Piątek, 3 Kwiecień, Imieniny: Pankracego, Renaty, Ryszarda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Samotność można podzielić, wówczas jest więcej radości (zdjęcia, opinie)


W Pasymiu w Centrum Aktywizacji Społecznej, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Gromie przygotowali spotkanie wigilijne, aby osoby starsze i samotne mogły poczuć ciepłą i wyjątkową atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Uczestniczyli w nim także m.in. przedstawiciele duchowieństwa i władz samorządowych.- Wydawałoby się, że w XXI wieku nie istnieją, a przynajmniej nie powinny być takie sytuacje, aby osoby samotnie spędzały ważne święta, ale niestety tak nie jest. Mam nadzieję, że takich osób będzie coraz mniej i mimo wszystko znajdą gdzieś ciepło rodzinne, a ich najbliżsi znajdą czas, aby odwiedzić w święta swoich dziadków lub pradziadków – podsumowuje piątkowe spotkanie burmistrz Cezary Łachmański.

 

 

– Na wigilijne spotkanie zaprosiliśmy 80 seniorów, przybyło nieco mniej. Ci, których dziś gościmy, to najczęściej ludzie bardzo pokorni i skromni. Dość rzadko przychodzą do naszego ośrodka po pomoc, a gdy ja oferujemy, tłumaczą, że dają sobie radę. Jednak w mojej ocenie, często są w gorszej sytuacji materialnej niż inni, ale starają się o tym nie mówić – mówi Sylwia Jankowska, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pasymiu.

 

 

Piątkową oprawę artystyczną wigilijnego spotkania przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gromie. Podczas spotkania w Pasymiu nie zabrakło typowo wigilijnych potraw, a także wspólnego kolędowania przy akompaniamencie zabytkowej fisharmonii, na której grał pastor Witold Twardzik. Wszyscy uczestnicy na zakończenie spotkania zostali obdarowani ręcznie wykonanymi bombkami świątecznymi.

 

Opinie mieszkańców:

 

Czesław Drząszcz – Pasym

 

Przeżyłem 95 lat i trochę widziałem. Takie spotkania, dla nas, osób starszych, są niezwykle potrzebne. Cieszę się, że władze o nas pamiętają i dbają, bo wcześniej tak nie było. Ta widoczna dookoła dobroć i pozytywna energia, która bije od obecnych na sali osób w jakiś sposób wzmacnia człowieka i dodaje mu sił, a w moim wieku jest to bardzo potrzebne.


Reklama

 

 

 

Władysława Komisarek – Pasym

 

Bardzo mi się podoba dzisiejsze spotkanie wigilijne. Jestem na nim po raz drugi, bo tyle ich na razie było, ale jest to niewątpliwie impreza, która nam, starszym osobom, poprawia samopoczucie i pozwala nabrać radości do życia. Takie spotkanie pozwala oderwać się od codziennych problemów i zwiększa poczucie przynależności do społeczności lokalnej.

 

 

Klaudia Paliwoda – Pasym

 

Uważam, że takie spotkania są bardzo istotne dla społeczności, ponieważ integrują i pozwalają spotkać się z osobami starszymi, które najczęściej rzadko można spotkać na większych masowych imprezach. Takie wydarzenie przed świętami Bożego Narodzenia jest szczególne, ponieważ dzięki temu można wyrazić im szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość. To oni są w naszych domach piewcami tradycji. Kultywują stare obrzędy i zwyczaje, dzięki czemu wzbogacają i przekazują unikalną kulturę.

 

 

Marianna Banasiuk – Michałki

 

Dla nas takie spotkania są bardzo potrzebne, ponieważ pozwalają nam się oderwać od codzienności i trosk. Niezbyt często nam starszym osobom zdarzają się okazje, żeby się spotkać, a tu akurat tak jest. U nas na wsi organizuje spotkania, ale tu jest okazja do tego, żeby zobaczyć się ze znajomymi z całej gminy, a jeśli już się przeżyło tyle lat, to tych znajomych trochę jest i zawsze znajdzie się temat, o którym warto porozmawiać, choćby wnuki czy też zdrowie.

 

 

Wanda Bastek – Krzywonoga

Reklama

 

Bardzo jestem wzruszona, że zostałam tu zaproszona, bo to jest dla mnie bardzo ważne. Mieszkam sama i w domu nie mam z kim porozmawiać. Święta spędzę w domu i cieszę się z tego, że przyjadą do mnie córki, których mam cztery i przywiozą ze sobą wnuczki, a nawet i prawnuczki. Na co dzień jednak mieszkam sama i na pewno takie spotkania osobom samotnym są bardzo potrzebne.

 

 

 

Ewa Rutkowska – Pasym

 

Jest mi bardzo miło, że osoby starsze mają niepowtarzalną okazję się spotkać, bo dla niektórych same wyjście na taką imprezę jest bardzo ważne. Dzięki temu mogą choć na chwilę się spotkać, porozmawiać i powspominać, a co najważniejsze – spotkać swoich znajomych i przyjaciół. Jest również bardzo istotne to, że dzięki takim spotkaniom, my – młodsze pokolenie – możemy naszym seniorom pokazać, że są oni dla nas bardzo ważni.

 

 

Marta Obidzińska – Pasym

 

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczy mój dziadek. Widzę wielką radość w jego oczach, więc cieszę się razem z nim. Głównym celem organizatorów spotkania jest to, żeby w jakiś sposób uszczęśliwić tych starszych ludzi, a osobom samotnym dać namiastkę świąt i wydaje mi się, że wspaniale im się to udaje.

 

 

Henryk Stepokura – Pasym

 

Dobrze, że są takie spotkania, bo dzięki temu osoby starsze, do których i ja należę, mogą się spotkać, porozmawiać, a niekiedy nawet i zabawić. Bo to jest ważne, aby w tym całym współczesnym świecie było miejsce także dla osób, które się urodziły wcześniej. Dzisiejsze spotkanie wigilijne w Pasymiu pokazuje tylko, że tego typu imprezy są nam, seniorom, bardzo potrzebne.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze