Środa, 26 Styczeń
Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny -

Reklama


Reklama

Schronisko dla każdego „futrzaka”


„Cztery Łapy” to jedyne w powiecie schronisko z prawdziwego zdarzenia i jedno z najlepszych w województwie. Warto więc poznać je nieco bliżej i w tym celu rozmawiamy z kierowniczką Marią Rogalską.Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, gdy weszłam, to słoma. Skąd ona jest i po co?

 

Słoma jest dla psów, do wyłożenia ich posłań. Właśnie została nam przywieziona w darze dla schroniska, dostaliśmy 10 dużych kostek. Przywiozła ją Wytwórnia Podłoża Zastępczego z Kołodziejowego Grądu. Należą się za to wielkie podziękowania Mariuszowi Spychałowi, który co roku przekazuje nam tę słomę w darze. Bardzo się z tego cieszymy, ale jeszcze bardziej psy, które uwielbiają przebywać w takiej pachnącej słomie.

 

Jaka jest obecnie liczba podopiecznych?

 

Na ośrodku mamy 142 psy i ponad 80 kotów. To sporo mniej niż w poprzednich latach. Dzięki temu te zwierzęta, które teraz mamy, mają lepsze warunki, na przykład w jednym boksie są obecnie tylko dwa psy, bardzo rzadko trzy. Jest mniej podopiecznych, więc bardziej możemy się na nich skupić, każdy może więcej czasu spędzić na wybiegu. Aktualnie nasze psy wychodzą na wybieg trzy razy dziennie i za każdym razem przebywają tam godzinę.

 

W jaki sposób dba się w schronisku o zwierzęta?

 

Psy są wykastrowane, suczki wysterylizowane, z kotami jest podobnie. Zwierzęta, gdy tylko do nas trafiają, mają szczepienia na wirusy, ale i tak odbywają dwutygodniową kwarantannę. W schronisku są oddzielne pomieszczenia na szpital dla psów i kotów gdzie trafiają osobniki chore. Mamy również zawartą umowę z kilkoma weterynarzami, a patronat nad nami pełni profesor Zbigniew Adamiak.

 

Jak często zwierzęta są oddawane do schroniska?

 

Coraz rzadziej. Nawet jeśli jakieś zwierzę trafi do nas z łapanki, bo się zgubi czy ucieknie to, zazwyczaj właściciele się po niego zgłaszają. Rośnie ludzka świadomość, poczucie odpowiedzialności, wiedza i zmienia się, chociaż powoli, stosunek do zwierząt. Coraz więcej ludzi rozumie, że są to żywe stworzenia, które podobnie jak my – czują. Zwierzęta, które do nas trafiają, mają za sobą różne przejścia, zwykle mało przyjemne, potrzebują miłości, poczucia bezpieczeństwa. Jeśli więc ktoś je adoptuje, przygarnie, otoczy opieką, to one bardzo szybko przyzwyczajają się do nowego właściciela, są mu oddane, można powiedzieć, że wdzięczne za okazaną dobroć.

 

W skali miesiąca więcej zwierząt przybywa czy zostaje adoptowanych?

 

Różnie. Ostatnio jest coraz lepiej, przykładowo jeśli przyjmujemy 20 psów w miesiącu to około 19 idzie do adopcji, a bywa i tak, że nawet więcej. Ludzie zazwyczaj albo adoptują małego pupila, albo już starsze. Najmniej chętnie ludzi adoptują zwierzęta w średnim wieku. Trudno to jednak precyzyjnie określić, bo często bywa i tak, że pies czy kot, na przykład odebrany ze środowiska, gdzie mu się źle działo, w ogóle nie zahacza o schronisko, ale dzięki aktywności naszych wolontariuszy trafia od razu do innego domu.


Reklama

 

Skoro jesteśmy przy adopcji... Jak ona przebiega?

 

Zainteresowanych adopcją pytamy o warunki, w jakich będzie pies przebywał. Na przykład do mieszkania w bloku bardziej nadają się mniejsze psy, a te większe będą lepiej się czuły w domu, gdzie jest podwórko, gdzie będą mogły się wybiegać albo w ogóle będzie przebywał na podwórku, wtedy musi mieć budę i wybieg. W zależności od oczekiwań i tych przyszłych warunków pokazujemy kandydatów do adopcji. Spisujemy dane osoby robimy wizytę przedadopcyjną, aby sprawdzić czy zwierzę faktycznie będzie przebywało w takich warunkach, o jakich zapewniał przyszły właściciel. Jeżeli wszystko jest w porządku, wypełnia się umowę, kwestionariusz i pies zamieszkuje w swoim nowym domu. Ostatnią czynnością ze strony schroniska jest kontrola, po kilku miesiącach, czy zwierzę na się dobrze. Umowa zawiera zapis, że jeśli coś jest nie tak, to zabieramy zwierzaka z powrotem, jeśli zaś właściciel zmieni zdanie, może go oddać do nas, ale musi mieć dokument potwierdzający, że adoptował go od naszej placówki. Jak wspomniałam, nasze zwierzęta są sterylizowane, ale jeśli jakiś pies znajdzie nowego właściciela zanim poddamy go zabiegowi, wtedy właściciel musi się zobowiązać, że tego dopilnuje. To też kontrolujemy. To wszystko może brzmi „groźnie”, ale zapewniam, że proces adopcyjny jest łatwy i przyjemny. A jeśli ktoś wcześniej nie miał w domu zwierzęcia, a chce mieć – bez obaw – pomożemy, powiemy wszystko co trzeba, w każdej sytuacji służymy radą.

 

Bez czego takie schronisko nie mogłoby istnieć?

 

Bez ludzi – pracowników i wolontariuszy. To dzięki nim nasze schronisko jest wysoko oceniane. Poświęcają mnóstwo swojego czasu, wkładają ogrom pracy w to, by nasi podopieczni mieli się jak najlepiej. Brakuje słów, by opisać ich zaangażowanie, bardzo im za to dziękuję. Z bieżącymi problemami natomiast radzimy sobie lepiej lub gorzej. Oczywiście, są rzeczy, których nam ciągle brakuje, bo się po prostu zużywają, niszczą: kagańców, smyczy, misek, przydają się też kołdry, koce, stara pościel, ręczniki. Najbardziej jednak jest nam potrzebny żwirek, karma dla szczeniąt i kociąt, bo tego prawie w ogóle nie mamy.

 

Ilu wolontariuszy obecnie się angażuje?

 

Zapisanych wolontariuszy jest około 60, aczkolwiek rąk do pracy zawsze brakuje, czynnych jest oczywiście dużo mniej, ale każdy przychodzi w miarę możliwości. Niektórzy wolontariusze przychodzą codziennie, inni co kilka dni. Są też tacy, którzy chęć pomagania mają, ale brakuje im czasu, więc odwiedzają nas rzadziej.

Reklama

 

 

Jak zostać wolontariuszem?

 

Po prostu wystarczy przyjść do schroniska porozmawiać, wypełnić ankietę, podpisać porozumienie o wolontariacie i tyle. Osoby chętne zapraszamy do nas. Zrezygnować można w każdej chwili.

 

Wolontariusze mają jakiś zakres zadań, obowiązków?

Zazwyczaj każdego przydzielamy do takiego zajęcia, w którym dana osoba najlepiej się czuje. Niektórzy wychodzą z psami na spacer, doglądają, czeszą, inni karmią, niektórzy sprzątają boksy, a jeszcze inni zajmują się adopcjami.

 

Jak pandemia wpłynęła na funkcjonowanie schroniska?

 

Na czas epidemii schronisko było zamknięte dla odwiedzających i osób, które wykonywały u nas prace społeczne orzeczone w wyrokach sądowych. Z powodu ograniczeń nie doszło do skutku kilka akcji, które zwykle na rzecz schroniska były organizowane. Poza tym nie odczuliśmy problemów większych niż przed pandemią. Wiele dla schroniska znaczy współpraca z różnymi instytucjami, w Szczytnie głównie z Miejskim Domem Kultury, który pomaga nam zawsze przy wspomnianych akcjach, ale przede wszystkim z organizacjami, które dbają o zwierzęta. W Szczytnie najbliższą i najbardziej efektywną współpracę mamy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. Utrzymujemy też bliskie kontakty z zagranicznymi ośrodkami i organizacjami, dzięki czemu nasze zwierzęta często trafiają także do zagranicznych adopcji.

 

 

Z czego utrzymywane jest schronisko?

 

Schronisko jest utrzymywane przez Urząd Miejski i ta współpraca bardzo dobrze się nam układa. Czasami zdarzają się prywatni sponsorzy, jest ich jednak niewielu. Wolontariusze organizują różne akcje typu zbiórki na rzecz schroniska, ale mieszkańcy Szczytna nawet sami z siebie czasami przynoszą jakiś żwirek, karmę czy inne potrzebne rzeczy. Myślę, że nasze schronisko ma wielu przyjaciół, dzięki którym możemy naszym podopiecznym zapewniać godne, bezpieczne życie.

 

 

Rozmawiała Aleksandra MiszkiewiczKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  hahaha...a Śmieszek dalej sam ze sobą pisze :)))))) No i sam widzisz, Panie wielonikowy Śmieszku, że poza szczekaniem na mnie, to Ty kompletnie nie masz nic do powiedzenia. Pewien niszowy naukowiec, twórca technologii mRna, też ostrzegał ludzi, że ta technologia, nigdy nie powinna zostać wstrzyknięta ludziom...ale kto by tam słuchał wynaturzeń jakiegoś wariata, hahah...najprawdziwszą prawdę powiedział ekspert Pazura, w TV:))) W UK i Irlandii epidemia strachu już dokonała żywota, i nie dla tego, że rzekomo wyszczepili tam 90% społeczeństw, bo zarażeń odnotowano tam więcej, niż kiedykolwiek...tylko dlatego, że właśnie Szczepany zaczynają wykorzystywać swój paszport w podroży do ...zaświatów.. U nas też powiększają kowidowy odział.

  XxX


  2022-01-26 17:55:17
 • Gdy odchodzą najbliżsi, miłość pozostaje i trwa (rozmowa "TSZ")
  Pani Olu, życzę dużo siły i wiary, że lepsze nadejdzie. Przytulam do serca :*

  Kasia


  2022-01-26 17:16:20
 • Szczytno bez wad postawy i otyłości – rusza program profilaktyczny
  Jak już jest tylu koordynatorów, a wśród nich doktor wszechnauk Kiersikowski to wiem, że nic z tego nie wyjdzie. Albo wyjdzie - dla krewnych i znajomych królika. W \"Promyku\" nigdy nie zaoferowano mi najbardziej potrzebnych zabiegów, bo takie są zarezerwowane tylko dla swoich. Jak tam się nie ma znajomości - to na pewno możesz dostać skierowanie na gimnastykę, którą dzieciaki powinny mieć w ramach WF w szkole. Ale nie mają. A dlaczego - bo ważne jest kopanie w piłkę, koszykówka, siatkówka, lekka atletyka. Ale nie ma podstawowej gimnastyki. Jestem z pokolenia, gdzie podczas lekcji było 5 minut przerwy na \"rozprostowanie kości\".

  Jeden wielki wstyd


  2022-01-26 16:29:26
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Ja wiem, zgadzam się z Tobą Vegą. Ale nie mogę pozwolić, aby wynurzenia wariata prowadziły ludzi na cmentarz. Dlatego każdą taką głupotę trzeba kontrować. Aby ludzie czytając to wszystko mogli sami ocenić i wybrać. Po to dana jest człowiekowi wolna wola, aby się nią posługiwał. A zawsze będzie tak, że jest droga dobra i zła. Czym się kieruje człowiek w takim wyborze? Swoją wiedzą, doświadczeniem własnym i innych, przeświadczeniem, wiarą. Doświadczenie własne i otoczenia to jedno, ale nie można ludzi pozbawiać wiedzy - z dobrego drzewa, albo zatrutego. Dlatego trzeba reagować. Nie chcę nazywać imbecylami, czy debilami ludzi, którzy nie szczepią się i namawiają do tego innych, podpierając się jakimiś niszowymi \"naukowcami\", bo nie chcę obrażać ludzi chorych. W zasadzie ci, którzy szerzą zabobony powinni być nazywani - tu cytuję - \"mengelowcami\". A nawet gorzej. Bo jak nazwać skłanianie ludzi do samobójstwa? To się nazywa eutanazja - z premedytacją. Zawsze starałem się ze śmiechem, ale już został tylko płacz i zgrzytanie zębów.

  Śmieszek


  2022-01-26 15:57:05
 • Drogowy boom, przygotowują przetargi
  A czemu w planach nie ma ulicy Władysława IV czemu radni nie wyjdą z inicjatywą doświetlenia przejść na pieszych zeby byli lepiej wydoczni n

  Władysława IV


  2022-01-26 15:33:59
 • Chore dzieci pojadą do Pisza, Mrągowa, Olsztyna i Biskupca
  powiem jedno - ?

  tak z ciekawości


  2022-01-26 14:38:39
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  ...hahaha...WSK...Vincenty...X-men...Olek...Śmieszek :D I kto tu trolluje, żebyś Ty chociaż jeden argument miał, ale nie, nie masz nawet tego i dlatego pozostaje ci poszukiwanie na mnie....i wyzywanie mnie od antyszczepów, czy płaskoziemców...ale muszę Ci podziękować, bo nawet nie wiesz, że to właśnie dzięki tym Twoim brakom, otworzyłem oczy wielu ludziom, czytającym nasze komentarze :D Powiem Ci w sekrecie, że tak naprawdę, wyszczepionych Polaków jest tylu, ilu obecnie leży na kowidowym oddziale pacjentów, ok 30 - 35% ... Musisz jakoś pogodzić się z porażką, bo niestety już niczego nie wskórasz. Może, żeby Cie nieco rozweselić, napiszę Ci biedny, oszukany, czy też opłacony Szczepanie, że tak naprawdę, to ja i cała moja rodzina i wszyscy znajomi, umarliśmy już na wszystkie kowidowe warianty, po kilka razy, oczywiście wszyscy umarliśmy bezobjawowo, tak samo, ja Ty bezobjawowo chorowałeś XD...aż boję się pomyśleć, co będzie, jak tego ostatniego wariata \"omikrona\" tym razem przeżyjemy...i to przeżyjemy objawowo :D Na koniec

  XxX


  2022-01-26 14:18:44
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Vincent Vega ma rację. Ja nie skomentuję już XxX. Pozdrawiam wszystkich.

  WSK


  2022-01-26 10:09:35
 • Drogowy boom, przygotowują przetargi
  W bardzo w złym stanie jest ulica Podgórna, dlaczego ta ulica została pominięta?

  Janina Trzaska


  2022-01-26 10:03:26
 • Do urzędu już bez gotówki
  Jaki jest powód tej zmiany , zwyczajne robienie pod górkę czy coś więcej ?

  Mariola


  2022-01-26 08:40:39

Reklama