Reklama


Reklama

Sobieski kończy 70 lat


Pierwszym dyrektorem placówki oraz organizatorem Liceum Ogólnokształcącego w Szczytnie był Michał Leśniewski. Kierował szkołą w latach 1945-1953. Był absolwentem Uniwersytetu Poznańskiego. Pracę zawodową w szkolnictwie rozpoczął w 1929 roku jako nauczyciel polonista w Pańs...Pierwszym dyrektorem placówki oraz organizatorem Liceum Ogólnokształcącego w Szczytnie był Michał Leśniewski. Kierował szkołą w latach 1945-1953. Był absolwentem Uniwersytetu Poznańskiego. Pracę zawodową w szkolnictwie rozpoczął w 1929 roku jako nauczyciel polonista w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. 15 sierpnia 1945 roku objął stanowisko dyrektora, początkowo gimnazjum państwowego, a następnie Liceum Ogólnokształcącego w Szczytnie. Własnymi rękoma wnosił do budynku sprzęt szkolny, urządzał sale lekcyjne. Za jego czasów liceum odznaczało się wysokim poziomem nauczania. Wizytacja Ministerstwa Oświaty w roku szkolnym 1952/53 stwierdziła, że liceum to znajduje się na drugim miejscu w kraju. Liceum w Czerwcu 1986 r. podczas obchodów 40-lecia szkoły, placówka otrzymała imię Jana III Sobieskiego.

Dziś szkołą dowodzi Mariola Jaworska. Skąd pomysł na taki zjazd? - Nigdy wcześniej nie było czegoś takiego – tłumaczy pani dyrektor. - A 70-lecie to doskonała okazja, aby w jednym miejscu spotkali się wszyscy żyjący absolwenci naszej szkoły. Zjazd zaplanowaliśmy na 12-13 czerwca. Już dziś wszystkich na niego zapraszam.


Reklama

Ilu absolwentów „wypuścił” Sobieski? - Wciąż to liczymy, ale idzie w tysiące – mówi dyrektor Jaworska.

Więcej na temat historii „Sobieskiego”, jego absolwentów, dyrektorów i nauczycieli w następnym „Tygodniku Szczytno”. Już dziś zachęcamy do lektury.

tomCiekawostki:

 

Dyrektorzy

 

Mgr Michał Leśniewski (1945 - 1953)

Zuzanna Pawłowska (1953/54)

Jerzy Rutkowski (1954-1956)

Michał Mazur (1956 - 1973)

mgr Władysław Sondej (1973 - 1975)

mgr Józef Ćwirko (1975 - 1984)

mgr Janina Gałosz (1984 - 1987)

mgr Piotr Karczewski (1987 - 2012)

mgr Mariola Jaworska (2012-

Reklama

 

Znani absolwenci

 

Krzysztof Klenczon

Iwona Jurczenko-Topolska

dr hab. Grzegorz Ojcewicz

prof. dr hab. inż. Zbigniew Lozia

dr hab. Arkadiusz Letkiewicz

prof. dr hab. inż. Jerzy Pokojski

dr Hanna Natalia Bobińska

prof. dr hab. Andrzej Tarlecki

dr n. med. Marek Kasprowicz

Starosta Szczycieński Jarosław Matłach

Arkadiusz Wierzuk - dziennikarz TVN24

dr med. Andrzej Stasiak

Ryszard Kiełczewski - brydżysta - Arcymistrz MiędzynarodowyKomentarze do artykułu

Śmieszek

Jaka przykrość - nie wymieniono Lecha Jamki wśród znanych absolwentów... Ja też jestem absolwentem tego liceum, ale nie mam takiego parcia na autoreklamę, chociaż miałbym do tego powód...

Jamka Lech

Jamka Lech, absolwent LO w Szczytnie- mgr farmacji, uznany i odznaczony opozycjonista, literat, teksty satyryczne, książka Piorkiem pisane( Biblioteka Narodowa w Warszawie),dziennkarz(IPN w Szczecinie) teksty do szlagierów

Napisz

Reklama


Komentarze