Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Ścieki pod nadzorem prokuratury okręgowej


Sprawę wylewania ścieków do oczyszczalni poza ewidencją (a więc i bez rozliczenia) szczycieńska prokuratura prowadzi już od dwóch lat. Być może przyspieszy, bo postępowanie nadzorem objęła Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Rozstrzygnięcie w kwestii ścieków jest o tyle istotne, że od niego zależy los wójt Marianny Szydlik.



Przypomnijmy. Jeden z miejscowych przedsiębiorców, trudniący się odbiorem nieczystości od mieszkańców, wywoził je na teren oczyszczalni – i to akurat prawidłowo. Jednakże nie wszystkie dokonane zrzuty były oficjalnie ujawniane w ewidencji, przedsiębiorca nie odprowadzał więc na rzecz gminy (ze stratą dla jej dochodów) takich opłat za te zrzuty, jakie powinien. Rzecz oficjalnie ujawnił i nagłośnił radny Kazimierz Malik, szczególnie zbulwersowany tym, że opisany proceder prowadziła osoba na poły publiczna, bo związana z samorządem.

 

Urzędowe „potwierdzenie”

 

Wewnętrzne „śledztwo” gminne zasadniczo potwierdziło te zarzuty. Trudno bowiem nie uznać za takie potwierdzenie pisemnej informacji złożonej przez wójt Szydlik. Stwierdzono w tym dokumencie, iż gmina z owym przedsiębiorcą doszła do porozumienia, jakoś sobie niedopłacone zobowiązania obie strony powyliczały, a ów przedsiębiorca – wg stanowiska wójt – rzecz naprawił poprzez zainwestowanie w monitoring.


Reklama

Tego już dla Malika było za wiele, złożył więc w prokuraturze zawiadomienie o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa, a właściwie przestępstw: oszustwa - przez przedsiębiorcę od zbierania ścieków oraz niedopełnienia obowiązków - przez wójt. I z tymi potencjalnie popełnionymi przestępstwami miejscowa prokuratura „walczy” od z górą dwóch lat.

 

Biegłego problemy z liczeniem

 

Jak wynikało z wcześniejszych informacji, postępowanie utknęło w miejscu w oczekiwaniu na opinię biegłego, który na podstawie dostępnych dokumentów miał określić wysokość szkód finansowych, poniesionych przez gminę. Biegłemu dostępnych dokumentów było wciąż za mało, oczekiwał kolejnych i tak płynęły w różne strony „papiery” i płynął czas.

- Trwało to za długo. Stanowczo za długo – mówi Kazimierz Malik. - Kiedy jeszcze dostałem informację, że postępowanie w prokuraturze zostało zawieszone, złożyłem skargę do Białegostoku.

Reklama

 

Prokuratura Okręgowa wkracza do „akcji”

 

Tę, łącznie z aktami sprawy, rozpatrywała (wg właściwości), Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. I zasadniczo przyznała rację radnemu Malikowi. W udzielonej mu odpowiedzi czytamy: „Analiza przedmiotowej sprawy wykazała, iż w toku postępowania zebrano istotny materiał dowodowy, który w wysokim stopniu potwierdził fakt zaistnienia przestępstwa. Jednakże nie wszystkie okoliczności zostały wyjaśnione i w związku z tym polecono Prokuratorowi Rejonowemu w Szczytnie niezwłoczne podjęcie zawieszonego śledztwa i kontynuowanie postępowania”. Prokuratura Okręgowa podkreśla też, że objęła nadzorem służbowym postępowanie dotyczące zrzutu części ścieków poza ewidencją przez przedsiębiorcę oraz niepodjęcia w tej sprawie kroków prawnych przez wójt gminy Dźwierzuty.



Komentarze do artykułu

Obserwator

Z niecierpilwością wszyscy czekamy na kolejne informacje w sprawie nielegalnego wylewania ścieków w gminie Dzwierzuty. To skandal, żeby od stycznia prokuratura nie zajęła konkretnego stanowiska. Wszyscy wiedzą że proceder wylewania ścieków poza licznikiem kwitł od wielu lat. Przedsiębiorca nie obawiał się nikogo. Dlaczego? Nie obawiał sie też obecnej wójt Szydlik. Dlaczego? Komu zależy na tym, żeby sprawie ukręcić łeb? Mamy nadzieję ,że tym razem winni zostaną ukarani. Prosimy redakcję o monitorowanie tej sprawy

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama