Środa, 26 Czerwiec, Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Słowianie i Prusowie – dźwierzucki powrót do korzeni (zdjęcia)


Jak wygląda praca łyżkarza, świecownika, kaletnika, czy plecionkarza? Kim byli Jaćwingowie? Jak przyrządzić kaszę jaglaną, by nawet jej wrogowie się nią zajadali? Tego wszystkiego – choć nie tylko – mogli dowiedzieć się uczestnicy III Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Pruskiej w Dźwierzutach.W tym roku do Dźwierzut przyjechały prawdziwe perełki. Marek Bukała z Garncarni Grodowej w Stobiernej prezentował, jak należy lepić garnki. Roman Guzek z Węgorzewa wyplatał z uczestnikami prawdziwe cuda z wikliny. Łyżkarz, świecownik, zielarka i odlewnik z Wioski Ginących Zawodów z Kromerowa zabrali uczestników w świat swoich pasji. Swoje warsztaty poprowadził również miejscowy kaletnik Adam Gełdon.

 

Byli także Prusowie z Wioski Prusów z Kazimierzem Abramczykiem, który na rozgrywany w czasie festiwalu bieg wyrzeźbił figury bab pruskich. Nie zabrakło stanowiska tkackiego Hanny Sadowskiej, która poza tkaniem krajek opowiadała o swojej pasji i miłości do średniowiecza. Byli rycerze z Roty Zaciężnej Strażnicy Sensburg gościnnie podejmujący w swoim obozowisku wszystkich chętnych podpatrywania rycerskiego rzemiosła.

 

Był również wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego dr Wojciech Borkowski, który w namiocie wiedzy opowiadał o życiu Jaćwingów. Na chętnych spróbowania sił w konkursie kulinarnym czekało zadanie stworzenia jak najsmaczniejszego dania na bazie kaszy jaglanej. Jeśli do tego dodać stoisko z miodami z serca Białowieży, to „karta dań” trzeciej odsłony festiwalu wyglądała apetycznie dla odwiedzających, którzy tłumnie przybyli na imprezę.


 

- Bardzo nas cieszy, że poza mieszkańcami gminy na festiwal dotarli również turyści i mieszkańcy Szczytna, Olsztyna, Biskupca i Mrągowa. W komentarzach na portalach społecznościowych po imprezie pojawiło się wiele pozytywnych opinii na temat i imprezy, i samej miejscowości – mówi dyrektor GOK.

rdKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Jarosław i Vladimir połączyli siły dla dobra Mazur (zdjęcia)
  jarek szykujesz im sciezke zeby mogli predzej wjechac do polski.OJ zastanów sie!!!
  Autor: marek
  2019-06-26 15:25:12
 • Dwie dekady śpiewania Kantaty
  Az ciezko uwierzyć, że Pan Mariusz tak nisko upadł.....? Z przewodniczącego rady miasta na.......
  Autor: Tomasz
  2019-06-25 22:43:55
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Lichwa....
  Autor: Czy miasto na to stac?, kiepski to gospodarz, ktory ziemie swoją zadłuża.
  2019-06-25 22:41:10
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Już widzę jak tłumy turystów walą do Szczytna na lodowisko.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-06-25 13:39:42
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Emil nie bój nic, lodowisko dobra sprawa, myślę że będzie spore zainteresowanie. Wygodniej mieć je na miejscu niż jeździć do Olsztyna.
  Autor: Zbigniew
  2019-06-24 23:50:51
 • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
  Chyba maniek z Grzegorczykiem będą się tam bujali, a potem pójdą łowić rybki na małe domowe gdzie maniek stanowiska sobie wybuduje.
  Autor: Emil
  2019-06-24 21:08:35
 • Zostań współwłaściciel browaru w Szczytnie i... wygraj kolację z Magdą Gessler
  Na kolację zabiorę babcie
  Autor: Martyna karolewska
  2019-06-24 19:21:33
 • Firmy na śmieciowym cenzurowanym
  Niech się Pani z Urzędu przepisami nie zasłania, bo owszem jest tam coś o rozdzielaniu zwykłych śmieci od firmowych, ale to nie jest przymus dla samorządu, tylko wybór. A żeby daleko nie szukać, to w gminie Pasym, przedsiębiorców i ludzi \"wrzucają\" do jednego worka, i problem w ogóle nie istnieje. A w Szczytnie jest i to duży. Każdy przedsiębiorca to powie. Jak sama nazwa wskazuje przedsiębiorca, sobie poradzi. Tylko kto kogo, i po co ma oszukiwać...?
  Autor: Przedsiębiorca
  2019-06-24 12:40:56
 • Stadion przy Śląskiej na etapie papierowym
  A obok stadionu jeszcze ma powstać bosko że sztuczną trawa 60x30 taka mała poprawka.
  Autor: Xyz
  2019-06-23 16:42:37
 • Koszmar niepełnosprawnych: krawężniki, policja i... bliźni
  W pełni popieram pana spostrzeżenia sam jestem wózkowiczem i mam problemy z poruszaniem się na wózku bez pomocy innych osób.nawet przed wyborami do samorządu oprowadzałem jednego pana z aparatem do zdjęć który nagrał kilka zdjęć na na przejściu z ul żwirki do parku i podjazd koło mostku przy areście .miał ten pan to jakoś załatwić.,ale wybory się odbyły i sprawa ucichła .Bardzo dobrze że pan jako młody człowiek widzi te problemy,i trzeba te sprawy mocno nagłaśniać .z obserwacji widać na co dzień że osób na wózkach jest dużo w naszym mieście Myślę że jest nas dużo i powinniśmy domagać się od władz by te sprawiły by osobom niepełnosprawny żyło się lepiej. pozdrawiam.
  Autor: Tadeusz Rosiński
  2019-06-23 14:40:48