Reklama


Reklama

Sosna i dąb Kołodziej pomnikami przyrody (zdjęcia)


W leśnictwie Ciemna Dąbrowa (gmina Wielbark) "pojawiły się" dwa pomniki przyrody. Radni gminy Wielbark podjęli stosowną uchwałę, która te niezwykłe okazy będzie chronić prawem. To sosna zwyczajna i dąb. - Oba te drzewa są wyjątkowe, niepowtarzalne – przekonuje Anna Boruszewska-Cudak z Nadleśnictwa Szczytno. Na co dzień opiekuje się nimi leśniczy Adam Szczerbuk.

 O uznanie dębu i sosny zwyczajnej za pomniki przyrody do samorządowców zwrócili się leśnicy z Nadleśnictwa Szczytno. Oba drzewa mają imponujące rozmiary. Dąb w obwodzie ma 500 cm, a sosna zwyczajna 279 cm. Oba znajdują się w leśnictwie Ciemna Dąbrowa (gmina Wielbark).

Dąb robi fantastyczne wrażenie na tle znacznie młodszego świerkowego drzewostanu. W jego najbliższym otoczeniu znajdują się pozostałości po siedlisku ludzkim: ruiny domu, stajni.

 

- Być może posadził go jakiś dawny mieszkaniec okolic Kołodziejowego Grądu – zastanawia się Anna Boruszewska-Cudak z Nadleśnictwa Szczytno.

 

 

Dąb Kołodziej

 

Dębem od lat opiekował się leśniczy Adam Szczerbuk, który z Nadleśnictwem Szczytno związany jest od 1994 roku.

 

- Doglądał go i obserwował – mówi pani Anna. - Dąb z roku na rok niesamowicie się rozrastał. Ma potężny pień i niezwykłą koronę, a konary są nisko przy ziemi. Robi naprawdę ogromne wrażenie.


Reklama

 

Dąb ma też swoje imię, bo kilka miesięcy temu Nadleśnictwo Szczytno zorganizowało konkurs na jego nazwę. Spośród 40 wybrano propozycję pani Beata Prowadzisz – Kołodziej.

 

Sosna bez imienia

 

Na swoje imię czeka wciąż sosna zwyczajna, bo i w tym przypadku leśnicy rozważają ogłoszenie konkursu.

 

- Sosna jest ogromna i ma nietypowy pokrój – mówi Anna Boruszewska-Cudak. - Ma gruby pień i nisko osadzone, potężne konary. Naprawdę warto te oba drzewa zobaczyć na żywo, bo żadne zdjęcia chyba nie oddadzą ich piękna i niezwykłości.

 

Leśnictwo Ciemna Dąbrowa zaprasza

 

Oba pomniki znajdują się w leśnictwie Ciemna Dąbrowa. - Rosną w środku lasu więc trudno je odnaleźć – przyznaje lenniczka. - Nie ma też szans na to, aby dojechać do nich autem, trzeba dotrzeć pieszo, ewentualnie rowerem. Najlepiej skontaktować się z leśniczym Adamem Szczerbukiem z leśnictwa Ciemna Dąbrowa, który chętnie podpowie, jak trafić do naszych pomników i je zobaczyć w naturalnym otoczeniu i w całej okazałości – podpowiada. - Oba drzewa rosną w skrajnych częściach leśnictwa, więc będzie okazja, by zwiedzić też las.

Reklama

 

Prawo chroni z urzędu

 

Co oznacza, że drzewa są oficjalnie uznane za pomniki przyrody.

 

- A no to, że są chronione prawem, każde ich zniszczenie, uszkadzanie, czy wieszanie na przykład tablic reklamowych będzie karane z urzędu – wyjaśnia burmistrz Wielbarka. - Trzeba będzie też dbać o ich stan zdrowia. Myślę, że to też fajna ciekawostka turystyczna, która może nieco ożywić naszą gminę.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Ciekawe ile zdrowych dzieci w wyniku błędnej diagnozy lekarzy (to przecież tylko ludzie) nigdy się nie narodziło? Słowo \"prawdopodobieństwo\" jest bardzo pojemne i nieprecyzyjne. Jaki będzie kolejny etap w chory sposób pojmowanej \"wolności\"? Zabijanie dzieci, które ciężko zachorują i zostaną kalekami? A może eutanazja chorych i starych rodziców, którymi nie mamy czasu ani ochoty się opiekować? W świecie, gdzie wszystko jest na pokaz , kalekim dzieckiem nie można się pochwalić. Zdaję sobie sprawę, że to bardzo trudny i niezwykle emocjonalny temat, ale czy na pewno mamy prawo decydować o czyimś prawie do życia ?

  freedom


  2020-10-28 09:48:40
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Każdy ma prawo mieć własne zdanie i je manifestować, ale nie w taki sposób, jak dzieje się to w niektórych miastach. Demonstranci zachowują się jak rozszalałe bydło, które niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze. Agresja i nienawiść do niczego dobrego nie prowadzą.

  olek


  2020-10-28 09:23:40
 • Kilometry pomocy dla Lenki Mazur
  seneka zapytaj też PiS ile się dołożą?

  M@t


  2020-10-28 09:00:31
 • Kilometry pomocy dla Lenki Mazur
  Zwolennikm aborcji dedykuję- to dziecko ma też prawo żyć chociaż jest ciężko chore. Ci się do zbiórki pieniężnej nie dołączą się!! Za to hołota wyjdzie na ulicę!

  seneka


  2020-10-28 02:15:29
 • Lotnisko Olsztyn-Mazury z nowoczesnym systemem ILS
  Przydałaby się jeszcze do Mrągowa, Pisza i Ełku, bo pasażerami są nietylko mieszkańcy Olsztyna.

  darekk


  2020-10-27 18:04:31
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Do \"Do myśliciel\". Czyli ciąże z gwałtu - eo ipso - dzieci - mogą być \"zabijane\", bo nie obejmuje je przesłanka \"eugeniczna\". Należy przypuszczać, że nowe życia, poczęte w wyniku gwałtu, są mniej warte dla prawodawców, skoro utrzymuje on tę przesłankę do legalnej aborcji. Najpierw należy wiedzieć, co to jest eugenika. Jest to selekcja gatunku w celu eliminacji osobników słabych, \"uszkodzonych\" przez naturę w taki, czy inny sposób. To ideologia reżimów totalitarnych, które dążą do stworzenia \"rasy panów\" - doskonałych intelektualnie i fizycznie osobników. Wobec powyższego Matki - noszące w sobie obumierające, niezdolne do samodzielnego życia płody / dzieci - są kategoryzowane jako niższej rasy osobniki ludzkie, które nie mogą wydać na świat zdrowego człowieka. Dlatego muszą podlegać naturalnej selekcji: ból, osamotnienie, depresja, rozpad rodziny, eliminacja z życia społecznego, psychiatryk, co wszystko prowadzi do autodestrukcji. Jak wytrzymają do rozwiązania ciąży to dobrze, jak z powodu zakażenia będą miały problemy - to ich sprawa. A że po takiej traumie nie będą chciały mieć dzieci - to też ich sprawa - i wina, że nie chcą.

  Myśliciel


  2020-10-27 15:34:09
 • Koronawirus u policjantów, rzeczniczka potwierdza
  Pewnie, że nieprawda. Od groma policjantów nie wysyłają na kwarantannę, choć powinni, a oni mogą dalej roznosić wirusa.

  Nietzsche


  2020-10-27 13:55:18
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Znasz historię aborcji w Polsce? W 1943r. wprowadził ją Hitler, po zakończeniu wojny była zabroniona bo obowiązywały przepisy przedwojenne. W 1956r. stalinowski sejm zalegalizował aborcję bez ograniczeń. W 1993r. sejm ustawą zakazał aborcji całkowicie, w 1996r. komuniści z sdrp lub sld znieśli prawną ochronę życia dzieci nienarodzonych a w 1997r. Kwaśniewski, SLD i UP wprowadzili konstytucję (która obowiązuje do dziś). Po wejściu w życie konstytucji kwaśniewskiego TK orzekł że ustawa sld i up z 1996r. jest niezgodna z konstytucją kwaśniewskiego z trzema wyjątkami: gwałtu, zagrożenia życia i zdrowia kobiety, wady dziecka. 22.10.2020 TK orzekła na zapytanie posłów PIS, PSL, Konfederacji, Kukiz15 że przesłanka eugeniczna jest nie zgodna z konstytucją kwaśniewskiego. i nawet Zoll jako były prezes TK stwierdził że orzeczeniu prawnie nic nie można zrzucić. Więc jeśli chcesz mieć możliwość zabijania dzieci musisz zmienić konstytucję, bo to ona chroni życie od narodzin.

  Do myśliciel


  2020-10-27 12:52:51
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  WEDŁUG TK MOŻNA USUNĄĆ CIĄŻĘ (dziecko) będącą skutkiem gwałtu (czyn zabroniony). WEDŁUG TK NIE MOŻNA USUNĄĆ CIĄŻY, gdy są stwierdzone nieusuwalne wady letalne oraz wady rozwojowe, które nie pozwalają dziecku funkcjonować poza organizmem matki. Bardzo ciekawe podejście TK do Konstytucji, która mówi o równości, godnym traktowaniu i prawie do życia każdego istnienia.

  Myśliciel


  2020-10-27 11:44:54
 • Koronawirus u policjantów, rzeczniczka potwierdza
  czy aby to jest prawda...

  gość


  2020-10-27 10:20:34