Środa, 11 Grudzień, Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Seniorzy wracają do... nauki


O inauguracji roku akademickiego przez uniwersytet III wieku piszemy w innym miejscu, a wart odnotowania jest fakt dotyczący innej inauguracji – rozpoczęcia działalności przez inną, lecz niemal identyczną organizację. Dwa odrębne uniwersytety trzeciego wieku istniały i działały w Szczytnie od ładnych paru lat. Dawno, dawno temu był jeden, ale że doszło w jego łonie do personalno-naukowych nieporozumień, zrobiły się dwa.- I dobrze, bo liczba zainteresowanych osób, mieszkańców miasta i powiatu, którzy chcą uczestniczyć w uniwersyteckich zajęciach jest tak duża, że jedna akademia by tego nie ogarnęła – mówi Jerzy Kosakowski, który niedawno został przewodniczącym nowej organizacji o nazwie Uniwersytet III Wieku „Seniorzy” w Szczytnie.

 

Można o nim powiedzieć i nowy, i stary. Powstał niejako na gruzach wcześniej istniejącego, który działał pod auspicjami Fundacji z siedzibą w Ornecie. Fundacja owa prowadziła takie (pod)uniwersytety trzy: w Ornecie, Korszach i w Szczytnie właśnie.

 

- Ta działalność jednak zanikła, z przyczyn, powiedziałbym, naturalnych. Jednak garść dawnych studentów uznała, że nie można zaprzepaścić tej aktywności, jaką udało się zbudować – mówi pan Jerzy. - Przy końcu września, w spotkaniu założycielskim uczestniczyła zdumiewająco duża grupa osób i to w dużej mierze zupełnie nowych, którzy wcześniej z nami nie „studiowali”. To ważne, bo ci najnowsi mają mnóstwo świetnych pomysłów, które będziemy starali się zrealizować.

 

W ciągu minionego miesiąca UTW „Seniorzy” zdążył się ukonstytuować oraz powołać radę programową. Szefem całości jest Jerzy Kosakowski, a radą programową kieruje Leszek Mierzejewski. Uniwersytet tworzą cztery wydziały: kultury i sztuki, sportu, turystyki i rekreacji oraz oświaty. Każdy z wydziałów zbudowany jest z sekcji. I tak na przykład na wydziale kultury i sztuki studenci mogą się specjalizować w takich dziedzinach jak fotografia, malarstwo, haft artystyczny i inne robótki, a w zamierzeniach jest też utworzenie sekcji kabaretu.


 

Sport, to sport, podobnie jak turystyka, ale ciekawe są plany edukacyjne na wydziale oświaty. Poza kursami z języków obcych (angielski i niemiecki), ma być także prowadzone kształcenie w zakresie... poprawnej polszczyzny. A że z tą poprawnością w narodzie najlepiej nie jest, aż chce się zawołać: lepiej późno niż wcale!

 

Tymczasowo siedzibą nowego uniwersytetu jest pomieszczenie zajmowane wcześniej, w budynku byłego banku przy ul. Chrobrego.

 

- Korzystamy z tego lokalu gościnnie, z życzliwości właściciela – mówi Kosakowski. - Trwają poszukiwania nowej siedziby, ale przede wszystkim trwają intensywne prace nad realizacją przyjętego programu nauczania.Komentarze do artykułu

Krajan

Drodzy Seniorzy! Uważajcie na to, co mówicie i robicie - bo Was szczycieński literat niedługo w kolejnej książce wspomnieniowej opisze!

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze