Sobota, 29 Styczeń
Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -

Reklama


Reklama

Specjalista chorób zakaźnych WUM: liczę na odwagę rządzących, którzy wezmą odpowiedzialność za organizację szczepień


Liczę na odwagę rządzących, którzy wezmą na państwo odpowiedzialność za organizację szczepień i jednocześnie zdecydują się na rewolucyjne wprost uproszczenie kwalifikacji do szczepień - mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.PAP: W sobotę badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 5 tys. 048 osób, zmarło 69 chorych – przekazało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Tego dnia wykonano 14,6 tys. testów. Z czego wynika taki spadek w porównaniu do wcześniejszych dni? Jaka jest rzeczywista liczba osób zakażonych?

 

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar*: Proszę o tym pamiętać, że w święta wszystko funkcjonuje na zmniejszonych obrotach. Wykonuje się znacznie mniej testów i trudniej dostać się do lekarza. Te dane są zbyt optymistyczne, żeby były prawdziwe. To jest po prostu nieprawdopodobne. Zwłaszcza, że jeśli chodzi o zakażenia, liczby pokazują, to co działo się tydzień temu, a jeśli chodzi o zgony, to co działo się dwa-cztery tygodnie temu. Dlatego, że między zakażeniem, a objawami średnio mija tydzień, a między zakażeniem, a zgonem średnio dwa-cztery tygodnie. To są dane, które odzwierciedlają sytuację epidemiczną sprzed jednego, lub więcej tygodni. Bardzo niepokojące jest, jak odniesie się liczbę wyników dodatnich do wykonanych badań, gdyż mniej więcej jedna trzecia testów wychodzi dodatnia. To znaczy, że jedna trzecia osób testowanych, które mają objawy zakażenia dróg oddechowych, mają dodatni wynik testu na koronawirusa. To jest prawdziwa informacja i oznacza, że tych zakażeń jest znacznie, znacznie więcej...

 

PAP: A jeśli chodzi o liczbę zgonów?

 

E.K.: To już reguła, że w weekend, liczba zgonów jest niewielka, a po weekendzie wyższa. Widocznie raportowanie zgonów następuje z pewnym opóźnieniem. Jedynie nieco ponad 60 zgonów jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe. To efekt świąt. Proszę zobaczyć. Było kilkaset zgonów, a nagle 60, gdzie jest reszta? Porównałbym dzienną łączną liczbę zgonów ze średnią ubiegłoroczną. W Polsce średnio umiera 1 tys. osób dziennie. Jeśli umarło 1500, to 500 będzie znacznie bliższe prawdy, niż to 60.


Reklama

 

PAP: Jak świąteczna migracja wpłynie na obecność nowej mutacji SARS-COV-2? Czy może już od kilku tygodni mamy ją w Polsce?

 

E.K.: Ta nowa mutacja, która sprawia tyle niepokoju, nie powstała wczoraj, ani przedwczoraj, tylko znacznie wcześniej, prawdopodobnie we wrześniu. Biorąc pod uwagę ogromny ruch ludności między Polską, a Wielką Brytanią, bo przypomnę, że Polacy są tam najliczniejszą mniejszością narodową, więc nie ma żadnego powodu, żeby ten wirus nie był u nas we wrześniu, a mamy grudzień.

 

PAP: Jaki procent populacji powinien być zaszczepiony, żeby epidemia zaczęła wygasać?

 

E.K.: Jeśli policzyć, że jedna osoba zakażona koronawirusem zarażała średnio 3 osoby zdrowe, to łatwo policzyć, że do zahamowania epidemii wystarczy, by średnio 2 osoby na 3 były chronione. Jeśli nowa odmiana koronawirusa podniesie średnią zaraźliwość do 4 osób, to trzeba założyć, że 75-80 proc. osób zostanie odporne, by zahamować rozwój epidemii. To chodzi o sens populacyjny, ale znacznie szybciej odczujemy poprawę, po zaszczepieniu służby zdrowia, bo w tej chwili znaczna część pracowników służby zdrowia przebywa na kwarantannie, a jeżeli będą szczepieni, to nie będzie takiej potrzeby. Druga istotna sprawa, to zaszczepienie grup ryzyka. Jak wiadomo, śmiertelność zależy od wieku i liczby chorób współistniejących, to jeśli zaszczepimy osoby, które mają największe szanse, by ciężko chorować, to szpitale to zaraz odczują.

 

Reklama

PAP: Ile osób dziennie powinno być szczepionych, a jaką wydolność ma polska służba zdrowia?

 

E.K.: Szczepienia powinno się przeprowadzić jak najszybciej. Mamy do zaszczepienia 30 mln osób, każdy ma dostać 2 dawki. To mamy 60 mln wizyt szczepiennych. Nawet, jakbyśmy realizowali 1 mln tygodniowo, to trwałoby to ponad rok. Nikt nie wie, jaka jest wydajność polskiej służby zdrowia. To jest dodatkowe zajęcie, które spada na już przeciążoną służbę zdrowia. To wszystko zależy od tego, czy rządzący będą na tyle odważni, żeby procedury szczepień maksymalnie uprościć. Proponujemy, żeby szczepili wszyscy, którzy mają kwalifikacje (...). Liczę na odwagę rządzących, którzy wezmą na państwo odpowiedzialność za organizację szczepień i jednocześnie zdecydują się na rewolucyjne wprost uproszczenie kwalifikacji do szczepień.

 

(PAP)

autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ lena/

 

*Dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.Komentarze do artykułu

dr

Już widzę te rozdęte na maksa procedury. Widać to było przy kwalifikacji punktów szczepień.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  W Portugalii i Izraelu ponad 90% populacji zaszczepione, a chorych więcej.i hospitalizacji też więcej, niż rok temu i dwa lata temu kiedy to wybuchło... niby.

  Rodak


  2022-01-29 08:54:18
 • O czerni, maskach i uśmiechach błyskawicznych – felieton Jerzego Niemczuka
  Panie Niemczuk widać pańskie nazwisko ma charakter niepolski to że jest Pan mieszkańcem powiatu nie stanowi żeby Pan pisał głupoty zajmij się człowieku swoim domkiem w Piecach i nie rozprawiaj o sprawach które cię przerastają

  Przyjaciel ludu


  2022-01-29 02:17:41
 • Do urzędu już bez gotówki
  No co - kurę trzeba przynieść!

  Śmieszek


  2022-01-28 23:33:54
 • Drogowy boom, przygotowują przetargi
  Zrobimy to za 4 miliony ????

  Marcin


  2022-01-28 21:48:50
 • Dni i Noce wracają do Szczytna
  Co za bzdura, łaskawy Mańkowski z łaskawym Kiersikowskim przywracają imprezę, która ma dłuższą tradycje niż ich kariera partyjna.

  Adrian


  2022-01-28 21:19:06
 • List do Redakcji – Tomasz Łachacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie
  Panie Łachacz należy pogodzić się z porażkami gdyż Pana praca jako radnego jest nimi uslana. Zadbaj lepiej o podwyżki dla nauczycieli to twój domowy budżet się podniesie a sprawy trudne zostaw specjalistom.

  Dariusz


  2022-01-28 20:55:48
 • Dekanat urośnie w... parafie
  Przecież Wysocki chodząc, musiał ściągnąć po trzy stówy na granity i marmury, owieczki trzeba strzyc równo!!!

  XYZ


  2022-01-28 20:00:56
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Śmiech

  Krzyś


  2022-01-28 19:56:51
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Jakiś czas temu w lokalnej prasie :Marcin M. mówił że gmina Ruciane-Nida jest najspokojniejszą gminą w powiecie piskim. Mimo wszystko pracy nie brakuje. W wolnych chwilach znajdzie jednak czas na hobby, czyli wędkarstwo i wycieczki rowerowe. — Wygrana w plebiscycie jest dla mnie ogromną motywacją. Bardzo dziękuję za oddane na mnie głosy. Mieszkańcy obdarzyli mnie dużym zaufaniem. I mogę obiecać, że zrobię wszystko, by ich nie zawieść. Mam nadzieję, że będę dobrym dzielnicowym. Będę się starał pomoc każdemu, kto do mnie przyjdzie — dodaje. Warto również wspomnieć, że Marcin M. awansował podczas oficjalnych obchodów Święta Policji, które odbyły się 5 sierpnia, rok temu.

  Krzyś


  2022-01-28 19:55:07
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Według treści przysięgi lekarskiej i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać; służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek; nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego; strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych; stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić. Niestety, ale na takich prowincjach jak Szczytno lekarz poprzez rutyny zapomina co przysięgał robić. Kwestia szczepień jest rzeczą indywidualna można promować ale nie przymuszać. I skończcie te teorie spiskowe oparte na wymysłach, bez twardych dowodów.

  Prawda jest taka ze


  2022-01-28 18:32:48

Reklama