Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Sesje z dzwonkiem, przewodnicząca z... łańcuchem (zdjęcia)


Może przewodniczący w przyszłej kadencji będzie go używał? - mówiła cztery lata temu Elżbieta Brzóska, odmawiając wkładania na siebie imponującego łańcucha. No i stało się. Jest przewodniczący rady kolejnej kadencji i będzie używał swojego mosiężnego insygnium władzy. Tyle że... to ponownie jest Elżbieta Brzóska.


  • Data:

Krótka jeszcze historia naszyjnego łańcucha dla szefa Rady Gminy Jedwabno jest ciekawsza niż przebieg pierwszej sesji, która – jak wszędzie - przebiegała wg schematu: wręczenie zaświadczeń radnym, ślubowanie, wybór prezydium rady, stwierdzenie, że wójt jest wójtem i jego ślubowanie.

 

Zgodnie z powyższym w Jedwabnie Bożena Harbaszewska (szefowa gminnej komisji wyborczej) wręczyła radnym zaświadczenia, nowi radni złożyli ślubowanie i mogli przystąpić do swoich zadań. Wybór przewodniczącego ani nie dziwił, ani nie był trudny. Jedyną kandydatką była przewodnicząca z minionej kadencji – Elżbieta Brzóska. Chętnych do piastowania funkcji wiceprzewodniczącego było natomiast aż troje: Sylwester Janowski, Adam Szewczyk i Marianna Szydlik i żadna z tych osób w pierwszym głosowaniu nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów. Głosowanie więc powtórzono, tym razem skutecznie, na zastępcę Brzóski typując Sylwestra Janowskiego.

 

Wójt Sławomir Ambroziak, gdy już przyjęto od niego kolejne ślubowanie (bo jedno wszak składał cztery lata temu), wyciągnąwszy wcześniej gdzieś z dna szafy wielkie etui z równie wielkim łańcuchem przekazał dzieło sztuki snycerskiej na ręce przewodniczącej. Zadecydowano bowiem o przywróceniu do łask sławnego łańcucha.


Reklama

 

A zatem słów kilka o owym łańcuchu. To uznany atrybut władzy przewodniczącego, nadaje mu powagi i może być używany tylko podczas wyjątkowych wydarzeń, do których sesja się zalicza. Właściwie to relikt poprzedniej epoki i niewiele samorządów ten zwyczaj kultywuje. W powiecie szczycieńskim, od początku istnienia samorządów, solidny łańcuch dźwiga jedynie szef radnych z Dźwierzut.

 

I o takiej ozdobie zamarzyła przewodnicząca rady w Jedwabnie, jeszcze za czasów wójtowania Krzysztofa Otulakowskiego. Z zakupem zwlekano aż do ostatniego roku urzędowania. I stało się – ozdoba dotarła do gminy w czasie, gdy już władzę przejął „nowy garnitur”. Inicjatorka zakupu łańcuchem się więc nie nacieszyła, a nowa przewodnicząca... przeżyła szok, podobnie zresztą jak radni i wójt, też już nowy. Szokująca była cena: za komplet atrybutów władzy uchwałodawczej gmina zapłaciła blisko 3,8 tysiąca złotych.

 

Komplet – bo imponującemu łańcuchowi towarzyszył także równie imponujący ręczny dzwonek (podobny nieco do tych, jakich używali woźni w szkołach, gdy jeszcze elektryki ni było). Wkurzyła się głównie Elżbieta Brzóska, bo o zamyśle zakupowym, choć pełniła wcześniej funkcję wiceprzewodniczącej, nikt jej nie powiadomił. Odmówiła zatem korzystania z biżuterii, stwierdzając między innymi, że za tę kasę można było wiatę postawić na przystanku autobusowym, żeby dzieciaki nie mokły. Sprawa zrobiła się zresztą głośna na kraj nawet, bo o kaprysie z Jedwabna wspomniano nawet w „Teleexpresie”.

Reklama

 

I ten właśnie sławny łańcuch podczas pierwszej sesji Rady Gminy Jedwabno VIII kadencji został przywrócony do łask, włącznie z dzwonkiem.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama