to zrobił, a czy zrobił?. Wracając do punktów mojego programu aktualnie, jak już wspominałem, kończymy termomodernizacje i od razu bierzemy się za kolejne budynki oświatowe.

 

 

Punkt trzeci brzmiał: "Rozbudujemy infrastrukturę szkół w tym hale sportowe, wielofunkcyjne boiska, pracownie specjalistyczne (językowe, informatyczne, przedmiotowe)”

 

Pracownie specjalistyczne już się pojawiły w SP 3, SP 6 i Szkole Sportowej. Z powodu pandemii wprowadzono naukę zdalną, ale nie rezygnujemy z rozbudowy szkół o takie pracownie, bo przecież kiedyś wszystko wróci do normalności i dobrze byłoby, aby nauczyciele i uczniowie mieli do dyspozycji profesjonalne narzędzia. Cały czas szukamy na ten cel środków zewnętrznych i muszę powiedzieć z satysfakcją, że dyrektorzy szkół i Wydział Edukacji dobrze się w tym odnajduje. Co do infrastruktury, to prace też się toczą. Do budżetu na 2021 rok wprowadzamy opracowanie dokumentacji technicznej na budowę hali sportowej przy SP2 oraz boiska wielofunkcyjnego przy SP6. Rozpocznie się też budowa stadionu przy ulicy Śląskiej, z którego będę korzystali również uczniowie naszych szkół.

 

 

...Zmniejszymy ilość dzieci w oddziałach, co przełoży się na efektywniejszy proces nauczania...

 

Cały czas przy corocznej analizie arkuszy organizacyjnych szkół tam gdzie tylko jest to możliwe idziemy w kierunku mniejszej ilości uczniów w klasach, aby nauczanie było efektywniejsze. Humorystycznie powiem, że jedna z klas w naszych szkołach jest tak niewielka liczbowo, że nawet Kurator Oświaty zalecił jej zwiększenie.

 

 

Wdrożymy program darmowej nauki pływania w klasach I-III...

 

Przez wiele lat takie zajęcia się odbywały i na pewno, jeżeli tylko sytuacja się unormuje wrócimy do tego. Jednak na razie z powodu pandemii temat jest odłożony na później. Nikt w tej chwili nie podejmie tego ryzyka. Zdrowie i życie są najważniejsze. Parę tygodni temu pojawiły się niepokojące informacje, że mieszkańcy Szczytna nie będą mogli korzystać z basenu będącego na terenie WSPol. Pragnę wszystkich uspokoić i zapewnić, że zamknięcie basenu jest podyktowane remontem obiektu, który od kilkunastu lat remontom nie był poddawany i sytuacją związanej z pandemią w kraju. Jesteśmy w stałym kontakcie z Panią Komendant Rektor, dzięki czemu współpraca WSPol i Miasta nie tylko w kwestiach basenu jest bardzo dobra i korzystna dla wszystkich.

 

Zwiększymy ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach miejskich przy zastosowaniu wszelkich możliwości obniżenia kosztów ponoszonych przez rodziców...

 

Ten temat jest już zrobiony. Nie ma żadnego kłopotu z miejscem w żłobkach, czy przedszkolach dla mieszkańców Szczytna. Podkreślam: dla mieszkańców Szczytna. I tu mam ogromny apel do rodziców, którzy będą zapisywali swoje pociechy do żłobka, czy przedszkola – dla każdego znajdzie się miejsce, nie ma potrzeby stawać w jakiejkolwiek kolejce. Jeśli dzieci będzie na tyle dużo, że trzeba będzie utworzyć kolejny oddział, to go utworzymy.

 

 

"Wybudujemy kompleks sportowo-rekreacyjny (stadion piłkarsko- lekkoatletyczny, z bazą hotelową, basen, lodowisko, korty tenisowe, skatepark). Zadbamy także o marketing sportowy, jako jedną z form promocji miasta" - to był siódmy punkt tego filaru z pana programu.

Reklama

 

 

To jest bardzo ambitny plan. Ale i on jest stopniowo realizowany. Zdaję sobie sprawę z tego, że mieszkańcy oczekują już efektu końcowego, czyli konkretnych obiektów, ale to wymaga czasu. Najpierw ciężka robota papierkowa, projektowanie, szukanie finansowania... Tego nie widać, ale zapewniam że trwa. Częściowo jest już to robione. Stadion przy ulicy Śląskiej zacznie być budowany w przyszłym roku, tam właśnie powstanie obiekt piłkarsko-lekkoatletyczny z oświetleniem i trybunami, kort tenisowy, boisko wielofunkcyjne. Ruszył pierwszy etap remontu pawilonu sportowego przy ulicy Ostrołęckiej. Były już wstępne rozmowy z wójtem, starostą na temat budowy wspólnego basenu, ale to bardzo kosztowna inwestycja, co nie znaczy, że nie niemożliwa. Naprawdę działamy i to mimo panującej pandemii, która znacznie utrudnia takie projekty, bo są potrzeby ważniejsze, jak walka z wirusem i ochrona naszego zdrowia. Mimo to nie rezygnujemy z tych działań, bo one są też potrzebne naszemu miastu, mieszkańcom. A to zapotrzebowanie na takie rzeczy pokazało lodowisko, które stanęło w Szczytnie w ubiegłym roku. Było oblegane. Bardzo żałuję, że w tym sezonie nie możemy uruchomić lodowiska, ale zapewniam, że będzie ono coroczną atrakcją, jeżeli tylko skończy się ten trudny czas. Przez te dwa lata odbyło się w naszym mieście też kilka znakomitych imprez sportowych, które odbiły się szerokim echem w Polsce. Były relacjonowane w ogólnopolskich mediach. To pokazuje, że marketing sportowy może być doskonałą promocją, która działa i wbrew pozorom niewiele kosztuje. Co więcej - miasto na nich zarabia. I nie mam tu na myśli wyłącznie samorządu, a bardziej lokalny biznes. Hotele, gastronomia... Przyjeżdżają do nas sportowcy, ich rodziny spędzają tu czas, wydają pieniądze, poznają i... wracają, bo nasze miasto im tak się podoba. Znam wiele takich przypadków.

 

 

Zwiększymy o 100% środki finansowe na działalność klubów sportowych i stowarzyszeń społeczno-kulturalnych...

 

Środki zwiększane są systematycznie. Można to sprawdzić i porównać.

 

 

Ostatni punkt tego filaru to: Zmienimy formułę i miejsce organizacji Dni i Nocy Szczytna...

 

Zaczęliśmy ją zmieniać. Przypomnę, że w ramach Dni i Nocy odbył się na przykład miting lekkoatletyczny z udziałem najlepszych kulomiotów na świecie. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Widać, że Dni i Noce to nie muszą być wyłącznie koncerty. Niestety, zmiany wstrzymała pandemia. Właściwie w ogóle zatrzymała Dni i Noce, ale może dzięki temu otrzymaliśmy czas, aby solidnie przemeblować to wydarzenie. A może będzie tak, że po przerwie mieszkańcy docenią ją, uznają, że to co było, było jednak dobre. Tego nie wiem, ale wsłuchuję się w głosy mieszkańców Szczytna. Na razie słyszę, że oczekują nowej formuły. Pracujemy nad nią. Na razie nie chcę zdradzać szczegółów.

 

 

Czy w 2021 roku odbędą się Dni i Noce?

 

 

W tej chwili chyba tego nikt nie wie. Niestety. Wszystko zależy od tego, jak będzie dalej rozwijała się sprawa z koronawirusem.

 

Zostały jeszcze trzy filary, zatem umawiamy się na kolejne rozmowy...

 

Dobrze.

 Komentarze do artykułu

Xyz

Jak czytam odpowiedzi to jednak Burmistrz uważa swoich wyborców za bezmózgów.. Do szkoły sportowej nie było chętnych to odwrócił kota ogonem że taki był plan i nauka będzie efektywniejsza. No czytam i nie wierzę własnym oczom jak można tak ŁGAĆ???!!!

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  współczuć , współczuję ale nie dziwę się, że wybuchł pożar . Każdy kto tamtędy przejeżdżał wie o czym pisze . Bałagan , rozgardiasz , brak ładu i składu . Trudno opisać to miejsce. Totalny chaos . Skoro tak było i w środku , to była tylko kwestia czasu tego jednak nieszczęścia.

  Mariola


  2021-05-14 10:06:41
 • Eksperymentują na Bartnikach
  Fajny eksperyment. Jeżeli będzie udany to może inne miasta na tym skorzystają. Życzę udanego eksperymentu.

  WSK


  2021-05-14 08:51:32
 • Adrian Czech wygrał XII edycję Olimpiady Policyjnej (zdjęcia)
  Wstyd tylko, że w gronie laureatów zabrakło uczniów z szczycieńskiego liceum policyjnego. Uczący tam pan policjant z WSPOL nie popisał się

  Mieszkaniec


  2021-05-13 18:08:20
 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  Co za szkoda. To była taki piękny, kameralny kościół, z dużym trudem remontowany od kilku lat. Bardzo współczuję pogorzelcom.

  Katarzyna Sieklucka


  2021-05-13 16:16:29
 • Niezależność samorządowa (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
  Panie radny Krassowski, z Pana wypowiedzi jasno wynika, że urzędnicy nie powinni być radnymi, i tym razem ma Pan absolutną rację.

  WSK


  2021-05-13 14:56:13
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Za stary jestem, żeby łykać takie kluski: jeśli RM się na coś zgadza - to jej komisje mają prawo, a nawet obowiązek opiniowania projektów, za którymi podniosły rękę.. To zależy tylko i wyłącznie od szefów komisji, lub radnych, którym na czymś zależy. Ja się zastanawiam - bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - czy któryś z tych \"mędrców\" w radzie - dał ogłoszenie w prasie o to, aby mieszkańcy Szczytna wyrazili się na temat np. tego rodzaju zagospodarowania Pl. Juranda. Mnie się to też nie podoba, ale nikt nie raczył mnie zapytać, jako obywatela, o zdanie. A zwłaszcza nie zrobił tego radny/a z mojego okręgu. Jak przyjdzie na to pora - to powiem, który/a to magik/ czka - z imienia i nazwiska - niech no się który/a odezwie w tej sprawie.

  Do Społecznika


  2021-05-13 13:31:03
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Ten pomysł to kolejna porażka burmistrza to jakiś koszmar za co się weźmie to spartoli za nic mu nie wychodzi czas już go odwołać,miasto we wszystkich rankingach na samym końcu

  Adalbert


  2021-05-13 10:15:40
 • Pies uwięziony w... bramie, na ratunek wezwano strażaków (zdjęcia)
  Pies poczuł zew krwi . Zapewne chciał przedostać się na posesję swojej psiej \"narzeczonej\". Tak chciał zrobić mój pies ale przełaził nad poziomym prętem.Zawisł w pół .Łeb po jednej , a ogon po drugiej stronie . Straż pożarna nie była potrzebna. Udało się go uwolnić, bez uszczerbku dla jego skóry.

  Anna


  2021-05-12 21:59:33
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Mylisz się Taki sobie czytelniku. Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek Burmistrza przeznacza środki na daną inwestycję np. zagospodarowanie Placu Juranda, ale za sposób jej wykonania odpowiada Burmistrz - patrz Plac Juranda. Rada Miejska wyraża lub też nie wyraża zgody na zadłużenie miasta, o które wnioskował Burmistrz.

  Społecznik


  2021-05-12 21:55:17
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  TO JEST CHORE!!! JUŻ JEST PROBLEM Z ZAPARKOWANIEM ŻEBY ZAŁATWIĆ SPRAWE W URZEDZIE MIASTA......TO CO BĘDZIĘ PO TYM WSPANIAŁYM POMYŚLE URZĘDNIKA??

  KTOŚ


  2021-05-12 21:06:52

Reklama