Piątek, 29 Maj, Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Sawica pomogłaby na suszę


Na likwidację problemów z wodą, zarówno pod względem hydrologicznym, jak i rolniczym, potrzeba byłoby nie kilkudziesięciu milionów, a miliardów – mówi burmistrz Wielbarka Grzegorz Zapadka. - Przewidując, że podobnie jak w roku ubiegłym, także w bieżącym rolnicy będą borykać się z suszą, jeszcze zimą, podczas spotkań wiejskich mówiłem, że jej skutkom muszą przeciwdziałać sami, bo na systemową pomoc i rozwiązanie problemów nie ma co za bardzo liczyć.Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zajmuje się obecnie rozsyłaniem do rolników w całym pieniędzy, przyznanych w ramach pomocy suszowej za straty poniesione w ubiegłym roku. Na pokrycie strat, wykazanych w 355 tysiącach wniosków, jakie wpłynęły z całego kraju, potrzeba ponad 2,3 mld złotych. Te do ARiMR wpływają od czasu do czasu w różnej wysokości. Aktualnie rozsyłana „pula” to raptem 280 milionów.


Reklama

 

- Rolnicy już dawno powinni otrzymać te pieniądze, by móc za nie kupić ziarno czy nawozy – mówi burmistrz Grzegorz Zapadka. - Jeśli do tej pory nie ma rekompensat za ubiegły rok, to co mówić o bieżącym?

 

W ostatnich dniach, co prawda, trochę popadało, ale powszechnie mówi się o tym, że groźba suszy nad krajem wisi i może ona być jeszcze bardziej dotkliwa niż w ubiegłym roku. W Wielbarku jest pomysł na to, by chociaż trochę osłabić jej skutki.

 

- Kilka miesięcy temu złożyliśmy do Wód Polskich w Białymstoku projekt dotyczący renaturalizacji rzeki Sawica. Chodzi o to, by przywrócić jej bieg w starym korycie – tłumaczy burmistrz. - Obecnie wody Sawicy zasilają Omulew, dalej Narew i Wisłę. W dawnym kształcie Sawica miała wiele meandrów i rozlewisk, co powodowało, że jej wody służyły przylegającym do niej gruntom i lasom. Taka renaturalizacja to koszt około 300-400 tysięcy złotych, a dla sporej części gminy, przy naszych słabych glebach, byłoby to solidne wsparcie gospodarki wodnej. Nasz wniosek, owszem, ma przychylną opinię w Olsztynie, ale z Białegostoku otrzymaliśmy jedynie lakoniczną odpowiedź, że może... kiedyś... jak będą pieniądze.

Reklama

 

 

Fot. Tak wygląda uregulowana Sawica przepływająca przez WielbarkKomentarze do artykułu

Fragles

.... pod warunkiem że zasoby wodne tej rzeki są wystarczające do jego realizacji. To wymaga bardzo szczegółowych badań. Być może racja leży po stronie internauty Dam. Nie można tego wykluczyć.

Fragles

Problem jest bardzo złożony. W zeszłym roku pieniądze należne rolnikom z tytułu suszy przekroczyły dopuszczalną kwotę określoną przez władze Unii Europejskiej w ramach tzw. \"pomocy publicznej\". Z tego powodu pozostała należność za ubiegły rok mogła zostać wypłacona dopiero w tym roku. Oczywiście mamy maj i pieniądze te powinny już dawno do nich trafić. W obecnym roku będzie pewnie podobnie z tą różnicą, że to co zostanie wypłacone za rok ubiegły należy odjąć od dopuszczalnej kwoty rocznej. Jeżeli więc straty będą równie duże to problem ten jeszcze bardziej się pogłębi. O zmianę systemową w której skład wchodził również ten problem w Parlamencie Europejskim apelował śp. minister Szyszko kilka lat temu. Koncepcje jego zespołu zostały w całości odrzucone. Główny problem tkwi w obecnym funkcjonowaniu Unii Europejskiej, co w pełni obnażył trwający obecny kryzys gospodarczy. Pomysł Pana Burmistrza świetny.

Dam

To kompletnie durny pomysł. PANIE ZAPADKA

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Odpowiedź bardzo wyczerpująca i ciekawa. Bez sarkazmu tylko powiem, że mój wcześniejszy komentarz, to bardziej pytanie retoryczne, bo faktycznie jest tak, jak opisał mi przedmówca. Szkoda tylko, że ci sami urzędnicy po godzinach projektują, adaptują projekty, często są kierownikami budowy i mają i mają do tego odpowiednie kwalifikacje, pozwolenia. Oczywiście mają do tego prawo, bo za swoje się uczyli i nikt im tego nie broni, ale gdy trzeba coś zaprojektować w godzinach pracy, to już brakuje, ale mam wrażenie, że chęci a nie kwalifikacji.

  WCpiker


  2020-05-29 11:02:34
 • 33 zarzuty dla... 13-latka
  hahahahahaha co za beton umysłowy podaje jakie kolwiek hasła innym użytkownikom internetu xD

  zenek


  2020-05-29 10:59:08
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Dlaczego uczciwi mają ponosić większe koszty. Skoro brakuje deklaracji to gmina niech to zweryfikuje i wyślę upomnienia o deklaracje do tych, którzy jej jeszcze nie złożyli, tak aby miał deklaracje z każdego gospodarstwa domowego.

  Justyna


  2020-05-29 08:24:14
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  Na zdjęciu widać uchylone okno w srebrnym aucie, to czyli kierowca mógł być w aucie. Po drugie widzimy tylko część całości, co się dzieje po drugich stronach pojazdów. KRZYŚ nie MIŚ

  Krzyś


  2020-05-29 00:09:05
 • „Policjanci” staną na Lanca i Królowej Jadwigi
  Niech radni miasta wezmą pod uwagę cała ulice WładysławaIV bo ta ulica jest bardzo nie niebezpieczna

  Ja


  2020-05-28 20:31:08
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A ja jak patrzę na to zdjęcie to szlag mnie trafia. Bo nie chodzi o niepełnosprawność, tylko o to, jak kierowca jednego samochodu, albo pasażer drugiego pojazdu mogą się do niego dostać. Chyba, że to anorektycy. Ja sam spotkałem się z taką sytuacją przed laty na dziedzińcu ratusza. Lato. Przyjechała rodzina ze Śląska. Żona wyprawiła mnie na oblot miejscowych atrakcji. Chcąc, nie chcąc poszliśmy do muzeum. A tam przed samym wejściem zaparkowany samochód. Blokował kompletnie wejście. Miotały się tam na ganku jakieś kobitki z telefonami, ale nic nie wskórały. Ale w celu pozyskania przychodu wpuściły nas do przybytku wejściem nieoficjalnym, za co im dziękuję. Ale głupota ludzka nie zna granic. Albo arogancja.


  2020-05-28 20:07:37
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Wyjaśniam. W każdym powiatowym urzędzie budownictwa i architektury zasiadają niemal wyłącznie budowlańcy. Architekt jest tam rzadkością. Na ogół trafia tam taki delikwent, któremu nie udało się zaistnieć jako twórca, zatem, żeby jakoś przeżyć, został urzędnikiem. W sumie urzędasem, ponieważ za swoje niepowodzenia mści się jak może na zdolniejszych kolegach, poniewierając nimi w imię urzędowej litery prawa. Tak jest wszędzie. W całej Polsce, a zwłaszcza powiatowej. Warto dodać, że zawodowe uprawnienia nic nie znaczą, jeśli nie należy ów architekt do miejscowej izby, czyli korporacji, gdzie płaci dość solidne stawki za prawo wykonywania zawodu w danym regionie. A kto tu mówi o studentach? Ci, w poważnych sprawach, wyłącznie pracują dla sławy swoich profesorów i wara im od jakiegokolwiek autorstwa. Czyli wniosek. Nie ma tak, żeby coś było tanio. Każdy musi się nachapać, bo nie po to kończył studia. A najwięcej te matoły, którym nie bardzo powiodło się w życiu.

  Do WCpiker


  2020-05-28 19:50:21
 • Do porodu pędzili w policyjnej eskorcie
  Dzieki Bogu wszystko skończyło się dobrze. Nieodpowiedzialnym rodzicom wystawiłabym mandat, jeżeli rozpoczęła się akcja porodowa powinni udać się do najbliższej placówki dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Zamiast chwiało się cała akcja powinni pokornie podziękować i nie robić sensacji.

  Andzia


  2020-05-28 14:30:19
 • Puchar Powiatu, jak Puchar Polski
  Super pomysł :)

  Greg


  2020-05-28 13:47:09
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  z makdonaldem w kierunku wielbarka, pelno tam tez wolnych dzialek

  dobry pomysl


  2020-05-28 12:22:23