Poniedziałek, 25 Październik
Imieniny: Arety, Marty, Marcina -

Reklama


Reklama

Silniejsi niż pandemia, Rafał Kardaś z sukcesem


Napisali do nas: Drugie miejsce w ogólnopolskim, silnie obsadzonym konkursie – to życiowy sukces. Dostąpił go Rafał Kardaś – podopieczny Środowiskowego Domu Samopomocy w Szczytnie.Podopieczni ŚDS uczestniczyli w konkursie „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” 2020 organizowanym przez PFRON pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni”. Już na etapie wojewódzkim ich prace zostały wyróżnione. Rafał Kardaś uzyskał II lokatę, a Paulina Prud – trzecią.

 

Te osiągnięcia kwalifikowały ich prace do konkursu ogólnopolskiego. Na tym poziomie jedna z prac plastycznych Rafała Kardasia również zyskała duże uznanie, przyznano jej druga nagrodę. Jest to ogromne wyróżnienie za docenienie pracy artystycznej uczestników i instruktora terapii, tym bardziej, że jest to największy w Polsce przegląd twórczości osób niepełnosprawnych z placówek terapeutycznych. W konkursie tym brało udział około 2000 prac z całej Polski. Uczestnicy w ramach nagrody otrzymali gratyfikacje finansowe, a ŚDS w Szczytnie otrzymał pokaźną kwotę, którą planuje wykorzystać na zorganizowanie uczestnikom wyjazdu.


Reklama

 

Prace naszych uczestników to malarstwo akrylem oraz ciekawa technika, a mianowicie praca z pomalowanych skorupek jaj pokruszonych na bardzo małe elementy i wyklejanie wcześniej opracowanego wzoru. Wykonanie prac konkursowych trwało bardzo długo ze względu na zastosowaną technikę i było utrudnione przez pandemię. Nie bez znaczenia jest tu zaangażowanie instruktora w proces tworzenia tych dzieł sztuki.

 

Prace nagradzane były w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja oraz fotografia. Prace poprzednich edycji wystawiane były m.in. w: Zamku Królewskim w Warszawie, Belwederze, Sejmie RP, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Narodowej Galerii Zachęta, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Muzeum Historycznym m. st. Warszawy oraz w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, należy więc przyjąć, że także obecnie, nagrodzona praca Rafała Kardasia ze Szczytna (wraz z innymi utworami laureatów) odwiedzi te miejsca.

Reklama

Beata Pardo

kierownik ŚDS w SzczytnieKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • List do redakcji - „Nartom zaszkodził muł”
  Nie trzeba mieć naukowej wiedzy aby zrozumieć, że stan jakości wody w jeziorze, o którym wspomina radny nie jest tożsamym ani zbieżnym z stanem jeziora. W tym przypadku stanem jeziora pozwalającym na realizację inwestycji nart wodnych. Jeżeli radny tego nie rozróżnia to wytłumaczę... Woda jest jednym z elementów tworzących jezioro tak jak jednym z elementów jest np. mleko wchodzące w skład ciasta. To, że mleko dodane do ciasta będzie dobre to nie znaczy ze ciasto będzie nadawało się do zjedzenia bo inne składniki mogą być nieodpowiednie. Tak samo jest z nartami wodnymi i wodą w jeziorze. To że woda jest dobra to nie znaczy, że mogą powstać narty i nie znaczy to też, że ktoś pana wprowadza w błąd. Jeżeli pyta pan o jakość wody to nic dziwnego, że urząd odpowiada na temat wody. Nie umiejętność zadawania pytań i brak wiedzy nie stanowią podstawy do wywoływania afer i pompowania balonika mającego wzbudzać zainteresowanie daną osobą...

  ZnaWca


  2021-10-21 12:29:00
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Miasto przez śmieci popada w długi a oni pokazują co dla nich najważniejsze. Zdecydowanie obowiązki i odpowiedzialność w radzie ich przerosła.

  kierowca


  2021-10-21 12:15:12
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Wart jeden drugiego, ta sama arogancja, tylko korytko, korytko i jeszcze raz koryto!

  baba


  2021-10-21 11:50:45
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Poziom naszej rady to totalne zero. Wg mnie to miejsce dla prawników i ekonomistów. Mam wrażenie ze oni wogóle nic nie rozumieją z tego co się dzieje w mieście, chyba że udają - ale po co. Ważne że w portfelu się zgadza.

  smutny


  2021-10-21 11:05:11
 • 25 ton śmieci ze Śląska sprzątnęli myśliwi (zdjęcia)
  Zdecydowanie za małe te kary.


  2021-10-21 10:33:19
 • Sytuacja epidemiologiczna w naszym powiecie, najgorzej w gminie Świętajno
  Wał się pajacu

  Rob


  2021-10-21 06:56:24
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Obejrzałem kilka ostatnich relacji. Pan Siudak zapomniał jak pokazywał innym radnym, że to on \"rządzi\" w radzie prowadząc jej obrady i nie zamierza dawać głosu innym! To nic? Jego AROGANCJA i buta i tak długo była tolerowana. Wstyd kiedy na początku kadencji wśród kierujących pracami rady nie ma odzwierciedlenia wszystkich komitetów. Zrobili sobie prywatny tj. \"razem dla mieszkańców\" folwark a teraz lament kiedy następuje zmiana. Hodowcy trzody wiedzą co dzieje się kiedy zabiera się koryto! Tak też było i w tym przypadku niestety. Prawdziwego mężczyznę poznaje się jak kończy a nie jak zaczyna! Pan Siudak nie potrafi przyjąć tego jak prawdziwy mężczyzna!

  chłop


  2021-10-21 05:56:14
 • Karetka z ratownikami miała wypadek pod Dębówkiem (zdjęcia)
  Panowie i panie ratownicy na zwolnieniach L4, jak wam pieniądze nie pasują zwolnijcie się, zmieńcie pracę, weźcie kredyt. Nikt z was nie ma nakazu bycia ratownikiem, pielęgniarką czy lekarzem. Mam już dość zakłamania tej \"kasty\" która uważa się za nadzwyczajną i nie mówcie że życie i zdrowie ratujecie, nie musicie, to tylko wykonanie zawodu za który bierzecie pieniądze. A tym ratownikom z Biskupca zdrowia życzę, bo też wiem że wśród Medyków jest wiele bardzo porządnych, uczciwych i oddanych swej pracy ludzi.

  Mol


  2021-10-20 20:55:36
 • Ratownicy protestują, w Szczytnie nie ma karetek
  MOL puknij się najpierw w łeb, a potem spróbuj napisać coś o czym masz pojęcie. No dobrze, może co do lekarzy masz rację, ale pielęgniarek nie obrażaj! Idź do Pani dyr Kostrzewy i zapytaj ją ile płaci najbardziej kompetentnym i z wieloletnim stażem pielęgniarkom...

  Zorientowany


  2021-10-20 20:32:43
 • Medalowi „rolnicy” z naszego powiatu
  Taki z niego rolnik jak z Kiersika polityk.

  Tomasz


  2021-10-20 15:43:13

Reklama