Wtorek, 20 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Śnieg i sople mogą być śmiertelnym zagrożeniem


Szczycieńscy strażacy apelują o odśnieżanie dachów budynków. - Mało kto o tym pamięta, ale pozostawienie śniegu może być bardzo niebezpieczne – przypomina kapitan Łukasz Wróblewski z KP PSP w Szczytnie. - Zimą 2006 r. takie zaniedbanie w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu hali na Śląsku w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych – przestrzega strażak.Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Niestety, często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu.


Reklama

 

- Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg – wylicza kapitan Łukasz Wróblewski. - Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

 

Prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków określone obowiązki. Jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.

Reklama

 

- Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów – przypomina kapitan Wróblewski. - Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy te przepisy są respektowane.

 

W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze