Reklama


Reklama

Słoneczko - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego


Piękną złotą polską jesień zafundowała nam natura pod koniec października. Ciepłe jak na tę porę roku słoneczko nie pozwala siedzieć w domu, wygania do lasu, nad jeziora, gdzie można zobaczyć nawet ostatnie łódki pod żaglami. Powędrowałem sobie w niedzielne popołudnie po ledwo widocznych leśnych duktach gdzieś między Zieleńcem a Lejkowem rozrzucając butami niewielkie zaspy złotych opadłych liści. Słońce wiszące nisko nad horyzontem prześwietlało jeszcze dość gęste korony drzew tworząc niepowtarzalną grę cieni. Wracałem do Szczytna też leśnymi wąskimi drogami. Nie spotkałem nikogo, pustka.Jak wspomniałem tydzień temu będę wracał do przedwyborczych programów naszych samorządowców. Zacznę od najważniejszego – pierwsze punkty pierwszego filaru programu dzisiejszego burmistrza. Podstawą jest gospodarka i z tym nie można się nie zgodzić. Punkt pierwszy brzmi – „opracujemy z Gminą i Powiatem wspólny program pozyskiwania inwestorów, tak aby stworzyć warunki dla przedsiębiorców, dających nowe miejsca pracy”.

 

Nie wiem, może gdzieś w kuluarach odbywały się takie spotkania pomiędzy burmistrzem, wójtem i starostą, ale jakoś nic się do publicznej wiadomości nie przedostało na ten temat. Może więc któraś z wywołanych stron ma projekt takiego programu? Też nie słyszałem, ale słuch z wiekiem się pogarsza, więc może ktoś przypomni. Opracowanie takiego projektu wymaga przede wszystkim konsultacji z najbardziej zainteresowanymi, czyli przedsiębiorcami.

 

Tu program burmistrza przewiduje powołanie Gospodarczej Rady Konsultacyjnej składającej się z przedsiębiorców, kupców i rzemieślników. I taka rada została powołana. Szefem został naprawdę rzutki biznesmen, potrafiący znaleźć się zarówno w swojej dużej rodzinnej firmie, jak i oblatany w świecie. Liczyłem, że to właśnie ze strony tej Rady wyjdą impulsy.

 

Po paru spotkaniach jej aktywność, a w każdym razie informacje na ten temat, zanikła. Teraz, gdy rząd usiłuje złamać niezależność samorządów obcinając ile może środki pozostające w ich dyspozycji, jedyną możliwością poprawy stanu lokalnych finansów jest rozwój lokalnych przedsięwzięć gospodarczych. Jak na razie aktywność samorządu w tej najważniejszej dla niego kwestii można ocenić jako znikomą.


Reklama

 

Co ma wspólnego dzisiejszy słoneczny spacer z gospodarczymi perspektywami rozwoju miasta i regionu? Otóż nasze najpiękniejsze okolice, lasy, brzegi jezior są poza bardzo krótkim letnim sezonem zupełnie puste. Nie wiem dlaczego nikt z naszych władz nie wpadł na pomysł przygotowania projektu stworzenia warunków do zainwestowania w rozwój całorocznej infrastruktury turystyczno – wypoczynkowo – rehabilitacyjnej.

 

Wspólnie - jak planowano - z gminą i powiatem. Pięknie by się w to wpisała tak reklamowana jako wielki sukces idea „Cittaslow”. Tylko to wymaga ciężkiej pracy koncepcyjnej, a przede wszystkim wiedzy. Czy jest we władzach miejskich ktoś o intelektualnym potencjale niezbędnym dla opracowania takiego przynajmniej projektu?

 

Dziś w obliczu epidemii wyrwanie się z wielkich miast jest i będzie przez wiele, wiele lat jedną z pierwszych potrzeb. Instynkt samozachowawczy kieruje oby jak najdalej. Szef Naczelnej Rady Lekarskiej ogłosił właśnie, że władza utraciła kontrolę nad epidemią. „Mamy polski scenariusz epidemii, który jest chyba jeszcze bardziej tragiczny, niż ten z początku epidemii we Włoszech”. Czy można nawet w takim tragicznym momencie widzieć w tym szansę dla regionu na najbliższe lata? To moment prawdy dla sprawności samorządu.

 

Reklama

I jeszcze raz o słoneczku. Oglądamy w telewizji, ale i na ulicach Szczytna (wielki pokłon i szacunek dla Was wkxrwxone Panie!) oddolny ruch tysięcy kobiet. Nasz ukochany przywódca, słoneczko Żoliborza przebił w popularności nawet Beatlesów, gdyż nigdy pod ich oknami nie zgromadził się tak wielki tłum rozentuzjazmowanych dziewczyn.

 

W swej skromności wolał nie czekać na dalszy ciąg tej niezapowiedzianej wizyty i udał się z godnością do rezydencji swojego protegowanego kłamczuszka. Na wszelki wypadek otoczonej poczwórnym kordonem policji. Wykorzystywanie pandemii do przeprowadzenia tylnymi drzwiami przepisów niszczących wolność i godność kobiety doskonale wpisuje się w styl tych rządów. Używanie przed demonstrantki mocnych określeń jest tu jak najbardziej uzasadnione. Może to w końcu dotrze do zakutych w średniowieczne hełmy łbów tzw. polityków.

 

Wiesław Mądrzejowski

(wiemod@wp.pl)Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Zobaczymy zainteresowanie tą szczepionką w Wielkiej Brytanii , tam już za tydzień będzie dostępna.

  Czy spadnie liczba zachorowań?.


  2020-12-03 12:21:55
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie Krajanie, co do apolityczność. Pani Górska startowała jawnie z ramienia PSL, a pan Mańkowski z komitetu \" Razem dla mieszkańców\" i udaje apolitycznego, czyżby się bał przed wyborami ujawnić swoje preferencje polityczne? Czy po prostu nie chciał grać z wyborcami w otwarte karty ?

  X-Men


  2020-12-03 09:25:47
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do Krajana: No pewnie - wybierzmy samych swoich, radnych i burmistrza! Wtedy okaże się jak są apolityczni. Bo zanim zostaną wybrani - musza powstać komitety wyborcze - społeczne. No to wówczas ciężka praca dla zwykłego obywatela - szaraka: zdobyć podpisy, czyli przelecieć się po iluś domach, blokach, aby móc zarejestrować tenże komitet i tego kandydata. Trzeba też jakąś kasę na to wyłożyć, czyli poświęcić nie tylko czas, ale i pieniądze. A potem... Taka inicjatywa społeczna oczekuje spłaty długu: tu ulica, tam jezdnia, a gdzie indziej posadki i fuchy. I tak to jest. Każdy jest poszkodowany, jak nie załapie się na profity z władzy, lub przynajmniej jej okolic. Najłatwiej maja radni - jak już zostaną wybrani - to klamka zapadła - najwyżej ich drugi raz nie wybiorą - bo i tak już się najedli, czego mogli.

  Taki sobie czytelnik


  2020-12-02 19:45:55