Piątek, 29 Maj, Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Segregacja dla dobra własnego i... sąsiada


7 tysięcy 809 ton odpadów wyprodukowali w ubiegłym roku mieszkańcy Szczytna. Za ich wywóz i utylizację samorząd zapłacił 5 mln 300 tys. zł. Na ostatniej sesji miejscy radni zadecydowali o podwyżce cen śmieci. Z 14 zł od osoby będzie 18 zł. O gospodarce śmieciowej, ale nie tylko rozmawiamy z Iloną Bańkowską, zastępczynią burmistrza Szczytna.Z czego tak naprawdę wynika podwyżka cen śmieci?

 

Ustawa w tej kwestii jest bardzo precyzyjna. System gospodarki śmieciowej musi się sam bilansować. Czyli samorząd nie może ani dopłacać, ani zarabiać na śmieciach. Mówiąc wprost ile mieszkańcy śmieci wyprodukują, za tyle będą musieli zapłacić. Niestety, koszty obsługi systemu rosną, rosną ceny transportu oraz samej utylizacji. W pierwszym przypadku odbiorem odpadów zajmuje się firma Remondis, a utylizacją odpadów Zakład Gospodarki Odpadów Komunalnych w Olsztynie. Jesteśmy po przetargach i nowych cenach. Stąd podwyżka.

 

 

Ile mieszkańcy Szczytna produkują rocznie odpadów?

 

 

W ubiegłym roku zebraliśmy łącznie 7 tysięcy 809 ton śmieci, które trafiły do ZGOK w Olsztynie. Koszt całego systemu za ubiegły rok to 5 mln 300 tys. zł.

 

 

Segregować, czy nie segregować?

 

Od tego roku każdy zmuszony jest do segregacji. Jeśli tego nie robi, czeka go kara. W naszym przypadku jest to dwukrotność podstawowej stawki za śmieci segregowane. W tym roku wynosi ona 18 zł od osoby. W ubiegłym było to 14 zł. Są też ulgi, ale dotyczą wyłącznie domków jednorodzinnych. Jeśli ktoś ma kompostownik, to może zapłacić 2 zł mniej od osoby, czyli 16 zł.


Reklama

 

 

Jest szansa żeby za śmieci płacić jeszcze mniej?

 

Jest, ale to zależy od postawy wszystkich mieszkańców Szczytna. Jeśli będziemy sumiennie segregować i produkować mniej odpadów, to stawki mogą zmaleć. Dla przykładu podam kwotę, która być może zadziała na wyobraźnie – miasto za 1 tonę odpadów wysegregowanych płaci 1 zł netto, a w przypadku odpadów niesegregowanych 465 zł netto. Jest różnica?

 

 

Ogromna.

 

Dokładnie tak. Dlatego stawiamy na edukację. Im sumienniej będziemy segregować, tym mniej będziemy płacili za śmieci. W lutym ruszy kampania edukacyjna i informacyjna. Jak i co segregować. Będą ulotki, filmy edukacyjne, czy spotkania z mieszkańcami i dziećmi w szkołach.

 

 

Ilu mieszkańców jest w systemie?

 

Mamy około 19 tysięcy deklaracji. Ale w Szczytnie zameldowanych jest ok 22 tys. 300 osób, czyli sporo nam brakuje. Sporo osób mieszka tu też bez meldunku, na przykład wynajmuje stancje. Dlatego w gospodarce śmieciowej tak ważna jest uczciwość. Jeśli ktoś oszukuje, to ktoś inny musi za niego zapłacić.

Reklama

 

 

Są jakieś procedury kontrolne?

 

W ubiegłym roku były bardzo skomplikowane. W tym roku takie prawo kontroli ma firma, która odbiera odpady. Jeśli stwierdzi, że są one źle segregowane bądź wcale, to na tej podstawie może być zastosowana kara, o której mówiliśmy wcześniej. Kara nie będzie dotyczyć jednej osoby, a odpowiedzialność jest solidarna, czyli na przykład dwukrotnosć stawki będzie musiała płacić jakaś wspólnota mieszkaniowa.

 Komentarze do artykułu

Tomek

Mam pytanko. Radni zdecydowali, uchwała zakłada wypełnienie deklaracji np. o uldze w związku z kompostowaniem a na stronie urzędu nada brak aktualnych druków wniosków. Nie śmiem nawet marzyć o zastosowaniu platformy e - urząd. A co tam niech się interesant pofatyguje obowiązkowo z małżonką i oczywiście w godzinach pracy obojga. Szczycieński Urząd jest jedynym w województwie który nie ma jednego dnia pracy dłużej.

Jan

To wszystko pic na wodę i fotomontaż!! Stare leśne dziatki z kolchozu Europejskiego stosuja Dyktature a poplecznicy w miastach ich naśladują Paszol von z dyktatira!!!

Hanna M

Rządy tej Pani jak i Mańkowskiego naszego burmistrza prowadzą miasto w zapaść a nas mieszkańców wpędzą w ubóstwo. Nasz bohater burmistrz otoczył się radnymi o podobnych zapędach i ambicjach co on sam. Radni z PSL u nagrywają piosenki, robią festyny, rozdają naklejki i znaczki ...... Gdzie jest rozwój miasta i mieszkańców?

Krajan

Do Ciekawego: Też się nad tym zastanawiałem. Ale też nie chciałem głośno podawać innego pomysłu, który w związku z tym przyszedł mi do głowy, a mogą zeń skorzystać władze. A mianowicie, aby sąsiedzi sprawdzali śmieci sąsiadów (tu zwłaszcza w blokach, bo odpowiedzialność zbiorowa). Wiadomo, wiedzą sąsiedzi, na czym kto siedzi... Obywatele - inwigilujcie sami swoje śmieci! Donoście! Każdej służbie to się przyda, Przecież odpowiadają za porządek każdego rodzaju...

ciekawy

Wydaje mi się, że problem ma szerszy aspekt. Nie wiem: czy ocena poprawności segregacji dotyczy również śmieci zmieszanych? Tzn. sprawdzenia, czy nie trafiły tam odpady, które należało wrzucić do szkła, papieru, tworzyw sztucznych, itd. Jeżeli tak, to współczuję pracownikom grzebiącym w odpadach typu zużyte pampersy, podpaski, środki opatrunkowe. A jednocześnie zastanawia mnie ochrona prywatności: do śmieci trafiają opakowania po lekach, trunkach, zużyte prezerwatywy, tudzież inne gadżety związane z erotyką; dlaczego pracownik firmy wywozowej ma prawo poznawać intymne obszary naszej aktywności, preferencji, problemów zdrowotnych? Może to, co napisałem, kogoś rozśmieszy. Ale może i zastanowi...

Krajan

Ja się zastanawiam, o co w tym wszystkim chodzi. Np. skorupki od jajek - do odpadów niesegregowanych, kartony po sokach - do zmieszanych, chusteczki i ręczniki higieniczne do zmieszanych, torebki herbaty - do zmieszanych, kości zwierzęce i inne odpady tego typu - do zmieszanych, szkło żaroodporne i szyba z okna - do zmieszanych, ziemia, jak się nam wysypie z doniczki - też do zmieszanych. Do segregacji zostają szklane, metalowe i plastikowe butelki i pojemniki (ale nie wiem, czy z etykietą, czy mam ją zdjąć). A co z pojemnikami pod ciśnieniem (spraye). A gdzie jest apteka w Szczytnie, która ma pojemnik na stare leki? Ocena segregacji zależy od uznania pracownika firmy, która wywozi odpady. W jakimś telewizyjnym programie usłyszałem fachowca, że segregujcie, jak umiecie, a my sobie z tym poradzimy. Więc nie straszmy się tak. A UM Szczytno powinien poprawić ulotkę informacyjną - Urząd, albo ta firma, która odbiera odpady.

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2020-05-06 13:17:31

Program kosztowny i... konieczny

 • Czwartek, 2020-03-12 10:36:51

Przygotowania do wiosny i... awansu

 • Środa, 2020-01-29 08:30:47

71-latek wjechał w znak i... uciekł

 • Poniedziałek, 2019-12-30 11:43:03

Wszyscy jesteśmy dziećmi... (zdjęcia)

Reklama


Komentarze

 • „Policjanci” staną na Lanca i Królowej Jadwigi
  Niech radni miasta wezmą pod uwagę cała ulice WładysławaIV bo ta ulica jest bardzo nie niebezpieczna

  Ja


  2020-05-28 20:31:08
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A ja jak patrzę na to zdjęcie to szlag mnie trafia. Bo nie chodzi o niepełnosprawność, tylko o to, jak kierowca jednego samochodu, albo pasażer drugiego pojazdu mogą się do niego dostać. Chyba, że to anorektycy. Ja sam spotkałem się z taką sytuacją przed laty na dziedzińcu ratusza. Lato. Przyjechała rodzina ze Śląska. Żona wyprawiła mnie na oblot miejscowych atrakcji. Chcąc, nie chcąc poszliśmy do muzeum. A tam przed samym wejściem zaparkowany samochód. Blokował kompletnie wejście. Miotały się tam na ganku jakieś kobitki z telefonami, ale nic nie wskórały. Ale w celu pozyskania przychodu wpuściły nas do przybytku wejściem nieoficjalnym, za co im dziękuję. Ale głupota ludzka nie zna granic. Albo arogancja.


  2020-05-28 20:07:37
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Wyjaśniam. W każdym powiatowym urzędzie budownictwa i architektury zasiadają niemal wyłącznie budowlańcy. Architekt jest tam rzadkością. Na ogół trafia tam taki delikwent, któremu nie udało się zaistnieć jako twórca, zatem, żeby jakoś przeżyć, został urzędnikiem. W sumie urzędasem, ponieważ za swoje niepowodzenia mści się jak może na zdolniejszych kolegach, poniewierając nimi w imię urzędowej litery prawa. Tak jest wszędzie. W całej Polsce, a zwłaszcza powiatowej. Warto dodać, że zawodowe uprawnienia nic nie znaczą, jeśli nie należy ów architekt do miejscowej izby, czyli korporacji, gdzie płaci dość solidne stawki za prawo wykonywania zawodu w danym regionie. A kto tu mówi o studentach? Ci, w poważnych sprawach, wyłącznie pracują dla sławy swoich profesorów i wara im od jakiegokolwiek autorstwa. Czyli wniosek. Nie ma tak, żeby coś było tanio. Każdy musi się nachapać, bo nie po to kończył studia. A najwięcej te matoły, którym nie bardzo powiodło się w życiu.

  Do WCpiker


  2020-05-28 19:50:21
 • Do porodu pędzili w policyjnej eskorcie
  Dzieki Bogu wszystko skończyło się dobrze. Nieodpowiedzialnym rodzicom wystawiłabym mandat, jeżeli rozpoczęła się akcja porodowa powinni udać się do najbliższej placówki dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Zamiast chwiało się cała akcja powinni pokornie podziękować i nie robić sensacji.

  Andzia


  2020-05-28 14:30:19
 • Puchar Powiatu, jak Puchar Polski
  Super pomysł :)

  Greg


  2020-05-28 13:47:09
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  z makdonaldem w kierunku wielbarka, pelno tam tez wolnych dzialek

  dobry pomysl


  2020-05-28 12:22:23
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  Szanowni, na zdjęciu nie widać żeby to było miejsce dla niepełnosprawnych więc skąd kierowca pojazdu obok mógł wiedzieć, że jest to auto osoby niepełnosprawnej, musiałby najpierw obejrzeć dokładnie sąsiadujące pojazdy w celu poszukiwania naklejek, kto tak robi, gdzie są takie zapisy w kodeksie ruchu drogowego ? Skoro kierowca zaparkował na miejscu, które nie jest przeznaczone dla osób niepełnosprawnych nie może oczekiwać, że ktoś kto parkuje obok pozostawi 2m odległości, założę, się, że także zostałby sfotografowany za zajęcie dwóch miejsc parkingowych i zwymyślany od \"ślepych\" przez Waszą redakcję. Proszę tak łatwo nie obrażać kierowcy z tego zdjęcia , uważam, że artykuł jest niestosowny, może niech autorzy lepiej wystosują prośbę do władz miasta o utworzenie większej ilości miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych zamiast obrażać innych, w dodatku obrażając przy tym o ironio niedowidzących i nie, nie jestem właścicielem pojazdu ze zdjęcia. Więcej empatii dla wszystkich ludzi.

  Kierowca


  2020-05-28 12:21:25
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić (naprawdę nie rozumiem) dlaczego projekty tyle kosztują. W każdym urzędzie siedzą urzędnicy, którzy skończyli szkoły i mają papiery architektów. Czy nie można zrobić tego taniej? Drugi pomysł, to może znaleźć studentów architektury i może w ramach pracy dyplomowej mogliby stworzyć coś takiego.

  WCpiker


  2020-05-28 10:47:19
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A czy pisząc o takim parkowaniu upewniono się kto zaparkowawał drugi i tak blisko

  Mark


  2020-05-27 16:35:56
 • 29-letni kierowca, który potrącił bliźnięta trafi do aresztu
  Ja nie rzucę w niego kanieniem ale sprawię jedynie,że rodzina jego będzie opłakiwać buhahaha!

  kat


  2020-05-27 16:03:00