Wtorek, 7 Lipiec, Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa -

Reklama


Reklama

Samotność można podzielić, wówczas jest więcej radości (zdjęcia, opinie)


W Pasymiu w Centrum Aktywizacji Społecznej, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Gromie przygotowali spotkanie wigilijne, aby osoby starsze i samotne mogły poczuć ciepłą i wyjątkową atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Uczestniczyli w nim także m.in. przedstawiciele duchowieństwa i władz samorządowych.- Wydawałoby się, że w XXI wieku nie istnieją, a przynajmniej nie powinny być takie sytuacje, aby osoby samotnie spędzały ważne święta, ale niestety tak nie jest. Mam nadzieję, że takich osób będzie coraz mniej i mimo wszystko znajdą gdzieś ciepło rodzinne, a ich najbliżsi znajdą czas, aby odwiedzić w święta swoich dziadków lub pradziadków – podsumowuje piątkowe spotkanie burmistrz Cezary Łachmański.

 

 

– Na wigilijne spotkanie zaprosiliśmy 80 seniorów, przybyło nieco mniej. Ci, których dziś gościmy, to najczęściej ludzie bardzo pokorni i skromni. Dość rzadko przychodzą do naszego ośrodka po pomoc, a gdy ja oferujemy, tłumaczą, że dają sobie radę. Jednak w mojej ocenie, często są w gorszej sytuacji materialnej niż inni, ale starają się o tym nie mówić – mówi Sylwia Jankowska, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pasymiu.

 

 

Piątkową oprawę artystyczną wigilijnego spotkania przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gromie. Podczas spotkania w Pasymiu nie zabrakło typowo wigilijnych potraw, a także wspólnego kolędowania przy akompaniamencie zabytkowej fisharmonii, na której grał pastor Witold Twardzik. Wszyscy uczestnicy na zakończenie spotkania zostali obdarowani ręcznie wykonanymi bombkami świątecznymi.

 

Opinie mieszkańców:

 

Czesław Drząszcz – Pasym

 

Przeżyłem 95 lat i trochę widziałem. Takie spotkania, dla nas, osób starszych, są niezwykle potrzebne. Cieszę się, że władze o nas pamiętają i dbają, bo wcześniej tak nie było. Ta widoczna dookoła dobroć i pozytywna energia, która bije od obecnych na sali osób w jakiś sposób wzmacnia człowieka i dodaje mu sił, a w moim wieku jest to bardzo potrzebne.


Reklama

 

 

 

Władysława Komisarek – Pasym

 

Bardzo mi się podoba dzisiejsze spotkanie wigilijne. Jestem na nim po raz drugi, bo tyle ich na razie było, ale jest to niewątpliwie impreza, która nam, starszym osobom, poprawia samopoczucie i pozwala nabrać radości do życia. Takie spotkanie pozwala oderwać się od codziennych problemów i zwiększa poczucie przynależności do społeczności lokalnej.

 

 

Klaudia Paliwoda – Pasym

 

Uważam, że takie spotkania są bardzo istotne dla społeczności, ponieważ integrują i pozwalają spotkać się z osobami starszymi, które najczęściej rzadko można spotkać na większych masowych imprezach. Takie wydarzenie przed świętami Bożego Narodzenia jest szczególne, ponieważ dzięki temu można wyrazić im szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość. To oni są w naszych domach piewcami tradycji. Kultywują stare obrzędy i zwyczaje, dzięki czemu wzbogacają i przekazują unikalną kulturę.

 

 

Marianna Banasiuk – Michałki

 

Dla nas takie spotkania są bardzo potrzebne, ponieważ pozwalają nam się oderwać od codzienności i trosk. Niezbyt często nam starszym osobom zdarzają się okazje, żeby się spotkać, a tu akurat tak jest. U nas na wsi organizuje spotkania, ale tu jest okazja do tego, żeby zobaczyć się ze znajomymi z całej gminy, a jeśli już się przeżyło tyle lat, to tych znajomych trochę jest i zawsze znajdzie się temat, o którym warto porozmawiać, choćby wnuki czy też zdrowie.

 

 

Wanda Bastek – Krzywonoga

 

Reklama

Bardzo jestem wzruszona, że zostałam tu zaproszona, bo to jest dla mnie bardzo ważne. Mieszkam sama i w domu nie mam z kim porozmawiać. Święta spędzę w domu i cieszę się z tego, że przyjadą do mnie córki, których mam cztery i przywiozą ze sobą wnuczki, a nawet i prawnuczki. Na co dzień jednak mieszkam sama i na pewno takie spotkania osobom samotnym są bardzo potrzebne.

 

 

 

Ewa Rutkowska – Pasym

 

Jest mi bardzo miło, że osoby starsze mają niepowtarzalną okazję się spotkać, bo dla niektórych same wyjście na taką imprezę jest bardzo ważne. Dzięki temu mogą choć na chwilę się spotkać, porozmawiać i powspominać, a co najważniejsze – spotkać swoich znajomych i przyjaciół. Jest również bardzo istotne to, że dzięki takim spotkaniom, my – młodsze pokolenie – możemy naszym seniorom pokazać, że są oni dla nas bardzo ważni.

 

 

Marta Obidzińska – Pasym

 

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczy mój dziadek. Widzę wielką radość w jego oczach, więc cieszę się razem z nim. Głównym celem organizatorów spotkania jest to, żeby w jakiś sposób uszczęśliwić tych starszych ludzi, a osobom samotnym dać namiastkę świąt i wydaje mi się, że wspaniale im się to udaje.

 

 

Henryk Stepokura – Pasym

 

Dobrze, że są takie spotkania, bo dzięki temu osoby starsze, do których i ja należę, mogą się spotkać, porozmawiać, a niekiedy nawet i zabawić. Bo to jest ważne, aby w tym całym współczesnym świecie było miejsce także dla osób, które się urodziły wcześniej. Dzisiejsze spotkanie wigilijne w Pasymiu pokazuje tylko, że tego typu imprezy są nam, seniorom, bardzo potrzebne.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Obwodnica oficjalnie, bo na piśmie
  koncepcje już są... 2020-05-26 nawet był artykuł o tym ... no i jeszcze pytanie czy będzie tyle środków ile zażądają Wykonawcy np. remont ul. Warszawskiej i Skłodowskiej, który odszedł do Lamusa przez zbyt wysokie koszty.

  czytelnik


  2020-07-06 19:15:16
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Nie jest sztuka zrobienia czegos co po pol roku odejdzie w zapomnienie. Zrobcie cos co przyjmie sie na lata. Tak mamy swoj swiat, swoje zajawki ale ile mozna robic non stop to samo. Ja wiem ze wypowiadajac sie jako mlody bede krytykowany przez starszych :) bo nasze pokolenie to pokolenie stracone i nikt nie liczy sie ze zdaniem mlodziezy, taka prawda. Jak siedze na lawce w parku, bez alkoholu w dloni, policja podjezdza i pyta czemu siedzimy w tyle osob i ze nam sie nudzi. Tak nudzi nam sie komputer, w pilke gralismy kilka godzin wczesniej i bede siedzial gdzie i z kim mi sie podoba. Pozdrawiam ludzi z otwartymi glowami :)

  Czesio


  2020-07-06 11:40:14
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A ja proponuję młodym: Weźcie pod rękę babcię, dziadka, wyjdźcie na spacer z nimi - chociażby własnie na te warsztaty aktywizujące. A jak nie to przyprowadźcie do swoich domów i pokażcie jak obsługuje się komputer, laptop, internet, telefon komórkowy (sprawcie im taki specjalny z dużą klawiaturą dla seniorów, ostatecznie jak macie po 18, 20 parę lat - to od dziadków nie jeden prezent otrzymaliście - możecie się zrewanżować). Spacer z wnukiem dla dziadków będzie miłym wydarzenie, które wprowadzi ich - jak tu P. Mądrzejowski napisał - w obieg społeczny. Może zaprosić ich na ciastko w kawiarni? Może na przechadzkę wokół Jeziora Domowego Małego. Może w ogóle robić im zakupy, pomóc ugotować obiad? Osoby starsze, moim zdaniem, cierpią przede wszystkim na brak bieżącego kontaktu z najbliższą rodziną - swymi dziećmi i ich dziećmi. Inna sprawa, że seniorzy, których najbliżsi członkowie rodzin mieszkają poza Szczytnem, nie mogą na takie odruchy liczyć. Dlatego dobrze jest dać im szansę na jakikolwiek kontakt z zewnętrzem. Druga rzecz jest tak, że podobno w Szczytnie działa Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów - więc, co to stowarzyszenie robi? A może nic nie może robić - bo pole do ich działania zabiera im pan Krassowski, który - moim zdaniem powinien właśnie z nimi współdziałać. Trzecia rzecz jest jeszcze taka, że bardzo dużo seniorów potrzebuje zupełnie innych działań, aby móc się w jakikolwiek sposób uaktywnić - choroby geriatryczne, niepełnosprawność - nie pozwalają im opuścić domów! Jak oni mogą się z nich wydostać z 2, 3, czy 4 piętra bloku? Umysł w dobrej formie, tylko ciało niedomaga. No i co Panie Krassowski - ma Pan jakąś dla nich propozycję? 50 osób, które się zgłoszą - to jest kropla w morzu potrzeb osób w wieku senioralnym. Poza tym te warsztaty, które Pan zaproponował - nie za bardzo są adekwatne do potrzeb ludzi w wieku 60+. Co może powiedzieć psycholog człowiekowi doświadczonemu życiem, czy prawnik sporządzi w czasie warsztatów dobrze ułożony wzór testamentu, czy informatyk niedowidzącym seniorom wyjaśni jak posługiwać się internetem. Założenia dobra. Ale projekt - wydmuszka.

  Śmieszek


  2020-07-05 17:39:55
 • Giełda samochodowa w Szczytnie zaprasza na niedzielę
  Super pomysł. Z tego co pamiętam, to chyba kiedyś był jakiś dzień na naszym miejskim targowisku, gdzie działała mini giełda samochodowa.

  WcPicker


  2020-07-05 12:04:34
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Szanowni Państwo. Działalność Stowarzyszenia NSZ kierowana jest do wszystkich mieszkańców. Jest jeszcze szansa na wzięcie udziału w projekcie pt. Aktywne Szczytno od Przedszkola do Seniora, zarówno dla młodych jak i seniorów. Zapraszamy szczególnie gorąco młodzież. Nasze Stowarzyszenie działa od 2016 roku. W bieżącym roku realizujemy 3 duże projekty skierowane do wszystkich mieszkańców powiatu. Staramy się pozyskiwać zewnętrzne środki, na naszą działalność, którą dzielimy się z Państwem, wspierając przy okazji lokalny biznes. Nie zatrudniamy etatowych pracowników i opieramy się głównie na pracy naszych wolontariuszy. W bieżącym roku otrzymaliśmy statut organizacji OPP dzięki czemu będzie można nas wesprzeć 1% podatku. Gorąco zachęcamy, zważywszy, że nie korzystamy ze wsparcia finansowego lokalnych samorządów. Zapraszamy również do kontaktu i współpracy.

  Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia


  2020-07-05 01:17:18
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Zajęcia bezpłatne dla seniorów, a kiedy napiszą, że pozyskali inwestorów będzie praca dla bezrobotnych, ławeczki z przewijakami. Chloluszek z łyżwą tematy płytkie i zastępcze. Przestańcie mydlić oczy młodym, seniorom

  Zuza


  2020-07-04 17:30:43
 • Proboszcz nie chce już szkoły na kościół
  A kto twierdzi że budynek jest pod opieką konserwatorską? Jedyne dwa obiekty w Farynach wpisane do rejestru zabytków to: Faryny - cmentarz ewangelicki (mogiły ziemne, nr rej.: 269 z 30.01.1986 - dom (chata) nr 9, drewn., XVIII/XIX, nr rej.: dec. z 12.04.1968 (brak nr na decyzji)

  Mazur


  2020-07-04 12:04:10
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Sam nie narzekam zajęty od rana do wieczora lecz widzę pustkę wokół wielu starszych ludzi, którzy wypadli z aktywności zawodowej. Każda forma przywrócenia ich \"do obiegu\" jest ważna i cenna. Rozumiem rozżalenie niektórych osób młodszych. Macie jednak wokół swój świat, swoje aktywności, energię, która rozpiera. Nie zazdrośćcie seniorom, też nimi będziecie bardzo szybko. Piwko owszem ale dlaczego tylko na to niektórych stać? Dlaczego czekać aż ktoś mi zorganizuje coś atrakcyjnego. Masz dwie zdrowe ręce i głowę na karku? To już wystarczy aby się nie nudzić. Tylko trzeba trochę chęci.

  wiesław mądrzejowski


  2020-07-04 07:38:07
 • Rewitalizacja zamku krzyżackiego (zdjęcia)
  Do osobnika/osobniczki o nicku Ula. Żeby tacy ludzie jak ty bez przeszłości, bez tradycji, ludzie znikąd - podążajacy donikąd mogli przez chwilę otrzeć się o coś co nazywamy dobrem wyższym. Żebyś podążając wiecznie za garnkiem ziemniaków z kapustą przez ten ziemski padół mogła na chwilę przystanąć i pomyśleć o tym skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Może podniesiesz czasami głowę znad michy i zwrócisz uwagę na otaczający świat. Bo tym się różnimy od zwierząt, że nie tylko spożywamy i wydalamy.

  Jacek


  2020-07-03 22:49:07