Środa, 23 Październik, Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Skarby ukryte w ruinach zamku


Czy ruiny szczycieńskiego zamku kryją jeszcze w sobie cenne przedmioty? Jest to właściwie pewne, bo tak głęboko w zabytkową glebę, jak obecnie, nikt wcześniej się nie wkopywał. Nie jest też tajemnicą, że zamierzchłe artefakty mogą być niezłym źródłem dochodu, bo zasobnych kolekcjonerów nie brakuje. Plac budowy czy raczej odbudowy szczycieńskiego zabytku może więc przyciągać takich amatorów łatwego w miarę zarobku.I takie być może miał skojarzenie czytelnik „Tygodnika”, który nas zaalarmował, że po ruinach krążą ludzie z wykrywaczami metalu i on na własne oczy widział, jak wyłowioną z piachu starą monetę jeden z „poszukiwaczy” wsadził do własnej kieszeni.

 

Wszystkie te spostrzeżenia okazały się... prawdziwe. Z tym tylko, że zauważone przez czujnego czytelnika działania są też całkowicie legalne i w pełni kontrolowane. Tak przynajmniej zapewnia nas wiceburmistrz Ilona Bańkowska.

 

- We wszystkich wykopach i rozkopach uczestniczy archeolog. Ten sam, który na nasze zlecenie robił wstępną ekspertyzę. Teraz pracuje na zlecenie wykonawcy inwestycji, bo ten z kolei musi swoje działania realizować właśnie z udziałem uprawnionego archeologa – tłumaczy.

 

Archeolog ma też na budowie swoich ludzi i to oni właśnie badają ruiny i ich najbliższe otoczenie wykrywaczami metalu.

 

- O wynikach tych działań nie jesteśmy informowani na bieżąco, bo nie ma takiej potrzeby – mówi wiceburmistrz Bańkowska. - Niemniej trudno nie wiedzieć, że praktycznie codziennie jakieś przedmioty o znaczeniu archeologicznym są tu znajdowane. O monecie, odkrytej kilka dni temu, też już słyszałam, ale szczegółów nie znam.


 

Jak zapewnia wiceburmistrz, wszystkie prace odbywają się pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków, z którym pilnujący wykopalisk archeolog ściśle współpracuje. - Z tego co wiem, praktycznie codziennie są znajdowane jakieś przedmioty, np. groty. Archeolog je gromadzi. Później mają być poddane ocenie. Te, które będą miały faktyczną wartość historyczną, trafią do muzeów.

 

Przy okazji warto wspomnieć o tym, że znalezienie historycznych artefaktów samo w sobie nielegalne w pełni nie jest (poza kilkoma wyjątkami) natomiast przywłaszczenie znalezisk – i owszem. Albo inaczej – można przypadkiem, kopiąc np. we własnym ogródku, natknąć się na przedmioty wyglądające na bardzo stare. Tego uniknąć się nie da. Tyle że takie znalezisko musi być przekazane wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

 

Nielegalne są natomiast „prywatne” poszukiwania wykrywaczami metali, co w Polsce stanowiło i zapewne stanowi hobby wcale niemałej liczby ludzi, wg ocen specjalistów – około 100 tysięcy. Mało tego, takie poszukiwanie wykrywaczem od stycznia ubiegłego roku jest już przestępstwem (wcześniej było wykroczeniem). Pozwolenie na takie poszukiwania uzyskuje nie więcej niż 100 osób. Szczegółowe zasady w tej kwestii zawierają ustawy, o ochronie zabytków czy o ich poszukiwaniu.Komentarze do artykułu

Ja

Ja bym nic nie oddała mam mam ku temu powody,źle traktują ludzi I nie tylko itd.

xxxxx

tak tak :D , z takiej odległości widziałeś monetę :D , no chyba że oprócz aparatu miałeś jeszcze lornetkę hahaah

frantic

cyt: \"Nielegalne są natomiast „prywatne” poszukiwania wykrywaczami metali...\" Warto sie douczyc i zapoznac z ustawa na, ktora sie powoluje :P Nielegalne sa poszukiwania ZABYTKOW bez pozwolenia od wlasciciela gruntu i WZK. I to bez wzgledu czy poszukiwania sa przy pomocy detektora metalu, magnesu neodymowego czy jakiegokolwiek innego urzadzenia itp Samo poszukiwanie detektorem nie jest nielegalne bo mozna szukac czegokolwiek (zagubionych kluczy, bizuterii, zlomu a nie tylko przedmiotow zabytkowych.

dzezabell

Pani Bańkowska o wszystkim wie wszystko widziała jak ta kobieta mnie irytuje zachowuje się jak pępek świata

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Nie żyje ksiądz Mirosław Lango, proboszcz ze Spychowa
  ....śpieszmy się kochać ludzi,tak szybko odchodzą...Pokój Jego duszy.
  Autor: Jeremi Brzostowski
  2019-10-22 20:59:37
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Kto grozi, pewnie ci wielcy katolicy od miłosierdzia bożego, nafaszerowani: fałszem, podłością i obłudą!!! Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci w niego kamień.
  Autor: szczytnianin
  2019-10-22 20:09:15
 • Tajemniczy pożar kamienicy przy 1 Maja (zdjęcia)
  Wcale bym się nie zdziwiła że poprostu znudziło się mieszkanie co niektórym w takich warunkach.
  Autor: Tasia
  2019-10-22 13:52:19
 • Arsenał Milicji Obywatelskiej na poddaszu w Kocie
  Jak to były pociski z 1913 r., to nie należały do MO, chyba że MO miała takie mausery po 1945 r. Pewnie były skonfiskowane - i zapomniane, albo ukryte przez byłych właścicieli domostwa sprzed 1945 r. Sam z taką sytuacją miałem do czynienia - ale dawniej - jeszcze w czasach \"komuny\". Oddałem na komendę, ale strach był, że z niej nie wrócę, jako podejrzany o dybanie na ustrój i prawowitą władzę.
  Autor: Krajan
  2019-10-21 15:43:48
 • Olimpijczyk jednak z porażką w Szczytnie
  ćwiczcie Panowie ćwiczcie.
  Autor: re:
  2019-10-21 01:50:38
 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13