Sobota, 11 Lipiec, Imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi -

Reklama


Reklama

Ślubeccy pokonali bezwzględnego lichwiarza


Ogromne łzy towarzyszyły Janinie Ślubeckiej z gminy Rozogi podczas ogłaszania wyroku przez Sąd Okręgowy w Olsztynie. Po sześciu latach walki kobieta i jej mąż wygrali z bezwzględnym lichwiarzem. Odzyskali gospodarstwo. Przypomnijmy – sześć lat temu wzięli 20 tys. zł pożyczki, a przez oszukańczą umowę stracili 20 hektarów ziemi, dom i budynki gospodarcze.- To dzięki pani Lidii Staroń udało nam się odzyskać nasz dom – mówiła w sądzie do dziennikarzy Janina Ślubecka. - Gdyby nie pani Staroń, to siedzielibyśmy cicho, ażby nas wyrzucili. To dzięki pani Staroń, bo to ona złożyła sprawę do prokuratury i tak to się wszystko skończyło. Co czuję? O matko – pani Janina się rozpłakała. - Ulgę.

 

 

Nadzieja dla innych

 

O swój dom - gospodarstwo państwo Ślubeccy walczyli przez niemal sześć lat. Przez ostatnie dwa rodzinie pomagała senator Lidia Staroń.

 

- W mojej ocenie to od początku było przestępstwo – mówiła dziennikarzom. - Dzisiejszy wyrok dla pani Janiny to jej zwycięstwo, stała się w końcu właścicielem ojcowizny. Dla innych takich rodzin to nadzieja.

 

Wątpliwości nie miała też sędzia Ewa Oknińska z Sądu Okręgowego w Olsztynie.


Reklama

 

- Sąd w niniejszej sprawie ustalił, że niewątpliwie treść tej umowy, sporządzonej w formie aktu notarialnego zostaje w rażącej sprzeczności z takimi zasadami, jak uczciwość w obrocie, lojalność partnera, adekwatność zabezpieczenia roszczenia, sprawiedliwość kontraktowa – mówiła w uzasadnieniu.

 

 

Zostali oszukani, stracili majątek

 

Ślubeccy w 2013 roku trafili na trudniejszy czas w swoim życiu. Pilnie potrzebowali pieniędzy. W Internecie znaleźli firmę, która proponowała pożyczki na dobrych warunkach i wkrótce pojechali na podpisanie umowy.

 

- Oni mieli swojego notariusza. Wszystko odbywało się w pośpiechu, nie mieliśmy czasu przeczytać umowy, nawet notariusz nam jej nie odczytał – opowiadała w sądzie pani Janina.

Reklama

 

Ślubeccy dostali pieniądze w trzech transzach, a kiedy przyszedł termin zwrotu pożyczki, postanowili sprzedać kawałek ziemi, żeby mieć na spłatę. I wtedy okazało się, że w księgach wieczystych figuruje inny właściciel. - Dotarło do nas, że zostaliśmy oszukani. - wzdycha pani Janina.

 

 

Prokuratura bierze się za notariuszy

 

Za 20 tysięcy złotych oszuści dostali 20 hektarów ziemi z domem i budynkami gospodarczymi, które warte były pół miliona złotych. Bezradni rolnicy poprosili o pomoc senator Lidię Staroń. Walka o sprawiedliwość trwała aż sześć lat. Dopiero w miniony piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie unieważnił lichwiarską umowę.

Ale to nie koniec sprawy. W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku toczy się postępowanie dotyczące 22 notariuszy, którzy poświadczali podobne umowy i oszukali ponad 1000 osób.Komentarze do artykułu

i tak trzymać

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  To niedaleko już chyba tam co handlują nielegalnie piwem i papierosami !

  CENTRUM wsi Dżwiersztyny ?


  2020-07-10 16:28:54
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Jeżeli posiadasz takie dowody tego zdarzenia to raczej nie będzie problemu , ubezpieczenie AC lub inną drogą postępowania Cię czeka dochodzenie roszczeń z tego tytułu.

  Do K.arzyna


  2020-07-10 16:02:10
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  To że jest poniemiecki pozarywany bruk na tej drodze przez wieś niepoprawny od kilkunastu lat to winni są:dyrektorzy Zarządu dróg , włodarze dawnej gminy obecnie miasta Pasym oraz mieszkańcy tej wsi. Od drugiej wojny światowej obecnie mija 75 lat i przez ten czas nawet metr bieżący asfaltu na tym bruku nie został położony, a więc Brawo Wy za starania się. Obecny nowy dyrektor rozpoczął naprawianie tej drogi i z czasem pewnie pojawi się na niej asfalt a wtedy szczęki wam opadną z wrażenia. Koniec polemiki. Dziękuję za uwagę i do spotkania na asfaltowej drodze u was.

  Do zakłamanego .....,


  2020-07-10 15:42:59
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Piszę o naprawie drogi w CENTRUM wsi Dźwiersztyny czytaj uważnie:: w centrum to nie na koncu! Coś zalali coś ubili i jezdnia w chwili obecnej jest podzielona na pol. Na jedenj połowie jezdni stoi woda, druga połowa jezdni to głębokie dziury. Jest zrobione na odwal i tyle. Chyba że nawet nie zauwazyles tego remontu w centrum wsi bo jest gorzej niż było wiec ciężko nazwać to remontem. Spaprali robotę i tyle!

  Do zakłamanego...


  2020-07-10 11:00:13
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Pozdrawiam jeszcze może żyjących partyjniaków i SB-ków Na cmentarzu odkryłem grób niejakiej Sabiny Mesojed, bylej dyrektorki Liceum Wychowawczyń Przedszkoli opatrzony krzyżem A kto kiedyś zabranial w niedzielę chodzenia do kościola młodzieży w internacie? Widać jak trwoga to do Boga.

  Lech Jan Jamka-były Szczytnianin


  2020-07-10 02:24:38
 • Szczytno odcięte od wody
  Ta woda jest mętna a po każdym przegotowaniu coś pływa, są oka jak w rosole! Jest mętna wygląda jakby była prosto z jeziora! Do każdego gotowania myję dokładnie rondel, który po wylaniu wody jest biały od osadu na pół milimetra! Jakby potarta kreda. Można w garnku pisać, jak na tablicy! Woda ma okropny smak! Żyję długo na tym świecie, ale jeszcze nigdy takiej wody nie piłam! Boję się o nasze zdrowie i życie! I dziwię się, że nikt o tym nie mówi - może dlatego, że w czajnikach nic nie widzą! Dlaczego Sanepid tego nie zbada? Awaria był ok dwa tygodnie temu a dziś jest 09.07.2020r

  B.M.W Szczytno ul. Polska 9/12


  2020-07-09 22:28:26
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Przejeżdżam przez tę wieś i ktoś tu głupoty wypisuje że jest gorzej niż było , kiedyś strach było przejechać przez te bagno na drodze że woda do auta przez progi się naleje. Odnośnie jednej i drugiej strony drogi ktoś tu pisze znowu brednie a mianowicie na poboczu z jednej strony drogi stoi nie woda ale gnojowica spływająca z obory od gospodarza natomiast z drugiej strony jest położona kostka brukowa jest chodnik. Wstyd jest tak kłamać i wprowadzać w błąd innych !.

  Do zakłamanego mieszkańca z Dżwiersztyn.


  2020-07-09 16:43:22
 • Rybne trofea z Domowego
  A ja takiego karpia złapałem , więźbę dachową zrobiłem z szkieletu a łuskami z niego dach cały pokryłem.

  Bajki wędkarzy.


  2020-07-09 10:29:52
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  W Dźwiersztynach owszem zrobili remont miesiąc temu. Konsekwencja jest taka ze w centrum wsi jest gorzej niż było!!! Tak jest gorzej! Jak nie byłeś to nie pisz ze jest dobrze! Po jednej stronie stoi woda po drugiej dziury zrobiły się jeszcze głebsze niż były. Ale co robota wykonana. Do poprawy Panie Wilczek!

  Dźwiersztyny mają głos!


  2020-07-09 10:23:55
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  To jest kpina. Znaki już postawiono że \'\'remont\" zakończony i z czyją pomocą. Trudno nazwać to naprawą gdy naniesiono coś na nawierzchnie, bez wcześniej, wyrównania i naprawiania jej. Jeżdżę tą trasą codziennie i odczuwam wraz z autem, że jest to bubel. Lepiej nie jest więc gdzie zasadność wykonanej pracy.

  Donder


  2020-07-09 05:27:41