Niedziela, 29 Marzec, Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Ścieki pod nadzorem prokuratury okręgowej


Sprawę wylewania ścieków do oczyszczalni poza ewidencją (a więc i bez rozliczenia) szczycieńska prokuratura prowadzi już od dwóch lat. Być może przyspieszy, bo postępowanie nadzorem objęła Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Rozstrzygnięcie w kwestii ścieków jest o tyle istotne, że od niego zależy los wójt Marianny Szydlik.Przypomnijmy. Jeden z miejscowych przedsiębiorców, trudniący się odbiorem nieczystości od mieszkańców, wywoził je na teren oczyszczalni – i to akurat prawidłowo. Jednakże nie wszystkie dokonane zrzuty były oficjalnie ujawniane w ewidencji, przedsiębiorca nie odprowadzał więc na rzecz gminy (ze stratą dla jej dochodów) takich opłat za te zrzuty, jakie powinien. Rzecz oficjalnie ujawnił i nagłośnił radny Kazimierz Malik, szczególnie zbulwersowany tym, że opisany proceder prowadziła osoba na poły publiczna, bo związana z samorządem.

 

Urzędowe „potwierdzenie”

 

Wewnętrzne „śledztwo” gminne zasadniczo potwierdziło te zarzuty. Trudno bowiem nie uznać za takie potwierdzenie pisemnej informacji złożonej przez wójt Szydlik. Stwierdzono w tym dokumencie, iż gmina z owym przedsiębiorcą doszła do porozumienia, jakoś sobie niedopłacone zobowiązania obie strony powyliczały, a ów przedsiębiorca – wg stanowiska wójt – rzecz naprawił poprzez zainwestowanie w monitoring.


Reklama

Tego już dla Malika było za wiele, złożył więc w prokuraturze zawiadomienie o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa, a właściwie przestępstw: oszustwa - przez przedsiębiorcę od zbierania ścieków oraz niedopełnienia obowiązków - przez wójt. I z tymi potencjalnie popełnionymi przestępstwami miejscowa prokuratura „walczy” od z górą dwóch lat.

 

Biegłego problemy z liczeniem

 

Jak wynikało z wcześniejszych informacji, postępowanie utknęło w miejscu w oczekiwaniu na opinię biegłego, który na podstawie dostępnych dokumentów miał określić wysokość szkód finansowych, poniesionych przez gminę. Biegłemu dostępnych dokumentów było wciąż za mało, oczekiwał kolejnych i tak płynęły w różne strony „papiery” i płynął czas.

- Trwało to za długo. Stanowczo za długo – mówi Kazimierz Malik. - Kiedy jeszcze dostałem informację, że postępowanie w prokuraturze zostało zawieszone, złożyłem skargę do Białegostoku.

Reklama

 

Prokuratura Okręgowa wkracza do „akcji”

 

Tę, łącznie z aktami sprawy, rozpatrywała (wg właściwości), Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. I zasadniczo przyznała rację radnemu Malikowi. W udzielonej mu odpowiedzi czytamy: „Analiza przedmiotowej sprawy wykazała, iż w toku postępowania zebrano istotny materiał dowodowy, który w wysokim stopniu potwierdził fakt zaistnienia przestępstwa. Jednakże nie wszystkie okoliczności zostały wyjaśnione i w związku z tym polecono Prokuratorowi Rejonowemu w Szczytnie niezwłoczne podjęcie zawieszonego śledztwa i kontynuowanie postępowania”. Prokuratura Okręgowa podkreśla też, że objęła nadzorem służbowym postępowanie dotyczące zrzutu części ścieków poza ewidencją przez przedsiębiorcę oraz niepodjęcia w tej sprawie kroków prawnych przez wójt gminy Dźwierzuty.Komentarze do artykułu

Obserwator

Z niecierpilwością wszyscy czekamy na kolejne informacje w sprawie nielegalnego wylewania ścieków w gminie Dzwierzuty. To skandal, żeby od stycznia prokuratura nie zajęła konkretnego stanowiska. Wszyscy wiedzą że proceder wylewania ścieków poza licznikiem kwitł od wielu lat. Przedsiębiorca nie obawiał się nikogo. Dlaczego? Nie obawiał sie też obecnej wójt Szydlik. Dlaczego? Komu zależy na tym, żeby sprawie ukręcić łeb? Mamy nadzieję ,że tym razem winni zostaną ukarani. Prosimy redakcję o monitorowanie tej sprawy

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Poniedziałek, 2019-12-23 19:53:33

Fikcyjna bomba w budynku prokuratury

 • Środa, 2019-05-22 17:38:53

Za transport dzieci... do prokuratury

 • Niedziela, 2019-03-03 20:15:44

Kuriozalny donos do prokuratury

 • Poniedziałek, 2018-08-06 21:45:38

Gmina Świętajno z pożyczką na ścieki

Reklama


Komentarze

 • Są pieniądze na laptopy dla uczniów i nauczycieli
  Po prostu śmieszne. Przecież wiadomo, że z pieniędzy unijnych, których Polska nie wykorzystała, nasz kraj może finansować działania na rzecz ograniczania epidemii koronawirusa. Pan Kiersikowski lubi się lansować i umie to robić. Ale ja wolałbym, aby te min. 40 tys. zł. zostało aplikowane na wyposażenia szpitala powiatowego i przychodni (chociażby i natury elektronicznej). To nie jest sytuacja, w której priorytetem są laptopy, czy tablety (wystarczy, że radni je mają - nie wiem, po co). Ważny jest respirator, kombinezon ochronny, przyłbica, jednorazowe rękawice i maski dla lekarzy. Panie Kiersikowski - chyba urwał się Pan z choinki.

  Śmieszek


  2020-03-29 19:28:16
 • [Aktualizacja] Sytuacja epidemiologiczna w naszym powiecie, stan na 29 marca
  niestety stan ten się może zmienić na gorsze. mamy najazd warszawiaków. ludzie uważajcie na nich, mają się za młodych z wielkich miast, których COVID-19.

  mol


  2020-03-29 18:01:24
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Dalej szczujcie i podsycajcie nastroje, to \"więcej\" pożytku z tego będzie. Ludzie czego się czepiacie. Opamiętajcie się w tej zajadłości nie wiadomo po co i przeciw Komu!!! Dziękujcie Bogu żeście zdrowi.

  Obserwator


  2020-03-29 17:00:40
 • Są pieniądze na laptopy dla uczniów i nauczycieli
  z 500plus nie kupuje sie laptopow, bo dzieci to ekranowcy co im skutecznie wybijamy z glowy, ja kupuję banany i ciuchy z pepko, w zyciu bym synowi nie kupila tableta, prędzej rower, zobacz na te dzieci, ze szkoly idą z ekranem przed nosem, to im wybijalismy z glowy!!!

  do turkuc podjadek


  2020-03-29 14:46:11
 • „Imprezką” na jezdni zajmie się sąd
  A w wioskach palą ogniska, smród na całą wieś a w ognisku wszystko .

  Dbanie o czyste powietrze.


  2020-03-29 13:09:15
 • „Imprezką” na jezdni zajmie się sąd
  Komuś przeszkadzało....

  Ania


  2020-03-29 09:56:47
 • Ceny śmieci w Pasymiu... odleciały
  Pierd...nie głupot, ze ceny generują nieruchomości rekreacyjne! Większej bzdury nie słyszałem. Na działce łącznie prze cały rok nie jestem nawet dwa miesiące, a płacić muszę przez cały rok. Taka dojna krowa dla gminy, skandal!

  Letnik


  2020-03-28 21:19:04
 • KGP: 494 naruszeń zasad kwarantanny; sporadyczne przypadki gromadzenia się w grupach
  Po części wszyscy mamy kwarantannę.

  Do mieszkańca.


  2020-03-28 19:31:11
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  Ali - TAK sklep to postęp! Normalny sklep, nie jakieś zapyziały handelek z cenami wyższymi niż w mieście! Stancja paliw też ci odpowiada? Lubisz przepłacać po 20-30 groszy?

  Andrzej


  2020-03-28 18:04:49
 • Szkoły w Kolonii i Jerutach zostają bez zmian
  Jesteścue wspaniali!❤(NIE POZDRAWIAM LIKWIDATOROW????)????

  Irek


  2020-03-28 10:04:13