Sobota, 11 Lipiec, Imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi -

Reklama


Reklama

Seniorzy wracają do... nauki


O inauguracji roku akademickiego przez uniwersytet III wieku piszemy w innym miejscu, a wart odnotowania jest fakt dotyczący innej inauguracji – rozpoczęcia działalności przez inną, lecz niemal identyczną organizację. Dwa odrębne uniwersytety trzeciego wieku istniały i działały w Szczytnie od ładnych paru lat. Dawno, dawno temu był jeden, ale że doszło w jego łonie do personalno-naukowych nieporozumień, zrobiły się dwa.- I dobrze, bo liczba zainteresowanych osób, mieszkańców miasta i powiatu, którzy chcą uczestniczyć w uniwersyteckich zajęciach jest tak duża, że jedna akademia by tego nie ogarnęła – mówi Jerzy Kosakowski, który niedawno został przewodniczącym nowej organizacji o nazwie Uniwersytet III Wieku „Seniorzy” w Szczytnie.

 

Można o nim powiedzieć i nowy, i stary. Powstał niejako na gruzach wcześniej istniejącego, który działał pod auspicjami Fundacji z siedzibą w Ornecie. Fundacja owa prowadziła takie (pod)uniwersytety trzy: w Ornecie, Korszach i w Szczytnie właśnie.

 

- Ta działalność jednak zanikła, z przyczyn, powiedziałbym, naturalnych. Jednak garść dawnych studentów uznała, że nie można zaprzepaścić tej aktywności, jaką udało się zbudować – mówi pan Jerzy. - Przy końcu września, w spotkaniu założycielskim uczestniczyła zdumiewająco duża grupa osób i to w dużej mierze zupełnie nowych, którzy wcześniej z nami nie „studiowali”. To ważne, bo ci najnowsi mają mnóstwo świetnych pomysłów, które będziemy starali się zrealizować.


Reklama

 

W ciągu minionego miesiąca UTW „Seniorzy” zdążył się ukonstytuować oraz powołać radę programową. Szefem całości jest Jerzy Kosakowski, a radą programową kieruje Leszek Mierzejewski. Uniwersytet tworzą cztery wydziały: kultury i sztuki, sportu, turystyki i rekreacji oraz oświaty. Każdy z wydziałów zbudowany jest z sekcji. I tak na przykład na wydziale kultury i sztuki studenci mogą się specjalizować w takich dziedzinach jak fotografia, malarstwo, haft artystyczny i inne robótki, a w zamierzeniach jest też utworzenie sekcji kabaretu.

 

Sport, to sport, podobnie jak turystyka, ale ciekawe są plany edukacyjne na wydziale oświaty. Poza kursami z języków obcych (angielski i niemiecki), ma być także prowadzone kształcenie w zakresie... poprawnej polszczyzny. A że z tą poprawnością w narodzie najlepiej nie jest, aż chce się zawołać: lepiej późno niż wcale!

Reklama

 

Tymczasowo siedzibą nowego uniwersytetu jest pomieszczenie zajmowane wcześniej, w budynku byłego banku przy ul. Chrobrego.

 

- Korzystamy z tego lokalu gościnnie, z życzliwości właściciela – mówi Kosakowski. - Trwają poszukiwania nowej siedziby, ale przede wszystkim trwają intensywne prace nad realizacją przyjętego programu nauczania.Komentarze do artykułu

Talesz

To niby Kiejkuty II tylko z językami ? :-)

Krajan

Drodzy Seniorzy! Uważajcie na to, co mówicie i robicie - bo Was szczycieński literat niedługo w kolejnej książce wspomnieniowej opisze!

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  To niedaleko już chyba tam co handlują nielegalnie piwem i papierosami !

  CENTRUM wsi Dżwiersztyny ?


  2020-07-10 16:28:54
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Jeżeli posiadasz takie dowody tego zdarzenia to raczej nie będzie problemu , ubezpieczenie AC lub inną drogą postępowania Cię czeka dochodzenie roszczeń z tego tytułu.

  Do K.arzyna


  2020-07-10 16:02:10
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  To że jest poniemiecki pozarywany bruk na tej drodze przez wieś niepoprawny od kilkunastu lat to winni są:dyrektorzy Zarządu dróg , włodarze dawnej gminy obecnie miasta Pasym oraz mieszkańcy tej wsi. Od drugiej wojny światowej obecnie mija 75 lat i przez ten czas nawet metr bieżący asfaltu na tym bruku nie został położony, a więc Brawo Wy za starania się. Obecny nowy dyrektor rozpoczął naprawianie tej drogi i z czasem pewnie pojawi się na niej asfalt a wtedy szczęki wam opadną z wrażenia. Koniec polemiki. Dziękuję za uwagę i do spotkania na asfaltowej drodze u was.

  Do zakłamanego .....,


  2020-07-10 15:42:59
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Piszę o naprawie drogi w CENTRUM wsi Dźwiersztyny czytaj uważnie:: w centrum to nie na koncu! Coś zalali coś ubili i jezdnia w chwili obecnej jest podzielona na pol. Na jedenj połowie jezdni stoi woda, druga połowa jezdni to głębokie dziury. Jest zrobione na odwal i tyle. Chyba że nawet nie zauwazyles tego remontu w centrum wsi bo jest gorzej niż było wiec ciężko nazwać to remontem. Spaprali robotę i tyle!

  Do zakłamanego...


  2020-07-10 11:00:13
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Pozdrawiam jeszcze może żyjących partyjniaków i SB-ków Na cmentarzu odkryłem grób niejakiej Sabiny Mesojed, bylej dyrektorki Liceum Wychowawczyń Przedszkoli opatrzony krzyżem A kto kiedyś zabranial w niedzielę chodzenia do kościola młodzieży w internacie? Widać jak trwoga to do Boga.

  Lech Jan Jamka-były Szczytnianin


  2020-07-10 02:24:38
 • Szczytno odcięte od wody
  Ta woda jest mętna a po każdym przegotowaniu coś pływa, są oka jak w rosole! Jest mętna wygląda jakby była prosto z jeziora! Do każdego gotowania myję dokładnie rondel, który po wylaniu wody jest biały od osadu na pół milimetra! Jakby potarta kreda. Można w garnku pisać, jak na tablicy! Woda ma okropny smak! Żyję długo na tym świecie, ale jeszcze nigdy takiej wody nie piłam! Boję się o nasze zdrowie i życie! I dziwię się, że nikt o tym nie mówi - może dlatego, że w czajnikach nic nie widzą! Dlaczego Sanepid tego nie zbada? Awaria był ok dwa tygodnie temu a dziś jest 09.07.2020r

  B.M.W Szczytno ul. Polska 9/12


  2020-07-09 22:28:26
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Przejeżdżam przez tę wieś i ktoś tu głupoty wypisuje że jest gorzej niż było , kiedyś strach było przejechać przez te bagno na drodze że woda do auta przez progi się naleje. Odnośnie jednej i drugiej strony drogi ktoś tu pisze znowu brednie a mianowicie na poboczu z jednej strony drogi stoi nie woda ale gnojowica spływająca z obory od gospodarza natomiast z drugiej strony jest położona kostka brukowa jest chodnik. Wstyd jest tak kłamać i wprowadzać w błąd innych !.

  Do zakłamanego mieszkańca z Dżwiersztyn.


  2020-07-09 16:43:22
 • Rybne trofea z Domowego
  A ja takiego karpia złapałem , więźbę dachową zrobiłem z szkieletu a łuskami z niego dach cały pokryłem.

  Bajki wędkarzy.


  2020-07-09 10:29:52
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  W Dźwiersztynach owszem zrobili remont miesiąc temu. Konsekwencja jest taka ze w centrum wsi jest gorzej niż było!!! Tak jest gorzej! Jak nie byłeś to nie pisz ze jest dobrze! Po jednej stronie stoi woda po drugiej dziury zrobiły się jeszcze głebsze niż były. Ale co robota wykonana. Do poprawy Panie Wilczek!

  Dźwiersztyny mają głos!


  2020-07-09 10:23:55
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  To jest kpina. Znaki już postawiono że \'\'remont\" zakończony i z czyją pomocą. Trudno nazwać to naprawą gdy naniesiono coś na nawierzchnie, bez wcześniej, wyrównania i naprawiania jej. Jeżdżę tą trasą codziennie i odczuwam wraz z autem, że jest to bubel. Lepiej nie jest więc gdzie zasadność wykonanej pracy.

  Donder


  2020-07-09 05:27:41