Niedziela, 20 Październik, Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Ślubeccy pokonali bezwzględnego lichwiarza


Ogromne łzy towarzyszyły Janinie Ślubeckiej z gminy Rozogi podczas ogłaszania wyroku przez Sąd Okręgowy w Olsztynie. Po sześciu latach walki kobieta i jej mąż wygrali z bezwzględnym lichwiarzem. Odzyskali gospodarstwo. Przypomnijmy – sześć lat temu wzięli 20 tys. zł pożyczki, a przez oszukańczą umowę stracili 20 hektarów ziemi, dom i budynki gospodarcze.- To dzięki pani Lidii Staroń udało nam się odzyskać nasz dom – mówiła w sądzie do dziennikarzy Janina Ślubecka. - Gdyby nie pani Staroń, to siedzielibyśmy cicho, ażby nas wyrzucili. To dzięki pani Staroń, bo to ona złożyła sprawę do prokuratury i tak to się wszystko skończyło. Co czuję? O matko – pani Janina się rozpłakała. - Ulgę.

 

 

Nadzieja dla innych

 

O swój dom - gospodarstwo państwo Ślubeccy walczyli przez niemal sześć lat. Przez ostatnie dwa rodzinie pomagała senator Lidia Staroń.

 

- W mojej ocenie to od początku było przestępstwo – mówiła dziennikarzom. - Dzisiejszy wyrok dla pani Janiny to jej zwycięstwo, stała się w końcu właścicielem ojcowizny. Dla innych takich rodzin to nadzieja.

 

Wątpliwości nie miała też sędzia Ewa Oknińska z Sądu Okręgowego w Olsztynie.

 

- Sąd w niniejszej sprawie ustalił, że niewątpliwie treść tej umowy, sporządzonej w formie aktu notarialnego zostaje w rażącej sprzeczności z takimi zasadami, jak uczciwość w obrocie, lojalność partnera, adekwatność zabezpieczenia roszczenia, sprawiedliwość kontraktowa – mówiła w uzasadnieniu.

 

 

Zostali oszukani, stracili majątek


 

Ślubeccy w 2013 roku trafili na trudniejszy czas w swoim życiu. Pilnie potrzebowali pieniędzy. W Internecie znaleźli firmę, która proponowała pożyczki na dobrych warunkach i wkrótce pojechali na podpisanie umowy.

 

- Oni mieli swojego notariusza. Wszystko odbywało się w pośpiechu, nie mieliśmy czasu przeczytać umowy, nawet notariusz nam jej nie odczytał – opowiadała w sądzie pani Janina.

 

Ślubeccy dostali pieniądze w trzech transzach, a kiedy przyszedł termin zwrotu pożyczki, postanowili sprzedać kawałek ziemi, żeby mieć na spłatę. I wtedy okazało się, że w księgach wieczystych figuruje inny właściciel. - Dotarło do nas, że zostaliśmy oszukani. - wzdycha pani Janina.

 

 

Prokuratura bierze się za notariuszy

 

Za 20 tysięcy złotych oszuści dostali 20 hektarów ziemi z domem i budynkami gospodarczymi, które warte były pół miliona złotych. Bezradni rolnicy poprosili o pomoc senator Lidię Staroń. Walka o sprawiedliwość trwała aż sześć lat. Dopiero w miniony piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie unieważnił lichwiarską umowę.

Ale to nie koniec sprawy. W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku toczy się postępowanie dotyczące 22 notariuszy, którzy poświadczali podobne umowy i oszukali ponad 1000 osób.Komentarze do artykułu

i tak trzymać

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Po co ta polityka, panie Mądrzejowski? Bez niej byłby całkiem fajny felieton.
  Autor: lena
  2019-10-16 08:34:07