Sobota, 21 Wrzesień, Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Ścieki pod nadzorem prokuratury okręgowej


Sprawę wylewania ścieków do oczyszczalni poza ewidencją (a więc i bez rozliczenia) szczycieńska prokuratura prowadzi już od dwóch lat. Być może przyspieszy, bo postępowanie nadzorem objęła Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Rozstrzygnięcie w kwestii ścieków jest o tyle istotne, że od niego zależy los wójt Marianny Szydlik.



Przypomnijmy. Jeden z miejscowych przedsiębiorców, trudniący się odbiorem nieczystości od mieszkańców, wywoził je na teren oczyszczalni – i to akurat prawidłowo. Jednakże nie wszystkie dokonane zrzuty były oficjalnie ujawniane w ewidencji, przedsiębiorca nie odprowadzał więc na rzecz gminy (ze stratą dla jej dochodów) takich opłat za te zrzuty, jakie powinien. Rzecz oficjalnie ujawnił i nagłośnił radny Kazimierz Malik, szczególnie zbulwersowany tym, że opisany proceder prowadziła osoba na poły publiczna, bo związana z samorządem.

 

Urzędowe „potwierdzenie”

 

Wewnętrzne „śledztwo” gminne zasadniczo potwierdziło te zarzuty. Trudno bowiem nie uznać za takie potwierdzenie pisemnej informacji złożonej przez wójt Szydlik. Stwierdzono w tym dokumencie, iż gmina z owym przedsiębiorcą doszła do porozumienia, jakoś sobie niedopłacone zobowiązania obie strony powyliczały, a ów przedsiębiorca – wg stanowiska wójt – rzecz naprawił poprzez zainwestowanie w monitoring.

Tego już dla Malika było za wiele, złożył więc w prokuraturze zawiadomienie o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa, a właściwie przestępstw: oszustwa - przez przedsiębiorcę od zbierania ścieków oraz niedopełnienia obowiązków - przez wójt. I z tymi potencjalnie popełnionymi przestępstwami miejscowa prokuratura „walczy” od z górą dwóch lat.

 

Biegłego problemy z liczeniem

 


Jak wynikało z wcześniejszych informacji, postępowanie utknęło w miejscu w oczekiwaniu na opinię biegłego, który na podstawie dostępnych dokumentów miał określić wysokość szkód finansowych, poniesionych przez gminę. Biegłemu dostępnych dokumentów było wciąż za mało, oczekiwał kolejnych i tak płynęły w różne strony „papiery” i płynął czas.

- Trwało to za długo. Stanowczo za długo – mówi Kazimierz Malik. - Kiedy jeszcze dostałem informację, że postępowanie w prokuraturze zostało zawieszone, złożyłem skargę do Białegostoku.

 

Prokuratura Okręgowa wkracza do „akcji”

 

Tę, łącznie z aktami sprawy, rozpatrywała (wg właściwości), Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. I zasadniczo przyznała rację radnemu Malikowi. W udzielonej mu odpowiedzi czytamy: „Analiza przedmiotowej sprawy wykazała, iż w toku postępowania zebrano istotny materiał dowodowy, który w wysokim stopniu potwierdził fakt zaistnienia przestępstwa. Jednakże nie wszystkie okoliczności zostały wyjaśnione i w związku z tym polecono Prokuratorowi Rejonowemu w Szczytnie niezwłoczne podjęcie zawieszonego śledztwa i kontynuowanie postępowania”. Prokuratura Okręgowa podkreśla też, że objęła nadzorem służbowym postępowanie dotyczące zrzutu części ścieków poza ewidencją przez przedsiębiorcę oraz niepodjęcia w tej sprawie kroków prawnych przez wójt gminy Dźwierzuty.



Komentarze do artykułu

Obserwator

Z niecierpilwością wszyscy czekamy na kolejne informacje w sprawie nielegalnego wylewania ścieków w gminie Dzwierzuty. To skandal, żeby od stycznia prokuratura nie zajęła konkretnego stanowiska. Wszyscy wiedzą że proceder wylewania ścieków poza licznikiem kwitł od wielu lat. Przedsiębiorca nie obawiał się nikogo. Dlaczego? Nie obawiał sie też obecnej wójt Szydlik. Dlaczego? Komu zależy na tym, żeby sprawie ukręcić łeb? Mamy nadzieję ,że tym razem winni zostaną ukarani. Prosimy redakcję o monitorowanie tej sprawy

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Środa, 2019-05-22 17:38:53

Za transport dzieci... do prokuratury

  • Niedziela, 2019-03-03 20:15:44

Kuriozalny donos do prokuratury

  • Poniedziałek, 2018-08-06 21:45:38

Gmina Świętajno z pożyczką na ścieki

  • Środa, 2018-06-13 12:51:58

Droższa woda, ścieki bez zmian


Komentarze

  • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
    Zgadzam się z przedmówcą w 100%
    Autor: Marcin
    2019-09-20 12:18:17
  • Auto wjechało w słup, ciężko ranny kierowca
    i dobrze że nie zabił postronnych, matki i dziecka idących w tym miejscu. mam nadzieję że koszty akcji zapłaci i posiedzi troszkę w celi?
    Autor: Buba
    2019-09-20 12:16:23
  • Miliony popłyną na drogi, umowy podpisane
    Paweł Kukiz, zaślubiony chwilowo w ramach koalicji Polskiej z PSL ogłosił wczoraj, że odbędzie się konferencja prasowa z udziałem posła Sachajko i dopiero co wypuszczonym na powietrze, byłym prezesem kółek rolniczych i członkiem PSL panem Serafinem. Serafin jak wiemy, od ponad pół roku został odcięty w ramach aresztu od społeczeństwa. Ponad 120 zarzutów na łączną kwotę ponad 30 mln złotych. Za przyczyną tego pana poseł Sawicki stracił stołek Ministra Rolnictwa. Coś mi się wydaje, ze jak to mawiał Józef Stalin ( kompromaty są silne). więc niebawem zostanie rozpalony grill nad wielkopowierzchniowymi agronomami:-D. Pytanie, czy były wójt Świętajna nie jest na wydobywczym i kto pójdzie na rozpałkę :-D
    Autor: Tomasz TK
    2019-09-20 11:41:00
  • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
    Dzieci powinny wiedzieć, że dwie wtyczki nie pasują do siebie i prądu z tego nie będzie. Tylko czy muszą dowiadywać się o tym, od różowych małorolnych panter :-D
    Autor: Tomasz TK
    2019-09-20 11:29:13
  • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
    Z tego bardzo jasno wynika że pan Dobroński i podlegli mu dyrektorzy to banda nieudaczników i nierobów. Skoro miasto zapłacilo za tą ankietę, a pan Dobroński nie raczył jej nawet przeczytać to w trybie natychmiastowym powinien zostać wywalony z roboty i jeszcze ponieść konsekwencje karne za niedopełnienie obowiązków. Tak samo pedagodzy i dyrekcja szkół w których były ankiety. Wszystkich won, zanim zrobią jeszcze większą krzywdę naszym dzieciom!!!
    Autor: Jędrek
    2019-09-20 11:15:23
  • Syn radnego i policjant bez... audi – dopadli ich złodziej samochodów
    hehe a policjanci w szczytnie wyrabiaja premię trzepiąc mandaty
    Autor: Yaasiek
    2019-09-19 22:59:43
  • Miliony popłyną na drogi, umowy podpisane
    SZPAKAMI KARMIONY. Szpak to taki inteligentny ptak, że potrafi naśladować głosy innych zwierząt, w tym człowieka. Szpak nie był i nie będzie dziobany. A bociany... 500+. Bo jest w orkiestrach dętych jakaś siła...
    Autor: Śmieszek
    2019-09-19 20:16:50
  • Wiadro śmieci warte 500 zł
    W ogóle nie powinni nakładać mandatu,tylko od razu sprawę skierować do Sądu. Tam dostanie więcej do zapłaty. Na podwórku niech sobie wysypisko zrobi.
    Autor: Marek
    2019-09-19 15:08:58
  • Wiadro śmieci warte 500 zł
    Jestem zwariowanym grzybiarzem. Siłą rzeczy poruszam się w lesie po tych samych trasach. Wyzbierałem już wszystkie butelki i puszki na swojej drodze. Nie urwała mi się od tego ciężaru ręka i mam satysfakcję nie spotykając już śmieci. Zachęcam do podobnych działań - sama frajda
    Autor: tedy
    2019-09-19 07:56:00
  • Pan Zbigniew chwali szczycieński szpital (sygnał czytelnika)
    To tylko opinia jednego pacjenta dobra jak złapałem rękę w wypadku na skutera wodnym to wysłali mnie po4 godzinach mokrego dalej nie dali nic żeby sieokryc ani przebrać bo to nie rewia mody dali witamina C trzymali tyle na korytarzu i wysłali do Biskupca A w Biskupcu do 4 rano mokry bez buta i wiadomość żeby jechać do Szczytna w poniedziałek się umówić co z tym zrobić A to był piątek od razu stamtąd pojechałem do Olsztyna i od razu zdjęcie przebrany już byłem bo ciuchy przywieźli mi . I gdzie tu opieka jest
    Autor: Norman
    2019-09-18 23:56:05