Reklama


Reklama

Sawica pomogłaby na suszę


Na likwidację problemów z wodą, zarówno pod względem hydrologicznym, jak i rolniczym, potrzeba byłoby nie kilkudziesięciu milionów, a miliardów – mówi burmistrz Wielbarka Grzegorz Zapadka. - Przewidując, że podobnie jak w roku ubiegłym, także w bieżącym rolnicy będą borykać się z suszą, jeszcze zimą, podczas spotkań wiejskich mówiłem, że jej skutkom muszą przeciwdziałać sami, bo na systemową pomoc i rozwiązanie problemów nie ma co za bardzo liczyć.Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zajmuje się obecnie rozsyłaniem do rolników w całym pieniędzy, przyznanych w ramach pomocy suszowej za straty poniesione w ubiegłym roku. Na pokrycie strat, wykazanych w 355 tysiącach wniosków, jakie wpłynęły z całego kraju, potrzeba ponad 2,3 mld złotych. Te do ARiMR wpływają od czasu do czasu w różnej wysokości. Aktualnie rozsyłana „pula” to raptem 280 milionów.


Reklama

 

- Rolnicy już dawno powinni otrzymać te pieniądze, by móc za nie kupić ziarno czy nawozy – mówi burmistrz Grzegorz Zapadka. - Jeśli do tej pory nie ma rekompensat za ubiegły rok, to co mówić o bieżącym?

 

W ostatnich dniach, co prawda, trochę popadało, ale powszechnie mówi się o tym, że groźba suszy nad krajem wisi i może ona być jeszcze bardziej dotkliwa niż w ubiegłym roku. W Wielbarku jest pomysł na to, by chociaż trochę osłabić jej skutki.

 

- Kilka miesięcy temu złożyliśmy do Wód Polskich w Białymstoku projekt dotyczący renaturalizacji rzeki Sawica. Chodzi o to, by przywrócić jej bieg w starym korycie – tłumaczy burmistrz. - Obecnie wody Sawicy zasilają Omulew, dalej Narew i Wisłę. W dawnym kształcie Sawica miała wiele meandrów i rozlewisk, co powodowało, że jej wody służyły przylegającym do niej gruntom i lasom. Taka renaturalizacja to koszt około 300-400 tysięcy złotych, a dla sporej części gminy, przy naszych słabych glebach, byłoby to solidne wsparcie gospodarki wodnej. Nasz wniosek, owszem, ma przychylną opinię w Olsztynie, ale z Białegostoku otrzymaliśmy jedynie lakoniczną odpowiedź, że może... kiedyś... jak będą pieniądze.

Reklama

 

 

Fot. Tak wygląda uregulowana Sawica przepływająca przez WielbarkKomentarze do artykułu

Fragles

.... pod warunkiem że zasoby wodne tej rzeki są wystarczające do jego realizacji. To wymaga bardzo szczegółowych badań. Być może racja leży po stronie internauty Dam. Nie można tego wykluczyć.

Fragles

Problem jest bardzo złożony. W zeszłym roku pieniądze należne rolnikom z tytułu suszy przekroczyły dopuszczalną kwotę określoną przez władze Unii Europejskiej w ramach tzw. \"pomocy publicznej\". Z tego powodu pozostała należność za ubiegły rok mogła zostać wypłacona dopiero w tym roku. Oczywiście mamy maj i pieniądze te powinny już dawno do nich trafić. W obecnym roku będzie pewnie podobnie z tą różnicą, że to co zostanie wypłacone za rok ubiegły należy odjąć od dopuszczalnej kwoty rocznej. Jeżeli więc straty będą równie duże to problem ten jeszcze bardziej się pogłębi. O zmianę systemową w której skład wchodził również ten problem w Parlamencie Europejskim apelował śp. minister Szyszko kilka lat temu. Koncepcje jego zespołu zostały w całości odrzucone. Główny problem tkwi w obecnym funkcjonowaniu Unii Europejskiej, co w pełni obnażył trwający obecny kryzys gospodarczy. Pomysł Pana Burmistrza świetny.

Dam

To kompletnie durny pomysł. PANIE ZAPADKA

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • „Król kur” mieszka w Kolonii (zdjęcia)
  Już dawno nie czytałam wywiadu z tak pozytywną osobą. Powodzenia!

  Brawo!


  2020-08-10 18:54:09
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  ... jak go znajdą, przetrącić nogi i sądownie zakazać korzystania z chodzika. Moze wtedy zrozumie, co zrobił

  Proponuję...


  2020-08-10 13:55:53
 • OSP z „tajnymi” dopłatami rolniczymi, sprawą zainteresował się przewodniczący
  \"Nigdy się tym nie interesowaliśmy – przyznaje Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty. - Sprawdziliśmy to w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i OSP Rumy robią to legalnie, ale dobrze byłoby o tym przynajmniej poinformować właściciela gruntu\". No to na jakiej podstawie był użytkowany grunt gminny przez OSP? Na jakiej podstawie dostaje się dopłaty do nie swoich gruntów, skoro Gmina obarczyła karą OSP za BEZUMOWNE KORZYSTANIE Z GRUNTÓW GMINY - tylko o 2,2 ha. A jak to wygląda wobec pozostałych prawie 8 ha, które na zasadzie SŁOWNEJ ZGODY PRYWATNYCH WŁAŚCICIELI było wykorzystanych dla uzyskiwania dopłat? I tak od 2014 r. To się nadaje do prokuratury. Chyba, że jakieś interesy wiążą właścicieli gruntów prywatnych, którzy \'na słowo\" oddali je OSP.

  Mdli mnie


  2020-08-09 15:16:42
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  Złapać dziada. Za jaja i na gałąź.

  Korniszon


  2020-08-09 14:39:18
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  Pewnie jakiś ciułacz złomu przytulił go , należałoby popytać na skupach złomu .

  Aluminium w cenie.


  2020-08-09 09:46:55
 • OSP z „tajnymi” dopłatami rolniczymi, sprawą zainteresował się przewodniczący
  Wyłudzenie i poświadczenie nieprawdy.

  Wniosek do prokuratury.


  2020-08-09 08:01:33
 • Taniec „zaraził” koronawirusem dwie mieszkanki gminy Szczytno
  Brednie, skoro nie miały objawów to skąd nawet przypuszczenia że mają wirusa?

  Marek


  2020-08-07 23:05:37
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Ponieważ Szanowna Redakcja nie umieszcza wpisów, których nie może w pierwszej fazie zweryfikować - tzn. nie wiadomo, jaki będzie odzew ludu - to pozwolę sobie ponownie się wypowiedzieć, zmieniając jedynie formę (poprzednia była bardziej kulturalna). Posłużę się w tym celu parafrazą cytatu niezapomnianego filmowego dr. Sztrosmajera: Gdyby głupota umiała latać fruwać wszystkie Panie wznosiłyby się jak gołębice.

  Waga


  2020-08-06 16:26:48
 • O krok od kolejnej tragedii na drodze
  Gadanie, gadanie, gadanie, gadanie i.t.d..... a powinno być KARANIE, KARANIE i KARANIE. Tylko kij w ręku władzy coś zmieni.

  Też kierowca


  2020-08-06 09:56:28
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  do uczestnika : żal ściska bo ktoś sobie poszedł do kina...niezłe jest się czym chwalić.

  Matka


  2020-08-06 07:59:04