Reklama


Reklama

Specjalista chorób zakaźnych WUM: liczę na odwagę rządzących, którzy wezmą odpowiedzialność za organizację szczepień


Liczę na odwagę rządzących, którzy wezmą na państwo odpowiedzialność za organizację szczepień i jednocześnie zdecydują się na rewolucyjne wprost uproszczenie kwalifikacji do szczepień - mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.PAP: W sobotę badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 5 tys. 048 osób, zmarło 69 chorych – przekazało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Tego dnia wykonano 14,6 tys. testów. Z czego wynika taki spadek w porównaniu do wcześniejszych dni? Jaka jest rzeczywista liczba osób zakażonych?

 

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar*: Proszę o tym pamiętać, że w święta wszystko funkcjonuje na zmniejszonych obrotach. Wykonuje się znacznie mniej testów i trudniej dostać się do lekarza. Te dane są zbyt optymistyczne, żeby były prawdziwe. To jest po prostu nieprawdopodobne. Zwłaszcza, że jeśli chodzi o zakażenia, liczby pokazują, to co działo się tydzień temu, a jeśli chodzi o zgony, to co działo się dwa-cztery tygodnie temu. Dlatego, że między zakażeniem, a objawami średnio mija tydzień, a między zakażeniem, a zgonem średnio dwa-cztery tygodnie. To są dane, które odzwierciedlają sytuację epidemiczną sprzed jednego, lub więcej tygodni. Bardzo niepokojące jest, jak odniesie się liczbę wyników dodatnich do wykonanych badań, gdyż mniej więcej jedna trzecia testów wychodzi dodatnia. To znaczy, że jedna trzecia osób testowanych, które mają objawy zakażenia dróg oddechowych, mają dodatni wynik testu na koronawirusa. To jest prawdziwa informacja i oznacza, że tych zakażeń jest znacznie, znacznie więcej...

 

PAP: A jeśli chodzi o liczbę zgonów?

 

E.K.: To już reguła, że w weekend, liczba zgonów jest niewielka, a po weekendzie wyższa. Widocznie raportowanie zgonów następuje z pewnym opóźnieniem. Jedynie nieco ponad 60 zgonów jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe. To efekt świąt. Proszę zobaczyć. Było kilkaset zgonów, a nagle 60, gdzie jest reszta? Porównałbym dzienną łączną liczbę zgonów ze średnią ubiegłoroczną. W Polsce średnio umiera 1 tys. osób dziennie. Jeśli umarło 1500, to 500 będzie znacznie bliższe prawdy, niż to 60.


Reklama

 

PAP: Jak świąteczna migracja wpłynie na obecność nowej mutacji SARS-COV-2? Czy może już od kilku tygodni mamy ją w Polsce?

 

E.K.: Ta nowa mutacja, która sprawia tyle niepokoju, nie powstała wczoraj, ani przedwczoraj, tylko znacznie wcześniej, prawdopodobnie we wrześniu. Biorąc pod uwagę ogromny ruch ludności między Polską, a Wielką Brytanią, bo przypomnę, że Polacy są tam najliczniejszą mniejszością narodową, więc nie ma żadnego powodu, żeby ten wirus nie był u nas we wrześniu, a mamy grudzień.

 

PAP: Jaki procent populacji powinien być zaszczepiony, żeby epidemia zaczęła wygasać?

 

E.K.: Jeśli policzyć, że jedna osoba zakażona koronawirusem zarażała średnio 3 osoby zdrowe, to łatwo policzyć, że do zahamowania epidemii wystarczy, by średnio 2 osoby na 3 były chronione. Jeśli nowa odmiana koronawirusa podniesie średnią zaraźliwość do 4 osób, to trzeba założyć, że 75-80 proc. osób zostanie odporne, by zahamować rozwój epidemii. To chodzi o sens populacyjny, ale znacznie szybciej odczujemy poprawę, po zaszczepieniu służby zdrowia, bo w tej chwili znaczna część pracowników służby zdrowia przebywa na kwarantannie, a jeżeli będą szczepieni, to nie będzie takiej potrzeby. Druga istotna sprawa, to zaszczepienie grup ryzyka. Jak wiadomo, śmiertelność zależy od wieku i liczby chorób współistniejących, to jeśli zaszczepimy osoby, które mają największe szanse, by ciężko chorować, to szpitale to zaraz odczują.

 

Reklama

PAP: Ile osób dziennie powinno być szczepionych, a jaką wydolność ma polska służba zdrowia?

 

E.K.: Szczepienia powinno się przeprowadzić jak najszybciej. Mamy do zaszczepienia 30 mln osób, każdy ma dostać 2 dawki. To mamy 60 mln wizyt szczepiennych. Nawet, jakbyśmy realizowali 1 mln tygodniowo, to trwałoby to ponad rok. Nikt nie wie, jaka jest wydajność polskiej służby zdrowia. To jest dodatkowe zajęcie, które spada na już przeciążoną służbę zdrowia. To wszystko zależy od tego, czy rządzący będą na tyle odważni, żeby procedury szczepień maksymalnie uprościć. Proponujemy, żeby szczepili wszyscy, którzy mają kwalifikacje (...). Liczę na odwagę rządzących, którzy wezmą na państwo odpowiedzialność za organizację szczepień i jednocześnie zdecydują się na rewolucyjne wprost uproszczenie kwalifikacji do szczepień.

 

(PAP)

autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ lena/

 

*Dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.Komentarze do artykułu

dr

Już widzę te rozdęte na maksa procedury. Widać to było przy kwalifikacji punktów szczepień.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Sto lat bez dwóch pani Alicji (zdjęcia)
  Telefonicznie już życzyłam 200-stu lat w zdrowiu i szczęściu ale już nie długo osobiscie wyściskam kochaną ALICJĘ.( jak co roku od 50-ciu lat )????????????

  Monika WŁODARCZYKOWA


  2021-03-04 12:02:59
 • Dwa lata odpoczynku od władzy – rozmowa z byłą burmistrz Danutą Górską (zdjęcia)
  12 lat to za długooo

  NSZ


  2021-03-04 09:44:05
 • Morsy drugie w rajdowym finale
  czego te morsy juz nie robily ho ho, teraz czas na wynalezienie szczepionki na Covid :) . Na pewno opanowali umiejętność włażenia w d..pę szczycieńskim burmistrzom

  ZenekM


  2021-03-04 09:35:07
 • Budowlane szaleństwo w Pasymiu trwa
  za chwile bedzie jak z Olsztynem (miasto pod Ostródą) , Szczytno pod Pasymiem :D

  Pofajdok


  2021-03-04 09:17:39
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Szanowny Panie nie tylko za zaistniałą sytuacje mozna obwiniac burmistrza (który jest delikatnie rzecz ujmująć mizerny na jego pocieszenie powiem ze poprzedni nie byli lepsi)ale przede wszystkim MIESZKAŃCÓW!!!, ktorzy wybieraja od lat tych samych cwaniaków, którzy usadzili dupska na fotelach radnych, radnych którzy od lat topią miasto. Panowie Kiersikowski, Łachacz, stare damy Czerw, Moczydłowska, RYbińska czy Boczarowe, Orzłowie, Siudaki, Staszaki ci ludzie od kilkunastu lat rzadza miastem. TO ich wyborczy ktorzy nie chca dopuscic świeżej krwi do rady miasta bo nie maja odwai na zmiana ale maja odwagę na wieczne narzekanie. jak slysze ze lepszy Robert Siudak czy Pawelek Krasowski bo od lat siedza w radzie, niz ktos nowy to mi rece i majtki opadają. Jak to miasto ma sie zmieniac. Głupota mieszkańców Szczytna jest porażająca ich krótkowzrocznosc odbiera wszelką nadzieję na to ze kiedys to miasto pojdzie do przodu. Mizerny bUrmistrz lansujacy sie na portalach spolecznosciowych i chwalący sie swoimi sukcesami ktore są kosmetyką.Otoczony swoimi przydupasami w polowie kadencji pokazuje jak złym byl wyborem...niestety mieliśmy wybór między fatalnym (KM), bardzo fatalnym(Gontarzewski marionetka PIS) i beznadziejnym wyborem (Wilczek). I tak w tym mieście jest od dziesięcioleci. Symbol ślimaka Cittaslow jest kwintesencja marazmu Szczytna. Niestety mieszkańcy krzyczą i oczekują ale sami nie chcą zmian.

  Pofajdok


  2021-03-04 09:16:29
 • Dwa lata odpoczynku od władzy – rozmowa z byłą burmistrz Danutą Górską (zdjęcia)
  BARDZO DUŻO ZROBIŁA PANI DLA SZCZYTNA ZA SWOJEJ KADENCJI ,ZA CO BARDZO DZIĘKUJĘ I PEWNIE NIEJEDEN PRZYZNA MI RACJĘ -POZDRAWIAM

  MS


  2021-03-04 08:39:17
 • Zamaskowany mężczyzna napadł na bank w Rozogach (zdjęcia)
  Zamaskowany....???? to pewnie szok dla pracowników banku

  Karrramba


  2021-03-04 05:53:12
 • Orżyny bez sołtysa i... teatru, Domalewski zrezygnował
  Serdecznie pozdrawiam. Ciekawe czy mnie pamiętasz :) ja pamiętam ciebie jako ostoje spokoju i uczciwej pracy (nauki)

  Wiesiek Żyła


  2021-03-03 23:00:44
 • Alina Kobiałek: - Śmierć też wymaga oprawy (rozmowa)
  Super wywiad ciociu ????

  Roman K


  2021-03-03 21:06:15
 • Zamek odkryje swoje tajemnice w kwietniu
  Każdy potrzebuje czegoś innego. Zapewne dobrze byłoby gdyby było to czego Ty Danson potrzebujesz ale co wtedy z pozostałymi?

  mieszkaniec


  2021-03-03 10:47:35